Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Προσέξτε τους δύο κάλυκες στον αέρα.
Ο τύπος είναι ο Ross Seyfried, παγκόσμιος πρωταθλητής IPSC 1981 (από εκεί η φωτογραφία) επαγγελματίας κυνηγός στην Αφρική και ίσως ο καλύτερος Αμερικάνος αρθρογράφος σε θέματα σπορ όπλων.
 
Λάθος κράτημα πιστολιού. Σε κάθε πυροβολισμό το πιστόλι θα χορεύει πάνω κάτω.
Να ισιώσει τα χέρια αν θέλει να έχει σωστό κράτημα:


View attachment 75344
View attachment 75345
Εγώ ρίχνω με λίγο λυγισμένο χέρι.
Αλλά τώρα που είδα αυτή την ξανθιά μου τεντώθηκε.

Προσέξτε τους δύο κάλυκες στον αέρα.
Ο τύπος είναι ο Ross Seyfried, παγκόσμιος πρωταθλητής IPSC 1981 (από εκεί η φωτογραφία) επαγγελματίας κυνηγός στην Αφρική και ίσως ο καλύτερος Αμερικάνος αρθρογράφος σε θέματα σπορ όπλων.
Και έλεγα που τον έχω ξαναδεί ;)
 
Το υποπτεύτηκα elvas ότι θα έβαζες κάποιον πρωταθλητή στη φωτογραφία. Αυτό δεν το κάνει να είναι το σωστό κράτημα για να το δείχνουμε. Οι πρωταθλητές σκοπευτές κάνουν κάτι πολύ συγκεκριμένο που το έχουν μάθει και τελειωποιήσει.

Δες εδώ τί κάνε η πρωταθλήτριά μας η Άννα Κορακάκη:
Ολόσωστο πιάσιμο, για πρωταθλητισμό όμως. Άσε που ρίχνει με αεροβόλο.

korakaki_(2).jpg
 
Προσέξτε τους δύο κάλυκες στον αέρα.
Ο τύπος είναι ο Ross Seyfried, παγκόσμιος πρωταθλητής IPSC 1981 (από εκεί η φωτογραφία) επαγγελματίας κυνηγός στην Αφρική και ίσως ο καλύτερος Αμερικάνος αρθρογράφος σε θέματα σπορ όπλων.
Δεν ειναι και η πιο ενδεδειγμενη σταση σωματος για σκοποβολη, ισως βολευε τον ιδιο, αν πας σκοπευτηριο να δοκιμασεις, δεν θα δυσκολευτεις καθολου να το καταλαβεις.
 
Το πιάσιμό του στη σημερινή εποχή είναι λάθος και αν ήταν τώρα νέος και πήγαινε σε σκοπευτήριο θα του το διόρθωναν αμέσως.

Ακόμα χειρότερα αν ρίχνει με 45. Το όπλο θα χορεύει πάνω-κάτω. Βέβαια ως σκοπευτής δεν τον κυνηγάει κανένας. Μία βολή θα ρίξει, δεν το νοιάζει να ρίξει αμέσως και δεύτερη.
 
Το υποπτεύτηκα elvas ότι θα έβαζες κάποιον πρωταθλητή στη φωτογραφία. Αυτό δεν το κάνει να είναι το σωστό κράτημα για να το δείχνουμε. Οι πρωταθλητές σκοπευτές κάνουν κάτι πολύ συγκεκριμένο που το έχουν μάθει και τελειωποιήσει.

Δες εδώ τί κάνε η πρωταθλήτριά μας η Άννα Κορακάκη:
Ολόσωστο πιάσιμο, για πρωταθλητισμό όμως. Άσε που ρίχνει με αεροβόλο.

View attachment 75347
Ποιος το γκαμει το πιάσιμο‼️εγώ έπαθα με τον πάτο‼️δεν της το είχα‼️‼️‼️
 
Σωστό πιάσιμο-κράτημα είναι αυτό που φέρνει αποτελέσματα.
Και ο Seyfried το απέδειξε και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι.
Και ο Tom Knapp της Benelli έχει αποτελέσματα. Είναι αυτή η σωστή επώμιση;
Δες πως ρίχνει από το 1:30 και μετά. Δισκάκι δε χάνει

 
Δεν ειναι και η πιο ενδεδειγμενη σταση σωματος για σκοποβολη, ισως βολευε τον ιδιο, αν πας σκοπευτηριο να δοκιμασεις, δεν θα δυσκολευτεις καθολου να το καταλαβεις.
Σταμάτησα να ασχολούμαι πριν από 25 χρόνια.
 
Μην τρελαίνεστε με το ίσιο και το λυγισμένο αγκώνα.
Μου θυμίζει το αν το κοντάκι πρέπει να πιέζει ή όχι το ζυγωματικό.
Ο "δάσκαλος" που είχα κάποτε μου πίεζε το κεφάλι στο κοντάκι ... εεε τα παράτησα γιατί δεν μπορούσε να βαρέσει ούτε μια πέρδικα 🤣
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top