Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημέρα έχω μια benelli crio κυνηγάω τρυγόνι, τσίχλα και φάσσα, έχετε να μου προτείνετε κάποια after market choke που πιθανόν έχετε δοκιμάσει; muller, carlsons, kikcs, brain, κτλ κτλ, ευχαριστώ πολύ
Τι τα θες ;
Για να σκοτώνεις καλύτερα ή πιο μακρυά ;
Τίποτα από τα δύο δεν θα καταφέρεις με τα τσοκ.
Μόνο να ξοδέψεις χρήματα.
 
Η άποψη μου (άσχετος) για τα after market τσοκ:
1. Παίρνεις έξτρα αν δεν σου παρέχεται όλη τη γκάμα (όχι τα μισά) με την αγορά του όπλου
2. Αν θές κάτι των άκρων όπως πχ. ΧFULL ή υπερκύλινδρο
3. Αν ψάχνεις το 5% έξτρα το πολύ που θα σου δώσει σε σχέση με τα εργοστασιακά.
4. Αν τα εργοστασιακά είναι εντελώς γ.τ.π. ή ελαττωματικά.
5. Αν θες ευκολία στο βάλε βγάλε (μόνο στα έσω έξω)
6. Για ομορφιά.
7. Και τέλος ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ απλά.
Εγώ είμαι 5,6 και 7.
 
Να τις αναρτήσω στο Διαύγεια (πλάκα κάνω).Οι απόψεις όλων μας πιστεύω βγαίνουν με βάση τι βλέπουν οι ίδιοι και οι τριγύρω τους με τους οποίους έχουν επαφή..Ποιος θα σου πει επίσημη πληροφορία ότι το όπλο που κατασκευάζει δε τραβάει σε κάποιες περιπτώσεις,αυτό το δείχνει μόνο η πείρα (εμπειρία).Εννοείται πως δεν υποχρεούται κανείς να πιστεύει ότι γράφει ο άλλος και δικαίωμα του αλλά προσωπικά τον εαυτό μου δε τον κοροϊδεύω δεν τα παίρνω από κανέναν και πιστεύω ότι μάλλον δεν είμαι και χαζός να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται.Τωρα όλες οι απόψεις σεβαστές.Αλλα θα ρωτήσω όμως και κάτι και αυτό μπορείς να μάθει όποιος θέλει αν είναι επίσημο και αληθινό ή όχι.Εαν πάρετε τηλ τους οπλουργους ανά την Ελλάδα επιμήκυνση κώνου κατά 80% κάνουν στα benelli και είναι και το όπλο που ανθίζει σε πωλήσεις σε σχέση με τους άλλους στο benelli είμαστε πρέπει να απαντήσουν οι κάτοχοι εγώ αυτή τη στιγμή δεν είμαι κάτοχος .
Επειδή αυτή η καραμέλα με τις Benelli που δεν σκοτώνουν πρέπει να σταματήσει, και σας το λέω εγώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά δεκαριά όπλα, εάν σας βάλω φωτό με την Raffaello Power Bore Deluxe με τσόκ Carlson’s Sporting clays Ported IC στα 25 μέτρα με φυσίγγι RM no 5, θα τρίβετε τα μάτια σας και μετά θα τρέχετε να αγοράσετε όλοι Benelli.
 
Επειδή αυτή η καραμέλα με τις Benelli που δεν σκοτώνουν πρέπει να σταματήσει, και σας το λέω εγώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά δεκαριά όπλα, εάν σας βάλω φωτό με την Raffaello Power Bore Deluxe με τσόκ Carlson’s Sporting clays Ported IC στα 25 μέτρα με φυσίγγι RM no 5, θα τρίβετε τα μάτια σας και μετά θα τρέχετε να αγοράσετε όλοι Benelli.
Δε θα διαφωνήσω αλλα καλό είναι να βάζεις δοκιμές μαμα τσοκ
 
Η μπενέλι εκτός το μοντέλο το παλιό με το γαλλικό μέταλο της κανης το επόμενο αξιόλογο σε απόδοση ήταν η sdport και οι Κριό από το 2007 και εδώ έγινε αξιόλογη βλητικα καραμπίνα και παίζει μπάλα πλέον σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά επουδενί δε διεκδικεί τα πρωτεία.Αλλα δε θα διαφωνήσουμε πλέον όλα τα ντουφέκια μια χαρά είναι μέχρι τα 40 μέτρα
 
Η μπενέλι εκτός το μοντέλο το παλιό με το γαλλικό μέταλο της κανης το επόμενο αξιόλογο σε απόδοση ήταν η sdport και οι Κριό από το 2007 και εδώ έγινε αξιόλογη βλητικα καραμπίνα και παίζει μπάλα πλέον σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά επουδενί δε διεκδικεί τα πρωτεία.Αλλα δε θα διαφωνήσουμε πλέον όλα τα ντουφέκια μια χαρά είναι μέχρι τα 40 μέτρα
Δεν υπάρχει λόγος φίλε μου να διαφωνήσουμε. Όπως είπες και εσύ όλα τα όπλα μια χαρά είναι!. Απλά….Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ μου είναι το γιατί κάνουν κώνους στα όπλα τους και τα χαλάνε και μετά τα πάνε στο car.gr. Τι θα κερδίσουν? Πέντε σκάγια παραπάνω με το τεσσάρι τσόκ στον κύκλο? Θα έχουν ακυρώσει τον άσσο και το δύο όμως!
 
