Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τρομερο κλείστρο... Η εφευρεση του αιωνα.
Οι πωλήσεις αυτό δείχνουν 😜
Αν δεν ανοιγοκλεινε κιολας με τα ψιλοτρανταγματα θα ηταν ακομα πιο σουπερ :cool:
Να μην παίζεις με το όπλο. Τι το πέρασες ρε και το ανεβοκατεβάζεις ? 🤣
Αλλα η μαγεια σε αυτα τα οπλα ειναι η καννη.
Συμφωνώ.
Βγάζουν τα ίδια με τις 1187.
1187 οι καλύτερες κάνες στον κόσμο, άρα και οι Benelli το ίδιο.

ps
Πήρες βολφράμια ? Θα σε σκοτώσει ο άλλος.
Καλημέρα σε όλους.
 
Οι πωλήσεις αυτό δείχνουν 😜

Να μην παίζεις με το όπλο. Τι το πέρασες ρε και το ανεβοκατεβάζεις ? 🤣

Συμφωνώ.
Βγάζουν τα ίδια με τις 1187.
1187 οι καλύτερες κάνες στον κόσμο, άρα και οι Benelli το ίδιο.

ps
Πήρες βολφράμια ? Θα σε σκοτώσει ο άλλος.
Καλημέρα σε όλους.
Πιες μια γουλιά καφε πρώτα
 
Ακόμη με τη benelli πάλι τα ίδια .Είναι τόσο μπροστά που θα τοποθετήσει Κιτ τεχνητής νοημοσύνης και θα διαβάζει την απόσταση καταβολής μέχρι τα 30 μέτρα ,από εκεί και πάνω δε θα ρίχνει για να μην σπαταλάς τσάμπα το φυσίγγι και κανείς και ηχορύπανση.Το επόμενο της μοντέλο θα έχει ως σπόνσορα την φράση (βάλαμε μυαλό στην Ιταλίδα κούκλα, benelli εξασφαλίσαμε σίγουρες βολές 100%).
 
Ακόμη με τη benelli πάλι τα ίδια .Είναι τόσο μπροστά που θα τοποθετήσει Κιτ τεχνητής νοημοσύνης και θα διαβάζει την απόσταση καταβολής μέχρι τα 30 μέτρα ,από εκεί και πάνω δε θα ρίχνει για να μην σπαταλάς τσάμπα το φυσίγγι και κανείς και ηχορύπανση.Το επόμενο της μοντέλο θα έχει ως σπόνσορα την φράση (βάλαμε μυαλό στην Ιταλίδα κούκλα, benelli εξασφαλίσαμε σίγουρες βολές 100%).
Περιμένω δοκιμή με το Guerini στα 100 από εσένα με φθηνό φυσίγγι.
Τα 50 λογικά πρέπει να τα έχει για την πλάκα του.

Δεν θα σε πετύχω σε κανένα Σχιστό αρματωμένο ?
Θα πας για καινούργιο όπλο πάλι. 🤣

Καλημέρα Γιάννο, λέγε και άλλα με φτιάχνεις.
 
Περιμένω δοκιμή με το Guerini στα 100 από εσένα με φθηνό φυσίγγι.
Τα 50 λογικά πρέπει να τα έχει για την πλάκα του.

Δεν θα σε πετύχω σε κανένα Σχιστό αρματωμένο ?
Θα πας για καινούργιο όπλο πάλι. 🤣

Καλημέρα Γιάννο, λέγε και άλλα με φτιάχνεις.
Θα του πουλήσω εγώ.
 
Πότε θα το καταλάβετε ότι το φυσίγγι είναι αυτό που παράγει την ενέργεια με την καύση της πυρίτιδας, το φυσίγγι είναι αυτό που προστατεύει με το κυάθιο τα σκάγια, το φυσίγγι είναι αυτό που καθορίζει την σφαιρικότητα και την σκληρότητα των σκαγίων , το φυσίγγι καθορίζει με το αμορτισέρ και τις πιέσεις την παραμόρφωση των σκαγίων και επομένως το φυσίγγι είναι αυτό που έχει το πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην διάτρηση και την συγκέντρωση. Ο ρόλος της κάννης είναι κυρίως να οδηγήσει τα σκάγια στην κατεύθυνση που πρέπει και η μόνη αισθητή διαφορά που μπορεί να κάνει στην τουφεκιά ειναι λόγο της σύσφιξης του τσοκ που ακόμη και αυτό ρυθμίζεται από το φυσίγγι. Οι μικροδιαφορές που έχουν οι κάννες μεταξύ τους στα επώνυμα όπλα της αγοράς είναι τόσο μικρές που είναι σχεδόν αμελητέες. Η όποια διαφορά μπορεί να υπάρχει σε μία κάννη σε σχέση με μία άλλη που έχει συνέπεια την μικρότερη απόδοση σε ένα δεδομένο φυσίγγι πανεύκολα καλύπτεται από ένα άλλο καλύτερο φυσίγγι ή ένα φυσίγγι που τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν καλύτερα με την συγκεκριμένη κάννη.

