Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γουρούνας που έχει πει ότι με μαγνουμ έχεις περισσότερες μπάλες με σωστή διατρηση. .Αυτο παντός στα υπόλοιπα σκάγια ισχύει,μια τουφεκιά με 15 σκάγια είναι καλύτερη από 10,να σου βγαλη μια σωστή συγκέντρωση και διάτρηση στο στόχο.Δηλαδη αν θέλω 10 καλά ενεργά σκάγια,όσο πιο πολλά σκάγια στείλω στο στόχο μου,τόσο πιο εύκολα θα πάρω 10 ενεργά σκάγια σε διάτρηση .
Μιλάς πάντα για οριακές αποστάσεις, με οριακό # σκαγιού και μέχρι τα 45m για σκάγια ... αυτή είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Τα δράμια είναι μια κατηγορία μόνα τους ... πρώτα σε ενδιαφέρει η διάτρηση και μετά όλα τα άλλα.
Τα πολλά δράμια έχουν περισσότερες πιθανότητες να πλήξουν ζωτικό σημείο.
Τα λίγα δράμια το ανάποδο.

Ακούγονται και διάφορες κοτσάνες (για εμένα) ότι πχ τα Win 15p 00 (μαύρα) έχουν καλύτερη διάτρηση από τα Win 10p 000 (κόκκινα).
Απλά βλέπουν την ταχύτητα ότι είναι μεγαλύτερη και λένε ότι νομίζουν.

Το πρόβλημα των (καλών) δραμιών είναι πρωτίστως να τα στείλεις στο γουρούνι, παρά οτιδήποτε άλλο.
Αν ο τόπος βοηθάει και το γουρούνι πληγεί σοβαρά λόγω διάτρησης θα κάνει ευκολότερα το λάθος, θα σταματά πιο συχνά και θα χτυπηθεί στην στάμπα.
Για αυτό επιχειρούνται στα γουρούνια πάρα πολύ μακρινές τουφεκιές, που ξεπερνούν κάθε λογική.
 
Καθε αυλος θελει το φορτιο του.
Αυτο που βλεπεις τωρα γινεται καθαρα λογω ατσαλινων.
Η διευρυμένη και υπερδιευρημενος αυλοί δουλεύουν όλα τα φορτία εξίσου καλά,αρκεί να δουλεύεις φυσικά πλαστικά κυαθια.
 
Η διευρυμένη και υπερδιευρημενος αυλοί δουλεύουν όλα τα φορτία εξίσου καλά,αρκεί να δουλεύεις φυσικά πλαστικά κυαθια.
Το 97 που εγώ την αγόρασα με 18.8 μπορεί κ 👉18.9,είχα διαφυγές αερίων με γουιντσεστερ(42γρ.πριμιουμ),ροτβαιλ 36 κ 40 γρ.,βιρι 36 κ 40 γρ κ δε θυμάμαι πόσα ακόμη‼️
 
Τα μάγκνουμ για μας τα αστέρια της σκόπευσης βγήκαν Σιν τοις άλλοις δλδ‼️
Καλύτερα αποτελέσματα στη διάτρηση,το συζητάω γιατί δεν έχω δοκιμές σοβαρές,άμα ασχολιομουν άκρη θα είχα βγάλει.Τα δράμια με ιδιογομωση έχεις πολλά περιθώρια να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις.Το πρόβλημα με τα βιζουλα το έλυσα,έβγαλα φυσσιγγι αστέρι,μετά τα παράτησα.
 
Το 97 που εγώ την αγόρασα με 18.8 μπορεί κ 👉18.9,είχα διαφυγές αερίων με γουιντσεστερ(42γρ.πριμιουμ),ροτβαιλ 36 κ 40 γρ.,βιρι 36 κ 40 γρ κ δε θυμάμαι πόσα ακόμη‼️
Πώς το διαπίστωσες?
[/QUOTE]
Στον πίνακα,έβλεπα μια μουτζα κ σαν να άκουγα κ "πάρτα μλκ που ήθελες μπακμπορ"
 
Σε αυτές τις μακρινές βολές Βασίλη τί φυσίγγι προτιμούσες; Με πόσα δράμια; Ή μήπως μονόβολο;
Δεν υπάρχει απάντηση Θαλή για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρεις σε τι απόσταση θα τουφεκίσεις και ανάλογα τι υπάρχει τριγύρω.

