Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Βασίλη, να ξεκαθαρίσω τη εννοώ σαφώς και σκοτώνουν όλα τα όπλα ανεξαρτήτως μάρκας, και έχω γράψει ποίο πάνω ποια είναι η αιτία που πήγα και το πείραξα να μην λέω τα ίδια συνέχεια γιατί θα καταντήσω γραφικός, μηλαω πάντα για το δικό μου όπλο και τη είδα εγώ στο κυνήγι, μηλαω για υδρόβια, δεν μηλαω για αλλά κυνήγια, δεν θέλω να πάρω άλλο όπλο γιατί μου αρέσει ο μηχανισμός της μπενελλι την έχω από το 2000 και θα της αλλάξω όλα τα ελατήρια φέτος μόνος μου με κοστολογειω 35 ευρώ. Γιατί να φύγω από αυτό το όπλο ;; Η κάννη είχε το θέμα αυτό δεν με ευχαριστούσε, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση αλλά ΔΕΝ, το κυνήγισα 16 ολόκληρα χρόνια ήθελα δεν ήθελα, ΔΕΝ ήθελα να το πουλήσω για πολλούς και διάφορους λόγους, άραγε ξέρω πολύ καλά το πρίν, και το μετά το πείραγμα, τη άλλαξε στο όπλο μου, το όπλο όταν πείρα την απόφαση ( ρίσκο ) να το πειράξω είπα θα το φτιάξω ακριβώς όπως είναι η καλιστον, πέτυχε θα μπορούσε να μην πετύχει, Αν δεν πετύχαινε, χωρίς να πάω σε οπλουργο είχα πάρει τηλέφωνο για κάννη Ρεμ, πήρα τον Κύργια για άλλη αποθήκη, και πάπια, ουρά στην κάννη, για να έρθει και να κουμπώσει και να διαδώσει κανονικά η κάννη χωρίς καμία άλλη επέμβαση, και έφτανε κοντά στο 800 με 1000, αν θυμάμαι καλά, να την φτιάξω μόνος, δεν είναι τίποτα για εμένα την μπενελλι την κάνω φύλο και φτερό. Θες και το άλλο με φύλλο για κυνήγι το όπλο του Μπρέντα, βγάζουμε την κάννη του την βάζω στην μπενελλι, και της μπενελλι την κάννη στην Μπρέντα, και δύο καταλάβαμε τη διαφορά, αυτός ότι κάτι δεν πάει καλά, και εγώ να είμαι φωτιά. Με τα άλλα όπλα που είχα το πλάγιο του πατέρα μου και την χραπα χρουπα να την βάζεις στον στόχο και να ρίχνει κανονικά δεν είχαν διάφορα πανό κάτω τα ίδια, στο κυνήγι ΔΕΝ. Άντε βρες τη να έφταιγε. Δεν την πείρα την απόφαση βιαστικά ούτε είμαι από τους ανθρώπους που περνούν βιαστικές αποφάσεις, ούτε με πείθεις εύκολα σε κάτι, αν δεν το δω εγώ ο ίδιος, μηλαω πάντα για το δικό μου όπλο, τη βίωσα εγώ στα δικά μου χέρια.
👍
 
Το δικό μου 325 έχει λάκτισμα καραμπίνας αερίων. Δηλαδή σχεδόν μηδαμινό.
Η αίσθηση στο λάκτισμα έχει πολλούς παραμέτρους και ο καθένας το νοιώθει διαφορετικά!!!
Το 525 sporter λόγω αυλών κόνων βάρους και μήκους καννών (76cm) πιστεύω αν υπήρχε τρόπος να μετρηθεί το λάκτισμα θα έχει μικρότερο από το 325 παρόλα αυτά εγώ την benelli την νιώθω λιγότερο όπως και μία 390 που είχα παρόλο το βάρος της δεν καταλάβαινα διαφορά με την benelli ενώ λογικά μόνο και μόνο λόγω λειτουργίας έπρεπε να είναι πιο άνετη!!!
 
Η αίσθηση στο λάκτισμα έχει πολλούς παραμέτρους και ο καθένας το νοιώθει διαφορετικά!!!
Το 525 sporter λόγω αυλών κόνων βάρους και μήκους καννών (76cm) πιστεύω αν υπήρχε τρόπος να μετρηθεί το λάκτισμα θα έχει μικρότερο από το 325 παρόλα αυτά εγώ την benelli την νιώθω λιγότερο όπως και μία 390 που είχα παρόλο το βάρος της δεν καταλάβαινα διαφορά με την benelli ενώ λογικά μόνο και μόνο λόγω λειτουργίας έπρεπε να είναι πιο άνετη!!!
Είναι το λεγόμενο felt recoil. Έχεις δίκιο.
 
