Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καινούριο αλλά δεν το είχα δώσει σημασία να σου πω την αλήθεια μετά από αρκετές χιλιάδες φυσίγγια το έστειλα στον (μεγάλο μάστορα) τον Μάντζιο για αλλαγή εξωλκεα εκεί πρέπει να εγινε
Είμαι σίγουρος ότι τα σημάδια έχουν γίνει μετά ,θα έπιασε το σώμα στη μέγγενη χωρίς προστασία για να αλλάξει τον εξωλκεα.Τη λείανση και χρωμιωση του κλείστρου της benelli δύσκολα τα βρίσκεις σε άλλη εταιρεία .Πήγα και έλυσα την δική μου και δεν έχει κανένα σημάδι IMG_20230927_124803.jpgIMG_20230927_124732.jpg
 
Είμαι σίγουρος ότι τα σημάδια έχουν γίνει μετά ,θα έπιασε το σώμα στη μέγγενη χωρίς προστασία για να αλλάξει τον εξωλκεα.Τη λείανση και χρωμιωση του κλείστρου της benelli δύσκολα τα βρίσκεις σε άλλη εταιρεία .Πήγα και έλυσα την δική μου και δεν έχει κανένα σημάδι View attachment 79987View attachment 79988
Τις γρατσουνιές τις έχει από μέσα ?
 
Όσο αφορά τα φυσίγγια και τις κάννες Ρεμί vs μπενελι παιδιά από τη μικρή δοκιμή που έκανα με επώνυμα πλην όμως όχι ακριβά φυσίγγια, είδα μεν ότι η Ρεμί βάζει περισσότερα σκάγια αλλά όχι τόσα που θα έκαναν τη διαφορά στην οριακή ( για εμένα) τουφεκιά των 37 μέτρων. Μου φάνηκε ότι και με τη μπενελα και με τη Ρεμί θα σκότωναν το ίδιο καλά οι αποτυπώσεις που είδα στο χαρτί. Τώρα φτηνιαρικο φυσίγγι δεν θα έβαζα στο όπλο μου για να δω τι θα γίνει για δύο λόγους. 1 Δεν παίζω την σωματική μου ακεραιότητα και το όπλο μου για δύο τρία ευρώ παραπάνω, έτσι κι αλλιώς δεν ρίχνω πάρα πολλά φυσίγγια το χρόνο. 2 Δεν ρισκάρω να χάσω μια ωραία κυνηγετική ημέρα και να μου σπάσουν τα νεύρα από no name φυσίγγια της οκάς. Τα έξοδα να πάμε για κυνήγι είναι πολλά και τα φυσίγγια είναι το λιγότερο. Χάνεις μια μέρα από τις δουλειές σου, κάνεις χιλιόμετρα, φθορά αυτοκινήτου, καύσιμα, λείπεις από την οικογένεια, ας μην υπάρχει η αμφιβολία αν το φυσίγγι ήταν καλό ή μάπα. Όπως επίσης δεν πάω ποτέ με ένα τύπο φυσιγγίου για κυνήγι. Έχω μαζί μου ένα τύπο για νορμάλ καιρό και ένα για πιο δύσκολες συνθήκες για το ίδιο θήραμα και σε επαρκείς ποσότητες, γιατί δεν είναι κάθε μέρα του Αϊ Γιαννιού αλλά ΑΝ ΣΟΥ ΚΆΤΣΕΙ;;; Που έλεγε και η γνωστή διαφήμιση
 
