Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
QUOTE="gvp9000, post: 745544, member: 1876"]
Έχω άδεια αύριο
[/QUOTE]
Ωωωχχ... Γιαννο την μαμησαμε...
Δεν το λεγες 5 λεπτά νωρίτερα... Μόλις γύρισα απο το σμ, να επαιρνα κανένα πατατακι-ξηροκαρπι να σε απολαύσω;;
 
Συνήθως τα εργοστασιακά όπλα ικανοποιούν και υπερκαλύπτουν τις σκοπευτικές ικανότητες του μέσου κυνηγού.Οποιος όμως πιστεύει ότι το σκοπευτικό του επίπεδο είναι ανώτερο και το όπλο του δεν μπορεί να τον ακολουθήσει ,ας ψάξει να βρει το κατάλληλο.Δεν πιστεύω ότι το μέτριο για κάποιους μπορεί να γίνει άριστο, με μετατροπές που δεν εγκρίνονται από το εργοστάσιο και δεν πιστοποιούνται.
 
Last edited:
Συνήθως τα εργοστασιακά όπλα ικανοποιούν και υπερκαλύπτουν τις σκοπευτικές ικανότητες του μέσου κυνηγού.Οποιος όμως πιστεύει ότι το σκοπευτικό του επίπεδο είναι ανώτερο και το όπλο του δεν μπορεί να τον ακολουθήσει ,ας ψάξει να βρει το κατάλληλο.Δεν πιστεύω ότι το μέτριο για κάποιους μπορεί να γίνει άριστο, με μετατροπές που δεν εγκρίνονται από εργοστάσιο και δεν πιστοποιούνται.
Όποιος έχει ανώτερο επίπεδο σκόπευσης να τον στείλουμε για πρωταθλητισμό‼️
 
Όταν είναι γυαλισμένος σωστά ο κώνος δεν ξεχωρίζεις αν είναι χρωμιωμενες η όχι
Οκ για τα άλλα αλλά σε αυτό θα διαφωνήσω.
Το αν δεν ξεχωρίζεις με το μάτι αν είναι μια περιοχή χρωμιωμένη ή όχι δεν σημαίνει ότι είναι όταν ξέρεις επίσης ότι έχει περάσει reamer.

Όταν το μέταλλο φαγωθεί και σε μια περιοχή και αφαιρεθεί το χρώμιο ... τέλος, αφαιρέθηκε.
Όσο και να γυαλίσεις μετά τα ατσάλι ακόμα και τόσο πολύ που να μην το ξεχωρίζεις από την διπλανή περιοχή που είναι χρωμιωμένη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η περιοχή αυτή και περισσότερο η ακμή της φαγωμένης χρωμίωσης (επαφή 2 διαφορετικών μετάλλων) όσο γιάλισμα να της κάνεις είναι επικίνδυνο να σκουριάσουν.

Για να κερδϊσεις τι ;
10% σε συγκέντρωση όταν μπορείς να το πετύχεις με φυσίγγι ή με τσοκ ;;;

Περί Roberts ....
Ο Roberts όταν άρχισα να τον πιέζω δεν απάντησε σε mail.
Ο κώνος θεωρεί ότι πρέπει να γίνεται σε κάθε όπλο. Καλά κάνει, βγάζει χρήματα.
Επίσης πουλάει δικά του τσοκ.
Δεν διάβασα πουθενά για 11% ... πες ότι είναι και αυτό αλήθεια.

Λέει λοιπόν.
Έλα εδώ φέρε και το όπλο σου.
Με τι φυσίγγι κυνηγάς, τι θήραμα και με τι τσοκ ;;;
Τα λέει ο πελάτης.
Βαράει 5 τουφεκιές.
Μέσος όρος 65%.

Φτιάχνει κώνο, αλλάζει φυσίγγι, ... βγάζει 75% ;;; Αν ναι, έχει καλώς.
Αν όχι, σου πουλάει και ένα δικό του τσοκ ξαναλλάζει φυσίγγια κάνει δοκιμές εεε κάποια στιγμή το πετυχαίνει ...

