Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βγαίνει ο γάτος το βράδυ να γαμησει και πέρνει μαζί του το μικρό γατάκι να μαθαίνει
Νιαου νιαου ο γάτος να έρθει καμία γάτα
Νιαου νιαου το γατάκι
Ε πέρασε η ώρα δεν ήρθε καμία γάτα
Πάμε λέει στο γατάκι να φύγουμε
Όχι λέει το γατάκι θα κάτσω να γαμησω ακόμα λίγο και μετά θα έρθω
Παραλλαγή από αμερικάνικη ταινια του 90
Είναι ο μπαμπάς ταύρος και το ταυρακι είναι στην κορυφή ενός λόφου και κοιτάνε κάτω τις αγελάδες με σκοπό να πηδήξουν.
Το μικρό λέει στον μπαμπά του «να τρέξουμε να πιάσουμε καμία να την πηδήξουμε»
Ο μπαμπάς «όχι, θα πάμε σιγά σιγά και θα τις πηδήξουμε όλες»

ΥΓ το γατάκι έμεινε πιο πίσω και πήδηξε.
 
Καλησπέρα σε όλους..για λογαριασμό φίλου θα μου επιτρέψετε να αφήσω ένα μήνυμα κι ελπίζω να μην ενοχλεί. ''Προς διάθεση benelli raffaelo powerbore 71cm αγορασμένη το 2022''

ευχαριστώ και συγνώμη για το χρόνο σας.
Στείλε μου σε πμ πόσο την πουλά, εάν γνωρίζεις φυσικά!.
 
Έχω μια απορία!. Αφού ο κώνος κάνει τόσα θαύματα, γιατί οι εταιρίες δεν τον φτιάχνουν μεγαλύτερο? Δεν μπορεί, κάτι θα έχει φτάσει στα αυτιά τους για τα θαύματα που κάνει ο διευρυμένος κώνος!
Μπορεί γιατί δεν τον φτιάχνουν ενώ τον έχουν φτιάξει ήδη ,μάλλον παιδιά για τους περισσότερους γράφω όχι για τον συγκεκριμένο που έγραψε το μύνημα δεν έχετε ιδέα από κανες δυστυχώς και το θέμα είναι ότι δεν θέλετε και να μάθετε.Αφου δε φτιάχνουν γιατί η breda στην 930 έχει μεγάλο η νέα beneli 40 εκ η ρεμινγκτον v3 μεγάλο ,η bereta μέχρι 46 εκ guerini διπλό κώνο πλέον στα όπλα και εσείς ακόμη αναρωτιέστε και ειρωνευεστε τι κάνει ο κώνος .Ακούστε τι κάνει κάνει πράγματα που μάλλον δεν έχετε την ικανότητα να αντιληφθείτε οι περισσότεροι άρα κακώς κάποιοι που έχουμε ασχοληθεί και μάθει και δει και πληρώσει σας ενημερώνουμε κιόλας .Καθίστε εκεί που είστε αφού σας ικανοποιεί μια χαρά είσαστε τα άλλα περισσεύουν .Θα επαναληφθω όλα είναι θέμα αντίληψης τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Δεν ξαναγράφω για κώνους .Βαρέθηκα πάμε παρά κάτω.
 
... δεν έχετε ιδέα από κανες δυστυχώς και το θέμα είναι ότι δεν θέλετε και να μάθετε..... ....μάλλον δεν έχετε την ικανότητα να αντιληφθείτε οι περισσότεροι .... ...Καθίστε εκεί που είστε αφού σας ικανοποιεί μια χαρά είσαστε τα άλλα περισσεύουν .
Δεν υπαρχει λογος να προσβαλεις Γιαννη.
Δεν ειναι εγωιστικο να λες οτι κατεχεις την απολυτη αληθεια?
Σκεψου λιγο οτι υπαρχει και μια πιθανοτητα να μην αντιλαμβανεσαι εσυ αυτα που λενε οσοι λες οτι δεν εχουν ιδεα & αντιληψη.
 