το 525 τι λεει στο περπατητο?
Αυτο το οπλο σπερνει τον τρομο στην κυριολεξια το ξερω σαν την παλαμη του χεριου μου ειναι θεριστης... Απλα σε ολα τα κυνηγια που κανω δεν πεφτω κατω απο 2.5 * αστρα και ολα τα τσοκ ειναι φρενου (δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο) . Επισης αυτο ηταν 71 ποντους και τωρα ειναι 67 λογο ατυχηματος που ειχα παλια... Το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει αορτηρα
 
Διαβάζω και απορώ ρε παιδιά.
Με δυσκολία αλλα ας αποδεχτώ ή καλύτερα να υποθέσω ότι το benelli που αγοράσατε δεν σκοτώνει. Καταρχήν πριν κάνετε όποιαδήποτε μετατροπή βρήκατε γιατί δεν σκοτώνει; Τι φταίει; Ή πήγατε στα κουτουρού και κάνατε έναν διευρυμένο αυλό και μία επιμήκυνση στον κώνο προσαρμογής επειδή το είπε κάποιος σε ένα καφενείο και διαπιστώσατε δια μαγείας ότι πλέον το όπλο σας σκοτώνει; Ήταν ο κώνος ή ο αυλός που έφταιγε και δεν σκότωνε; Μετά την μετατροπή αλλάξατε και τσοκ ώστε να ανταποκρίνονται σε συσφίξεις στην νέα διάμετρο αυλού ή πλέον έχετε πιο σφιχτά τσοκ;
Επίσης η όποιαδήποτε μετατροπή που κάνατε είτε στον αυλό είτε στον κώνο έχετε καταλάβει τι έχει βελτιώσει και τι έχει χαλάσει ή έτσι στα κουτουρού θεωρείτε ότι τα πάντα βελτιώθηκαν; Κάνατε δοκιμές πριν και μετά την μετατροπή για να συγκρίνεται διαφορές τι βελτιώθηκε και τι όχι; Η τα συμπεράσματα σας είναι πάλι από τον κυνηγότοπο με τα σφάλματα σε εκτιμηση απόστασης , λάθος σκόπευσης , και χίλιοι άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την επιτυχία στην καταβολή του θηράματος;
Θα μπορούσα να γράφω σελίδες ολόκληρες για το τι μπορεί να φταίει ή να έχει αλλάξει μετά από κάποια μετατροπή στην κάννη ή από αλλαγή κάννης και σας δίνει την εντύπωση ή την ψευδαίσθηση ότι μετά την μετατροπή η benelli σας σκοτώνει καλύτερα. Το πρώτο και κυριότερο η ψυχολογία σας ότι πλέον έχετε μία καλύτερη κάννη.
Μία άλλη λογική εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω ότι μετά από μετατροπή σκοτώνει καλύτερα είναι επειδή απλά τα φυσίγγια που χρησιμοποιείτε στα κυνήγια σας και ειδικά στα υδροβια είναι πολύ βαριά φυσίγγια τα οποία αποδίδουν καλύτερα σε κάννες με διευρυμένους αυλούς και επιμηκυμένους κώνους προσαρμογής και απλά πριν την μετατροπή στην κάννη σας απλά δεν δοκιμάσατε πιο ελαφριά φυσίγγια με λιγότερες πιέσεις και μικρότερη γόμωση που θα παίρνατε το πιθανότερο τα ίδια ή και καλύτερα αποτελέσματα. Γιατί όπως λέτε πάντα τα παράπονα σας στις μεγάλες γομώσεις για τα μεγάλα θηράματα και ειδικά στα υδρόβια ειναι και όχι στις τσίχλες. Αλλά υποθέτω (για να μην πω ότι είμαι σίγουρος) πριν την μετατροπή θεωρήσατε πιθανόν λανθασμένα ότι για τα θηράματα σας σε υδροβιότοπο είναι απαγορευτικά τα λιγότερα γραμμάρια γόμωσης και έτσι δεν τα δοκιμάσατε καν. Ένας άλλος λόγος που μπορεί να ευθύνεται είναι ότι τις περισσότερες αν όχι όλες τις καταβολές τις έχετε με περιφεριακά σκάγια που ειναι απολύτως φυσιολογικό εφόσον είναι πολύ δύσκολο ειδικά σε μακρινές αποστάσεις να κεντροτουφεκάει ο όποιοσδήποτε. Επομένως πριν διευρύνετε τον αυλό με βαριά φυσίγγια είχατε περισσότερες παραμορφώσεις στα περιφεριακά σκάγια και άρα δεν ήταν τόσο αποδοτικά όσο τα κεντρικά σκάγια και έτσι νομίζατε και πάλι ότι έφταιγε η κάννη. Η λύση και τότε θα ήταν μικρότερη γόμωση στο φυσίγγι ή πιο σκληρά σκάγια και γενικότερα καλύτερο φυσίγγι. Αλλά φαντάζομαι ούτε αυτό το δοκιμάσατε. Επίσης ακόμη και η μικρότερη ανάκρουση από τις μικρότερες ταχύτητες που φυσιολογικά θα έχετε μετά από τις μετατροπές μπορεί να παίζουν ρόλο. Όπως είπα θα μπορούσα να γράψω σελίδες αλλά η ουσία είναι ότι αν δεν ήταν θέμα προκατάληψης και γενικότερα ψυχολογικό οι αστοχίες πριν τις μετατροπές που κάνατε, κατα 90% ήταν κακό ταίριασμα της κάννης με το φυσίγγι είτε επειδή δεν το φανταστίκατε είτε επειδή δεν καταδεχτείκατε να δοκιμάσετε ελαφρύτερο φυσίγγι επειδή ίσως θεωρήσατε ότι στα θηράματα που κυνηγάτε είναι απογορευτική η χρήση ελαφρύτερου φυσιγγίου. Το άλλο 10% επειηκώς τόσο λίγο το αποδίδω στην ψυχολογία και στην σκόπευση για να μην σας προσβάλω εμπιστευόμενος τις σκοπευτικές ικανότητες σας καθώς και την ικανότητα εκτίμησης απόστασης του θηράματος, προσκόπευσης, υγρασίας, θερμοκρασίας κλπ κλπ που μπορεί να επηρεάζουν στον κυνηγότοπο την επιτυχία μίας βολής και την καταβολή του θηράματος. Παράγοντες δηλαδή που μπορεί να επηρεάσουν τόσο πολύ που για μένα είναι αδιανόητο να βγάλεις συμπεράσματα στον κυνηγότοπο χωρίς να είναι απόλυτα μετρήσιμοι. Περισσότερο δηλαδή συμπεράσματα του καφενείου είναι αλλά τέλος πάντων. Είπαμε ας αποδεχτώ υποθετικά ότι δεν σκοτώνουν.