Δες βίντεό του να δεις τι συγκεντρώσεις θεωρεί πολύ καλές.

Το 10% δεν πρόκειται να σου δώσει κανένα θήραμα παραπάνω, το μόνο που δίνει είναι ικανοποίηση στο εγώ μας σε σχέση με το όπλο μας και τις (κατά φαντασία) δυνατότητές του.
Στο κυνήγι ο κλαμπάνης, κλαμπάνης θα παραμείνει.

Σε ρωτάω κάτι απλό.
Αν η Μ2 μαμά (το πιο σκορποσκαγιά όπλο του κόσμου) βγάζει με ιταλικό εμπορικό 80% και με ακριβό αμερικάνικο εμπορικό 85% αν κάνω κώνο θα βγάλει 90% και 95% ...
Αν υποθέσουμε ότι θα βγάλει, γιατί δεν έχω δει ούτε μια τέτοια τουφεκιά (95-100%) στις βλητικές με τις υπόλοιπες οπλάρες ;;;
 
Οκ για τα άλλα αλλά σε αυτό θα διαφωνήσω.
Το αν δεν ξεχωρίζεις με το μάτι αν είναι μια περιοχή χρωμιωμένη ή όχι δεν σημαίνει ότι είναι όταν ξέρεις επίσης ότι έχει περάσει reamer.

Όταν το μέταλλο φαγωθεί και σε μια περιοχή και αφαιρεθεί το χρώμιο ... τέλος, αφαιρέθηκε.
Όσο και να γυαλίσεις μετά τα ατσάλι ακόμα και τόσο πολύ που να μην το ξεχωρίζεις από την διπλανή περιοχή που είναι χρωμιωμένη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η περιοχή αυτή και περισσότερο η ακμή της φαγωμένης χρωμίωσης (επαφή 2 διαφορετικών μετάλλων) όσο γιάλισμα να της κάνεις είναι επικίνδυνο να σκουριάσουν.

Για να κερδϊσεις τι ;
10% σε συγκέντρωση όταν μπορείς να το πετύχεις με φυσίγγι ή με τσοκ ;;;

Περί Roberts ....
Ο Roberts όταν άρχισα να τον πιέζω δεν απάντησε σε mail.
Ο κώνος θεωρεί ότι πρέπει να γίνεται σε κάθε όπλο. Καλά κάνει, βγάζει χρήματα.
Επίσης πουλάει δικά του τσοκ.
Δεν διάβασα πουθενά για 11% ... πες ότι είναι και αυτό αλήθεια.

Λέει λοιπόν.
Έλα εδώ φέρε και το όπλο σου.
Με τι φυσίγγι κυνηγάς, τι θήραμα και με τι τσοκ ;;;
Τα λέει ο πελάτης.
Βαράει 5 τουφεκιές.
Μέσος όρος 65%.

Φτιάχνει κώνο, αλλάζει φυσίγγι, ... βγάζει 75% ;;; Αν ναι, έχει καλώς.
Αν όχι, σου πουλάει και ένα δικό του τσοκ ξαναλλάζει φυσίγγια κάνει δοκιμές εεε κάποια στιγμή το πετυχαίνει ...

Δες βίντεό του να δεις τι συγκεντρώσεις θεωρεί πολύ καλές.

Το 10% δεν πρόκειται να σου δώσει κανένα θήραμα παραπάνω, το μόνο που δίνει είναι ικανοποίηση στο εγώ μας σε σχέση με το όπλο μας και τις (κατά φαντασία) δυνατότητές του.
Στο κυνήγι ο κλαμπάνης, κλαμπάνης θα παραμείνει.