Δεν υπάρχει λόγος φίλε μου να διαφωνήσουμε. Όπως είπες και εσύ όλα τα όπλα μια χαρά είναι!. Απλά….Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ μου είναι το γιατί κάνουν κώνους στα όπλα τους και τα χαλάνε και μετά τα πάνε στο car.gr. Τι θα κερδίσουν? Πέντε σκάγια παραπάνω με το τεσσάρι τσόκ στον κύκλο? Θα έχουν ακυρώσει τον άσσο και το δύο όμως!
Αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν πάνε όλα τα όπλα με κώνο στο car εξαρτάται που το έφτιαξε ο κάθε ένας και τι ζητούσε από το όπλο εγώ που την δοκίμασα και στον πίνακα δεν είδα να ακυρώνει τα σφιχτά τσοκ ακριβός της ίδιες αποστάσεις είχαν και διασπορά η διαφορά ήταν το πολύ καλύτερο μοτίβο που είχαν τα σκάγια ήταν πολύ ποιο ομοιόμορφα κατανεμημένα χωρίς κενά. Επίσης είχε εμφανή διαφορά στα σπασίματα που έκανε και δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που έχουμε πάει αρκετές φορές και έχει δει πως σπαει το όπλο. Άρα το είπα και ποιο πάνω πρώτα καλό είναι να ψαχτούμε που θα κάνουμε κάποια μετατροπή και να μην σκεφτούμε το κόστος. Σε σχέση με το δικό σου όπλο αν ήταν η κάνη power bore δεν θα την πείραζα ούτε και εγώ γιατί είναι φτιαγμένη όπως πρέπει.
 
εάν σας βάλω φωτό με την Raffaello Power Bore Deluxe με τσόκ Carlson’s Sporting clays Ported IC στα 25 μέτρα με φυσίγγι RM no 5, θα τρίβετε τα μάτια σας και μετά θα τρέχετε να αγοράσετε όλοι Benelli.
Καλό είναι, τα χοντρά σκάγια, να δοκιμάζονται σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με πιο σφιχτά τσοκ. Έτσι θα έχει και νόημα ο ρόλος τους. Στα 25 μέτρα, ένα Νο 7 πρώτο και Νο6 στη συνέχεια καθαρίζουν όλα τα συνήθη φτερωτά. Δεν βλέπω που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο συνδυασμός 25 μέτρα, IC τσοκ και Νο5 σκάγια.
 
Καλό είναι, τα χοντρά σκάγια, να δοκιμάζονται σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με πιο σφιχτά τσοκ. Έτσι θα έχει και νόημα ο ρόλος τους. Στα 25 μέτρα, ένα Νο 7 πρώτο και Νο6 στη συνέχεια καθαρίζουν όλα τα συνήθη φτερωτά. Δεν βλέπω που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο συνδυασμός 25 μέτρα, IC τσοκ και Νο5 σκάγια.
Το έκανα για δοκιμή της συγκέντρωσης!
 
Η άποψη μου (άσχετος) για τα after market τσοκ:
1. Παίρνεις έξτρα αν δεν σου παρέχεται όλη τη γκάμα (όχι τα μισά) με την αγορά του όπλου
2. Αν θές κάτι των άκρων όπως πχ. ΧFULL ή υπερκύλινδρο
3. Αν ψάχνεις το 5% έξτρα το πολύ που θα σου δώσει σε σχέση με τα εργοστασιακά.
4. Αν τα εργοστασιακά είναι εντελώς γ.τ.π. ή ελαττωματικά.
5. Αν θες ευκολία στο βάλε βγάλε (μόνο στα έσω έξω)
6. Για ομορφιά.
7. Και τέλος ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ απλά.
Εγώ είμαι 5,6 και 7.
καλοί λόγοι είναι αυτοί , αλλά εγώ θα έπαιρνα μόνο για το extra μήκος του τσοκ. Ακομι και τα δυο εκατοστά που προσθέτει αυτό που εξέχει για βιδωμα με το χέρι, είναι σημαντικά για ομαλότερη ροη εντός της σύσφιξης .
Από τότε που πρώτοβγήκαν πριν 40 χρόνια , ήταν ολοφάνερο ότι τα έσω έξω τσοκ (λόγω μήκους ) είχαν πολύ καλύτερες τουφεκιές. Μιλάμε φυσικά για το πιο αντιαισθητικό πράγμα πάνω σε όπλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top