Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτο που με πρβληματιζει ειναι τα επερχομενα λοκνταουν και οχι το κοντακι
Ρε ανυσηχιες που εχεις...κοιταξε να δεις πως θα συμμαζεψεις τα σκαγια σου απο δω και μπρος ρε.
Συγνωμη για το "ρε"...μου ξεφυγε!
 
Καλημέρα, έχω την M2 θέλω να μου προτείνετε ένα ποιοτικό τσοκ εξωτερικό, κυνηγάω κυρίως λαγό με νούμερα 5-4-3, γι αυτό σκεφτόμουν ένα IM τσοκ για αποστάσεις 20 μέτρων και άνω. Τι πιστεύετε και προτείνετε εσείς?
Νικο να σου προτεινω μια ακρως επιτυχημενη συνταγη για τη μ2 σου;....την κυνηγησα 10 σεζον με το μαμα 3αρι τσοκ και τα φυσιγγια colombo της nobel sport....ο παραπανω συνδυασμος κανει αυτο που ψαχνεις, δοκιμασμενα στην πραξη....καλη συνεχεια
 
Συνήθως ναι αλλα τυχαίνει να φεύγει και μπροστά ο λαγός, πηγαίνω και για καμιά τσίχλα και σκεφτόμουν για ένα τσοκ να μην το αλλάζω συχνά.
Άρα το τριάρι σε καλύπτει πιστεύω. Όμως αξίζει να δώσεις 70 ή 100 ευρώ; Τι παραπάνω θα δώσει από το εργοστασιακό τσοκ ή για να το θέσω αλλιώς πόσο παραπάνω θα δώσει για να αξίζει να αγοραστεί; Κουβέντα κάνουμε μην με παρεξηγείς, εσύ θα κάνεις ότι θες δική σου είναι η επιλογή.
 
Άρα το τριάρι σε καλύπτει πιστεύω. Όμως αξίζει να δώσεις 70 ή 100 ευρώ; Τι παραπάνω θα δώσει από το εργοστασιακό τσοκ ή για να το θέσω αλλιώς πόσο παραπάνω θα δώσει για να αξίζει να αγοραστεί; Κουβέντα κάνουμε μην με παρεξηγείς, εσύ θα κάνεις ότι θες δική σου είναι η επιλογή.
4η σεζόν είναι που κυνηγάω και φέτος πήρα την Μ2 :), πρίν κυνηγούσα με ένα παλιό ποζέ του πατέρα μου, δεν την εχω κυνηγήσει ακόμα με τα εργοστασιακά τσόκ, απλά βλέπω ότι δεν χρησιμοποιούνται πολύ τα εργοστασιακά.
 
4η σεζόν είναι που κυνηγάω και φέτος πήρα την Μ2 :), πρίν κυνηγούσα με ένα παλιό ποζέ του πατέρα μου, δεν την εχω κυνηγήσει ακόμα με τα εργοστασιακά τσόκ, απλά βλέπω ότι δεν χρησιμοποιούνται πολύ τα εργοστασιακά.
Μια χαρά είναι τα εργοστασιακά, πάρε καλά φυσίγγια για το κυνήγι που κάνεις και αν τελικά δεις ότι δεν σε καλύπτουν, τότε κοιτάς για κάποιο εξειδικευμένο.
 
Μια χαρά είναι τα εργοστασιακά, πάρε καλά φυσίγγια για το κυνήγι που κάνεις και αν τελικά δεις ότι δεν σε καλύπτουν, τότε κοιτάς για κάποιο εξειδικευμένο.
Έχω παρει τα bp mythos 36gr no5 τα rottweil 36gr no4 και τα nsi lepre no3 ( δεν τα έχω δοκιμάσει), λέω να τα έχω έτσι στην σειρά 1ο 2ο και 3ο. Με τριαρι τσοκ λογικα.
 
Καταρχήν
4η σεζόν είναι που κυνηγάω και φέτος πήρα την Μ2 :), πρίν κυνηγούσα με ένα παλιό ποζέ του πατέρα μου, δεν την εχω κυνηγήσει ακόμα με τα εργοστασιακά τσόκ, απλά βλέπω ότι δεν χρησιμοποιούνται πολύ τα εργοστασιακά.
Καλορίζικο το εργαλείο Νικόλα. Εγώ θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις το όπλο με τα τσοκακια του για αρχή και βλέπεις στο μέλλον, γιατί πολύ πιθανό να μην χρειαστείς νέο τσοκ. Στο λέω γιατί δεν χρειάστηκα ποτέ να δώσω χρήματα για εξωεργοστασιακα τσοκ και δεν μπορεί να είμαι η εξαίρεση. Αν ποτέ αγόραζα ένα τσοκ θα ήταν ή γιατί λείπει από τη σειρά του όπλου η συγκεκριμένη σύσφιξη ή για να προεξέχει και να το ξεβιδωνω χωρίς τσοκοκλειδο, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.
 
Έχω παρει τα bp mythos 36gr no5 τα rottweil 36gr no4 και τα nsi lepre no3 ( δεν τα έχω δοκιμάσει), λέω να τα έχω έτσι στην σειρά 1ο 2ο και 3ο. Με τριαρι τσοκ λογικα.
Κανε μερικές δοκιμές τώρα στην έναρξη ,να δεις και πως σου έρχεται το οπλο στις αποστάσεις πού θέλεις .
 