Σε ρωτάω κάτι απλό.
Αν η Μ2 μαμά (το πιο σκορποσκαγιά όπλο του κόσμου) βγάζει με ιταλικό εμπορικό 80% και με ακριβό αμερικάνικο εμπορικό 85% αν κάνω κώνο θα βγάλει 90% και 95% ...
Αν υποθέσουμε ότι θα βγάλει, γιατί δεν έχω δει ούτε μια τέτοια τουφεκιά (95-100%) στις βλητικές με τις υπόλοιπες οπλάρες ;;;
Βρε τραβα να ριξεις καμια καθετή... Μην ταραζεις τον κοσμο καλοκαιριατικα... Ρε σεις... Στους αλλους μιλαω... Μη τον τσιγκλατε.. Εσείς τον εχετε μακρια... Εγω που τον εχω κοντα τα τραβαω μετα όλα...
 
Καλά τα λες αλλά έχεις δυνατότητα με μια άλλη καραμπίνα να συγκρίνεις τη νουφεκια σου των 85% στα 50μετρα αν έχεις την ίδια διατριτική ικανότητα η την ίδια κατανομή και την διατριτική ικανότητα των περιμετρικών ακριανων σκαγιων του κύκλου σου που είναι το σημαντικότερο γιατί δεν ντουφεκαμε ως επί το πλείστον κέντρο .Αν μου αποδυκνειες με εργοστασιακά φυσίγγια ότι τα περιφερειακά σου σκακια έχουν την ίδια ικανότητα διάτρησης με της Ρεμί η της γουιντσ και Μπράουνινγκ ,φαμπαρμ κτλ και όχι μόνο ότι έχεις καλή συγκέντρωση θα σου έλεγα ότι όντως είναι μύθος αλλά να μπορούσε να γίνει με όλα τα όπλα της εταιρίας γιατί όπως έχω πει και η ςς ήταν για μένα πάνω από τα υπόλοιπα μπενελι με διαφορα ένα μοντέλο όμως από τα 15 διαφορετικα δε λέει κάτι.Οταν κανείς ιδιογομωση δεν χρειάζεται να ασχολεισαι με κανες παρά μόνο με αξιοπιστία μηχανισμών γιατί χτίζεις ότι θες αν δε κανεις ιδιογομωση πρέπει να τα ζυγίσεις και ειδικά αν έχεις μεγάλες προσδοκίες από το ντουφέκι εφόσον πάντα έχεις ικανότητες υποστήριξης σκοπευτικά
αν ρίχνεις και ευχαριστιεσαι με 3 κουτιά φυσίγγια να παίρνεις 20τσιχλες αλαζει πάρε ότι φθηνότερο είσαι χομπίστας δεν σε νοιαζουν οι δυνατότητες μόνο σε εξιταρει ο κρότος.
 
Last edited:
Εγώ που ρίχνω 3κουτια φυσίγγια για να πάρω 20 πουλιά δεν μου φταίει το όπλο αλλά η εξάσκηση.Οταν εγώ αφήνω το όπλο τέλος Φεβρουαρίου και το ξαναπιανω αρχές Οκτωβρίου τι να πω ;
Εγώ το είχα 7 ολόκληρα‼️
Όταν τελικως.....με κάναν πλάκα τα παπιά‼️έρχονταν κ ξανάρχονταν να πάρουν μάτι το μλκ‼️
 
Βρε τραβα να ριξεις καμια καθετή... Μην ταραζεις τον κοσμο καλοκαιριατικα... Ρε σεις... Στους αλλους μιλαω... Μη τον τσιγκλατε.. Εσείς τον εχετε μακρια... Εγω που τον εχω κοντα τα τραβαω μετα όλα...
Ρε εδώ με βάλανε να μετρήσω 10.000 σκάγια ένα προς ένα τζάμπα.
Σιγά μην τους λυπηθώ αχαχα

ps
Πλάκα !!!
 
