Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγγυηση ουτε και εγω θα εδινα, γιατι που ξερω εγω τι φυσιγγι θα βαλεις εσυ μεσα στη θαλαμη σου...Εγω ξερω τουλαχιστον τρεις περιπτωσεις σκασιματος καννης στο στενο κυνηγετικο μου κυκλο(οχι ακουσα και μου ειπανε...) οι δυο προηλθαν απο εμφραξη(λασπη..) και η μια απο ιδιογομωση...ειμαι σιγουρος οτι ο τυπος που του εσκασε απο ιδιογομωση αν ειχε κανει κωνο θα εριχνε το φταιξιμο στον κωνο και οχι στο δυναμιτη που εβαλε μεσα....Στην αμερικη δεν γνωριζω αν δινουν εγγυηση και ουτε γνωριζω αν εχουν τραπεζα δοκιμων για να κανουν reproof...Στην αγγλια και συγκεκριμενα στο site της teague(ανεβασε τη σελιδα καποιος φιλος απο εδω μεσα) γραφει οτι αν θελεις μπορουν να στειλουν το οπλο μετα την επεμβαση για επανελεγχο σε δοκιμη πιεσεων(reproof) με το αντιστοιχο κοστος βεβαιως...που για μενα ειναι και το πιο σωστο για να σου φυγουν οι οποιεςδηποτε αμφιβολιες...αν εχεις...εγω δεν εχω...
Ο καθένας στο όπλο του κάνει ότι θέλει και ιδίως εδώ σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα το ψάξει κανείς ούτε μπορεί να το αποδείξει ,όπλα με κώνους διάφορους προσφέρονται από πολλές εταιρείες εργοστασιακοί ,τώρα γιατί υπάρχει μια εμμονή για συγκεκριμένες μάρκες, ισως γιατί είναι η εύκολη και φθηνή (λύση)από ότι να ψαχτεις με καλύτερα φυσίγγια.
 
Σωστός. Άμα σου έχουν σπάσει τα αρ@@@δια την προηγούμενη, δεν πετυχαίνεις γάϊδαρο δεμένο.
Ποια προηγούμενη... Την ίδια ώρα θα έλεγα!! Αν δω κάτι τέτοιο, ανοίγω απευθείας το 2ο κουτί φυσίγγια, μήπως και δεν τραβάνε αυτά που ρίχνω μέχρι εκείνη τη στιγμή!!!
 
Εν έτει 2024, δόξα τω Θεώ, όλα είναι μετρήσιμα. Μια βαλλιστική ζελατίνα (ballistic gel), ένας ταχογράφος, μερικά φυσίγγια ιδιογόμωσης φτιαγμένα ένα ένα στο χέρι, και 5-6 διαφορετικά όπλα (διαφορετικές κάνες, τσοκ, και σύστημα λειτουργίας). Μερικές βολές σε αποστάσεις από 20 έως 60 μέτρα (ή τέλος πάντων όσο θέλει ο καθένας), θα δώσουν απάντηση σε αυτό το διαχρονικό ερώτημα!
Για την ιστορία, οι Άγγλοι οπλοκατασκευαστές, από τις αρχές του 20ου αιώνα είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ιδανική γεωμετρία κάνης για διαμέτρημα 12, είναι 5-6εκ κώνος σε αυλό 18.55χιλ.
Τέλος, δεν πρέπει να ξεχνάμε τον παράγοντα ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ, ειδικά στο κυνήγι!
Και δίκιο είχαν σε αυτό για το μολύβι μπορεί να είναι πουσταραδες αλλά εχουν και τα δίκια τους.
 
Ο καθένας στο όπλο του κάνει ότι θέλει και ιδίως εδώ σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα το ψάξει κανείς ούτε μπορεί να το αποδείξει ,όπλα με κώνους διάφορους προσφέρονται από πολλές εταιρείες εργοστασιακοί ,τώρα γιατί υπάρχει μια εμμονή για συγκεκριμένες μάρκες, ισως γιατί είναι η εύκολη και φθηνή (λύση)από ότι να ψαχτεις με καλύτερα φυσίγγια.
Αφήστε τα ατυχήματα γιατί από κώνο δεν εχουν γίνει από φυσίγγια έχουν σπάσει κάμποσα ντουφέκια και δεν έχω μάθει αν έχει αποζημιωθεί κανένας από τις εταιρίες .Μέχρι πριν δύο χρόνια έσπασαν κάποια κανάκια από φυσίγγια γνωστού ήρθαν στα αυτιά μου από κατασκευαστή φυσιγγίων και έγινε από ελαττωματικές τάπες λιώσανε και δημιούργησαν εμφράξεις αλλά λίγοι το έμαθαν το έργο.Γιατί καμιά φορά η φθήνια τρώει τον παρά .Πολύ σοβαρός άνθρωπος αυτός που μου το είπε και πολλά χρόνια στην κατασκευή φυσιγγίων για να μην τον πιστέψω γιατί είμαστε φίλοι δεν υπάρχει όφελος για κάτι.Τελις πάντων αυτό το λέω γιατί έχω διαβάσει πολλές φορές αν σκάσει η κάνη .Και οσον αφορά το γεγονός παραπάνω που είπα μου ερχετε στο μυαλό 15 χρόνια πίσω κουβέντα με άλλον γνωστό κατασκευαστή που του λέω γιατί δε γεμίζεις με αυτές τις τάπες και μου λέει είναι ασταθείς κατασκευής και έχω προβλήματα στη μηχανή συνέχεια και έτσι δε τις χρησιμοποιώ ποτέ σε φυσίγγια δικά μου.
 
