Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γι'αυτό έχει νικήσει αδράνεια αυτό είναι γνωστό αλλά και οι λίγο πιο σύνθετοι μηχανισμοί έχουν μεγαλύτερη ομορφιά για μένα .
Πάρε μια Auto 5 και εσύ.
Φαγώθηκες με την Guerini kalliston (αν το λέω σωστά) με τις χρωμιωμένες κάνες ...
Την πήρες τελικά ή όχι ακόμα ;
 
Το θεμα ειναι να ειναι επωνυμα, αλλο να δουλευεις με εργαλεια σειρας και αλλο απο σοβαρες εταιρειες.
Το είδα, ... όπλα που δεν σκοτώνουν τα πουλάνε μεταχειρισμένα στην τιμή καινούργιου και ακόμα περισσότερο 🤣
Παρακαλάω να βρω κανέναν να μου την δώσει με 100€ αλλά θέλουν τα οχταπλάσια.
Φαντάσου και να σκότωναν κιόλλας 🤪
 
Το είδα, ... όπλα που δεν σκοτώνουν τα πουλάνε μεταχειρισμένα στην τιμή καινούργιου και ακόμα περισσότερο 🤣
Παρακαλάω να βρω κανέναν να μου την δώσει με 100€ αλλά θέλουν τα οχταπλάσια.
Φαντάσου και να σκότωναν κιόλλας 🤪
Χαβαλε κανουμε, δεν πιστευω να τα παιρνει κανενας στα σοβαρα!.yel.
 
Την πήρες αλλά τ'φεκιές δεν είδαμε ...
Αν σκοτώνει παπιά, θα σκοτώνει και χαρτιά τ'πουστ' 🤪
Βάρα ένα αν μπορείς ...
Πες μου τι δοκιμή θες βασιλη και θα την κάνω όταν πάω για κυνήγι.Δεν μου είναι κόπος να πάρω 2-3 χαρτιά μαζί μου.Ετσι και αλλιώς είμαι από τους "αρνητές" (ότι υπάρχουν σούπερ ντουπερ κάννες) εγώ.χαχαχαχαχα
 
Εδώ γίνεται λόγος όμως για μία διαφορά στην ταχύτητα λόγο πιέσεων που φτάνουν από ότι γράφει έως και 20 m/s που δεν ειναι αμελητέα.
Ποιος μέτρησε και με ποιά μεθοδολογία αυτή την διαφορά ; Δεν νομίζω να έχει να μας παρουσιάσει ούτε μία τέτοια
μέτρηση. QUOTE="mangelasakis, post: 828468, member: 2733"]
Και επίσης οκ ας πούμε ότι στις μεσαίες και βαριες γομώσεις η διαφορά στις πιέσεις και στην ταχύτητα ισοβαθμίζεται όπως λες από τις μικρότερες τριβές αργότερα (δεν ξέρω αν ειναι τόσο μειωμένες οι τριβές λόγο διευρυμένου αυλού ώστε να ισοβαθμίσουν την χαμένη ταχύτητα αλλα έστω ότι συμβαίνει) στις χαμηλές όμως γομώσεις που εκεί ούτως η άλλως είναι μικρές οι πιέσεις τι γίνεται
[/QUOTE]
Στις χαμηλές γομωσεις ίσως υστερεί ακόμη περισσότερο ο πολύ στενός αυλός, διότι σε τέτοιες γομωσεις χρησιμοποιούμε πιο ταχυκαυστες πυριτιδες που όπως είναι επόμενο ολοκληρώνουν την καύση τους νωρίτερα και < φρεναρουν > κατόπιν για μεγαλύτερο διάστημα.
από έναν διευρυμένο αυλό και μεγαλύτερο κώνο προσαρμογής
Δεν μιλάμε για κώνο, ας περιοριστουμε προς το παρόν μόνο στον αυλό .
Και επίσης αυτό που έχει νομίζω μεγαλύτερη σημασία και το πιστεύω 100% ειναι η παρακάτω παράγραφος που αναφέρει το άρθρο.
Μαγικη συνταγή δεν υπάρχει, υπάρχει όμως για κάθε τυπολογία η κατάλληλη εσωτερική γεωμετρία. οι μεγάλες τουλάχιστον βιομηχανίες που έχουν πειραματιστει αρκετά και είχαν την τύχη να έχουν αξιόλογους βλητικους γνωρίζουν πως πρέπει να είναι εσωτερικά η κάνη για κάθε τυπολογία φυσιγγίων, οι απαιτήσεις όμως των πελατών ποικίλουν τόσο, ειδικά με την πρόσθετη απαιτηση χρήσης ατσαλινων, που το μόνο κριτήριο τους είναι η συμβατότητα με όλα. Με αυτά μην θεωρήσεις πως ο διευρυμένος υπερέχει γενικά, όπως είπα δεν υπάρχει μία λύση για όλα,. Το να αφοριζουμε μία εξέλιξη τόσο πρόχειρα και μάλιστα με αχρείαστα <ψεματακια> δεν με βρίσκει σύμφωνο. πχ λέει πως το μέταλλο που αφαιρείται από έναν αυλό 18,4 ώστε να ανοίξει στο 18,8 γεμιζει ένα ποτήρι τσαγιού..Δεν ξέρω σε τι ποτήρι πίνει το τσάι του, αλλά αν το ποτήρι έχει περίπου 5 εκατοστά εσωτερική διάμετρο, τότε ο όγκος του μετάλλου που αφαιρείται στο παράδειγμα που έδωσε όχι μόνο δεν γεμίζει το ποτήρι αλλά ίσα που φτάνει τα 3,5 χιλιοστά .
 
