Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα μπενελακιδες, μετα απο πολυ σκεψη, περισυλλογή, και αρκετο διαλογισμό, καταφερα να επιλέξω την καινούρια μου benelli, η απόφαση ηταν δύσκολη μιας και έπρεπε να ζυγίσω αρκετές επιλογές μεχρι να καταλήξω, η κύριες υποψήφιοτητες ηταν η SBE3, Ethos Cordoba, m2 speed, ειχα και μερικές ακόμη στη λίστα αλλα τις έβγαλα σχετικά πιο εύκολα...
Η τελική επιλογή ήταν Benelli Ethos Cordoba!
Η αρρώστια με την cordoba υπήρχε απ την προηγούμενη έκδοση που δυστυχώς δεν ήρθε ποτε στην ελλαδα, και ετσι τότε ειχα καταλήξει στη supersport, η βελτιωμένη έκδοση όμως ήρθε να αναπληρώσει το κενό! (φυσικά κατέληξα στην power bore καννη και οχι στην advanced impact για λόγους που εξήγησα σε αλλο post) View attachment 89644View attachment 89642View attachment 89646
Πανέμορφη και εργαλείο απ τα λίγα, να το χαρείς !
Αυτή η υπερυψωμένη ρίγα στις benelli με τρελαίνει, μακάρι να την είχα βολευτεί και θα την έβαζα σε κάθε όπλο
 
Πανέμορφη και εργαλείο απ τα λίγα, να το χαρείς !
Αυτή η υπερυψωμένη ρίγα στις benelli με τρελαίνει, μακάρι να την είχα βολευτεί και θα την έβαζα σε κάθε όπλο
Σε τρελαίνει επειδή δεν σε βολεύει? 🙄
Η σε τρελαίνει επειδή την γουσταρ-ιζεις?
 
Καλησπέρα μπενελακιδες, μετα απο πολυ σκεψη, περισυλλογή, και αρκετο διαλογισμό, καταφερα να επιλέξω την καινούρια μου benelli, η απόφαση ηταν δύσκολη μιας και έπρεπε να ζυγίσω αρκετές επιλογές μεχρι να καταλήξω, η κύριες υποψήφιοτητες ηταν η SBE3, Ethos Cordoba, m2 speed, ειχα και μερικές ακόμη στη λίστα αλλα τις έβγαλα σχετικά πιο εύκολα...
Η τελική επιλογή ήταν Benelli Ethos Cordoba!
Η αρρώστια με την cordoba υπήρχε απ την προηγούμενη έκδοση που δυστυχώς δεν ήρθε ποτε στην ελλαδα, και ετσι τότε ειχα καταλήξει στη supersport, η βελτιωμένη έκδοση όμως ήρθε να αναπληρώσει το κενό! (φυσικά κατέληξα στην power bore καννη και οχι στην advanced impact για λόγους που εξήγησα σε αλλο post) View attachment 89644View attachment 89642View attachment 89646
Καλορίζικο το βαρβάτο εργαλειο
 
Σε τρελαίνει επειδή δεν σε βολεύει? 🙄
Η σε τρελαίνει επειδή την γουσταρ-ιζεις?
Με τρελαίνει αισθητικά-οπτικά αλλά και σαν γραμμή σκόπευσης. Δεν της έδωσα χρόνο στην vinci να τα βρούμε, ήθελαν διόρθωμα οι προσκοπεύσεις μου και αρνιόταν το μυαλό και το σώμα.
 
Με τρελαίνει αισθητικά-οπτικά αλλά και σαν γραμμή σκόπευσης. Δεν της έδωσα χρόνο στην vinci να τα βρούμε, ήθελαν διόρθωμα οι προσκοπεύσεις μου και αρνιόταν το μυαλό και το σώμα.
Για ποιο όπλο λες;
 
Με τρελαίνει αισθητικά-οπτικά αλλά και σαν γραμμή σκόπευσης. Δεν της έδωσα χρόνο στην vinci να τα βρούμε, ήθελαν διόρθωμα οι προσκοπεύσεις μου και αρνιόταν το μυαλό και το σώμα.
Καλά έκανες!
Το πιθανότερο,θα εμπλεκες με ανώμαλα ρήματα!:eek:
 
Καλησπέρα μπενελακιδες, μετα απο πολυ σκεψη, περισυλλογή, και αρκετο διαλογισμό, καταφερα να επιλέξω την καινούρια μου benelli, η απόφαση ηταν δύσκολη μιας και έπρεπε να ζυγίσω αρκετές επιλογές μεχρι να καταλήξω, η κύριες υποψήφιοτητες ηταν η SBE3, Ethos Cordoba, m2 speed, ειχα και μερικές ακόμη στη λίστα αλλα τις έβγαλα σχετικά πιο εύκολα...
Η τελική επιλογή ήταν Benelli Ethos Cordoba!
Η αρρώστια με την cordoba υπήρχε απ την προηγούμενη έκδοση που δυστυχώς δεν ήρθε ποτε στην ελλαδα, και ετσι τότε ειχα καταλήξει στη supersport, η βελτιωμένη έκδοση όμως ήρθε να αναπληρώσει το κενό! (φυσικά κατέληξα στην power bore καννη και οχι στην advanced impact για λόγους που εξήγησα σε αλλο post) View attachment 89644View attachment 89642View attachment 89646
Καλορίζικο το εργαλείο!
 
