Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οταν οι κατασκευαστες φυσιγγιων δινουν αυτον τον πινακα σαν δεδομενο καλης τουφεκιας...
εσεις ψαχνετε για διαφορες στις κανες ??
Πειτε μου...ποιο οπλο δεν μπορει να βγαλει αυτες τις συγκεντρωσεις ??
Ολα μπορουν......Οποτε πρωτα να κατασταλαξουμε ποια ειναι η καλη τουφεκια...και μετα να ψαξουμε
για τα υπολοιπα!!

εικόνα_Viber_2021-03-19_16-39-49.jpg

Και με αυτον τον πινακα ο κατασκευαστης ειναι καλυμενος.....και ο κυνηγος τρεχει να κανει κωνους...να
αγορασει εξτρα τσοκ....για να βελτιωσει τα εμπορικα φυσιγγια!!!
Τζιρος να γινεται....που το παραξενο ??
Ηθελα να ηξερα....λιγο φιλοτιμο δεν εχουν ???
60% Συγκεντρωση στα 36,5 μετρα με 3* αστρα....και δεν ντρεπονται που το γραφουν ???!!!! :rolleyes: :confused:
 
Δες πχ. τον @gvp9000 που ρίχνει εμπορικά από ότι έχω καταλάβει αλλά όχι ότι και ότι εμπορικά. Μόνο όσα έχουν από 1 ευρώ και πάνω το φυσίγγι.
Ρε θα με πεις και καπιτάλα ? χαχααχχαχαχα
Ρίχνω φυσίγγια ανάλογα του θηράματος και της κατανάλωσης και αν ήμουν ευχαριστημένος ποτέ δεν τα άλλαζα.
Τώρα έχω γεμίσει το σπίτι με φυσίγγια, ... να δω που θα τα ρίξω.
 
Ρε θα με πεις και καπιτάλα ? χαχααχχαχαχα
Ρίχνω φυσίγγια ανάλογα του θηράματος και της κατανάλωσης και αν ήμουν ευχαριστημένος ποτέ δεν τα άλλαζα.
Τώρα έχω γεμίσει το σπίτι με φυσίγγια, ... να δω που θα τα ρίξω.
χαχαχα που να ξέρω εγώ τι ρίχνεις; Για να σε πειράξω το έγραψα.
 
Εγώ πάντως σε κάθε αποτυχημένη βολή το φτιάξιμο το ρίχνω στον εαυτό μου. Δηλαδή λέω ότι απλά δεν κατάφερα να στείλω τα σκάγια επάνω στο πουλί αλλά παραδίπλα ή πιο πίσω. Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι μου έφταιγε το φυσίγγι ή το όπλο.
 
Last edited:
Εμένα πάντως σε κάθε αποτυχημένη βολή το φτιάξιμο το ρίχνω στον εαυτό μου. Δηλαδή λέω ότι απλά δεν κατάφερα να στείλω τα σκάγια επάνω στο πουλί αλλά παραδίπλα ή πιο πίσω. Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι μου έφταιγε το φυσίγγι ή το όπλο.
μια από τα ίδια και εγώ. Σχεδόν πάντα η σκόπευση φταίει στην αποτυχία μας και όχι το όπλο με τα φυσίγγια εφόσον τουφεκάμε σε λογικές αποστάσεις και λογικές καιρικές συνθήκες.
 
Αυτο δεν ειναι το standard των 3*;
Δηλαδη αν καποιος εδινε 100% με αυτο το τσοκ σε αυτα τα μετρα, θα επρεπε να ντρεπεται λιγότερο;

Απλα....Εαν αυτο το 60 % ηταν 70% που ειναι πολυ ευκολο να γινει....θα γλυτωνε τους κυνηγους απο
τα εξτρα τσοκ και κωνους...
Το 100% ειναι ονειρο απατηλο να το πιασουν τα εμπορικα....να ειμαστε ρεαλιστες !!
Αλλα εαν το εκαναν θα κυνηγουσαν ολοι με κυλινδρο....και γεμιζε η βουρια θηραματα.!!!!;) :)
 
Εγώ πάντως σε κάθε αποτυχημένη βολή το φτιάξιμο το ρίχνω στον εαυτό μου. Δηλαδή λέω ότι απλά δεν κατάφερα να στείλω τα σκάγια επάνω στο πουλί αλλά παραδίπλα ή πιο πίσω. Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι μου έφταιγε το φυσίγγι ή το όπλο.