Και καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα διότι με τις επεμβάσεις που κάνατε στα benelli σας όπως επιμήκυνση κώνου και διεύρυνση αυλού ,2 πράγματα μπορεί να έχουν βελτιωθεί. Τα περιφεριακά σκάγια και λίγο η κατανομή και αυτό ωφείλεται ότι πλέον η κάννη σας ταιριάζει καλύτερα με τα πιο βαριά φυσίγγια που κυνηγάτε περισσότερο λόγο μεγαλύτερης χωριτηκότητας και μεγαλύτερου όγκου μέσα στην κάννη. Οπότε οι πιέσεις και οι τριβές μειώνονται λίγο με αποτέλεσμα να έχετε πιο σφιχτή κατανομή και μεγαλύτερη ενέργεια στα περιφεριακά σκάγια. Ότι θα πετυχαίνατε δηλαδή αν βάζατε πιο ελαφρύ φυσίγγι ή καλύτερο φυσίγγι που να έχει πιο σκληρά σκάγια , πιο καλά προστατευμένα σκάγια και πιο καλό αμορτισέρ το βύσμα ώστε να μην έχετε παραμορφώσεις στα σκάγια από τις πιέσεις και από τις τριβές της κάννης.

Όλα μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά και τεμκηριωμένα. Απλή φυσική είναι η βλητική. Δεν ειναι κάτι εξωπραγματικό. Απλά να ξέρεις 2-3 πράγματα και να μπορείς να τα αναλύσεις και τα ερμηνεύσεις έτσι όπως πρέπει.
Κοίτα τη έγινε, αγόρασα το όπλο το απόγευμα, και το πρωί που σηκώθηκα δεν είχα τη να κάνω και το έστειλα για ρεκτιφιε αυτό ακριβώς έκανα, χωρίς ίχνος ειρωνείας. Περίμενε τώρα να πεταχτό στο περίπτερο να πάρω πατατάκια και μπύρες και συνεχίζουμε.
 
Σίγουρα κλωτσάνε λιγότερο από τα ποζέ που έχεις!!!
Είχα το 525 sporter το οποίο μπορώ να πω ότι το λάκτισμά του ήταν πολύ μικρότερο από οποιοδήποτε ποζέ είχα ρίξει, παρόλο αυτά η rafaello έχει αισθητά μικρότερο λάκτισμα!!!
Ε τοτε θα ειναι ολα μελι !!
 