Εγώ ρίχνω κατά βάση Rem Hoghammer 8p 000, Winchester κόκκινα 10p 000, Rem 10p 000 παλιότερα.
Από μονόβολα Rem 2 3/4" 1oz, Rem 3" 1oz και Winchester 3" 1oz. Ότι βρω μπροστά μου, δεν έχω θέμα με τα μονόβολα.

Έχω πολλά άλλα δράμια, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει σε δύσκολα.
Έχω Federal flite control 00, NSI 8p 000, NSI 10p 000 (NSI από τα καλά 😂 όχι τα τζούφια) και μερικά ακόμα.
Στα εύκολα όλα σκοτώνουν ικανοποιητικά.

Σε μεγάλες αποστάσεις που ρωτάς εξαρτάται ... αν έχεις πλήρη οπτική επαφή και ξέρεις ότι σκυλιά, άνθρωποι είναι πολύ μακρυά επιχειρείς βολή με ότι υπάρχει στην θαλάμη.
Όσο μεγαλύτερη η μπίλια (πχ 0000) και όσες περισσότερες υπάρχουν στο φυσίγγι, τόσο καλύτερα.
Αν δεν έχεις οπτική επαφή ή δεν ξέρεις τι υπάρχει γύρω από τον στόχο (σκυλιά, άνθρωποι, κατσίκια, πρόβατα) κρεμάς το όπλο στον ώμο αν έχεις μπίλιες.
Αν έχεις μονόβολο και αισθάνεσαι τυχερός μπορείς να επιχειρήσεις μερικές τουφεκιές.


Αυτή την ημέρα πλησίασαν τα σκυλιά το λαβωμένο γουρούνι αλλιώς θα τελείωνα όλη την αρμάθα.
3 τριάδες έριξα την μια πίσω από την άλλη, 3 δράμια πρώτα και 6 μονόβολα μετά.
Απόσταση πάνω από 100m η πρώτη τουφεκιά.
To γουρούνι χτυπήθηκε από 3 μπίλιες hoghammer (2 στον σβέρκο) και έπεσε νεκρό σε απόσταση περίπου 500m.

IMG_20211113_140025~2.jpg
 
Last edited:
Η ηθική βολή είναι όσο μπορώ να τρυπήσω καθαρά τα σωθικά στο σώμα,αλλά ούτε και εγώ κατάφερα να το εφαρμόσω πάντα.
Σαράντο γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σε εσένα.

Το παραπάνω δεν ισχύει για γουρούνια (αλλά και για άλλα θηράματα) ... δράμι στον σβέρκο τρυπάει δύσκολα και στην κοιλιά εύκολα ...
Τι θα επιλέξω ?

Μην μπερδεύουμε την ηθική με την κάρπωση και πολύ περισσότερο με το κυνήγι.
1. Η ηθική είναι προσωπική ... ότι είναι ηθικό για κάποιον δεν είναι για κάποιον άλλο.
Όλοι όμως πρέπει να είναι νόμιμοι ανεξαρτήτως ηθικής.
2. Ένα θήραμα που χάνεται δεν πάει χαμένο ... τρέφει άλλα ζώα. Χαμένο είναι για εμάς, για άλλα πλάσματα είναι ευλογία.
3. Όταν η φωνούλα μέσα σου σου λέει πίεσε την σκανδάλη γιατί έχεις σοβαρές πιθανότητες να το πάρεις, είναι ηθικό για εμένα να πιέσεις την σκανδάλη. Όταν ρίχνεις χωρίς να ακούς την φωνούλα ή γιατί έχεις νευριάσει δεν είναι ηθικό (για την δική μου ηθική πάντα).
4. Καμιά τουφεκιά δεν είναι σίγουρη.
5. Καμιά τουφεκιά δεν σου εξασφαλίζει άμεση καταβολή και όχι τραυματισμό.
6. Όταν το θήραμα πέσει ή τραυματιστεί, πρέπει να κάνεις τα αδύνατα δυνατά για να το βρεις.

Αυτά τα ολίγα περί ηθικής.

ps
Αααα και κάτι ακόμα ...
7. Αν περιμένεις ηθική από τους γρνάδες ... σώθηκες. 🤫 😂
 
Σαράντο γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σε εσένα.

Το παραπάνω δεν ισχύει για γουρούνια (αλλά και για άλλα θηράματα) ... δράμι στον σβέρκο τρυπάει δύσκολα και στην κοιλιά εύκολα ...
Τι θα επιλέξω ?