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνει ένας κυνηγός-σκοπευτής που τον ενδιαφέρει πραγματικά και όχι στα λόγια μόνο η απόδοση της τουφεκιάς είναι να ασχολείται με την κάννη του όπλου αντί να προσπαθεί να βελτιωσει το φυσίγγι του.
 
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνει ένας κυνηγός-σκοπευτής που τον ενδιαφέρει πραγματικά και όχι στα λόγια μόνο η απόδοση της τουφεκιάς είναι να ασχολείται με την κάννη του όπλου αντί να προσπαθεί να βελτιωσει το φυσίγγι του……. Πως βελτιώνεις ένα εμπορικό φυσηγγι !!!!! Το 80% τον κυνηγούν ρίχνει εμπορικα
 
Οι κάννες διαλέγουν φυσιγγια? Το έχω ακούσει πολλές φορές να το λένε, γι αυτό ρωτάω, ένα φυσιγγι που κάποιος το θεωρεί κορυφαίο, άλλος το θεωρεί πατάτα...μιλάω πάντα για κυνήγι...σε αυτή την περίπτωση βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρολο, εκτός από το φυσιγγι, όμως και οι ιδιογωμοτες υποστηρίζουν ότι φτιάχνουν φυσιγγια που να << ταιριάζουν >> στο όπλο τους...
 
Πως βελτιώνεις ένα εμπορικό φυσηγγι !!!!! Το 80% τον κυνηγούν ρίχνει εμπορικα
Μα απλά αυτό το 80% που κυνηγούν με εμπορικά είτε δεν τους ενδιαφέρει όπως είπα πραγματικά (και όχι στα λόγια) η απόδοση της τουφεκιάς ή τουλάχιστον δεν ψάχνουν τα μέγιστα από αυτήν, είτε δεν έχουν τις γνώσεις ή τον χρόνο για να ασχοληθούν με ιδιογόμωση και απλά συμβιβάζονται με τα εμπορικά. Αλλά μπορεί να έχουν βρει εμπορικά που να ταιριάζουν στις κάννες των όπλων τους και να ειναι ευχαριστημένοι με βάση τις προτειμίσεις τους. Επίσης υπάρχουν και καλά εμπορικά που ταιριάζουν και αποδίδουν αν όχι τα μέγιστα σίγουρα αρκετά καλά στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις κάννες. Δες πχ. τον @gvp9000 που ρίχνει εμπορικά από ότι έχω καταλάβει αλλά όχι ότι και ότι εμπορικά. Μόνο όσα έχουν από 1 ευρώ και πάνω το φυσίγγι. Αλλά το συμπέρασμα μένει το ίδιο. Πως μπορείς να είσαι σίγουρος από ένα φυσίγγι που δεν το γεμίζεις εσύ ο ίδιος για την απόδοση του; Εδώ ακόμη και εμείς που γεμίζουμε στα δικά μας φυσίγγια δεν είμαστε σίγουροι καμιά φορά. Εσύ που αν δεν κάνω λάθος γεμίζεις κιόλας δικά σου φυσίγγια θα πρέπει να το έχεις καταλάβει αυτό.
 