Καλά τα λες αλλά έχεις δυνατότητα με μια άλλη καραμπίνα να συγκρίνεις τη νουφεκια σου των 85% στα 50μετρα αν έχεις την ίδια διατριτική ικανότητα η την ίδια κατανομή και την διατριτική ικανότητα των περιμετρικών ακριανων σκαγιων του κύκλου σου που είναι το σημαντικότερο γιατί δεν ντουφεκαμε ως επί το πλείστον κέντρο .Αν μου αποδυκνειες με εργοστασιακά φυσίγγια ότι τα περιφερειακά σου σκακια έχουν την ίδια ικανότητα διάτρησης με της Ρεμί η της γουιντσ και Μπράουνινγκ ,φαμπαρμ κτλ και όχι μόνο ότι έχεις καλή συγκέντρωση θα σου έλεγα ότι όντως είναι μύθος αλλά να μπορούσε να γίνει με όλα τα όπλα της εταιρίας γιατί όπως έχω πει και η ςς ήταν για μένα πάνω από τα υπόλοιπα μπενελι με διαφορα ένα μοντέλο όμως από τα 15 διαφορετικα δε λέει κάτι.Οταν κανείς ιδιογομωση δεν χρειάζεται να ασχολεισαι με κανες παρά μόνο με αξιοπιστία μηχανισμών γιατί χτίζεις ότι θες αν δε κανεις ιδιογομωση πρέπει να τα ζυγίσεις και ειδικά αν έχεις μεγάλες προσδοκίες από το ντουφέκι εφόσον πάντα έχεις ικανότητες υποστήριξης σκοπευτικά
αν ρίχνεις και ευχαριστιεσαι με 3 κουτιά φυσίγγια να παίρνεις 20τσιχλες αλαζει πάρε ότι φθηνότερο είσαι χομπίστας δεν σε νοιαζουν οι δυνατότητες μόνο σε εξιταρει ο κρότος.

Ίδιο φυσίγγι αν έχει παρόμοια συγκέντρωση και κατανομή με 2 διαφορετικά όπλα για εμένα έχει ίδια διάτρηση.
Όποιος διαφωνεί κάνει δοκιμές και μας αποδεικνύει το αντίθετο.

Εγώ βαριέμαι κατά κύριο λόγο (αρκετό χρόνο ανάλωσα στις δοκιμές συγκέντρωσης) και κατά δεύτερο όπως έχω γράψει πολλές φορές ρίχνω πιο χοντρά νούμερα από τα συνηθισμένα οπότε ποτέ, με κανένα όπλο δεν είχα προβλήματα διάτρησης και ούτε πρόκειται να έχω.

Έχει όμως ενδιαφέρον ...
Αν τα σκάγια φεύγουν με την ίδια αρχική και σχηματίζουν παρόμοιες κατανομές με παρόμοιες συγκεντρώσεις γιατί τα περιφερειακά σκάγια της μιας να έχουν μικρότερη διάτρηση από της άλλης ?
Η μια κάνη τα έχει παραμορφώσει περισσότερο και έχουν μικρότερες ταχύτητες ?
Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ ... αν είναι όμως έτσι η κατανομή της πιο "αδύναμης" τουφεκιάς θα είναι πιο ανοιχτή λόγω παραμορφώσεων.
Άρα δεν θα έχουν παρόμοιες κατανομές με παρόμοιες συγκεντρώσεις.

Έχεις άλλη εξήγηση ?
 
Οκ για τα άλλα αλλά σε αυτό θα διαφωνήσω.
Το αν δεν ξεχωρίζεις με το μάτι αν είναι μια περιοχή χρωμιωμένη ή όχι δεν σημαίνει ότι είναι όταν ξέρεις επίσης ότι έχει περάσει reamer.

Όταν το μέταλλο φαγωθεί και σε μια περιοχή και αφαιρεθεί το χρώμιο ... τέλος, αφαιρέθηκε.
Όσο και να γυαλίσεις μετά τα ατσάλι ακόμα και τόσο πολύ που να μην το ξεχωρίζεις από την διπλανή περιοχή που είναι χρωμιωμένη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Βασίλη μπορεί να γίνει επιμήκυνση κώνου σε χρωμιωμένη κάννη, έχω κάνει
http://www.hephestus.gr/επιμήκυνση-κώνου-προσαρμογής-c-52_63.html
Περί Roberts ....
Ο Roberts όταν άρχισα να τον πιέζω δεν απάντησε σε mail.
σιγά μην σου απαντούσε!
αυτός δεν είναι που έλεγε για σπιράλ τροχιές των σκαγίων;
Σε ρωτάω κάτι απλό.
Αν η Μ2 μαμά (το πιο σκορποσκαγιά όπλο του κόσμου) βγάζει με ιταλικό εμπορικό 80% και με ακριβό αμερικάνικο εμπορικό 85% αν κάνω κώνο θα βγάλει 90% και 95% ...
Αν υποθέσουμε ότι θα βγάλει, γιατί δεν έχω δει ούτε μια τέτοια τουφεκιά (95-100%) στις βλητικές με τις υπόλοιπες οπλάρες ;;;
έλα ντε;
 
