Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τα λεφτσ τα εχει μαζεψει η beretta
A400 extreme plus.Κατι πρεπει να κανει και η benelli γιατι το SBE 3 δεν τσουλαει καλα ακομα και στη αμερικα.Δυο φιλοι σκοπευτες κυνηγουν υδροβια ανα την Ευρωπη εχουν παραγγειλει 2 beretta.
Τα λεφτά τα έχει μαζέψει η Beretta ούτως ή άλλως.
 
οσες φορες ανοιχτηκε μαγαζι με τοσες εξαγορες και συγχωνευσεις πηγε στα βραχια ...βεβαια επειδη η αγορα λειοκανου ευρειας καταναλωσης ειναι μαλλον κλειστη αγορα θα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να χρεοκοπησεις το βαπορι
 
οσες φορες ανοιχτηκε μαγαζι με τοσες εξαγορες και συγχωνευσεις πηγε στα βραχια ...βεβαια επειδη η αγορα λειοκανου ευρειας καταναλωσης ειναι μαλλον κλειστη αγορα θα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να χρεοκοπησεις το βαπορι
Τώρα μι τα πιτρελια στουν ανηφουρου,του βαπόρ θα δεσ κι θα κοπς τα σούρτα φέρτα‼️
 
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια..... φίλε μου έγραψα ότι αυτά είναι γούστα....ο καθένας όπως βολεύεται και τον ευχαριστεί.... δε χρειάζεται να χαρακτηρίζουμε και να προσβαλουμμε κανέναν.... αλλά δε βλέπω κάποια δική σου φωτογραφία από τα μυδράλια......
Ωπ τώρα το είδα αυτό για εμένα κακόγουστο που μου αρέσουν τα ξύλινα εσένα που σου αρέσει το πλαστικό μια χαρά μην το περνεις προσωπικά δεν έχουμε και σύνορα για να σε πρόσβαλω
 
Ο καθένας με τον πόνο του. :)
Αν δεν υπαρχει μαμισιο πελμα πιο παχυ για τη μοντυ, λεω να πάρω αυτο.
Κουμπώνει οπως το πελμα και δινει 16mm εξτρα παχος.
Έστειλα και μηνυμα σ'αυτον που τα πουλαει με φωτο και διαστάσεις του κοντακίου μου και μου ειπε οτι ταιριάζει κι ας μην ειναι κομφορτεκ.
Το κακο ειναι η τιμη. Βγαίνει 80 ολα μαζι
https://www.benellistockspacer.com/
 
Ο καθένας με τον πόνο του. :)
Αν δεν υπαρχει μαμισιο πελμα πιο παχυ για τη μοντυ, λεω να πάρω αυτο.
Κουμπώνει οπως το πελμα και δινει 16mm εξτρα παχος.
Έστειλα και μηνυμα σ'αυτον που τα πουλαει με φωτο και διαστάσεις του κοντακίου μου και μου ειπε οτι ταιριάζει κι ας μην ειναι κομφορτεκ.
Το κακο ειναι η τιμη. Βγαίνει 80 ολα μαζι
https://www.benellistockspacer.com/
Εσύ ήθελες 5mm παχος και συζητάς για 16mm; Πρόσεξε γιατί το λίγο κοντυτερο παλεύεται ,το μακρύ με τίποτα.
 
Εσύ ήθελες 5mm παχος και συζητάς για 16mm; Πρόσεξε γιατί το λίγο κοντυτερο παλεύεται ,το μακρύ με τίποτα.
Θα ρωτησω αν μπορει να κανει κοντυτερο. Τοχω υποψη Παναγιώτη. Ετσι κι αλλιως τωρα υπαρχει ξεραιλα
 
Θα ρωτησω αν μπορει να κανει κοντυτερο. Τοχω υποψη Παναγιώτη. Ετσι κι αλλιως τωρα υπαρχει ξεραιλα
Διαφορετικά θα πρέπει να ταιριάξεις το spacer με πιο κοντό πέλμα benelli ώστε να βρεις το επιθυμητό μήκος. Και εγώ παρόλο που έχω το πιο μακρύ πέλμα ίσως χρειαστώ ακόμη πιο μακρύ αλλά σκέφτομαι να βάλω αυτό beartooth recoil pad kit. To έχω για τα δίκαννα και με έχει βολέψει παρα πολύ αφού μπορείς να ρυθμίσεις εσύ το μήκος με τα σφουγγαράκια που έχει. Συν ότι απορροφά αρκετά και την ανάκρουση.
 
Διαφορετικά θα πρέπει να ταιριάξεις το spacer με πιο κοντό πέλμα benelli ώστε να βρεις το επιθυμητό μήκος. Και εγώ παρόλο που έχω το πιο μακρύ πέλμα ίσως χρειαστώ ακόμη πιο μακρύ αλλά σκέφτομαι να βάλω αυτό beartooth recoil pad kit. To έχω για τα δίκαννα και με έχει βολέψει παρα πολύ αφού μπορείς να ρυθμίσεις εσύ το μήκος με τα σφουγγαράκια που έχει. Συν ότι απορροφά αρκετά και την ανάκρουση.
Μανωλη αυτο το beartooth ειναι αρκετα πισω ή ακουμπά το ζυγωματικό σου πάνω? Κάθεται καλά στο συνθετικό κοντάκι ή γλυστράει? Δώσε feedback φίλε.
 
