Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ωχ Benellakias μετά κωλοδακτύλου (=κώνου) και εσύ ... καταστράφκαμαν 🤣

Όχι αυτό καίει τις φάσσες μέχρι τα σύννεφα όπως είναι μαμά.
Δεν έχει νόημα να κάνεις κώνο γιατί θα τις κατεβάζει από ύψη που υπάρχει έλλειψη οξυγόνου και ως γνωστό οι φάσσες δεν πετούν τόσο ψηλά.
Κραζεις??????
Θαυμαζεις!!!!!!!.yel.
 
Ωχ Benellakias μετά κωλοδακτύλου (=κώνου) και εσύ ... καταστράφκαμαν 🤣

Όχι αυτό καίει τις φάσσες μέχρι τα σύννεφα όπως είναι μαμά.
Δεν έχει νόημα να κάνεις κώνο γιατί θα τις κατεβάζει από ύψη που υπάρχει έλλειψη οξυγόνου και ως γνωστό οι φάσσες δεν πετούν τόσο ψηλά.


Υπόθεση και εσύ ... αν ήταν baikal πάω στοίχημα θα το πιστεύατε όλοι εεε ?

Μηνύματα τέλος ... 🤣
Θα ελεγα οτι μπορει απλα η κανη να φουσκωσε....yel.
 
Προσωπικα αυτο που κραταω ειναι η σοβαρη δουλεια που γινεται στην εταιρια αυτη που επιδιωκει παντα να ειναι ενα βημα μπροστα .Τωρα ο καθενας απο μας θελει να εστιαζει σε σημεια κατα το δοκουν.Καποιοι ακολουθουν την εξελιξη καποιοι παραμενουν ρομαντικοι στην παραδοση και οι δυο επιλογες δε ειναι κακο να ειναι αποδεκτες.
 
Η πίεση που ασκείται στο πρόσωπο του κλείστρου και κατ' επέκταση στο κλείδωμά του κατά τη στιγμή της πυροδότησης λέγεται bolt thrust και είναι εύκολα υπολογίσημη.
Στην περίπτωση των 2500bar, η bolt thrust είναι 18.670lb (83048N).
Σύμφωνα με το παρακάτω, μόνο το 50 BMG και το 14.5χ114mm είχαν μεγαλύτερη.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bolt_thrust

Εκείνο που βρήκα "κάπως" είναι το: "Vinci performed flawlessly with no visible signs of damage".
Θα προτιμούσα να έγραφε: Vinci performed flawlessly with no MEASURED signs of damage.
 
Νομίζω ότι η ασκούμενη πίεση σε πρέσα μηχανουργείου έχει διαφορά με την όμοια από την καύση της πυρίτιδας σε ότι αφορά τον χρόνο εφαρμογή της.
Στην περίπτωση της καύσης έχουμε πίεση που φτάνει στο peak της στιγμιαία και σχεδόν άμεσα φθίνει.
Στην περίπτωση της πρέσας η πίεση θα εφαρμοστεί πολύ πιο προοδευτικά,μπορεί να μείνει σταθερή η μπορεί να αποσυμπιεστει σε διαφορετικούς,πολύ πιο αργους χρόνους.
Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται η προσομοίωση στις πραγματικές συνθήκες.
Σκεψεις κάνω...
 
Last edited:
Η ζημιά θα γίνει στο σημείο έμφραξης.
Φούσκωμα η άνοιγμα της κάνης.
Άνοιγμα,όχι θρυμματισμος!
Ότι θα ...χάσουμε το φως μας είναι δεδομένο!
Άλλο αυτό όμως κι άλλο να μας καρφωθεί το κλείστρο στο κούτελο.
γιαννη μου εχει τυχει περιπτωση να σπασει κεφαλη απο benelli m1 απο ιμπερριαλ φερετζε.Την εστειλα κυργια και αυτος με την σειρα του στην ιταλια.Προς τιμη τους οι ιταλοι μου εστειλαν 2 κεφαλες Σε 5-6 περιπτωσεις θερμοβαρικου φυσιγγιου σε οπλα benelli την πληρωσαν οι ουρες των καννων οι οποιες κυριολεκτικα σχιστηκαν .Εγινε αλλαγη με νεες ουρες και τα οπλα δουλευουν κανονικα χωρις προβλημα Σε αλλες εταιριες τα οπλα εξαυλωθηκαν ευτηχως χωρις σοβαρους τραυματισμους για τους χρηστες
 