Μα απλά αυτό το 80% που κυνηγούν με εμπορικά είτε δεν τους ενδιαφέρει όπως είπα πραγματικά (και όχι στα λόγια) η απόδοση της τουφεκιάς ή τουλάχιστον δεν ψάχνουν τα μέγιστα από αυτήν, είτε δεν έχουν τις γνώσεις ή τον χρόνο για να ασχοληθούν με ιδιογόμωση και απλά συμβιβάζονται με τα εμπορικά. Αλλά μπορεί να έχουν βρει εμπορικά που να ταιριάζουν στις κάννες των όπλων τους και να ειναι ευχαριστημένοι με βάση τις προτειμίσεις τους. Επίσης υπάρχουν και καλά εμπορικά που ταιριάζουν και αποδίδουν αν όχι τα μέγιστα σίγουρα αρκετά καλά στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις κάννες. Δες πχ. τον @gvp9000 που ρίχνει εμπορικά από ότι έχω καταλάβει αλλά όχι ότι και ότι εμπορικά. Μόνο όσα έχουν από 1 ευρώ και πάνω το φυσίγγι. Αλλά το συμπέρασμα μένει το ίδιο. Πως μπορείς να είσαι σίγουρος από ένα φυσίγγι που δεν το γεμίζεις εσύ ο ίδιος για την απόδοση του; Εδώ ακόμη και εμείς που γεμίζουμε στα δικά μας φυσίγγια δεν είμαστε σίγουροι καμιά φορά. Εσύ που αν δεν κάνω λάθος γεμίζεις κιόλας δικά σου φυσίγγια θα πρέπει να το έχεις καταλάβει αυτό.
Η ιδιογωμοση είναι άλλο φάει εκεί κανης ότι θες…. Εγώ μηλαο για εμπορικά φυσηγγια ..
 
Πως βελτιώνεις ένα εμπορικό φυσηγγι !!!!! Το 80% τον κυνηγούν ρίχνει εμπορικα
Βελτιώνεις ότι μπορείς να βελτιώσεις Ηλία ... σκυλιά, φυσική κατάσταση, σκόπευση, καλύτερο φυσίγγι για δύσκολα θηράματα κτλ.
Ότι κάνεις και εσύ δηλαδή που δεν βάζεις ότι μπαρούτι βρεις μπροστά σου στα ιδιογομωμένα φυσίγγια σου.

Μην αρχίσεις τώρα τις βελτιώσεις της κάνης γιατί θα σου ζητήσω δικές σου δοκιμές σε συγκέντρωση και ΔΙΑΤΡΗΣΗ σε συνθήκες κυνηγιού όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ έγραψες σε άλλο θέμα.
Αν μου πεις ότι δοκιμάζεις σε θηράματα, το ίδιο κάνουμε και οι υπόλοιποι οπότε για να μην αλλάζουμε κάνη είμαστε ευχαριστημένοι παρόλο που κάποιοι επιμένουν ότι δεν πρέπει να είμαστε.

Η αντιπαλότητα με τα όπλα έχει καταντήσει αηδία ... λες και αν έχεις "καλύτερο" όπλο είσαι και "καλύτερος" κυνηγός.
Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά ....
ΑΣΧΕΤΟΙ ... και με κυνήγι και με όπλα και με φυσίγγια.
 
Last edited:
Οι κάννες διαλέγουν φυσιγγια? Το έχω ακούσει πολλές φορές να το λένε, γι αυτό ρωτάω, ένα φυσιγγι που κάποιος το θεωρεί κορυφαίο, άλλος το θεωρεί πατάτα...μιλάω πάντα για κυνήγι...σε αυτή την περίπτωση βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρολο, εκτός από το φυσιγγι, όμως και οι ιδιογωμοτες υποστηρίζουν ότι φτιάχνουν φυσιγγια που να << ταιριάζουν >> στο όπλο τους...
Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις αυτά τα συμπεράσματα βγαίνουν από τον κυνηγότοπο χωρίς να έχουν γίνει πραγματικές δοκιμές σε πίνακα ώστε να αξιολογηθεί πιο σωστά το φυσίγγι. Είναι δηλαδή περισσότερο λόγια του καφενίου. Ή μπορεί τα χαρακτηριστικά αυτού του φυσιγγιού να μην ταιριάζουν με τις σκοπευτικές συνήθειες κάποιων σκοπευτών ή στις καιρικές συνθήκες και με τον τρόπο που κυνηγούν αυτοί. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για αυτό επιμένουμε ότι μόνο σε πίνακες ή ακόμη καλύτερα σε κανονάκι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα. Τελος δεν αποκλείεται ένα φυσίγγι που πηγαίνει καλά σε μία κάννη να μην πηγαίνει τόσο καλά σε μία άλλη. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει φυσίγγι που να μην ταιριάζει και στην κάννη που δεν πήγε καλά το προηγούμενο φυσίγγι. Αλλά αν θέλεις πραγματικά τα μέγιστα στην τουφεκιά σου θα πρέπει πάνω από όλα το φυσίγγι να ειναι καλό και να ταιριάζει στην κάννη σου γιατί αυτό ειναι που κάνει την μεγάλη διαφορά. Και στην καλύτερη υποτίθεται κάννη αν βάλεις ένα άχρηστο φυσίγγι τα αποτελέσματα θα ειναι ανάλογα της ποιότητας του φυσιγγίου. Αλλιώς θα κυνηγούσαμε όλοι με 11 νούμερο σκάγια και 24γρ φυσίγγι όλα τα θηράματα από την καλύτερη κάννη του κόσμου.