Καλησπέρα!. Λοιπόν να πούμε και δυό λόγια για την σκανδαλοθήκη! Ο Μάντσιος ο οποίος (υπάλληλος του Κύργια είναι, χωρίς να ξέρω τον βαθμό στην ιεραρχία της επιχ/σης) προσπαθούσε να με βγάλει τρελό λέγοντάς μου ότι σε 1500 όπλα που είχε εκείνη την στιγμή η γλώσσα ήταν σωστή!. Αφού ανεβάσαμε τα γκάζια του είπα ότι εάν μου την στείλει πάλι την ίδια εγώ θα του την ξανά στείλω πίσω αλλά αυτή την φορά με επίσημη αναφορά του ιστορικού του όπλου ξεκινώντας από τα τσοκάκια, προς την εταιρεία και αφού πάρω την επίσημη απάντησή τους, θα σταλούν με e-mail στην Benelli Italy!. Στην συνέχεια μετά από πολλές προσπάθειες που έκανα για να καταφέρω να επικοινωνήσω με τον πωλητή, και αφού του είπα πολλά πράγματα χωρίς να του ζητήσω καμία συγνώμη παρ ότι απαιτούσε, κλείνοντας του έκανα (γιατί είχε τις ίδιες απόψεις - απαντήσεις με τον Μάντζιο) την ερώτηση κλειδί που λέει και η Δέσποινα στο cach or trach, εσύ…με ποιόν είσαι τελικά? Με την Benelli - Μάντσιο, ή με τον Πελάτη? Εγώ μου λέει είμαι φυσικά με τον πελάτη!. Δεν είσαι του λέω και δεν ήσουν, γιατί εάν ήσουν θα είχες ενεργήσει αλλιώς!. Όμως και πάλι, μπορείς να το διορθώσεις και τώρα, μόλις κλείσουμε επικοινώνησε μαζί τους και πές τους αυτά που έπρεπε να τους πείς από την πρώτη στιγμή και δεν τα είπες!. Την άλλη ημέρα με πήρε τηλέφωνο ο πωλητής και μου είπε ότι έρχεται καινούργια σκανδαλοθήκη όπως και έγινε! Η ιστορία αυτή κράτησε από τις 22/8/23 μέχρι 18/9/23. Τα συμπεράσματα δικά σας. Επισυνάπτω το πρίν και το τώρα!View attachment 79965View attachment 79966
Απαράδεκτο να πρέπει να κυνηγήσεις τον καθένα για να κάνει τη δουλειά του. Χαίρομαι που ελυσες το πρόβλημα. Γιατί ήταν όντως πρόβλημα και δεν χρωστάς τίποτα εσύ, που δίνεις δύο χιλιάρικα να υποστείς τέτοια ταλαιπωρία και να προσπαθούν να σε πείσουν να αποδεχθείς λιγότερη ποιότητα από αυτή ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ. ΈΛΕΟΣ!
 
Αδικαιολόγητοι ... δεν μπορείς να στέλνεις σωστό όπλο για επισκευή και να στο γυρίζουν ρετάλια.
Κάποιος προσπαθεί να καλύψει τον κώλο του ...

Επειδή όμως ξέρω πως λειτουργούν οι επιχειρήσεις δώσε βάση σε αυτό.
Έστειλες το όπλο ... το ανέλαβε ένας μαλάκας και έκανε μια μαλακία ... επειδή την έκανε δεν μπορούσε να ζητήσει σκανδαλοθήκη και στην έβαλε έτσι στο όπλο.
Έκανε δεν έκανε δοκιμές είναι άσχετο.
Πήρες το όπλο χαλασμένο.
Άντε να πιστέψει ο κάθε υπεύθυνος ο οποίος δεν έχει δει καν το όπλο πως ήρθε και πως έφυγε ότι την ζημιά την έκανε ο οπλουργός που συνεργάζεται ή ένας υπάλληλός του.
Έτσι έγιναν τα πράγματα, αλλά στο τέλος ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο και πρέπει να ικανοποιηθεί.

Αυτά γίγαντα !!! 😍
Ωραία όλα αυτά Βασίλη μου, θα συμφωνήσω για τις μαμακίες που έκανε ο μαμάκας, ο πωλητής που από την αρχή είχε συμμετοχή σε όλο αυτό, τι έκανε αυτός? Να σου πώ εγώ τι έκανε, λειτουργούσε Λές και είχα μπροστά μου τον Κύργια, ένα πράμα που αυτό το βλέπεις σε Ιταλία μεριά!. Μωρέ….εάν δεν έκανα και δεν έλεγα αυτά που είπα, με την χαλασμένη θα ήμουνα τώρα!. Μήν σας τύχει λέω εγώ, γιατί έξω δεν θα βρέχει και αυτοί θα σου λένε πώς ρίχνει καλαπόδια!.
 
Καινούριο αλλά δεν το είχα δώσει σημασία να σου πω την αλήθεια μετά από αρκετές χιλιάδες φυσίγγια το έστειλα στον (μεγάλο μάστορα) τον Μάντζιο για αλλαγή εξωλκεα εκεί πρέπει να εγινε
Κατάλαβα, συμπάσχοντες!
 
Τι διαφορά έχει το ωμό με το βρασμένο λινέλαιο; Ποιο είναι κατάλληλο για ξύλινα μέρη όπλων;
Απο οσο γνωριζω το "βρασμενο" λινελαιο που πλεον εχει μεταφορικη εννοια καθως ειναι απλα προσθηκη επιπλεων ουσιων, προσφερει γρηγοροτερο στεγνωμα και δεν αφηνει "κολλα" στα χερια

Όπως τα λέει ο Σπύρος παραπάνω.

To Βρασμένο είναι πολύ παχύρευστο σαν μέλι, ενώ το κανονικό είναι όπως ένα λάδι.