Δεν υπαρχει λογος να προσβαλεις Γιαννη.
Δεν ειναι εγωιστικο να λες οτι κατεχεις την απολυτη αληθεια?
Σκεψου λιγο οτι υπαρχει και μια πιθανοτητα να μην αντιλαμβανεσαι εσυ αυτα που λενε οσοι λες οτι δεν εχουν ιδεα & αντιληψη.
Δεν προσβάλλω αλλά αν λέμε εν έτη 2024 ότι ένας μακρύς κώνος δεν προσφέρει τίποτα και κοροϊδεύουμε οποίον το κάνει Παναγιώτη ,να το πούμε και στις εταιρίες που ανέφερα που στα όπλα τους έχουν αρχίσει όχι μεγάλους κώνους αλλά τεράστιους όπως προείπα bereta, seazer guerini,breda, Remington, browning και άλλες μπορώ να αναφέρω έχουν ξεφύγει από το 1.5/2 εκ κώνους και το τραβάνε ,εγώ λέω μαλακίες εντάξει αυτοί που κατασκευάζουν έτσι πλέον γιατί το κάνουν.Γιαυτο τόνισα κάποια πράγματα και λέω είναι κακό να μην μπορουμε να αντιληφθούμε την εξέλιξη,εκτός και αν έχουμε τόση καχυποψία που τα βλέπουμε όλα μάρκετινγκ και παραμύθια.Μα αν είναι παραμύθια να ξέρεις δε θα τραβήξουν τα όπλα τους για πολύ και θα ξαναγυρίσουν στα κλασικά γιατί ακριβά ντουφέκια με μεγάλους κώνους και αποτυχημένα δύσκολα βλέπεις .Εδώ η bereta το τόλμησε στην gray stone που είχε 18.2 αυλό και ακούς ότι όποιος το έχει το όπλο δεν το αποχωρίζεται κενταει και το τόλμησε αρκετά χρόνια πίσω μέχρι να αποφασίσει να κάνει το επιτυχημένο άλμα στον 18.6 και τους μεγάλους πλέον κώνους στα καλά της όπλα βέβαια γιατι στα οικονομικά μοντέλα προσφέρει βλητικα αποτελέσματα ανάλογα των χρημάτων που πουλάει έτσι αποδεικνύεται .Δουλεύει γιατί δεν γίνεται αλλιώς να μην έχει και όπλο οικονομικό θες κλασικό όπλο φθηνό πάρε θες τεχνολογία και απόδοση πάρε και από δαυτο.Το ίδιο δεν έκανε και η benelli λέει πάρε από m2 με 1000 μέχρι την impact το καλυτερο βλητικα μου όπλο με 40 εκ κώνο μάλιστα και τεράστιο αυλό με 3000+ .Και εμείς λέμε έκανες κώνο και χάλασες τα λεφτά σου και καλύτερα να σημαδεύεις ποιο σωστά, καλύτερα να έχεις ποιό σωστό κοντάκι ,εγώ με το baikal σκοτώνω ,εγώ με τη beneli σκοτώνω καλύτερα και ένα κάτι φουμαρα προκειμένου να πούμε στον άλλο ότι κακώς έπραξε και χάλασε το όπλο του και θα πάει μετά στο car κτλ.Εχουν αυτά καμία σχέση με τη πραγματικότητα δεν έχουν εκτός και αν δε μπορεί κάποιος να την δει .Δεν έχω να πω κάτι άλλο και δεν επιδιώκω ούτε το αλάνθαστο ούτε να προσβάλλω κάποιον ,αλλά όταν έχεις δεδομένα και δεν τα βλέπεις ή αρνείσαι να τα δεις μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι κάτι εκεί θέλω να καταλήξω.Το DT 11 που θεωρείται κορυφή είναι και 18.6 ξέρετε τι κώνο έχει μισό μέτρο σχεδόν και εμπαιζουν εδώ κάποιοι το συνάδελφο που έκανε 7 εκ τον κώνο στη benelli μόνο να γελάσω μπορω με αυτό τι άλλο.
 