Φίλος και συνκυνηγός είχε προκαλέσει έμφραξη στο στόμιο της κάννης διότι όταν έπεφταν οι τσίχλες με το όπλο του μετακινούσε χόρτα και φυτά στο έδαφος καθώς έψαχνε να τη βρει και χωρίς να το καταλάβει μπήκε κάτι μέσα.
Ευτυχώς φορούσε στη Μπράουνικ ένα μακρύ εξωτερικό τσοκ, νομίζω 10εκ γιατί εκεί ήταν ένα απογευματινό καρτέρι που περνούσαν πολύ ψηλά τα πουλιά ανεβαίνοντας στην κούρνια και πίστευε ότι αυτό το τσοκ βοηθάει.
Αποτέλεσμα ήταν να φουσκώσει το εξωτερικό τσοκ και να είναι για πέταμα, αλλά η κάννη δεν έπαθε ζημιά.
 
γιαννη μου εχει τυχει περιπτωση να σπασει κεφαλη απο benelli m1 απο ιμπερριαλ φερετζε.Την εστειλα κυργια και αυτος με την σειρα του στην ιταλια.Προς τιμη τους οι ιταλοι μου εστειλαν 2 κεφαλες Σε 5-6 περιπτωσεις θερμοβαρικου φυσιγγιου σε οπλα benelli την πληρωσαν οι ουρες των καννων οι οποιες κυριολεκτικα σχιστηκαν .Εγινε αλλαγη με νεες ουρες και τα οπλα δουλευουν κανονικα χωρις προβλημα Σε αλλες εταιριες τα οπλα εξαυλωθηκαν ευτηχως χωρις σοβαρους τραυματισμους για τους χρηστες
Αν κατάφεραν κι έσπασαν το θεριό,τα λόγια περιττεύουν!!
 
Φίλος και συνκυνηγός είχε προκαλέσει έμφραξη στο στόμιο της κάννης διότι όταν έπεφταν οι τσίχλες με το όπλο του μετακινούσε χόρτα και φυτά στο έδαφος καθώς έψαχνε να τη βρει και χωρίς να το καταλάβει μπήκε κάτι μέσα.
Ευτυχώς φορούσε στη Μπράουνικ ένα μακρύ εξωτερικό τσοκ, νομίζω 10εκ γιατί εκεί ήταν ένα απογευματινό καρτέρι που περνούσαν πολύ ψηλά τα πουλιά ανεβαίνοντας στην κούρνια και πίστευε ότι αυτό το τσοκ βοηθάει.
Αποτέλεσμα ήταν να φουσκώσει το εξωτερικό τσοκ και να είναι για πέταμα, αλλά η κάννη δεν έπαθε ζημιά.
Για φίλο,κράτησε τον!🙂
Για συνκυνηγο,απέφυγε τον!
Ο άνθρωπος,καλή του ώρα,είναι επικίνδυνος!
 
Για φίλο,κράτησε τον!🙂
Για συνκυνηγο,απέφυγε τον!
Ο άνθρωπος,καλή του ώρα,είναι επικίνδυνος!
Έχουμε τσακωθεί εδώ και χρόνια και δε μιλάμε καν.
Ο λόγος ήταν γιατί είχαμε συναντηθεί στις 3:30 για να πάμε για κυνήγι 3 φίλοι και θα πηγαίναμε με το δικό μου αυτοκίνητο, όπως γινόταν πάντα, και δεν είχα μεριμνήσει να βάλω βενζίνη διότι είχα πολύ δουλειά και ούτε καν το σκέφτηκα. Και έτσι είμασταν με το κόκκινο λαμπάκι αναμμένο και το άγχος να βρούμε βενζινάδικο πριν μείνουμε μέσα στη νύχτα και χαλάστηκε με την απερισκεψία μου. 🙄🫤
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top