Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μάζεμα της τουφεκιας και πιο σφιχτή κατανομή ,ποιός είναι αυτός που πιστεύει ότι η benelli θα ήθελε να κάνει σε ένα όπλο γενικής χρήσεως και δεν τα κατάφερε ,αλλά μπορεί να το πετύχει ένας οπλουργος με ένα δράπανο .
 
Καταρχήν πριν κάνετε όποιαδήποτε μετατροπή βρήκατε γιατί δεν σκοτώνει;
οχι...
Ή πήγατε στα κουτουρού και κάνατε έναν διευρυμένο αυλό και μία επιμήκυνση στον κώνο προσαρμογής
μονο κωνο γυρω στους 3,5ποντους απο οτι μπορω να υπολογισω(αν και σε αλλο ποστ απο λαθος εγραψα 6,5
δεν δοκιμάσατε πιο ελαφριά φυσίγγια με λιγότερες πιέσεις και μικρότερη γόμωση που θα παίρνατε το πιθανότερο τα ίδια ή και καλύτερα αποτελέσματα.
δοκιμασα οτι φυσιγγιο επαιζε στην αγορα(η αληθεια ειναι οτι οσο επεφτα σε γραμμαρια βελτιωνονταν η ντουφεκια στο κυνηγι...
Αλλά φαντάζομαι ούτε αυτό το δοκιμάσατε.
Μη παιρνεις και ορκο...
Όπως είπα θα μπορούσα να γράψω σελίδες
Εγω να δεις...
και όχι στις τσίχλες
και στις τσιχλες...
Απλή φυσική είναι η βλητική
Η βλητικη ξεκιναει στην εξοδο του στομιου της καννης στο εσωτερικο της δεν εχει να κανει με βλητικη αλλα με αλλους κλαδους της φυσικης...
Δεν ειναι κάτι εξωπραγματικό
Εξωπραγματικο δεν ειναι αλλα αν υπηρχαν τυποι για το τι γινεται στο εσωτερικο της καννης μεταβαλλοντας καθε παραμετρο να παιρνεις μετρησιμα αποτελεσματα τοτε καθε εταιρεια δεν θα εφτιαχνε την δικη της γεωμετρια εσωτερικου καννης αλλα ολες θα ειχαν την ιδια...
 
Last edited:
πλέον έχετε πιο σφιχτά τσοκ;
Ιδια μαμισια τσοκ...
και γενικότερα ψυχολογικό οι αστοχίες πριν τις μετατροπές που κάνατε
Το ψυχολογικο δεν επαιξε γιατι ηδη ειχα αγορασει αλλη καννη και κυνηγουσα με αυτην και αυτη την ειχα πεταμενη στη σοφιτα (οποτε λεω χαμενη για χαμενη τι εχω να χασω αλλα 100ευρω...εκατο ευρο κανει ενα καλο τσοκακι και αυτο με αμφιβολου ποιοτητας αποτελεσματα...)
 
Και για να μην παρεξηγηθω
Δεν λεω οτι οι Benelli δεν σκοτωνουν εχω δυο φιλαρακια με Benelli crio sport που αν κατσει καποιος διπλα τους σε κυνηγι θα καταλαβει αν σκοτωνουν η οχι...(και ο ενας μαλιστα σε υδροβιο...)
Απλως ισως να παρουσιαζουν σε σχεση με αλλες εταιρειες μεγαλυτερη συχνοτητα σε αστοχιες σε εσωτερικη γεωμετρια της καννης...
Υποθετω...χωρις να ειμαι και βεβαιος απλα στο χωριο μου λεμε οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια...
 
Σιγουρα αξιζει.... Θα δω σε τι φαση θα βρισκομαι και τι μου κανει πιο πολυ στο ματι... Απλα η montefeltro και η m2 ειναι οπλα που δεν τα "λυπασαι" ιδιαιτερα και μου αρεσει πολυ ο νεος σχεδιασμος τους..τωρα για κανες κατανομες και τετοια δεν με απασχολει... Αρκει να μην κλοτσανε σαν μουλαρια
Έχεις ήδη δύο πολύ καλά όπλα εάν πάρεις και μία αξιόπιστη καραμπίνα όπως Μ2 ή montefeltro είσαι κομπλέ
Το βασικότερο που είναι το σύστημα λειτουργίας, είναι το ίδιο και στα τρία μοντέλα που σκέφτεσαι
Επειδή θα παντρευτείς και ανοίγεις σπίτι στο λέω και κάθε αρχή και δύσκολη ειδικά στις μέρες μας
Εάν βγαίνεις οικονομικά χωρίς να στριμωχτείς χτυπά την de diamond
 
η αληθεια ειναι οτι οσο επεφτα σε γραμμαρια βελτιωνονταν η ντουφεκια στο κυνηγι...

