Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα την σκανδαλοθήκη από τον Κύργια, έγινε αντικατάσταση της προβληματικής. Αύριο είμαι καλεσμένος στο πάρτι με τις Καρακάξες όπου θα γίνουν και οι δοκιμές καλής λειτουργίας. Θα σας πώ αναλυτικά!.
 
Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα την σκανδαλοθήκη από τον Κύργια, έγινε αντικατάσταση της προβληματικής. Αύριο είμαι καλεσμένος στο πάρτι με τις Καρακάξες όπου θα γίνουν και οι δοκιμές καλής λειτουργίας. Θα σας πώ αναλυτικά!.
Αυτά είναι καλά νέα !:)
Εφαρμόζει σωστά και χωρίς "ζόρια" ;
 
Αυτά είναι καλά νέα !:)
Εφαρμόζει σωστά και χωρίς "ζόρια" ;
Καλά είναι τα νέα, αλλά θα πούμε και πώς φτάσαμε ως εκεί!. Ναί,
μπήκε με ένα χάδι!. Η παλιά ήθελε κοπάνημα με ματσόλα, και να σου λένε και ότι είναι και φυσιολογικό, άχ άχ άχ!.
 
Για εμένα θεωρώ περισσότερο ηθικά ομοιώματα, κραχτες, σφυριχτρες για κάποια συγκεκριμένα θηράματα παρά κώνοι , ειδικά φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων .
Ναι ειναι πολυ ηθικο να ξεγελασεις το πουλι και να το φερεις να κατσει πανω στην καννη και εσυ απλα να πατησεις την σκανδαλη...δειχνει μεγαλη κυνηγετικη ικανοτητα και κυνηγετικη αξιοπρεπεια....
 
Καλά είναι τα νέα, αλλά θα πούμε και πώς φτάσαμε ως εκεί!. Ναί,
μπήκε με ένα χάδι!. Η παλιά ήθελε κοπάνημα με ματσόλα, και να σου λένε και ότι είναι και φυσιολογικό, άχ άχ άχ!.
Αναμένουμε την αφήγηση των γεγονότων με ενδιαφέρον....😊
 
Ναι ειναι πολυ ηθικο να ξεγελασεις το πουλι και να το φερεις να κατσει πανω στην καννη και εσυ απλα να πατησεις την σκανδαλη...δειχνει μεγαλη κυνηγετικη ικανοτητα και κυνηγετικη αξιοπρεπεια....
Μην νομίζεις πάντως ότι αν ρίξεις 2-3 πλανούρια μέσα στο νερό και έχεις και 2 σφυρίχτρες όλα τα παπιά θα πέσουν μπροστά σου.

Μην πιάσουμε την ηθικολογία γιατί θα πρέπει να σταματήσουμε το κυνήγι.
Παράδειγμα ... βλέπεις παπιά να τρώνε συγκεκριμένη ώρα σε ένα μέρος και πας την επόμενη και τα εκτελείς, ... είναι ηθικό ?
Παίρνεις και 2-3 άλλους μαζί για να βαρέσετε περισσότερα, ... είναι ηθικό ?
Πας για παπιά όταν κάνει κακό καιρό και είναι πιο ευάλωτα, ... είναι ηθικό ?
Πας με παραλλαγή για φάσσες και όχι με φωσφοριζέ ρούχα, ... είναι ηθικό ?
Βάζεις 5 καρτέρια στον λαγό, ... είναι ηθικό ?
Πας για μπεκάτσες στον αχιόνιστο κάμπο όταν μέχρι τα ριζά των βουνών έχει χιόνια και έχουν πέσει όλες από τα βουνά μέσα στα ρέματα, ... είναι ηθικό ?
Το ίδιο ισχύει και για άλλα θηράματα.

Πάντα προσπαθείς να ξεγελάσεις ή να αναγκάσεις το θήραμα να κάνει λάθος ώστε η απόσταση να μικρύνει για να μπορείς να το θηρεύσεις.
Ας αφήσουμε την ηθική στην άκρη και ας κοιτάξουμε την νομιμότητα, ... ο Παναγιώτης πλάκα έκανε με τους κώνους.

Εγω αμα δεν το αξιζω το θηραμα δεν το θελω καν...Και μην ξεχναμε οτι το πουλι μπορει να το τραυματισεις και στα 15 και στα 45 μετρα...
Γιάννη η διαφορά είναι στις πιθανότητες.
Όλες οι μελέτες γίνονται για να μειωθούν οι ΑΣΚΟΠΟΙ θάνατοι λόγω μολυβδίασης ή τραυματισμών στα παπιά.
Αν πχ με τις μελέτες έβγαινε το συμπέρασμα ότι με τα ατσάλια τραυματίζονται περισσότερα πουλιά από ότι πεθαίνουν από μολυβδίαση τότε τα πράγματα ΠΙΘΑΝΟΝ να ήταν διαφορετικά.
 