Τα πρόσθετα που έχει το βρασμένο το κάνουν να στεγνώνει, να πολυμερίζεται πολύ πιο γρήγορα.
Προσοχή όμως! Το βρασμένο μπορεί να κάνει αυτοανάφλεξη και να σου κάψει το σπίτι:

 
Η αγαπημένη μου, το όπλο που πήρα στα πρώτα μου κυνήγια ως νεαρός ,1997 ή 1998,δεν θυμάμαι ακριβώς. Μέχρι και σήμερα την κυνηγάω, όσα όπλα κι αν πήρα με αυτή κατέληγα. Το μόνο που έχω μετανιώσει ,είναι που της έκανα ένα facelift και την έβαψα όλη cerakote διχρωμία γκρι-μαύρο, πολλή καλή δουλειά δεν λέω, αλλά έχασε την αρχική της εικόνα. Αν θα την ξανά έβαφα θα την έκανα στα χρώματα της.
Επανήλθα με τις φωτό της αγαπημένης
 

Attachments

  • IMG_6674.jpeg
    IMG_6674.jpeg
    239,9 KB · Προβολές: 73
  • IMG_6673.jpeg
    IMG_6673.jpeg
    243,3 KB · Προβολές: 77
  • IMG_6671.jpeg
    IMG_6671.jpeg
    205,6 KB · Προβολές: 76
  • IMG_6667.jpeg
    IMG_6667.jpeg
    177 KB · Προβολές: 76
  • IMG_6666.jpeg
    IMG_6666.jpeg
    169,7 KB · Προβολές: 72
Από αντοχή τι λέει ;
Μέχρι στιγμής παλικάρι ,και έφαγε κάτι πυκνά ,κάτι νερά , δεν έχει κάνει το παραμικρό, πανε περίπου 5 χρόνια που την έφτιαξα
Υποτίθεται αυτό προσφέρει ,μεγάλη αντοχή και προστασία και φαίνεται μέχρι στιγμή ότι τα προσφέρει.
Όταν την παρέλαβα την έψαξα εξονυχιστικά για τυχών ατέλειες ,τρεξίματα κτλ ,έχει γίνει πολλη καλή δουλειά
 
Καλησπέρα!. Λοιπόν να πούμε και δυό λόγια για την σκανδαλοθήκη! Ο Μάντσιος ο οποίος (υπάλληλος του Κύργια είναι, χωρίς να ξέρω τον βαθμό στην ιεραρχία της επιχ/σης) προσπαθούσε να με βγάλει τρελό λέγοντάς μου ότι σε 1500 όπλα που είχε εκείνη την στιγμή η γλώσσα ήταν σωστή!. Αφού ανεβάσαμε τα γκάζια του είπα ότι εάν μου την στείλει πάλι την ίδια εγώ θα του την ξανά στείλω πίσω αλλά αυτή την φορά με επίσημη αναφορά του ιστορικού του όπλου ξεκινώντας από τα τσοκάκια, προς την εταιρεία και αφού πάρω την επίσημη απάντησή τους, θα σταλούν με e-mail στην Benelli Italy!. Στην συνέχεια μετά από πολλές προσπάθειες που έκανα για να καταφέρω να επικοινωνήσω με τον πωλητή, και αφού του είπα πολλά πράγματα χωρίς να του ζητήσω καμία συγνώμη παρ ότι απαιτούσε, κλείνοντας του έκανα (γιατί είχε τις ίδιες απόψεις - απαντήσεις με τον Μάντζιο) την ερώτηση κλειδί που λέει και η Δέσποινα στο cach or trach, εσύ…με ποιόν είσαι τελικά? Με την Benelli - Μάντσιο, ή με τον Πελάτη? Εγώ μου λέει είμαι φυσικά με τον πελάτη!. Δεν είσαι του λέω και δεν ήσουν, γιατί εάν ήσουν θα είχες ενεργήσει αλλιώς!. Όμως και πάλι, μπορείς να το διορθώσεις και τώρα, μόλις κλείσουμε επικοινώνησε μαζί τους και πές τους αυτά που έπρεπε να τους πείς από την πρώτη στιγμή και δεν τα είπες!. Την άλλη ημέρα με πήρε τηλέφωνο ο πωλητής και μου είπε ότι έρχεται καινούργια σκανδαλοθήκη όπως και έγινε! Η ιστορία αυτή κράτησε από τις 22/8/23 μέχρι 18/9/23. Τα συμπεράσματα δικά σας. Επισυνάπτω το πρίν και το τώρα!View attachment 79965View attachment 79966
Μπράβο σου που έβγαλες άκρη τελικά.
Την παλαβή έκαναν όλοι τους να ξέρεις, για να το περάσουν στο ντουκου. Αν ήθελαν θα το άλλαζαν από την πρώτη στιγμή.
 
Η αναζήτηση των απόλυτων εφαρμογών στις καραμπίνες τελικά έχουν όρια.Αυτο φαίνεται στη πράξη.
Έχει πολλά κινητά μέρη το αυτογεμες.
Δεν μπορούν να υπάρξουν απόλυτες εφαρμογές.
Πρέπει να υπάρχουν σωστές ανοχές,εκεί που χρειάζεται.
 
Back
Top