Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οι πληροφοριες απο Benelli ειναι οτι οι νεα καννη θα ειναι οντως 18.8/18.9 Powerbore και βαφη best. Θα αντικαταστησει σταδιακα απο οτι καταλαβα ολα τα μοντελα με τη νεα καννη. Παντως ειναι μεγαλη στροφη απο την εταιρια και δειχνει οτι θελει να ριξει πλεον μεγαλο βαρος στην καννη και την βλητικη γενικοτερα.
Αν ξηγηθει ετσι η μπενελλα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...και μετα θα βγουν οι τουρκοι και θα λενε "οταν τα καναμε εμεις αυτα η μπενελλα επαιζε με τις powerbore και τον john john...."
 
Αλήθεια με το mygra μάθαμε τι έγινε? Έφτασε αυτό το 20ρι ποτέ Ελλάδα?
Δεν το γνωρίζω Νίκο
Γενικά έξω πρέπει να παίζουν αρκετά μοντέλα που δεν έχουν έρθει Ελλάδα από όλες τις εταιρίες
Ή και να ήρθαν, ήρθαν ελάχιστα
 
Δεν το γνωρίζω Νίκο
Γενικά έξω πρέπει να παίζουν αρκετά μοντέλα που δεν έχουν έρθει Ελλάδα από όλες τις εταιρίες
Ή και να ήρθαν, ήρθαν ελάχιστα
Με μια σύντομη έρευνα το βρήκα στο σάιτ του Κύργια. Η τιμή όμως απλησίαστη.
https://eshop.kirgias.gr/el/ημιαυτόματες-καραμπίνες/1835-benelli-mygra-c20.html
Κάποια ενδεικτικά λίνκ για το συγκεκριμένο.
https://benelli.it/el/arma/mygra
 
Ακριβώς ...
Θες αδράνεια και καθαρό μηχανισμό, πλήρωνε όπλο
Θες comfort, πλήρωνε όπλο
Θες comfort 2, ξαναπλήρωνε όπλο
Θες crio, πλήρωνε όπλο
Θες άκλικο κλείστρο, πλήρωνε όπλο
Θες βαφή Best, πλήρωνε όπλο
Θες powerbore, πλήρωνε όπλο
Θες airtouch, πλήρωνε όπλο
Θες αυλό, πλήρωνε όπλο
Θες κώνο, πλήρωνε όπλο

Έτσι δουλεύουν ... δεν παράγουν το ίδιο πράμα 40 χρόνια ... πολλοί κωδικοί προϊόντων, πολλές πωλήσεις.
View attachment 79455
Θες -20❓ μην πληρώνεις όπλο😆😆😆😆😆😆
 
θεωρω οτι οταν μπαινει στην διαδικασια να διαφημησει κατι εντονα μια τετοια εταιρεια εχει προηγηθει αρκετη ερευνα και αρα ουσια. Αν ειχες παρατηρησει η Benelli τα τελευταια 5-6 χρονια εχει αρχισει να ασχολειται με το θεμα προωθησης της καννης η των καννων . Με το Power bore τη βαφη best απο την εποχη που εβγαλε τις crio. Προφανως δεν ηθελε να κανιβαλισει τις Beretta που ειχε πεσει τρελο μαρκετιγκ στις καννες. Ηρθε το πληρωμα του χρονου που θελει να πουσαρει το προιον σε ολα τα επιπεδα. Ομως στην πραγματικοτητα ανεξαρτητα τι λεμε εμεις εδω η νεκροψια θα δειξει.
Το μάρκετινγκ της, αναιρεί το προηγούμενο ‼️
 
Η benelli δε φτιάχνει κάτι στη τύχη πλέον ο ανταγωνισμός έχει αναιβει κατακόρυφα και οτι δεν είναι καλό ενώ είναι και ακριβό θα το φάει το μαύρο σκοτάδι.
Ναι σιγουρα θα ειναι τουφεκος η καινουρια καραμουζα.
Θα βαλω κ προκαταβολη να την αγορασω πρωτος μη χασω ουτε λεπτο τη βλητικη υπεροχή
 