Καταρχήν

Καλορίζικο το εργαλείο Νικόλα. Εγώ θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις το όπλο με τα τσοκακια του για αρχή και βλέπεις στο μέλλον, γιατί πολύ πιθανό να μην χρειαστείς νέο τσοκ. Στο λέω γιατί δεν χρειάστηκα ποτέ να δώσω χρήματα για εξωεργοστασιακα τσοκ και δεν μπορεί να είμαι η εξαίρεση. Αν ποτέ αγόραζα ένα τσοκ θα ήταν ή γιατί λείπει από τη σειρά του όπλου η συγκεκριμένη σύσφιξη ή για να προεξέχει και να το ξεβιδωνω χωρίς τσοκοκλειδο, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.
και η λαλακια που μας πιανει μερικες φορες (πολυ σημαντικος λογος).yel....με πρωτο εμενα.....
 
Νικο να σου προτεινω μια ακρως επιτυχημενη συνταγη για τη μ2 σου;....την κυνηγησα 10 σεζον με το μαμα 3αρι τσοκ και τα φυσιγγια colombo της nobel sport....ο παραπανω συνδυασμος κανει αυτο που ψαχνεις, δοκιμασμενα στην πραξη....καλη συνεχεια
Γενικά τα φυσίγγια της nobel sport με αποσπώμενο πάτο πάνε πολύ καλά στα benelli........ Δοκίμασε αν θέλεις το classica με 32gr και c7 .......
 
Γενικά τα φυσίγγια της nobel sport με αποσπώμενο πάτο πάνε πολύ καλά στα benelli........ Δοκίμασε αν θέλεις το classica με 32gr και c7 .......
δεν τα βρισκω εδω ρε Βαγγελη...πρεπει να τα παραγγειλω απο το διαδικτυο...
 
και η λαλακια που μας πιανει μερικες φορες (πολυ σημαντικος λογος).yel....με πρωτο εμενα.....
Κοίταξε ότι σε ευχαριστεί είναι καλό. Αν αυτό είναι ένα νέο τσοκ τότε ας είναι. Όμως άλλο το " ναι δεν το χρειάζομαι πραγματικά αλλά τώρα θέλω κάτι να μου φτιάξει τη διάθεση" που το κάνω και εγώ(πήρα νέο όπλο για αυτό το λόγο) και δεν χρειάζεται να πω μια δικαιολογία στον εαυτό μου για να το πάρω και άλλο το " πρέπει να πάρω γιατί όλοι έχουν πάρει".
 
Δεν ξέρω γενικά η ςς που είχα εγώ μέχρι 40 γρ είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση από την πλειοψηφία των αυτογεμων που είχα δοκιμάσει αλλά ήθελε χέρια αν την υποστηρίζες σκότωνε εκεί που πολλοί κοιτούσαν .Και γράφω καλύτερες οι Κριό κανες γιατί συνάμα είχαμε 2 ςς και μια σεντρο και μια μπεκατσια που οι δύο τελευταίες ήταν απλές οι κανες δεν είχαν σχέση τα σκοτωματα καμία .Η Ρεμί όμως μπορεί να μην έφτανε τα ποσοστά συγκέντρωσης αλλά είχε μεγαλύτερο δραστικό κύκλο.Τωρα αν τις έριχνες κέντρο πάντα δύσκολα θα έπιανες την ςς με όπλο σε καταβολές μεγάλων αποστάσεων έχω ρίξει μονοτουφεκιες σε μπασιματα τσιχλων με 6 αρι επειδή περνούσαν τα πουλιά αντουφεκιστα λόγο ύψους από όλους είχα πάρει πάνω από 15 μονοτουφεκια κυριολεκτικά κουνούπια οι τσίχλες είχα χαζεψει πολύ κόσμο τότε που δεν σήκωνε καθολου το όπλο υπερσυγκεντρωτικες ντουφεκιες .Γέμιζα 28 γρ 9αρι και με κύλινδρο χαλούσε τα ορτύκια μέχρι σχεδόν τα 20 μέτρα και σταμάτησα τα 28 γρ με το συγκεκριμένο όπλο.Οπως και να χει οι Κριό κανες είναι άλλη κατηγορία από τις απλές στα μπενελι αυτό διαπίστωσα .
 
Ελάχιστες διαφορές έχουν οι crio με τις απλές. Οι crio είναι πιο σταθερές στην απόδοση από τουφεκιά σε τουφεκιά και αυτό ωφείλεται στις πιο ομοιόμορφες ταλαντώσεις στο μέταλλο λόγο της καλύτερης δομής που έχει επιτευχθεί από την κρυογονική επεξεργασία. Για αυτό είναι και πιο ανθεκτικές. Παρόλα αυτά στο κυνηγότοπο το πιθανότερο να μην διακρίνει καμία απολύτως διαφορά ο κυνηγός.
Είχες εγώ που σου γράφω είχα και είχα δοκιμάσει άλλο να το διαπιστώνεις ο ίδιος άλλο να λες τι πιστεύεις εκτός αν είχες όπως και εγώ από τα δύο είδη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top