Άσε που σπάσανε τα άλατα στον αυχένα με φυσίγγια των 34 γραμμαρίωνε
Τώρα γυρίζεις και σαν την κουκουβάγια? Εγώ λίγα ακόμα γραμμάρια θέλω και θα το καταφέρω, τα 40 είναι λίγα μου φαίνεται. 🤣 🤣 🤣
 
Τώρα γυρίζεις και σαν την κουκουβάγια? Εγώ λίγα ακόμα γραμμάρια θέλω και θα το καταφέρω, τα 40 είναι λίγα μου φαίνεται. 🤣 🤣 🤣
Έτσι! Άλλωστε το παν, είναι να είσαι ευέλικτος και να αυτό εξυπηρετείσαι. Γι'αυτό πήρα μπενελι, μην την πατήσω σαν τον ξάδερφο
 
Και με την Remi ομως εχεις πλεονεκτηματα.
Kανεις μπρατσα με τα 4950 kg ατοφιου ατσαλιου, σβερκο λυκου, αποκτας οραση γερακιου για να βρεις το σπασμενο ελατηριακι στη λασπη και φωνητικες χορδες τενορου βριζοντας τα αντουφεκιστα που περνανε οταν η Remara εχει στηλωσει τα ποδια σαν ξεροκεφαλο μουλαρι και δεν ριχνει ! 😂
 
Και με την Remi ομως εχεις πλεονεκτηματα.
Kανεις μπρατσα με τα 4950 kg ατοφιου ατσαλιου, σβερκο λυκου, αποκτας οραση γερακιου για να βρεις το σπασμενο ελατηριακι στη λασπη και φωνητικες χορδες τενορου βριζοντας τα αντουφεκιστα που περνανε οταν η Remara εχει στηλωσει τα ποδια σαν ξεροκεφαλο μουλαρι και δεν ριχνει ! 😂
Τοχω δει το σκηνικό αυτό σε βίντεο αυτό σε κυνήγι πάπιας. Κατά τα αλλά έχει την τελεια κάννη!!
 
Και με την Remi ομως εχεις πλεονεκτηματα.
Kανεις μπρατσα με τα 4950 kg ατοφιου ατσαλιου, σβερκο λυκου, αποκτας οραση γερακιου για να βρεις το σπασμενο ελατηριακι στη λασπη και φωνητικες χορδες τενορου βριζοντας τα αντουφεκιστα που περνανε οταν η Remara εχει στηλωσει τα ποδια σαν ξεροκεφαλο μουλαρι και δεν ριχνει ! 😂
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Και με την Remi ομως εχεις πλεονεκτηματα.
Kανεις μπρατσα με τα 4950 kg ατοφιου ατσαλιου, σβερκο λυκου, αποκτας οραση γερακιου για να βρεις το σπασμενο ελατηριακι στη λασπη και φωνητικες χορδες τενορου βριζοντας τα αντουφεκιστα που περνανε οταν η Remara εχει στηλωσει τα ποδια σαν ξεροκεφαλο μουλαρι και δεν ριχνει ! 😂
Παναγιώτη, τι είναι η δύναμη χωρίς αεροβική;
 
Το 325 μου με τις 71 κ το μαμα κοντάκι ειναι 3150. Αντε νάναι το πολύ 3500 το gp
Το 325 είναι με 70mm θαλάμες και είναι ελαφρή. Το 525 για κυνήγι έχει 76mm θαλάμες και ζυγίζει 3400gr. Το δε gp;πάνω από 3700gr.
 
Το 325 είναι με 70mm θαλάμες και είναι ελαφρή. Το 525 για κυνήγι έχει 76mm θαλάμες και ζυγίζει 3400gr. Το δε gp;πάνω από 3700gr.
Γνωρίζω.
Για 71 cm κάννες μιλάμε.
3620γρ το 76άρι gp.
 
Last edited:
Έτσι! Άλλωστε το παν, είναι να είσαι ευέλικτος και να αυτό εξυπηρετείσαι. Γι'αυτό πήρα μπενελι, μην την πατήσω σαν τον ξάδερφο
Καταλάβαμε πήρες benelli για λόγους υγείας , ήτανε με συνταγή γιατρού η το έκανες από μόνος σου;
 
Και με την Remi ομως εχεις πλεονεκτηματα.
Kανεις μπρατσα με τα 4950 kg ατοφιου ατσαλιου, σβερκο λυκου, αποκτας οραση γερακιου για να βρεις το σπασμενο ελατηριακι στη λασπη και φωνητικες χορδες τενορου βριζοντας τα αντουφεκιστα που περνανε οταν η Remara εχει στηλωσει τα ποδια σαν ξεροκεφαλο μουλαρι και δεν ριχνει ! 😂
Τοχω δει το σκηνικό αυτό σε βίντεο αυτό σε κυνήγι πάπιας. Κατά τα αλλά έχει την τελεια κάννη!!
Μην μου παρεξηγηθειτε ... (γιατι υπαρχουν και μερικοι παρεξηγιαρηδες που δεν σηκώνουν αστεία )




Eutuxismenoimazi Vlammenoi GIF - Eutuxismenoimazi Vlammenoi Mpezos GIFs
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top