μονο κωνο γυρω στους 3,5ποντους απο οτι μπορω να υπολογισω(αν και σε αλλο ποστ απο λαθος εγραψα 6,5
Οκ δεν χρειάζεται να μου πεις τίποτα αλλο. Από αυτές τις δύο προτάσεις και μόνο έβγαλα όλα τα συμπεράσματα για το πιο ήταν το πρόβλημα σου με την κάννη σου. Και δεν ειναι τίποτα διαφορετικό από αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Ειδικά ο κώνος προσαρμογής που λες ότι έκανες επειδή βρίσκεται πολύ κοντά στην θαλάμη όπου αναπτύσσονται οι περισσότερες πιέσεις είναι το σημείο όπου επηρεάζει περισσότερο από ότιδηποτε άλλο με την μεταβολή του όγκου τις πιέσεις και τις ταχύτητες.
Και για αυτό φαντάζομαι ότι το πρόβλημα που νομίζεται ότι έχεται με τα benelli διορθώνεται μόνο απο επιμήκυνση κώνου προσαρμογής.
Για εμένα όμως θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον αν έκανες ένα τεστ με ίδια φυσίγγια πριν τον κώνο και μετά τον κώνο και να μετρήσεις ταχύτητες και διάτρηση. Είμαι 100% σίγουρος ότι μετά την μετατροπή θα έχασες και στα δύο όσο και αν πιστευεις το αντίθετο. Κάτι που ασφαλώς αν το ήξερες από την αρχή πριν κάνεις την μετατροπή είμαι σίγουρος ότι δεν θα την έκανες.
 
Και για να μην παρεξηγηθω
Δεν λεω οτι οι Benelli δεν σκοτωνουν εχω δυο φιλαρακια με Benelli crio sport που αν κατσει καποιος διπλα τους σε κυνηγι θα καταλαβει αν σκοτωνουν η οχι...(και ο ενας μαλιστα σε υδροβιο...)
Απλως ισως να παρουσιαζουν σε σχεση με αλλες εταιρειες μεγαλυτερη συχνοτητα σε αστοχιες σε εσωτερικη γεωμετρια της καννης...
Υποθετω...χωρις να ειμαι και βεβαιος απλα στο χωριο μου λεμε οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια...
Που κυνηγάς σε πιο μέρος αν θες απαντάς
 
Σιγουρα αξιζει.... Θα δω σε τι φαση θα βρισκομαι και τι μου κανει πιο πολυ στο ματι... Απλα η montefeltro και η m2 ειναι οπλα που δεν τα "λυπασαι" ιδιαιτερα και μου αρεσει πολυ ο νεος σχεδιασμος τους..τωρα για κανες κατανομες και τετοια δεν με απασχολει... Αρκει να μην κλοτσανε σαν μουλαρια
Σίγουρα κλωτσάνε λιγότερο από τα ποζέ που έχεις!!!
Είχα το 525 sporter το οποίο μπορώ να πω ότι το λάκτισμά του ήταν πολύ μικρότερο από οποιοδήποτε ποζέ είχα ρίξει, παρόλο αυτά η rafaello έχει αισθητά μικρότερο λάκτισμα!!!
 
Σίγουρα κλωτσάνε λιγότερο από τα ποζέ που έχεις!!!
Είχα το 525 sporter το οποίο μπορώ να πω ότι το λάκτισμά του ήταν πολύ μικρότερο από οποιοδήποτε ποζέ είχα ρίξει, παρόλο αυτά η rafaello έχει αισθητά μικρότερο λάκτισμα!!!
Το δικό μου 325 έχει λάκτισμα καραμπίνας αερίων. Δηλαδή σχεδόν μηδαμινό.
 
Ξαναπήγα πολλές φορές αλλά δεν μπόρεσα να βρω ούτε φτερό σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων.
Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν.Ή ψόφησαν απ'το γέλιο,ή μυρίζεις αντιμόνιο...Δε λες που είχε λαμπρο.Σκεψου να είχε κανά ρέμι.Στην πουλιαστρα θα σε κρεμαγε..Κάνουμε λίγο πλάκα,αλλά πρόκειται για πολύ σοβαρό περιστατικό..Όλα καλά...
 
Τα δίκαννα έχουν πιο κοφτό λάκτισμα. Είχα 525 με πέλμα wegu και τώρα το 690 με το δικό του microcore, αν και το 690 κλωτσάει λιγότερο και τα 2 κλωτσανε πιο πολυ απ τις καραμπίνες που έχω. Εκτος κι αν είναι κανα δίκαννο 3800 γρ μακρύκαννο με διευρυμένους...
 
Back
Top