Με δικα σου φυσιγγια ναι...
Εμπορικα κυκλοφορουν κατι φολες...που οσο καλα και να σκοπευεις...το θηραμα σου κουναει το μαντηλι !!!
Ειμαι ενας απο αυτους που την εχουν πατησει στο παρελθον....
 
Με δικα σου φυσιγγια ναι...
Εμπορικα κυκλοφορουν κατι φολες...που οσο καλα και να σκοπευεις...το θηραμα σου κουναει το μαντηλι !!!
Ειμαι ενας απο αυτους που την εχουν πατησει στο παρελθον....
Νίκο πριν αρχίσω να φτιάχνω τα δικά μου αγόραζα πάντα ακριβά φυσίγγια, ποτέ φτηνά. Μου άρεσε πάρα πολύ να αγοράζω φυσίγγια και αγόραζα όλη τη χρονιά. Κάθε φορά που περνούσα από ένα κυνηγητικό μαγαζί αγόραζα ένα-δύο από τα πιο ποιοτικά φυσίγγι που έβρισκα, ακόμα και άνοιξη και καλοκαίρι. Έτσι τότε ποτέ δε μου έμπαινε ιδέα ότι έφταιγε το φυσίγγι. Το οικονομικό δεν το λάμβανα υπόψη διότι αγοράζοντας 1-2 κουτιά κάθε φορά δεν σε βαραίνει η τιμή.

Την τελευταία σοβαρή κυνηγητική σεζόν που είχαμε, το 16/17 είχαν τελειώσει όλα μου τα φυσίγγια ιδιογόμωσης. Έριχνα κάθε μέρα που μπορούσα συνέχεια. Είχε ευχαριστηθεί η ψυχή μου. Ιανουάριο μήνα προς τα τέλη ήμουν κάτω στο χωριό στα άγια χώματα και ξέμεινα τελείως από φυσίγγια. Πήγα στη Ζαχάρω να πάρω από εκεί που ήξερα ότι είχε, και είχαν τελειώσει όλα, δεν είχε τίποτα. Πήγα μετά στην Κυπαρισσία να ψάχνω για ότι φυσίγγι να'ναι και βρήκα κάτι ελληνικά, ανώνυμα φυσίγγια σε ένα μη κυνηγετικό μαγαζί και πήρα από αυτά. Θυμάμαι 5 ευρώ το κουτί, 32γρ σκάγια έλεγε.
Ήταν η πρώτη φορά που ένιωθα τα φυσίγγια να είναι κούφια. Και πάλι δεν ήθελα να το πιστέψω αλλά ήταν σα να μην είχαν σκάγια μέσα.

Από τότε έχω μανία να γεμίζω συνέχεια τις αποθήκες για να μη μου ξανατύχει να ξεμείνω από φυσίγγια.
Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι χρονιές είναι μίζερες τα τελευταία χρόνια κι όλο μαζεύω.

Μερικές φορές όμως αναπολώ και εκείνη την αίσθηση να είμαι στο κυνηγητικό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, και να κοιτάω με προσοχή το κάθε φυσίγγι και να αγοράζω στο τέλος ότι θεωρούσα τότε καλύτερο. Σημειωτέων οι γνώσεις μου τότε ήταν πολύ περιορισμένες, ίντερνετ δεν υπήρχε και βασιζόμουν σε αυτά που έγραφε ο κατασκευαστής στο κουτί, ή γνώμες μεγαλύτερων κυνηγών.
 
Last edited:
Νίκο πριν αρχίσω να φτιάχνω τα δικά μου αγόραζα πάντα ακριβά φυσίγγια, ποτέ φτηνά. Μου άρεσε πάρα πολύ να αγοράζω φυσίγγια και αγόραζα όλη τη χρονιά. Κάθε φορά που περνούσα από ένα κυνηγητικό μαγαζί αγόραζα ένα-δύο από τα πιο ποιοτικά φυσίγγι που έβρισκα, ακόμα και άνοιξη και καλοκαίρι. Έτσι τότε ποτέ δε μου έμπαινε ιδέα ότι έφταιγε το φυσίγγι. Το οικονομικό δεν το λάμβανα υπόψη διότι αγοράζοντας 1-2 κουτιά κάθε φορά δεν σε βαραίνει η τιμή.