Απ όσο λένε οι ειδικοί, οι υπερυψωμένες βρίσκουν καλύτερη εφαρμογή σε εδαφικά θηράματα, που θέλει "καπέλωμα" ο στόχος(βλέπε trap)
Γιατί πιστεύεις ότι οι υπερυψωμένες ντε και σώνει κάνουν το όπλο να ψηλοντουφεκαει ? Δεν είναι τραποντουφεκα κανονικά όπλα είναι και ρίχνουν σωστά .Η ssport είχε υπερυψωμένη στη πρώτη becacia είχα βάλει υπερυψωμένη το ίδιο και στην πρώτη centro.Ολα τα όπλα ρίχναμε μια χαρά κανένα δεν σου δημιουργούσε θέμα που να έλεγες φεύγουν οι ντουφέκιες πάνω .
 
Απ όσο λένε οι ειδικοί, οι υπερυψωμένες βρίσκουν καλύτερη εφαρμογή σε εδαφικά θηράματα, που θέλει "καπέλωμα" ο στόχος(βλέπε trap)
Στο Τραπ δεν καπελώνεις επειδή δεν ξέρεις(αφού δεν βλέπεις) πόσο να καπελωσεις.
Είναι στημένα "όρτσα"τα όπλα και βάζεις το πιάτο από πάνω.
Τώρα για τον λαγό πχ,θεωρώ ότι αυτή η τεχνική θα κοστίσει χαμένα θηράματα...
Τεσπα,όπως βολεύεται καθείς!:)
Προσωπικά,δε μπόρεσα να βολευτω την υπερυψωμένη.
Ένιωθα μια... ασάφεια...
Φλατ και το ψωμί ξερό!
 
Γιατί πιστεύεις ότι οι υπερυψωμένες ντε και σώνει κάνουν το όπλο να ψηλοντουφεκαει ? Δεν είναι τραποντουφεκα κανονικά όπλα είναι και ρίχνουν σωστά .Η ssport είχε υπερυψωμένη στη πρώτη becacia είχα βάλει υπερυψωμένη το ίδιο και στην πρώτη centro.Ολα τα όπλα ρίχναμε μια χαρά κανένα δεν σου δημιουργούσε θέμα που να έλεγες φεύγουν οι ντουφέκιες πάνω .
Δεν είπα ότι ψηλοτουφεκάνε, απλά αν έχεις μάθει με φλατ πρέπει να διορθώσεις λίγο μέχρι να την μάθεις. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, δεν έχω εμπειρία στις υπερυψωμένες και μια που είχα δεν την πάλεψα
 
Στο Τραπ δεν καπελώνεις επειδή δεν ξέρεις(αφού δεν βλέπεις) πόσο να καπελωσεις.
Είναι στημένα "όρτσα"τα όπλα και βάζεις το πιάτο από πάνω.
Τώρα για τον λαγό πχ,θεωρώ ότι αυτή η τεχνική θα κοστίσει χαμένα θηράματα...
Τεσπα,όπως βολεύεται καθείς!:)
Προσωπικά,δε μπόρεσα να βολευτω την υπερυψωμένη.
Ένιωθα μια... ασάφεια...
Φλατ και το ψωμί ξερό!
Έτσι! Στο τραπ ακουμπάς, δεν σκεπάζεις.

Στο θέμα υπερυψωμένη τώρα, επειδή είχα δύο όπλα με υπερυψωμένη και με το ένα βγήκα πρωταθλητής Ελλάδος με πανελλήνιο ρεκόρ, ο μόνος τρόπος που μπορούσα εγώ να ρίξω με αυτή ήταν αγνοώντας την τελείως (ενστικτώδης σκόπευση). Επειδή όμως δεν μπορείς να εφαρμόσεις τεχνικές αγνοώντας τη ρίγα, προσωπικά την κατήργησα.

Στο δε κυνήγι, πάλι είχα δύο όπλα με υπερυψωμένη, το ένα έριχνε ίσια και ήταν φαρμάκι, το άλλο ψηλοτουφεκούσε και με είχε κάνει τρελό. Μου ήταν αδύνατον να το διαχειριστώ.
 
Last edited:
Είναι ένα θέμα αυτό γιατί σου τραβάει το μάτι σε ένα ντουφέκι που έχω με το κοντάκι ακριβώς δεν μου το τραβάει πάντως.
Με όπλα που έχουν υπερυψωμένη πρέπει να λειτουργήσω αλλιώς.
Κάτι μου αποσπά την προσοχή,κάτι αισθάνομαι παράταιρο και χάνω σε αυθορμητισμό.
Είναι σαν να υπάρχει κάτι σε σημείο που δεν έπρεπε να υπάρχει και με ξενίζει.
Βαράω,δεν είναι ότι δεν βαράω...
Βαράω...αλλιωτικα και πιο καθυστερημένα όμως και ψιλοχαλιεμαι.
Άσε που για να φέρω το κοντάκι εκεί που θέλω χτικιαζω!.tired.
Ίσως αν έριχνα μόνο με τέτοιες ρίγες να ήταν διαφορετικά...
 
Back
Top