Last edited:
Μπορεί γιατί δεν τον φτιάχνουν ενώ τον έχουν φτιάξει ήδη ,μάλλον παιδιά για τους περισσότερους γράφω όχι για τον συγκεκριμένο που έγραψε το μύνημα δεν έχετε ιδέα από κανες δυστυχώς και το θέμα είναι ότι δεν θέλετε και να μάθετε.Αφου δε φτιάχνουν γιατί η breda στην 930 έχει μεγάλο η νέα beneli 40 εκ η ρεμινγκτον v3 μεγάλο ,η bereta μέχρι 46 εκ guerini διπλό κώνο πλέον στα όπλα και εσείς ακόμη αναρωτιέστε και ειρωνευεστε τι κάνει ο κώνος .Ακούστε τι κάνει κάνει πράγματα που μάλλον δεν έχετε την ικανότητα να αντιληφθείτε οι περισσότεροι άρα κακώς κάποιοι που έχουμε ασχοληθεί και μάθει και δει και πληρώσει σας ενημερώνουμε κιόλας .Καθίστε εκεί που είστε αφού σας ικανοποιεί μια χαρά είσαστε τα άλλα περισσεύουν .Θα επαναληφθω όλα είναι θέμα αντίληψης τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Δεν ξαναγράφω για κώνους .Βαρέθηκα πάμε παρά κάτω.
βρε εμείς το αντιλαμβανόμαστε τι κάνει ο κώνος
για τα θηράματα αμφιβάλω αν αντιλαμβάνονται τίποτα
 
Ο κώνος παίζει ρόλο στα απλά ημίσκληρα και μαλακά σκάγια και κυρίως στα ψιλά (ν7 έως ν10). Τα σκάγια αυτά, επειδή παραμορφώνονται σχετικά εύκολα, "σκορπάνε". Συνήθως, βλέπουμε όπλα με μεγάλο κώνο, να αποδίδουν πολύ κλειστές κατανομές με ανοιχτά τσοκ (5* έως 3*). Με πιο κλειστά, δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με συμβατικό - κοντό κώνο. Συνήθως τα νέα μοντέλα με μεγάλο κώνο, στις αναγραφόμενες συσφίξεις πχ demi, IC, κτλ, έχουν γι αυτό το λόγο, λιγότερα χιλ σύσφιξης.
Με σκάγια που δεν παραμορφώνονται, πχ πάρα πολύ σκληρά μολύβδινα επιμεταλλωμένα (premium αμερικάνικα, diamond shot, piombo nickelato κτλ), καθώς και με μη τοξικά (ατσάλινα, χάλκινα, TSS), δεν υπάρχουν ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΕΣ διάφορες. Καμία κάνη δεν μπορεί να αλλάξει τις βλητικες σταθερές (ballistic coefficients) εφόσον τα σκάγια βγουν ολοστρόγγυλα. Το ίδιο ισχύει και για τα τσοκ. Γι αυτό αναφέρω το παράδειγμα των μη παραμορφώσιμων σκαγιων.
Κλείνοντας το "κατεβατό", το θέμα είναι τι ζητά ο καθένας. Ένα ποσοστό συγκέντρωσης της τάξης του 75% στα 36.5μ μπορεί να προκύψει με ένα κλασικό φυσίγγι και φουλ τσοκ. Μπορεί όμως να προκύψει και με διευρυμένο κώνο και demi. Το θέμα είναι ότι στη 2η περίπτωση έχουμε ακυρώσει τα πιο ανοιχτά τσοκ.
 
Και γιατί να δώσεις 3000 € αφού μπορείς να πάρεις μια m2 και κάνοντας κώνο να καθαρίσεις με 1100€ περίπου, σκέφτεται ο έξυπνος Έλληνας . Είναι έτσι όμως;
Το ενδεχόμενο να μην έχεις 3000 για την αγορά? Παίζει?
Παναγιώτη αν είχα τα λεφτά να φτιάξω κατά παραγγελία τα "θέλω" μου... Θα έπαιρνα Merkel!
Δε θα έφτιαχνα το Baikal...
Από κει και μετά δε καταλαβαίνω γιατί λυσσάτε με τους κώνους κ τις μετατροπές!!!
Ο καθένας τις επιλογές του!!!
Πάμε παρακάτω.... Πάμε σ αυτά που μας αρέσουν κ μας ενώνουν....
 
