Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ωραίο το βίντεο αλλά προς το τέλος μας τα χάλασε με την προσπάθεια περιγραφής της κάννης. Ή δεν τους τα είπαν καλά, ή αυτός δεν τα κατάλαβε !!! Έτσι που τα λέει δεν βγαίνει η γεωμετρία με τίποτα !!! Δεν μπορεί ο κώνος με γωνία 1 μοίρα να έχει μήκος 40 εκατοστά.
Δεν ξέρω ποια γωνία εννοούν, τη γωνία μεταξύ των πλευρών του κώνου, ή τη γωνία (κλίση) της πλευράς ως προς τον άξονα της κάννης (που είναι η μισή γωνία της προηγούμενης). Αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά δεν γίνεται !!!
Ακόμη και με ένα απλό κώνο, για να κατέβει από τα 20,3 mm του τέλους της θαλάμης στα 19,7 mm του αυλού, με γωνία 1 μοίρας το μήκος του κώνου βγαίνει κοντά στα 35 mm δηλαδή μόλις 3,5 πόντους (στην δεύτερη περίπτωση, και μόλις 1,7 πόντους στην πρώτη) !!! Πόσο μάλλον που υπάρχει και ο πρώτος κώνος μήκους 2 cm, όπως λέει, που έχει ήδη μειώσει τη διάμετρο. Δεν μας λέει τι γωνία έχει αυτός ο πρώτος κώνος και σε τι διάμετρο καταλήγει ...
Το πιο λογικό είναι να καταλήγει στα 18,5 - 18,7 mm, και ο δεύτερος κώνος να είναι αντίστροφος, δηλαδή να ανοίγει αντί να στενεύει, για να φτάσει στα 19,7 mm. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί με γωνία 1 μοίρας να έχει μήκος μεγαλύτερο από 1,5 - 2 cm.
Οπότε, ή η γωνία δεν είναι 1° (αλλά κάπου 0,05°), ή τα 40 εκατοστά που λέει είναι μπούρδες ...
Λεπτομέρειες, που μόνο η benelli ξέρει (και αν ...) και που δεν ξέρω και αν έχουν και σημασία. Αλλά δεν μπορώ να ακούω ανακρίβειες που δεν στέκουν λογικά και μαθηματικά.
 
Δηλ με βαση το βίντεο έχουμε μια κανη με δύο κώνους όπως η seazer guerini, και κατά ένα μερος η bereta που έχει κώνο η extrim plus περίπου 46 εκ ,Απλά εδώ πάμε σταματαμε τον κώνο σε μεγαλύτερο αυλό προσθέτωντας ένα μακρύτερο τσοκ το 12 πόντο θα έχει καλό αποτέλεσμα γιατί απλά πιθανόν θα έιχαμε αλλιώς μεγαλύτερο παίξιμο.Καο από ότι καταλαβαίνω με 19.6/19.8 αυλό το φουλ τσοκ θα είναι ανοιχτοτερο του κυλίνδρου από σχεδόν όλα τα αυτογεμη η ίδιο με τον κύλινδρο σε αυτές που έχουν αυλό άνω του 18.6 .Άντε να κάνεις σύγκριση κάνης με την κλασική μπενελι το ful της μιας 18.6 η 18.8 και της άλλης 17.3 ή 17.4 .Μερικές φορές νιώθω ότι βλέπω κάτι που ερχετε υπάρχει γραμμένο ερκετο καιρό πίσω που ήθελα να πειράξω την ssport με αποχρωμίωση και αλεζουαρ σύγκλισης της 1 μοίρας από τα 20.00 και μετά και όσο έβγαινε ο κώνος μέχρι το 18.55 που θα είχε γίνει η κανη έβγαινε αν θυμάμαι ανω των 10 εκ είχα βρει και το αλεζουαρ να το αγοράσω αλλά μετάνιωσα λόγο κόστους .Αν και νομίζω ότι ακούγεται λάθος αποκλείεται το 0.4 /0.6/0.8 ανάλογα τη διάμετρο της θαλάμης τι είναι 20.4/20.2/.20.00 mm μέχρι το 19.6/19.8 με 1 μοίρα να έχει 40 εκ κώνο μήκος πρέπει να γίνεται ναπιδη χωνοποιηση της κάνης και μετά μάζεμα εκτός αν έχει μεγαλύτερη θαλάμη σε διάμετρο αν γίνεται ανάποδη χωνοποιηση έχει πάρει τη λογική των τσοκ του σωτηρόπουλου που εισάγει σε φαρδύτερο τμήμα την όλη τουφεκιά και την μαζεύει έπειτα για να σπάσει τις συσωματωσεις.
https://images.app.goo.gl/BEyoGVEjQfsQWCiq9
Αν έχεις παλια μπενελλι υπάρχει λύση στην βελτίωση ινμπακ περνεις ένα πάσο 18.6 αυλό άλλο ένα το βιδώνεις. Με 18.4 πετάς και ένα τσοκ 10cm και έχεις ινμπακ και 90cm κάνει βαράς ότι βλέπεις😅
 