Last edited:
Ναι ειναι πολυ ηθικο να ξεγελασεις το πουλι και να το φερεις να κατσει πανω στην καννη και εσυ απλα να πατησεις την σκανδαλη...δειχνει μεγαλη κυνηγετικη ικανοτητα και κυνηγετικη αξιοπρεπεια....
Φίλε μου προτρεχεις ,μιλάω για πάπιες χήνες φάσες, εσύ θεωρείς κυνηγετική αξιοπρέπεια το να καρπώνεσαι έναν αριθμό θηραμάτων και να τραυματιζεις πολλαπλάσια επειδή τα τουφεκας στα όρια και εκτός ;
 
Αναμένουμε την αφήγηση των γεγονότων με ενδιαφέρον....😊
Στη 391 είχα το ίδιο πρόβλημα,πάρα πολύ σφιχτή.Με το καιρό είχε Λάσκαρη κάπως,την έβαζα με μεγάλη προσοχή,ώστε να μην γίνει καμμία κατσίκια,έλεγχος ξανά και ξανά.Δεν μου είχε ξανατυχη σε άλλο όπλο.
 
Που ειναι το ανηθικο?Οταν το κανει η μαμα εταιρεια ειναι ηθικο ενω οταν γινεται αφτερ μαρκετ ειναι ανηθικο?Τι εχετε παθει με τους κωνους?
Πλάκα έκανα μην το παίρνεις προσωπικά ,εδώ όσοι έχουμε Benelli ακούμε διάφορα κάθε μέρα.
 
Μην νομίζεις πάντως ότι αν ρίξεις 2-3 πλανούρια μέσα στο νερό και έχεις και 2 σφυρίχτρες όλα τα παπιά θα πέσουν μπροστά σου.

Μην πιάσουμε την ηθικολογία γιατί θα πρέπει να σταματήσουμε το κυνήγι.
Παράδειγμα ... βλέπεις παπιά να τρώνε συγκεκριμένη ώρα σε ένα μέρος και πας την επόμενη και τα εκτελείς, ... είναι ηθικό ?
Παίρνεις και 2-3 άλλους μαζί για να βαρέσετε περισσότερα, ... είναι ηθικό ?
Πας για παπιά όταν κάνει κακό καιρό και είναι πιο ευάλωτα, ... είναι ηθικό ?
Πας με παραλλαγή για φάσσες και όχι με φωσφοριζέ ρούχα, ... είναι ηθικό ?
Βάζεις 5 καρτέρια στον λαγό, ... είναι ηθικό ?
Πας για μπεκάτσες στον αχιόνιστο κάμπο όταν μέχρι τα ριζά των βουνών έχει χιόνια και έχουν πέσει όλες από τα βουνά μέσα στα ρέματα, ... είναι ηθικό ?
Το ίδιο ισχύει και για άλλα θηράματα.

Πάντα προσπαθείς να ξεγελάσεις ή να αναγκάσεις το θήραμα να κάνει λάθος ώστε η απόσταση να μικρύνει για να μπορείς να το θηρεύσεις.
Ας αφήσουμε την ηθική στην άκρη και ας κοιτάξουμε την νομιμότητα, ... ο Παναγιώτης πλάκα έκανε με τους κώνους.


Γιάννη η διαφορά είναι στις πιθανότητες.
Όλες οι μελέτες γίνονται για να μειωθούν οι ΑΣΚΟΠΟΙ θάνατοι λόγω μολυβδίασης ή τραυματισμών στα παπιά.
Αν πχ με τις μελέτες έβγαινε το συμπέρασμα ότι με τα ατσάλια τραυματίζονται περισσότερα πουλιά από ότι πεθαίνουν από μολυβδίαση τότε τα πράγματα ΠΙΘΑΝΟΝ να ήταν διαφορετικά.
Το σπορ κυνήγι,από μόνο του δεν είναι ηθικό,και μεγάλη συζήτηση,αλλα επειδή είναι νόμιμο,απλά ας μείνουν εντος στο πλαίσιο του νομου όταν θηρευουμε και όλα καλά.
 