Η ιδιογωμοση είναι άλλο φάει εκεί κανης ότι θες…. Εγώ μηλαο για εμπορικά φυσηγγια ..

Μα η ιδιογόμωση όπως λες είναι και η απόδειξη των γραφόμενων μου. Πως γίνεται μία υποτίθεται κακή κάννη (πχ benelli) με φυσίγγια ιδιογόμωσης να κάνει παπάδες ενώ με τα εμπορικά όχι; Ποιο είναι το συμπέρασμα σε αυτό; Ότι φταίει η κάννη ή τα φυσίγγια;
 
Βελτιώνεις ότι μπορείς να βελτιώσεις Ηλία ... σκυλιά, φυσική κατάσταση, σκόπευση, καλύτερο φυσίγγι για δύσκολα θηράματα κτλ.
Ότι κάνεις και εσύ δηλαδή που δεν βάζεις ότι μπαρούτι βρεις μπροστά σου στα ιδιογομωμένα φυσίγγια σου.

Μην αρχίσεις τώρα τις βελτιώσεις της κάνης γιατί θα σου ζητήσω δικές σου δοκιμές σε συγκέντρωση και ΔΙΑΤΡΗΣΗ σε συνθήκες κυνηγιού όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ έγραψες σε άλλο θέμα.
Αν μου πεις ότι δοκιμάζεις σε θηράματα, το ίδιο κάνουμε και οι υπόλοιποι οπότε για να μην αλλάζουμε κάνη είμαστε ευχαριστημένοι παρόλο που κάποιοι επιμένουν ότι δεν πρέπει να είμαστε.

Η αντιπαλότητα με τα όπλα έχει καταντήσει αηδία ... λες και αν έχεις "καλύτερο" όπλο είσαι και "καλύτερος" κυνηγός.
Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά ....
ΑΣΧΕΤΟΙ ... και με κυνήγι και με όπλα και με φυσίγγια, οι οπλολάγνοι.
Εγώ δεν έγραψα ούτε για κανες ούτε για τσοκ… ρωτησα… πως βελτίωσης ένα εμπορικό φυσηγγι που έγραψε ο φίλος ποιο πανό… πρέπει να καταλάβουμε δεν στρφονται ολλα γύρω από την ιδιογωμοση…όσο για της δοκιμές που λες ότι δεν ανεβάζω… αυτό το θέμα δεν με απασχόλησε ποτέ… υπάρχουν αλλά παιδιά που έχουν όρεξη και ανεβαζουν
 
ρωτησα… πως βελτίωσης ένα εμπορικό φυσηγγι που έγραψε ο φίλος ποιο πανό…
Ένα εμπορικό φυσίγγι δεν βελτιώνεται ... το αλλάζεις.
Ακριβώς όπως και ένα ιδιογόμωσης, .. αλλάζεις τα σωθικά του άρα αλλάζει το φυσίγγι.
 
όσο για της δοκιμές που λες ότι δεν ανεβάζω… αυτό το θέμα δεν με απασχόλησε ποτέ…
Ούτε εμένα ιδιαίτερα. Με τις θεωρίες που άκουγα εδώ άρχισα, αλλά πλέον δεν έχει νόημα.
Τον χρόνο μου έχασα.

Το ξαναλέω όμως όσο και αν εκνευρίζει κάποιους ιδιογομωτές.
Αν δεν μπορούν να φτιάξουν φυσίγγι για Benelli να ξεκινήσουν το πλέξιμο.

Θα μπορούσα να σου βάλω και ένα μάτσο φωτογραφίες (που δεν έχω ποστάρει) με εμπορικά και οπλάρες με κώνους και αυλούς και ότι μπορείς να φανταστείς.
Αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top