Ωραίο το βίντεο αλλά προς το τέλος μας τα χάλασε με την προσπάθεια περιγραφής της κάννης. Ή δεν τους τα είπαν καλά, ή αυτός δεν τα κατάλαβε !!! Έτσι που τα λέει δεν βγαίνει η γεωμετρία με τίποτα !!! Δεν μπορεί ο κώνος με γωνία 1 μοίρα να έχει μήκος 40 εκατοστά.
Δεν ξέρω ποια γωνία εννοούν, τη γωνία μεταξύ των πλευρών του κώνου, ή τη γωνία (κλίση) της πλευράς ως προς τον άξονα της κάννης (που είναι η μισή γωνία της προηγούμενης). Αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά δεν γίνεται !!!
Ακόμη και με ένα απλό κώνο, για να κατέβει από τα 20,3 mm του τέλους της θαλάμης στα 19,7 mm του αυλού, με γωνία 1 μοίρας το μήκος του κώνου βγαίνει κοντά στα 35 mm δηλαδή μόλις 3,5 πόντους (στην δεύτερη περίπτωση, και μόλις 1,7 πόντους στην πρώτη) !!! Πόσο μάλλον που υπάρχει και ο πρώτος κώνος μήκους 2 cm, όπως λέει, που έχει ήδη μειώσει τη διάμετρο. Δεν μας λέει τι γωνία έχει αυτός ο πρώτος κώνος και σε τι διάμετρο καταλήγει ...
Το πιο λογικό είναι να καταλήγει στα 18,5 - 18,7 mm, και ο δεύτερος κώνος να είναι αντίστροφος, δηλαδή να ανοίγει αντί να στενεύει, για να φτάσει στα 19,7 mm. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί με γωνία 1 μοίρας να έχει μήκος μεγαλύτερο από 1,5 - 2 cm.
Οπότε, ή η γωνία δεν είναι 1° (αλλά κάπου 0,05°), ή τα 40 εκατοστά που λέει είναι μπούρδες ...
Λεπτομέρειες, που μόνο η benelli ξέρει (και αν ...) και που δεν ξέρω και αν έχουν και σημασία. Αλλά δεν μπορώ να ακούω ανακρίβειες που δεν στέκουν λογικά και μαθηματικά.
Έχεις απόλυτο δίκιο αυτό έγραψα ποιο πάνω λεπτομέρειες που δεν τους τις λένε και λένε ασάφειες καταρχήν δεν λέει κανείς πόσο είναι η θαλάμη του στο σημείο που ξεκινά ο κώνος ,δεν είναι σίγουροι πόσο ακριβώς είναι το κυλινδρικό τμήμα που λέγεται αυλός.Η εικόνα του λάκτισματος που είδα με 40 γρ δεν μου άρεσε για 19.6 όπλο αλλά έχει δύο πόντους κώνο στην αρχή άρα λογικό γιατί αλλιώς δεν θα είχε κατάλληλη πίεση για ομαλή λειτουργία η αδράνεια.
 
https://images.app.goo.gl/BEyoGVEjQfsQWCiq9
Αν έχεις παλια μπενελλι υπάρχει λύση στην βελτίωση ινμπακ περνεις ένα πάσο 18.6 αυλό άλλο ένα το βιδώνεις. Με 18.4 πετάς και ένα τσοκ 10cm και έχεις ινμπακ και 90cm κάνει βαράς ότι βλέπεις😅
Υπάρχει μία κανη 76 φουλ αλλά είναι καλή για χοντρά όπως είναι δε χρειάζεται πείραγμα αλλιώς ξεκινάς από 500€ που δεν αξίζει
 
Ωραίο το βίντεο αλλά προς το τέλος μας τα χάλασε με την προσπάθεια περιγραφής της κάννης. Ή δεν τους τα είπαν καλά, ή αυτός δεν τα κατάλαβε !!! Έτσι που τα λέει δεν βγαίνει η γεωμετρία με τίποτα !!! Δεν μπορεί ο κώνος με γωνία 1 μοίρα να έχει μήκος 40 εκατοστά.
Δεν ξέρω ποια γωνία εννοούν, τη γωνία μεταξύ των πλευρών του κώνου, ή τη γωνία (κλίση) της πλευράς ως προς τον άξονα της κάννης (που είναι η μισή γωνία της προηγούμενης). Αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά δεν γίνεται !!!
Ακόμη και με ένα απλό κώνο, για να κατέβει από τα 20,3 mm του τέλους της θαλάμης στα 19,7 mm του αυλού, με γωνία 1 μοίρας το μήκος του κώνου βγαίνει κοντά στα 35 mm δηλαδή μόλις 3,5 πόντους (στην δεύτερη περίπτωση, και μόλις 1,7 πόντους στην πρώτη) !!! Πόσο μάλλον που υπάρχει και ο πρώτος κώνος μήκους 2 cm, όπως λέει, που έχει ήδη μειώσει τη διάμετρο. Δεν μας λέει τι γωνία έχει αυτός ο πρώτος κώνος και σε τι διάμετρο καταλήγει ...
Το πιο λογικό είναι να καταλήγει στα 18,5 - 18,7 mm, και ο δεύτερος κώνος να είναι αντίστροφος, δηλαδή να ανοίγει αντί να στενεύει, για να φτάσει στα 19,7 mm. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί με γωνία 1 μοίρας να έχει μήκος μεγαλύτερο από 1,5 - 2 cm.
Οπότε, ή η γωνία δεν είναι 1° (αλλά κάπου 0,05°), ή τα 40 εκατοστά που λέει είναι μπούρδες ...
Λεπτομέρειες, που μόνο η benelli ξέρει (και αν ...) και που δεν ξέρω και αν έχουν και σημασία. Αλλά δεν μπορώ να ακούω ανακρίβειες που δεν στέκουν λογικά και μαθηματικά.
Ωραιος!
 