Την τελευταία σοβαρή κυνηγητική σεζόν που είχαμε, το 16/17 είχαν τελειώσει όλα μου τα φυσίγγια ιδιογόμωσης. Έριχνα κάθε μέρα που μπορούσα συνέχεια. Είχε ευχαριστηθεί η ψυχή μου. Ιανουάριο μήνα προς τα τέλη ήμουν κάτω στο χωριό στα άγια χώματα και ξέμεινα τελείως από φυσίγγια. Πήγα στη Ζαχάρω να πάρω από εκεί που ήξερα ότι είχε, και είχαν τελειώσει όλα, δεν είχε τίποτα. Πήγα μετά στην Κυπαρισσία να ψάχνω για ότι φυσίγγι να'ναι και βρήκα κάτι ελληνικά, ανώνυμα φυσίγγια σε ένα μη κυνηγετικό μαγαζί και πήρα από αυτά. Θυμάμαι 5 ευρώ το κουτί, 32γρ σκάγια έλεγε.
Ήταν η πρώτη φορά που ένιωθα τα φυσίγγια να είναι κούφια. Και πάλι δεν ήθελα να το πιστέψω αλλά ήταν σα να μην είχαν σκάγια μέσα.

Από τότε έχω μανία να γεμίζω συνέχεια τις αποθήκες για να μη μου ξανατύχει να ξεμείνω από φυσίγγια.
Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι χρονιές είναι μίζερες τα τελευταία χρόνια κι όλο μαζεύω.

Μερικές φορές όμως αναπολώ και εκείνη την αίσθηση να είμαι στο κυνηγητικό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, και να κοιτάω με προσοχή το κάθε φυσίγγι και να αγοράζω στο τέλος ότι θεωρούσα τότε καλύτερο. Σημειωτέων οι γνώσεις μου τότε ήταν πολύ περιορισμένες, ίντερνετ δεν υπήρχε και βασιζόμουν σε αυτά που έγραφε ο κατασκευαστής στο κουτί, ή γνώμες μεγαλύτερων κυνηγών.

Εγω καλε μου φιλε , με επωνυμο ακριβο Ιταλικο φυσιγγιο την πατησα ΜΙΑ φορα στον λαγο..
Οταν το εσφαξα...βρηκα τον αδη με τα λειψανα μεσα...Ν5 το ελεγε αναθεμα και αν ειχε ΕΝΑ σκαγι Ν5 μεσα.
Αχταρμας ηταν,,,Ν8-7- και λιγα Ν6...
Κλωστη που κοπηκε ηταν....Δεν ξανα αγορασα εμπορικο φυσιγγιο για κυνηγι !!!

Αυτο ηταν το φυσιγγιο.

εικόνα_Viber_2021-07-04_10-30-14.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-04_10-30-33.jpg

Συγνωμη για το topic.
 
Εγω καλε μου φιλε , με επωνυμο ακριβο Ιταλικο φυσιγγιο την πατησα ΜΙΑ φορα στον λαγο..
Οταν το εσφαξα...βρηκα τον αδη με τα λειψανα μεσα...Ν5 το ελεγε αναθεμα και αν ειχε ΕΝΑ σκαγι Ν5 μεσα.
Αχταρμας ηταν,,,Ν8-7- και λιγα Ν6...
Κλωστη που κοπηκε ηταν....Δεν ξανα αγορασα εμπορικο φυσιγγιο για κυνηγι !!!

Αυτο ηταν το φυσιγγιο.

View attachment 74331
View attachment 74332

Συγνωμη για το topic.
Κακώς Άλεξ που σου χρειάζεται!!!
 
Εγω καλε μου φιλε , με επωνυμο ακριβο Ιταλικο φυσιγγιο την πατησα ΜΙΑ φορα στον λαγο..
Οταν το εσφαξα...βρηκα τον αδη με τα λειψανα μεσα...Ν5 το ελεγε αναθεμα και αν ειχε ΕΝΑ σκαγι Ν5 μεσα.
Αχταρμας ηταν,,,Ν8-7- και λιγα Ν6...
Κλωστη που κοπηκε ηταν....Δεν ξανα αγορασα εμπορικο φυσιγγιο για κυνηγι !!!

Αυτο ηταν το φυσιγγιο.

View attachment 74331
View attachment 74332

Συγνωμη για το topic.
Αυτά πρώτη φορά τα έριξες σε λαγό σε εκείνη την φάση ή τα είχες ξαναχρησιμοποιήσει ?
 
Αυτά πρώτη φορά τα έριξες σε λαγό σε εκείνη την φάση ή τα είχες ξαναχρησιμοποιήσει ?

Πρωτη φορα στον λαγο αυτα...Μου τα συστησαν για καλά.....λογια καφενειου φιλε !!!
Δεν πειραζει....αυτος ο λαγος και αυτα τα φυσιγγια με εκαναν Ιδιογομωτη !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top