Μην μπερδεύουμε την ηθική με την κάρπωση και πολύ περισσότερο με το κυνήγι.
1. Η ηθική είναι προσωπική ... ότι είναι ηθικό για κάποιον δεν είναι για κάποιον άλλο.
Όλοι όμως πρέπει να είναι νόμιμοι ανεξαρτήτως ηθικής.
2. Ένα θήραμα που χάνεται δεν πάει χαμένο ... τρέφει άλλα ζώα. Χαμένο είναι για εμάς, για άλλα πλάσματα είναι ευλογία.
3. Όταν η φωνούλα μέσα σου σου λέει πίεσε την σκανδάλη γιατί έχεις σοβαρές πιθανότητες να το πάρεις, είναι ηθικό για εμένα να πιέσεις την σκανδάλη. Όταν ρίχνεις χωρίς να ακούς την φωνούλα ή γιατί έχεις νευριάσει δεν είναι ηθικό (για την δική μου ηθική πάντα).
4. Καμιά τουφεκιά δεν είναι σίγουρη.
5. Καμιά τουφεκιά δεν σου εξασφαλίζει άμεση καταβολή και όχι τραυματισμό.
6. Όταν το θήραμα πέσει ή τραυματιστεί, πρέπει να κάνεις τα αδύνατα δυνατά για να το βρεις.

Αυτά τα ολίγα περί ηθικής.

ps
Αααα και κάτι ακόμα ...
7. Αν περιμένεις ηθική από τους γρνάδες ... σώθηκες. 🤫 😂
Ηθική βολή είναι ότι έχει σωστή συγκέντρωση,σωστή διάτρηση πάνω στο θήραμα.πχ Α ποδολιβρες και με την απαιτούμενη συγκεντωση στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει.Ολοι ξέρουμε ότι με της πιο ευαίσθητες περιοχές θα πέσει και σε μεγαλύτερες αποστάσεις.Αλλα αυτές δεν είναι ηθικές βολές προς ενα ζωντανο πλάσμα,που θα υποφέρει μέχρι να ξαψυχησει.Ζηζητηση κάνουμε γιατί ούτε εγώ ήμουν πάντα σωστός.
 
Ηθική βολή είναι ότι έχει σωστή συγκέντρωση,σωστή διάτρηση πάνω στο θήραμα.πχ Α ποδολιβρες και με την απαιτούμενη συγκεντωση στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει.Ολοι ξέρουμε ότι με της πιο ευαίσθητες περιοχές θα πέσει και σε μεγαλύτερες αποστάσεις.Αλλα αυτές δεν είναι ηθικές βολές προς ενα ζωντανο πλάσμα,που θα υποφέρει μέχρι να ξαψυχησει.Ζηζητηση κάνουμε γιατί ούτε εγώ ήμουν πάντα σωστός.
Όλοι έχουν επιχειρήσει πολύ μακρινές βολές ή βολές πέρα των δυνατοτήτων τους.
Είναι όλοι ανήθικοι ?

Κανένας τότε δεν θα έπρεπε να τουφεκάει στα 50+ μέτρα.
Όχι γιατί απαραίτητα δεν έχει τα παραπάνω που αναφέρεις (συγκέντρωση, διάτρηση) αλλά γιατί η τουφεκιά έχει μεγάλες πιθανότητες να του βγει φάλτσα, άρα τα παραπάνω να μην ισχύουν, παρόλο που ισχύουν 😁

Θεωρητικά ναι, έχεις δίκιο.
Και όταν μιλάμε για ηθική το επαναλαμβάνω μιλάμε πάντα για την δική μας.
Ας είμαστε όλοι πρώτα νόμιμοι και ας είμαστε λίγο ανήθικοι μερικές φορές.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο πιο μακρυά ρίχνεις τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να τραυματίσεις.
 
Last edited:
Η επιμήκυνση κώνου είναι ηθική;
Το προχώρησες πολύ το θέμα τώρα ... γιατί οι δηλητηριασμένες κάνες που σκοτώνουν στα 70m επαναλαμβανόμενα 🤪 είναι ?
Για αυτό τους πριζώνω αχαχαχαχαχ
Βenelli ... ηθικό τουφέκι 😁😂😂😂😂😂
 
Last edited:
Back
Top