Μανωλη αυτο το beartooth ειναι αρκετα πισω ή ακουμπά το ζυγωματικό σου πάνω? Κάθεται καλά στο συνθετικό κοντάκι ή γλυστράει? Δώσε feedback φίλε.
Είναι αρκετά πίσω δεν ακουμπάει το ζυγωματικό. Στο δίκαννο που το έχω είναι αρκετά σφιχτό και δεν γλυστράει. Για το ζυγωματικό έχει άλλο αντίστοιχο ειδικα για αυξηση του comb . Comb Raising Kit Αλλά και μόνο για προστατευτικό StockGuard. Το StockGuard το έχω και αυτό για το παλιό δίκαννο που ήθελα για να αυξηθεί ελάχιστα το Comb αλλά τότε που το αγόρασα απο Κρήτη δεν υπήρχε το Comb Raising Kit και δεν αυξήθηκε όσο θα ήθελα. Είναι όμως πολύ καλό σε αίσθηση με το δέρμα και σκέφτομαι να το πάρω και για τα άλλα όπλα μου.

Στην Benelli η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί χθες γύρισα απο διακοπές και ακόμη δεν έχω ξεκινήσει το κυνήγι για φέτος (ακόμη ατουφέκιστη την έχω την Vinci). Θα σου πω το βράδυ που θα επιστρέψω απο την δουλειά που θα το δοκιμάσω.
 
Είναι αρκετά πίσω δεν ακουμπάει το ζυγωματικό. Στο δίκαννο που το έχω είναι αρκετά σφιχτό και δεν γλυστράει. Για το ζυγωματικό έχει άλλο αντίστοιχο ειδικα για αυξηση του comb . Comb Raising Kit Αλλά και μόνο για προστατευτικό StockGuard. Το StockGuard το έχω και αυτό για το παλιό δίκαννο που ήθελα για να αυξηθεί ελάχιστα το Comb αλλά τότε που το αγόρασα απο Κρήτη δεν υπήρχε το Comb Raising Kit και δεν αυξήθηκε όσο θα ήθελα. Είναι όμως πολύ καλό σε αίσθηση με το δέρμα και σκέφτομαι να το πάρω και για τα άλλα όπλα μου.

Στην Benelli η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί χθες γύρισα απο διακοπές και ακόμη δεν έχω ξεκινήσει το κυνήγι για φέτος (ακόμη ατουφέκιστη την έχω την Vinci). Θα σου πω το βράδυ που θα επιστρέψω απο την δουλειά που θα το δοκιμάσω.
Φίλε περιμένω. Αν γινεται και καμια φωτο στη μπενελα πανω (ξερω σ'επρηξα)
Το απλο προστατευτικό το ειχα κι εγω στην πρωτη βιτορια τη συνθετικη.
 
Φίλε περιμένω. Αν γινεται και καμια φωτο στη μπενελα πανω (ξερω σ'επρηξα)
Το απλο προστατευτικό το ειχα κι εγω στην πρωτη βιτορια τη συνθετικη.
img_20220906_182718-jpg.55016
IMG_20220906_182545.jpgIMG_20220906_183319.jpgView attachment 55020

Στις 2 πρώτες φωτογραφίες είναι μαζι με το σφουγγαρακι παχους περίπου 1 εκατοστο αν θυμαμαι καλά που έχω για το δίκαννο baikal. Ασφαλώς έχει και άλλα σφουγγαράκια με διαφορετικο πάχος. Στην τρίτη φωτογραφία φαίνεται το σφουγγαράκι και το πέλμα το οποιο έχω βάλει χωρίς το σφουγγαράκι και τέλος φαίνεται πως ειναι το πελμα της vinci το οποίο το beartooth παίρνει ακριβώς το σχήμα του μαμα πέλματος και εφαρμόζει τέλεια.
Μαζί με το σφουγγαράκι με το χέρι μπορείς να το κουνίσεις λίγο δεν ειναι 100% σταθερό όπως αν έβαζες ένα σταθερό πέλμα. Αλλά κατα την επώμιση δεν κουνάει καθόλου και κάνει πολύ καλή δουλειά. Γενικά μια κυνηγετική σεζον που κυνηγούσα με αυτό το πέλμα στο δίκαννο που εφαρμόζει το ίδιο καλά με τη benelli από ότι βλέπω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εγώ θα παραγγείλω το μαύρο για την vinci. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και κάνει και πάρα πολύ καλή δουλειά στην αίσθηση της ανάκρουσης.
 

Attachments

  • IMG_20220906_182718.jpg
    IMG_20220906_182718.jpg
    405,7 KB · Προβολές: 323
  • IMG_20220906_182545.jpg
    IMG_20220906_182545.jpg
    258,1 KB · Προβολές: 8
Last edited:
Από την μέσα πλευρά έχει ένα σιλικονούχο ελαστικό υλικό και δεν γλιστράει εύκολα. Κάτι τσακίσεις που έχει είναι επειδη το είχα αφαιρέσει και το είχα διπλώσει τώρα μισό χρόνο αλλά δεν παθαίνει τίποτα.

2022-09-0618.58.061994208553123074596.jpg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top