Το άρθρο είναι γνωστό. Ο Νικήτας είναι ο Νικήτας . Ουδείς αμφισβητεί τα γραφόμενά του. (Πόσο μάλλον εγώ που τον εκτιμώ και τον έχω πολύ ψηλά όχι μόνον στην Ελλάδα). Αλλωστε ότι γράφει είναι σωστό.

Και παλιά που το διάβασα και τώρα που το ξαναδιαβάζω με προβληματίζει η μη αναφορά στην ομαλή μετάβαση στον αυλό (λόγω του μεγάλου μήκους του κώνου) των υλικών της εκρηξης . Ενδεχομένως να είναι ανάξια λόγου . Αν ήταν έτσι όμως γιατί όλα τα σύγχρονα όπλα έχουν μεγάλους κώνους και διευρυμένο αυλό; είναι μόνο για τα magnum ή είναι μόνο marketing;

Επίσης θα ήθελα μία αναφορά του γκουρού στην μείωση της ατράκτου που είναι αποτέλεσμα του διευρυμένου αυλού.
Καλά αντικείμενα για μία ερώτηση στην οπλογνωσία.
 
Κυρμητσο, δεν γνωρίζω τον Κυπριδημο,παρά μόνο από τα έντυπα, έχω ξαναπεί πως τον βρίσκω αξιόλογο, σοβαρό και ευφυή, αλλά το αλάθητο δεν το αποδίδω σε κανέναν.
Ουδείς αμφισβητεί τα γραφόμενά του
Μηπως υπερβάλλεις ;
γιατί όλα τα σύγχρονα όπλα έχουν μεγάλους κώνους και διευρυμένο αυλό; είναι μόνο για τα magnum ή είναι μόνο marketing
Ουτε το ένα ούτε το άλλο, για τα ατσάλινα.
 
Το άρθρο είναι γνωστό. Ο Νικήτας είναι ο Νικήτας . Ουδείς αμφισβητεί τα γραφόμενά του. (Πόσο μάλλον εγώ που τον εκτιμώ και τον έχω πολύ ψηλά όχι μόνον στην Ελλάδα). Αλλωστε ότι γράφει είναι σωστό.

Και παλιά που το διάβασα και τώρα που το ξαναδιαβάζω με προβληματίζει η μη αναφορά στην ομαλή μετάβαση στον αυλό (λόγω του μεγάλου μήκους του κώνου) των υλικών της εκρηξης . Ενδεχομένως να είναι ανάξια λόγου . Αν ήταν έτσι όμως γιατί όλα τα σύγχρονα όπλα έχουν μεγάλους κώνους και διευρυμένο αυλό; είναι μόνο για τα magnum ή είναι μόνο marketing;

Επίσης θα ήθελα μία αναφορά του γκουρού στην μείωση της ατράκτου που είναι αποτέλεσμα του διευρυμένου αυλού.
Καλά αντικείμενα για μία ερώτηση στην οπλογνωσία.
Κώνος, αυλός, μάρκα τσοκ είναι αδιάφορα.

Το σημαντικό είναι να βρεις φυσίγγι με ικανή συγκέντρωση (για την σκοπευτική σου ικανότητα) και ικανή διάτρηση στο εύρος αποστάσεων που σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις και να σκοπεύεις κοντά στο κέντρο.
Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Καμία σούπερ ντούπερ κάνη με νορμάλ εμπορικό πυρομαχικό δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε οποιαδήποτε άλλη και σε συγκέντρωση και σε διάτρηση, γεμισμένη με ένα Winchester shot-lok.
Δοκιμάστε το ...

Μείωση ατράκτου έχεις μόνο με αλλαγή φυσιγγίου.
Όλα τα άλλα είναι επίσης δευτερεύοντα.
 
Last edited:
Back
Top