Θα ήθελα να προσεγγίζουμε με περισσότερη προσοχή και σύνεση κάποια θέματα.
Η θήρα δεν είναι ανήθικη. Εγώ δε νιώθω, ούτε θεωρώ ότι είμαι ανήθικος, επειδή είμαι κυνηγός.
Η θήρα είναι η διαδικασία λήψης του τόκου απ'το ζωικό κεφάλαιο (θηραματοπανίδα) είτε προς βρώση, είτε προς ρύθμιση της τροφικής αλυσίδας (επιβλαβή).
Ακολουθώντας τους νόμους, γραπτούς αλλά και άγραφους (ιδίως τους άγραφους θα έλεγα) η θήρα είναι μία απόλυτα ηθική, φυσική /φυσιολογική και οικολογική διαδικασία.
Όσο ηθικό είναι για ένα λιοντάρι να θηρεύσει μία αντιλόπη, άλλο τόσο είμαι ηθικός εγώ να θηρεύσω λ.γ. ένα τρυγόνι.
Αν υπήρχε έστω η παραμικρή ανηθικότητα στη θήρα, πρώτος θα σταματούσα να κυνηγώ.
Μην μπερδευόμαστε και δίνουμε γραπτή τροφή σε εμμονικά μάτια.
Η λαθροθηρία είναι ανήθικη και παράνομη, δεν έχει ουδεμία σχέση με τη θήρα.
 
Μην νομίζεις πάντως ότι αν ρίξεις 2-3 πλανούρια μέσα στο νερό και έχεις και 2 σφυρίχτρες όλα τα παπιά θα πέσουν μπροστά σου
Παντως σε βιντεο που βλεπω απο αμερικανακια,ναι ακριβως αυτο που λες γινεται...και μαλιστα τα αφηνουν να κατσουν και μετα τα τρομαζουν για να τους ριξουν στο φτερο αφου κανει το καθενα μια ωρα για να σηκωθει...μαλιστα μεγαλο κατορθωμα...Αμα θελω κρεας παω στο κρεοπωλειο...Ο καθενας οπως το βλεπει...Εγω απο τη δικη μου σκοπια πηγαινω μονο στο φτερο γιατι ετσι πιστευω δινω και καποια πιθανοτητα στο θηραμα να γλιτωσει...Δεν κυνηγαω για να θρεψω την οικογενεια μου ή τη φυλη μου,αν ηταν ετσι τα πραγματα τοτε θα το συζητουσαμε και σιγουρα θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα...
 
Φίλε μου προτρεχεις ,μιλάω για πάπιες χήνες φάσες, εσύ θεωρείς κυνηγετική αξιοπρέπεια το να καρπώνεσαι έναν αριθμό θηραμάτων και να τραυματιζεις πολλαπλάσια επειδή τα τουφεκας στα όρια και εκτός
Δεν προτρεχω,απαντησα και πιο πανω οτι τραυματισμενα θηραματα μπορει να εχουμε και στα 15 και στα 45 μετρα...με την ιδια λογικη οσοι πανε για τσιχλες χωρις σκυλο ειναι ανηθικοι γιατι μπορει να τραυματισουν και να χασουν αλλες τοσες ακομη κι αν ειναι εντος "οριων"?...δεν ειναι ετσι ομως γιατι εγω μπορει να εχω την δυνατοτητα να εχω σκυλο ενω καποιος αλλος οχι(ειτε λογω χωρου ειτε λογω οικονομικων)...ακομη και καθιστα φευγουν τραυματισμενα...Κυνηγι παω μονο με σκυλο και ξερω ακομη και τραυματισμενο αν πεσει θα το βρω,χωρις σκυλο δεν παω...Εσυ δηλαδη που ντουφεκας εντος "οριων" δεν τραυματιζεις ή δεν εχεις χαμενα?
 
Ναι ειναι πολυ ηθικο να ξεγελασεις το πουλι και να το φερεις να κατσει πανω στην καννη και εσυ απλα να πατησεις την σκανδαλη...δειχνει μεγαλη κυνηγετικη ικανοτητα και κυνηγετικη αξιοπρεπεια....
Σήμερα,που το κυνήγι είναι σπορ,χόμπυ όπως θες πέστο,τα ομοιώματα,κραχτες κλπ χαρακτηρίζονται ναι μεν ως "ανήθικη"πρακτική ,η οποία ομως περιχαρακώνεται κ αυτή με τη σειρά της γύρω απ' την καθαρή βολή κ προβάλει ως άλλοθι ανωφελους τραυματισμούς κ χαμένα θηράματα‼️ παλαιότερα τώρα(εποχές του πατέρα μου) τότε που το κυνήγι ήταν "καθαρα" προς εξεύρεση τροφής ,τροφής που παρεχει η φύση‼️ κ παρόλο που δεν ακολουθούσε κανείς αυτήν τουλάχιστον την πρακτική.....(είχαν άλλες,όπως θηλιές-διχτυα κλπ από άτομα δίχως τουφεκι )διότι υπηρχε πληθώρα θηραμάτων ,δεν θα ήταν καθολου ανήθικη κατ εμε η εφαρμογή της ανωθι πρακτικης...εαν κ εφόσον η καρπωση ήταν τόσο όσο‼️δεν απεκλινε δλδ απ' τον αρχικό σκοπό της‼️
 