Προσοχή ακολουθεί σεντόνι ...

Θήραμα πρασινοκέφαλο
Απόσταση 55μ (60 γιάρδες)
Γόμωση 43γρ #3 ιταλικό - 198 σκάγια
Σκοπευτής που έχει την ικανότητα να βάζει ΠΑΝΤΑ το κέντρο της τουφεκιάς (όταν αυτή φτάνει στον στόχο) σε κύκλο ακτίνας 50 εκατοστών γύρω από τον στόχο στα 55μ.
Αυτός είναι ένας άριστος σκοπευτής σε αυτά τα μέτρα και μάλιστα ο άνεμος είναι μηδέν. Αν δεν είναι μηδέν κλάιν μάιν.
3 πλήγματα στο πρασινοκέφαλο.

Αν λοιπόν στα 55μ το σύστημα όπλο-τσοκ-φυσίγγι βάζει στον κύκλο των 76cm από 90 μέχρι 180 σκάγια !!!!!!!!!!!!! οι πιθανότητες να πάρει το πρασινοκέφαλο 3 σκάγια είναι σχεδόν οι ίδιες !!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό αντιστοιχεί σε ποσοστά συγκέντρωσης από 45% μέχρι 90% στα 55μ.
Το 80% των παπιών θα παίρνουν 3 σκάγια άσχετα αν στον κύκλο των 76cm στα 50μ μπαίνουν 90 ή 180 σκάγια !!!!
Τα ελάχιστα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο των 76cm για το πρασινοκέφαλο (ασχέτως απόστασης) θυμίζω είναι 90.
View attachment 52213

Θα πείτε αυτά είναι θεωρητικές μαλακίες ... χμμμ ίσως ...

Για να δούμε το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πείραμα του Nilo στα 55μ (60 γιάρδες) με φυσίγγι που έβγαζε 87% στα 36,5μ.
Το 87% στα 36,5μ είναι περίπου 35% στα 55μ.
View attachment 52215
Δεν υπήρχε σκοπευτικό σφάλμα σε αυτό το πείραμα.
Το φυσίγγι ήταν Winchester XX #4 usa #3 ιταλικό, 43γρ γόμωση, 198 σκάγια με 87% συγκέντρωση στα 36,5μ και ο στόχος 100 ζωντανά παπιά που πετούσαν τραβέρσα στα 55μ ακριβώς.
View attachment 52217


Αν πάμε στο διάγραμμα το 35% ποσοστό συγκέντρωσης στα 55μ, δίνει περίπου 70% ποσοστό καταβολής για μηδενικό σκοπευτικό σφάλμα
View attachment 52216

Για να δούμε και τα πραγματικά πειραματικά δεδομένα, του πραγματικού πειράματος, σε πραγματικά πρασινοκέφαλα, σε πραγματικά 55μ (60 γιάρδες) ...

View attachment 52218
64% ... τι βγάλαμε εμείς ??? 70% άρα δεν είναι και τόσο θεωρητικές μαλακίες.