Ναι σιγουρα θα ειναι τουφεκος η καινουρια καραμουζα.
Θα βαλω κ προκαταβολη να την αγορασω πρωτος μη χασω ουτε λεπτο τη βλητικη υπεροχή
Λίγα είναι τα ψωμιά σας ακόμα 🤣 .yel.
Πουλήστε τα λιανοτούφεκά σας τώρα που προλαβαίνετε ...
.sarcastic.


1695095430787.png

1695095230837.png
 
Last edited:
Αν ξηγηθει ετσι η μπενελλα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...και μετα θα βγουν οι τουρκοι και θα λενε "οταν τα καναμε εμεις αυτα η μπενελλα επαιζε με τις powerbore και τον john john...."
Μα δεν υπάρχη Μπενελλι υπάρχη όμιλος Μπερέτα.Αν ήταν μόνη θα είχε προχωρήσει βλητικα χρόνια.Απο μεσαίους αυλούς του 80,σε στενννες αργότερα?Κάτι δεν πάει εδώ.Φτιαχνεις μια κάννη που δουλεύει τα χοντρά,την μάλλινη,και πας στο χειρότερο σενάριο.Και περιμένεις να επιστρέψουν ταχαμε οι άλλοι .Εγώ ειλικρινά όταν την αγόρασε,περίμενα να έχει την τύχη την γνωστη,που γίνεται μετά την αγορά,την καταργηση.Παλι καλά .
 
Μα δεν υπάρχη Μπενελλι υπάρχη όμιλος Μπερέτα.Αν ήταν μόνη θα είχε προχωρήσει βλητικα χρόνια.Απο μεσαίους αυλούς του 80,σε στενννες αργότερα?Κάτι δεν πάει εδώ.Φτιαχνεις μια κάννη που δουλεύει τα χοντρά,την μάλλινη,και πας στο χειρότερο σενάριο.Και περιμένεις να επιστρέψουν ταχαμε οι άλλοι .Εγώ ειλικρινά όταν την αγόρασε,περίμενα να έχει την τύχη την γνωστη,που γίνεται μετά την αγορά,την καταργηση.Παλι καλά .
Καθε αυλος θελει το φορτιο του.
Αυτο που βλεπεις τωρα γινεται καθαρα λογω ατσαλινων.
 
Πέρα από την εσωτερική βλητική, η επιλογή της benelli να αυξήσει την διάμετρο της κάννης από το 18,9 στο 19,7 σε κάποια απόσταση πριν το τσόκ, ίσως να επιτρέψει την χρήση πολύ μεγαλύτερης σύσφιξης από τις συνιστώμενες για ατσάλινα, πχ 12/10, 13/10, με τσόκ πολύ ήπιας γωνίας άρα και πολύ μεγάλου μήκους. Πιθανον να
είδαν στα πειράματα τους σημαντική αύξηση των συγκεντρωσεων και των μενουσων ταχυτήτων, που και τα δύο είναι απαραίτητα στα ατσάλινα.
Τελικά ποια θα είναι η γεωμετρία της?Τρία σενάρια έχω διαβάσει .
 
Τα όπλα και οι κάνες δεν φταίνε.Δε γίνεται να θες να κυνηγάς λαγό με 4αρι τσοκ και 6αρια η Φασσα το χειμώνα με 3αρι τσοκ και εξαρια στα 40 και στα 50 μέτρα και να λέμε φταίνε τα όπλα και οι αυλοί..
Κατάλληλο τσοκ και φυσίγγια χρειάζεται.
Εάν θες να τουφεκας μακριά χρειάζεται σφιχτό τσοκ και χοντρα σκάγια με ότι αυτό συνεπάγεται για τα κοντινά κλαμπανια που και εγώ κάνω.
Τα σφιχτά τσοκ έχουν και μια καλύτερη διατρηση πέρα από την συγκέντρωση.
 