Παράδειγμα ... βλέπεις παπιά να τρώνε συγκεκριμένη ώρα σε ένα μέρος και πας την επόμενη και τα εκτελείς, ... είναι ηθικό ?
Δεν παω...
Παίρνεις και 2-3 άλλους μαζί για να βαρέσετε περισσότερα, ... είναι ηθικό ?
Δεν παιρνω...
Πας για παπιά όταν κάνει κακό καιρό και είναι πιο ευάλωτα, ... είναι ηθικό ?
Ο κακος καιρος ειναι και για αυτα και για μενα...
Πας με παραλλαγή για φάσσες και όχι με φωσφοριζέ ρούχα, ... είναι ηθικό ?
Την καλυψη αποκρυψη την χρησιμοποιουν ολοι οι κυνηγοι της φυσης...την αλλη φορα θα χρησιμοποιησω κατι συνολακια που ξεμειναν απο το gay pride...
Βάζεις 5 καρτέρια στον λαγό, ... είναι ηθικό ?
Ποτε...παω μονος μου ενα οπλο ενας σκυλοςκαι εγω...αντε καποιες φορες παω με ενα φιλο που μαζι του ξεκινησα να κυνηγαω λαγο και εγω δεν ειχα(ουτε τωρα εχω πλεον...)
Πας για μπεκάτσες στον αχιόνιστο κάμπο όταν μέχρι τα ριζά των βουνών έχει χιόνια και έχουν πέσει όλες από τα βουνά μέσα στα ρέματα, ... είναι ηθικό ?
Ειμαι σε νησι...
Ας αφήσουμε την ηθική στην άκρη και ας κοιτάξουμε την νομιμότητα
Ο νομος σημερα ειναι ετσι αυριο ειναι αλλιως,προτιμω τους αγραφους νομους....εγινε ο νομος για το τρυγονι στα 6 ε και θα αλλαξει κατι?οταν σε αλλα μερη λογω κυνηγετικου τουρισμου τα αποδεκατιζουν η αλλου τα πιανουν με διχτυα η με οτιδηποτε αλλο μεσο μπορουν(βεβαια εκει αν καποιοι το κανουν για να θρεψουν την οικογενεια τους να το δεχτω αλλα οχι για να τα σφαζουν και να τα συσκευαζουν για εμποριο...)και μια ειπες για νομιμοτητα αν πανε μια παρεα 10 ατομα και βαρεσουν 10 λαγους δεν ειναι νομιμοι? αλλα ρε φιλε αυριο ή του χρονου που θα πας για κυνηγι τι θα βρεις?
Όλες οι μελέτες γίνονται για να μειωθούν οι ΑΣΚΟΠΟΙ θάνατοι λόγω μολυβδίασης ή τραυματισμών στα παπιά.
Το εχω ξαναπει οτι με το κυνηγι του παπιου ειμαι ασχετος και δεν εχω αποψη...
Αν πχ με τις μελέτες έβγαινε το συμπέρασμα ότι με τα ατσάλια τραυματίζονται περισσότερα πουλιά από ότι πεθαίνουν από μολυβδίαση τότε τα πράγματα ΠΙΘΑΝΟΝ να ήταν διαφορετικά.
Θα το δουμε κι αυτο με τα ατσαλια, μη βγει σαν τα χαρτινα τα καλαμακια...αλλα ξαναλεω στο συγκεκριμενο κυνηγι ειμαι ασχετος και δεν μιλαω...
 
εαν κ εφόσον η καρπωση ήταν τόσο όσο
Το "τοσο οσο" ειναι το θεμα...
αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα εχουμε ασκοπους τραυματισμους να ξαναπαμε στις παλιες μεθοδους παγιδες θηλιες ξωβεργες...
Αλλες εποχες τοτε Γιαννη υπηρχε θεμα επιβιωσης...
 
Αν υπήρχε έστω η παραμικρή ανηθικότητα στη θήρα, πρώτος θα σταματούσα να κυνηγώ.

[/QUOTE]
Ο άνθρωπος είναι από τα λίγα ζώα στον πλανήτη που έχει μάθει να πολεμάει τα φυσικά ένστικτα του.Γιαυτο δείχνει ευσπλαχνία σε πράγματα και καταστάσεις που στο βασίλειο των ζώων θα ήταν και ειναι αδιανόητο.Αλλα όσο και σπλαχνικος είναι πρέπει και αυτός να τραφεί,και πρέπει να το κάνει μόνο για να τραφεί.Και όπου είναι δυνατόν,να αφήνει,και όχι να επιδιώκει,γιατί αυτό είναι το μεγαλείο του ανθρώπου.Και το σταματάω εδώ για να μην χαλάω το τοπικ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top