Εγώ πιστεύω ότι έριξε ένας τρελός μια πέτρα στο πηγάδι και τρέξανε τριάντα γνωστικοί να την βγάλουν. Το ίδιο συμβαίνει και με τους κώνους!. Πρίν βρεθεί ο κάποιος που είχε την φαεινή ιδέα να κάνει κώνο, τα όπλα δεν σκότωναν? Δεν είχαν διάτριση? Δεν έκοβαν μακρυά? Και ΒΕΒΑΙΑ είχαν! Φτιάξτε το κοντάκι στα μέτρα σας, ξεκινήστε να κάνετε ξηρές επωμίσεις, πηγαίνετε στο σκοπευτήριο, βρείτε μετά ένα καλό φυσίγγιο, και μετά το πρόβλημα Πάααει! Βέβαια δεν υπήρχε και ποτέ, στο μυαλό ήταν!. Τα εργοστάσια ψάχνουν τρόπους να τονώσουν τις πωλήσεις τους με διάφορους τρόπους. Σήμερα είναι αυτός ο Κώνος, αύριο θα είναι ο άλλος, μεθαύριο θα είναι κάτι άλλο, όμως η ουσία στο μάρκετινγκ δεν αλλάζει πάντα θα βρίσκουν κάτι.
 
Το ενδεχόμενο να μην έχεις 3000 για την αγορά? Παίζει?
Παναγιώτη αν είχα τα λεφτά να φτιάξω κατά παραγγελία τα "θέλω" μου... Θα έπαιρνα Merkel!
Δε θα έφτιαχνα το Baikal...
Από κει και μετά δε καταλαβαίνω γιατί λυσσάτε με τους κώνους κ τις μετατροπές!!!
Ο καθένας τις επιλογές του!!!
Πάμε παρακάτω.... Πάμε σ αυτά που μας αρέσουν κ μας ενώνουν....
Εγώ το ερώτημα το έβαλα και γι αυτους που έχουν λεφτά να διαθέσουν και γι αυτούς που δεν έχουν .Πολλοί εκθειάζουν τις κάννες τριμπορ και από την άλλη ψάχνονται με τα έξω εργοστασιακά τσοκ, ενώ δεν δηλωνουν δυσαρεστημενοι. Με την λογική που υπάρχει και το μερκελ κωνους θέλει ,ποιος θα πηγαινε ένα μερκελ για κωνους;
 
Εγώ πιστεύω ότι έριξε ένας τρελός μια πέτρα στο πηγάδι και τρέξανε τριάντα γνωστικοί να την βγάλουν. Το ίδιο συμβαίνει και με τους κώνους!. Πρίν βρεθεί ο κάποιος που είχε την φαεινή ιδέα να κάνει κώνο, τα όπλα δεν σκότωναν? Δεν είχαν διάτριση? Δεν έκοβαν μακρυά? Και ΒΕΒΑΙΑ είχαν! Φτιάξτε το κοντάκι στα μέτρα σας, ξεκινήστε να κάνετε ξηρές επωμίσεις, πηγαίνετε στο σκοπευτήριο, βρείτε μετά ένα καλό φυσίγγιο, και μετά το πρόβλημα Πάααει! Βέβαια δεν υπήρχε και ποτέ, στο μυαλό ήταν!. Τα εργοστάσια ψάχνουν τρόπους να τονώσουν τις πωλήσεις τους με διάφορους τρόπους. Σήμερα είναι αυτός ο Κώνος, αύριο θα είναι ο άλλος, μεθαύριο θα είναι κάτι άλλο, όμως η ουσία στο μάρκετινγκ δεν αλλάζει πάντα θα βρίσκουν κάτι.
Ότι φτιάχνεται όμως περνάει πολλά τεστ από ηλεκτρονικά μηχανήματα ειδικά για το αποδίδει ταχύ ,συγκέντρωση πριν βγει στο εμπόριο άρα και 3% καλύτερο να είναι είναι βελτίωση άλλως το ψάχνει άλλος όχι καλά κάνουν και οι δύο .Η ισοπέδωση όλα κάνουν και ρίχνουν το ίδιο είναι μέσα στο μυαλό μόνο κάποιων πουθενά αλλού.Το μια χαρά συμφωνώ γιατί η πλειοψηφια δεν κάνει απαιτητικά κυνήγια η δεν γουστάρει να ασχοληθεί παιρετερω με ένα όπλο εκτός το πόσο όμορφο είναι και αξιόπιστο και για τα κοντάκια τελευταίως έγινε της .μόδας και ψάχνουν όλοι ενώ κάποιοι ασχολούνται εδώ και 25χρονια+ και προσωπικά το 1996 έδωσα μέτρα σε κοντάκι δικό μου.
 