Όσοι επίσης λέει ...έχετε τις παλιές με αυλο 18.35 κ έως κ 15ετιας ακομη τφεκια,μπορείτε να τα αποσύρετε στο μισό της τρέχουσας τιμής κ η ΜΠΕΕΕΕΕΝΕΛΙ θα σας στείλει την καινούργια‼️(μέσω αντιπροσώπου της)
Σας ζητάει επίσης συγνώμη, για την οποία αναστάτωση σας προκάλεσε αυτή της η αποφαση αλλά ,δε γινόταν αλλιώς‼️μόνο έτσι λέει θα πάψουν να λένε ότι δεν σκοτώνουμε😆
 
Η φτώχεια (θηράματα) και ο εγωισμός (εγώ ρίχνω καλά αλλά αυτό δεν πέφτει) φέρνει γκρίνια και παίρνει η μπάλα και κάννες και φυσίγγια και τσοκ μαζί
Δεν τα ισοπεδώνω,αλλά ξέρω παλιούς κυνηγούς που όλοι τους την ζωή είχαν όπλα με απλή θαλάμη μέχρι semi-magnum έβαζαν, αλλά γουρούνι δεν τους έφευγε
Τώρα φτάσαμε στα super-magnum και αρκετοί πάλι παραπονιούνται και δεν είναι ευχαριστημένοι
Δεν πιστεύω να έγιναν σκληρότερα τα γουρούνια σε σχέση με παλιά, κάτι άλλο θα φταίει.....
Γουρούνας που έχει πει ότι με μαγνουμ έχεις περισσότερες μπάλες με σωστή διατρηση. .Αυτο παντός στα υπόλοιπα σκάγια ισχύει,μια τουφεκιά με 15 σκάγια είναι καλύτερη από 10,να σου βγαλη μια σωστή συγκέντρωση και διάτρηση στο στόχο.Δηλαδη αν θέλω 10 καλά ενεργά σκάγια,όσο πιο πολλά σκάγια στείλω στο στόχο μου,τόσο πιο εύκολα θα πάρω 10 ενεργά σκάγια σε διάτρηση .
 
Γουρούνας που έχει πει ότι με μαγνουμ έχεις περισσότερες μπάλες με σωστή διατρηση. .Αυτο παντός στα υπόλοιπα σκάγια ισχύει,μια τουφεκιά με 15 σκάγια είναι καλύτερη από 10,να σου βγαλη μια σωστή συγκέντρωση και διάτρηση στο στόχο.Δηλαδη αν θέλω 10 καλά ενεργά σκάγια,όσο πιο πολλά σκάγια στείλω στο στόχο μου,τόσο πιο εύκολα θα πάρω 10 ενεργά σκάγια σε διάτρηση .
Τα μάγκνουμ για μας τα αστέρια της σκόπευσης βγήκαν Σιν τοις άλλοις δλδ‼️
 
Μην βιάζεσαι ... σε καμιά 10αριά χρόνια πάλι εκεί θα γυρίσουμε.
Δεν διευκρίνισαν το πότε ... 😂
Δεν έχουν πρόβλημα στις κολοτουμπες,έχουν καταλάβει με τι έχουν να κάνουν.Βλεπε greystone,βρήκαν κάτι Κάννες ξεχασμένες και την έφτιαξαν,και βρήκαν πως να την πουλήσουν.Και οι πολλοί τσίμπησαν,αφού η πλειοψηφία των shooters είναι άσχετη,και μοσχοπουλιεται και σήμερα.Οσα τεστ έχω κάνει με αυτή τη γεωμετρία το συμπέρασμα ήταν όταν έχεις μια σωστή κάννη την ίδια τουφεκιά θα πάρεις,αλλά χειρότερη διάτρηση.
 
Back
Top