Ρε τετοια μυαλα εδω μεσα !! Χαραμηζεστε πηγενετε σε καμια εταιρια οπλων να τους δειξετε πως φτιαχνονται τα οπλα αφου αυτοι δεν ξερουν!!
Δεν είναι αν ξέρουν η όχι είναι ότι και οι εταιρίες όταν βγαλουν κάτι στην αγορά υπακούν την αγορά και τους χρήστες πόσες φορές υπήρχε ελαττωματικό ανταλλακτικό και το διόρθωσαν αφού φάνηκε στη χρήση έτσι και η κανη ή το μοντέλο ανάλογα ποσά θα τραβήξει θα εξαρτηθεί η παιρετερω εξέλιξη η κατάργηση η παραμονή του στο χώρο .Εάν δε τραβήξει και δεν πετύχει τις αναμενόμενες πωλήσεις θα πάει για φούντο και αυτό ποιος θα το κρίνει ο τελικός χρήστης η αγορά εμείς επομένως το αν ξέρουν ή μαθαίνουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο δεν θέλω να το τραβήξω σε ανάλυση αλλά επειδή έχουν τα πάντα δε σημαίνει ότι φτιάχνουν και πάντα το καλύτερο γιατί απλά λείπει πάντα η εξονυχιστική δοκιμή σε μεγάλη γκάμα και στο πραγματικό τερέν .Το λειοκανο δεν είναι ραβδωτό που το βλήμα επηρεάζεται μόνο από την ταχύτητα του αέρα .
 
Ναι αλλά δεν μας λες με τί όπλο κυνηγάς. Μήπως έχεις φτιάξει κώνο σε τουρκικό και μας δουλεύεις; Γιατί με κώνο αν έχεις χέρια βαράς κοντά μακριά.... Τι όχι;
Δεν μου κοβονται τα χερια συριζα που θα παρω τουρκικο ματρακα

Καμια πατεντα για να βαραω χωρις να σημαδευω εχεις να μου σφυριξεις
 
Δεν είναι αν ξέρουν η όχι είναι ότι και οι εταιρίες όταν βγαλουν κάτι στην αγορά υπακούν την αγορά και τους χρήστες πόσες φορές υπήρχε ελαττωματικό ανταλλακτικό και το διόρθωσαν αφού φάνηκε στη χρήση έτσι και η κανη ή το μοντέλο ανάλογα ποσά θα τραβήξει θα εξαρτηθεί η παιρετερω εξέλιξη η κατάργηση η παραμονή του στο χώρο .Εάν δε τραβήξει και δεν πετύχει τις αναμενόμενες πωλήσεις θα πάει για φούντο και αυτό ποιος θα το κρίνει ο τελικός χρήστης η αγορά εμείς επομένως το αν ξέρουν ή μαθαίνουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο δεν θέλω να το τραβήξω σε ανάλυση αλλά επειδή έχουν τα πάντα δε σημαίνει ότι φτιάχνουν και πάντα το καλύτερο γιατί απλά λείπει πάντα η εξονυχιστική δοκιμή σε μεγάλη γκάμα και στο πραγματικό τερέν .Το λειοκανο δεν είναι ραβδωτό που το βλήμα επηρεάζεται μόνο από την ταχύτητα του αέρα .
το λειοκανο απλα πεταει σκαγια!! την ιδια δουλεια κανεις και με μια νεροσωληνα οπως κανανε παλια !!! τωρα εσεις που βλεπετε ανωτερωτητες και γαματες κανες και κανες που δεν σκοτωνουν !!! τι να πω ,εγω δεν σκοτωνα με οπλα που δεν μου ερχοταν το κοντακι με ολλα τα αλλα που με ερχοταν σκοτωνα κανονικα! και κανω απαιτητηκα κυνηγια !!! εχω κανει κατι μπερετακιδες,μπενελακιδες και κατι με τα χρεπια τα αμερικανηκα να παραμιλανε με το φτωχο πλην τιμιο μπαικαλ !!! αμα ο αλος ντουφεκαει στου διαβολ το κερατο!! θα του φταινε παντα τα τουφεκια τα φυσιγγια τα τσοκ!! αντι να βαλει κατω και να σκεφτει τι στον πο@@@@σο κανω λαθος !!!
 
Back
Top