Κοντα μου εχω 2 φιλους που πληρωσαν 500ε κανη ρεμι 870 ουρα κανης δακτυλιδι μετατροπη οπλουργου και βαφη ceracote 1000ευρω στο συνολο για οπλο rafaello του 93 το ενα και 2004 rafaello crio comfort για να ανταποκριθουν τα οπλα τους στον Εβρο.Τα οπλα τα εχω διπλα μου τα εχω δει με λεπτομερεια.Ωστόσο οποιος βρει λογικη εδω ας μου το πει και μενα.Και εξηγουμε στο ερωτημα μου στον ενα εκ των δύο γιατι δεν πουλησες την crio comfort και το υπολοιπο 1000αρικο να συμπληρωνες να έπαιρνες αυτο που θα σκοτωνε στον βαλτο και απαντα μονο ο μηχανισμος της benelli δεν σε αφηνει στον βαλτο. Σημερα που μιλαμε ανακαλυψε και αλλο μηχανισμο που λειτουργει στον Εβρο και εδωσε προκαταβολη 1000ε και θα αναμενει το οπλο 8'10μηνεςκαι το οπλο ειναι beretta xtreme plus.Ο δευτερος φιλος πουλησε 700ε την κανη εδω και δυο χρονια σε αλλο ερωτευμενο διοτι το γυρισε στο λαγο καρτερι και η μαμα κανη ειναι αρκετη.Προσωπικα 4χρονια στον Εβρο κυνηγουσα την 1187 δεν εκανε το παραμικρο και 3χρονια την 368 Η.Καταληγω είμαστε μια ιδιαιτερα μυστηρια οικογενεια εμεις οι κυνηγοι.Μακροσκελησα διοτι οι μονοι κερδισμενοι στην ουσια καταλαβατε ποιοι ειναι η αποψη μου ειναι μη πετατε τα χρηματα σας σε επισφαλη και ανουσιες εξωεργοστασιακες μετατροπες.
Θηράματα.jpg

Αν δυο θηράματα είναι πολύ απαιτητικά είναι το γουρούνι και τα παπιά ... χήνες έτσι και αλλιώς είναι για λίγους.
Ότι όπλο και να έχεις σε extreme αποστάσεις πρέπει να βάλεις extreme φυσίγγι.
Μάπα φυσίγγι δεν σκοτώνει σε κανένα όπλο .... άντε να σκοτώσει λίιιιιγο παραπάνω ή λίιιιγο λιγότερο ... στατιστικά αδιάφορο.
 
Αυτο το οπλο σπερνει τον τρομο στην κυριολεξια το ξερω σαν την παλαμη του χεριου μου ειναι θεριστης... Απλα σε ολα τα κυνηγια που κανω δεν πεφτω κατω απο 2.5 * αστρα και ολα τα τσοκ ειναι φρενου (δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο) . Επισης αυτο ηταν 71 ποντους και τωρα ειναι 67 λογο ατυχηματος που ειχα παλια... Το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει αορτηρα
το ξερω;)
 
Τι σου κάνει το παλιοτουφεκο Λιάκο?
Δεν μπορω να το κουμπωσω πανω μου με τπτ νομιζω οτι θα κανει σουζα .. τα μετρα του ειναι πανω κατω με το 525 ... Του εδωσα πολλες ευκαιριες αλλα δεν!!!! Θελω οτι πιανω να ειναι απο 71 και πανω αλλιως νομιζω οτι θα μου φυγει απ τα χερια
 
Τα δίκαννα έχουν πιο κοφτό λάκτισμα. Είχα 525 με πέλμα wegu και τώρα το 690 με το δικό του microcore, αν και το 690 κλωτσάει λιγότερο και τα 2 κλωτσανε πιο πολυ απ τις καραμπίνες που έχω. Εκτος κι αν είναι κανα δίκαννο 3800 γρ μακρύκαννο με διευρυμένους...
Αμα ριξεις με το 725 ειναι σαν αεροβολο ... Αλλα ειναι τανκς
 
Δεν θελω τωρα βρε σατανα!!! Θα παω ξεβρακωτος στο γαμο!!!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Ρε τότε που έχεις τον γαμο και με σορτσάκι να πας ποιος θα σε παρεξηγήσει ζέστη θα έχει τι τα θες τα κουστούμια
Έχω ένα φράκο σμοκιν άμα θες να στο δώσω χα χα
 
View attachment 68034

Αν δυο θηράματα είναι πολύ απαιτητικά είναι το γουρούνι και τα παπιά ... χήνες έτσι και αλλιώς είναι για λίγους.
Ότι όπλο και να έχεις σε extreme αποστάσεις πρέπει να βάλεις extreme φυσίγγι.
Μάπα φυσίγγι δεν σκοτώνει σε κανένα όπλο .... άντε να σκοτώσει λίιιιιγο παραπάνω ή λίιιιγο λιγότερο ... στατιστικά αδιάφορο.
σε παραδέχομαι γιατι δεν λιγας, 20 σελίδες εχουν γραφτει και παραμενεις σταθερος και ψυχραιμος!!τα extreme δεν βγάζουν καλα ποσοστα στο χαρτι πως θα γινουν οι δοκιμες?
 
Back
Top