- Πυκνότερη τουφεκιά στον πίνακα σημαίνει απλά πυκνότερη τουφεκιά στον πίνακα ...
- Δεν σκοτώνει περισσότερα θηράματα η πυκνότερη τουφεκιά.
- Δεν σημαίνει ούτε βλητική "βελτίωση", ούτε περισσότερα πουλιά στην τσάντα.
- Η πυκνότερη τουφεκιά πρέπει να συνοδεύεται από βελτίωση της σκοπευτικής ικανότητας αλλιώς η βλητική "βελτίωση" σημαίνει θηραματική "επιδείνωση".
- Το 10% αύξηση στην συγκέντρωση (10 σκάγια στα 100) είναι αδιάφορο στο πραγματικό κυνήγι.
- Αν μιλούσαμε για αύξηση πχ 20-30% ή μεγαλύτερη στην μέγιστη συγκέντρωση χωρίς όμως αυτό να μεταφέρεται σε όλα τα τσοκ αλλά να ίσχυε μόνο πχ στο FULL θα είχε πολύ ενδιαφέρον.
- Οι πολύ υψηλές συγκεντρώσεις ευνοούν μόνο τους πολύ καλούς σκοπευτές.
ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

* μ΄ έχεις κάνει και προβληματίζομαι
σχετικά με τα κενά
και την ισοκατανομή
λες να έπeσαν έξω οι Oberfell & Thompson?
τότε γιατί ότι φυσίγγι έχει πιάσει καλές βαθμολογίες στην πράξη αποδεικνύεται άριστο;
χμμμμ.... πρέπει να το συζητήσουμε.......
 
Μαριε, το επιχείρημα τ
Βασίλη μπορεί να γίνει επιμήκυνση κώνου σε χρωμιωμένη κάννη, έχω κάνει
http://www.hephestus.gr/επιμήκυνση-κώνου-προσαρμογής-c-52_63.html

σιγά μην σου απαντούσε!
αυτός δεν είναι που έλεγε για σπιράλ τροχιές των σκαγίων;

έλα ντε;
Αυτο με τις σφικτοτερες κατανομες λύνεται με το τσοκαρισμα.. Βασικα ειναι ενα αίολο επιχείρημα βελτιωσης απο τη συγκεκριμένη επεμβαση, αφου για μια ακόμα φορα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, πως αποτελει επιχειρημα βελτιωσης η επέμβαση στην συγκέντρωση ενός εργοστασιακου οπλου, οταν ο κατασκευαστης έχει φτιαξει τα αναλογα τσοκ για ανάλογες συγκεντρωσεις... Τελος οσον αφορα το επίπεδο λακτισματος υπάρχει συγκεκριμένη μέτρηση που αποδεικνύει το παραπανω;;;
 
Μαριε, το επιχείρημα τ
Αυτο με τις σφικτοτερες κατανομες λύνεται με το τσοκαρισμα.. Βασικα ειναι ενα αίολο επιχείρημα βελτιωσης απο τη συγκεκριμένη επεμβαση, αφου για μια ακόμα φορα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, πως αποτελει επιχειρημα βελτιωσης η επέμβαση στην συγκέντρωση ενός εργοστασιακου οπλου, οταν ο κατασκευαστης έχει φτιαξει τα αναλογα τσοκ για ανάλογες συγκεντρωσεις... Τελος οσον αφορα το επίπεδο λακτισματος υπάρχει συγκεκριμένη μέτρηση που αποδεικνύει το παραπανω;;;
Έλα ντε!
 
ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

* μ΄ έχεις κάνει και προβληματίζομαι
σχετικά με τα κενά
και την ισοκατανομή
λες να έπeσαν έξω οι Oberfell & Thompson?
τότε γιατί ότι φυσίγγι έχει πιάσει καλές βαθμολογίες στην πράξη αποδεικνύεται άριστο;
χμμμμ.... πρέπει να το συζητήσουμε.......
Εδώ δεν μπορούμε να τα βρούμε στα χοντρά Μάριε εσύ μιλάς για τα ψιλά γράμματα.
Φυσικά είναι σημαντικά αλλά νομίζω λίγοι τα καταλαβαίνουν.
@vazelos σκοπευτήριο είμαι.
Ρίξαμε τα 2 federal με την Μ2 full και μια maxus 2.5 άστρα.
Έριξα και το colombo με full. (Με full δεν μου είπες ;;;; )
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top