Εγώ το ερώτημα το έβαλα και γι αυτους που έχουν λεφτά να διαθέσουν και γι αυτούς που δεν έχουν .Πολλοί εκθειάζουν τις κάννες τριμπορ και από την άλλη ψάχνονται με τα έξω εργοστασιακά τσοκ, ενώ δεν δηλωνουν δυσαρεστημενοι. Με την λογική που υπάρχει και το μερκελ κωνους θέλει ,ποιος θα πηγαινε ένα μερκελ για κωνους;

α)εγώ ανήκω στους 2ους!!! 🤣🤣🤣

β)έδωσες την απάντηση εσύ "ψάχνονται"
η) περί κώνου στα merkel(αν και νομίζω,έχουν μεγαλύτερο του "κλασικού"),
αυτός που το πληρώνει Πάνο...
Τόσο απλά!
Γιατί έτσι!!!
 
Last edited:
βρε εμείς το αντιλαμβανόμαστε τι κάνει ο κώνος
για τα θηράματα αμφιβάλω αν αντιλαμβάνονται τίποτα
Αυτό είναι το προσδοκόμενο να μην προλαβαίνουν όταν τραβάς να αντιληφθούν τίποτα να νεκρώνονται ακαρυα και για μας είναι καλύτερο αλλά και για την ποιότητα του κρέατος που τα τρώμε οι περισσότεροι
 
.Αφου δε φτιάχνουν γιατί η breda στην 930 έχει μεγάλο η νέα beneli 40 εκ η ρεμινγκτον v3 μεγάλο ,η bereta μέχρι 46 εκ guerini διπλό κώνο πλέον στα όπλα και εσείς ακόμη αναρωτιέστε και ειρωνευεστε τι κάνει ο κώνος
Να μην ξεχνάμε κ το 525 σε συγκριση με την ίδια σειρά GP 525 (7+εκ κώννους).
Καμία σχεση βλητικά και άλλη τιμή βέβαια.
 
Ότι φτιάχνεται όμως περνάει πολλά τεστ από ηλεκτρονικά μηχανήματα ειδικά για το αποδίδει ταχύ ,συγκέντρωση πριν βγει στο εμπόριο άρα και 3% καλύτερο να είναι είναι βελτίωση άλλως το ψάχνει άλλος όχι καλά κάνουν και οι δύο .Η ισοπέδωση όλα κάνουν και ρίχνουν το ίδιο είναι μέσα στο μυαλό μόνο κάποιων πουθενά αλλού.Το μια χαρά συμφωνώ γιατί η πλειοψηφια δεν κάνει απαιτητικά κυνήγια η δεν γουστάρει να ασχοληθεί παιρετερω με ένα όπλο εκτός το πόσο όμορφο είναι και αξιόπιστο και για τα κοντάκια τελευταίως έγινε της .μόδας και ψάχνουν όλοι ενώ κάποιοι ασχολούνται εδώ και 25χρονια+ και προσωπικά το 1996 έδωσα μέτρα σε κοντάκι δικό μου.
3% οι περισσότεροι δεν θα δουν διάφορα ,στην Ελλάδα συγκρούεται η απαιτητικότητα με την καταλληλότητα.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top