Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτή η παλιό-beretta η 303 είναι
Σωστά ... Όσο την ψειρίζω τόσο μου αρέσει.

Η βίδα δεν ήταν φρεζάτη με αποτέλεσμα να βρίσκει και να γίνει σαν .... καπέλο.
Ούτε το κόψιμο δεν είχε γίνει σωστά.
Τώρα θέλω να ανοίξω το επανατατικό γιατί δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.
Χρειάζομαι κάτι special σε εργαλείο ?

IMG_20221231_094846~2.jpg
IMG_20221231_094906~2.jpg
IMG_20221231_095120~2.jpg
IMG_20221231_095406~3.jpg
IMG_20221231_095427~3.jpg
 
Το ίδιο κάνει κι εμένα το SKB, το έκανε εξαρχής, νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ παλαιότερα. Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αφού δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ...View attachment 63232View attachment 63233


Ακριβώς εκεί γίνεται ... Έτσι είναι. Κατασκευαστικό θέμα. Νομίζω ότι λίγο-πολύ το κάνουν όλα τα σουπερποζέ με διακεκομένους πίρους ... Είναι θέμα γεωμετρίας. Αφού ο άξονας των πίρων, δηλ. ο άξονας περιστροφής των καννών (σημείο Ο στη φωτο) είναι ψηλότερα από το κάτω μέρος της κάτω θαλάμης (σημείο Β). Βάζω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να δείξω τι εννοώ:
View attachment 63234
Οπότε ... μάλλον είναι λογικό να τρίβεται στον καθρέπτη το κάτω τμήμα της περιφέρειας του κάλυκα, κατά το κλείσιμο του όπλου ... (Εκτός κι αν γίνει βαθύτερη η πατούρα της κάτω θαλάμης. Που δεν είναι όμως και τόσο σωστό !)
Γι' αυτό εξάλλου σε αυτά τα σ/π (χαμηλού προφίλ), η κάτω άκρη της κάτω θαλάμης λιμάρεται λοξή ... στο σημείο που δείχνω με το βελάκι Γ, όπως φαίνεται και στο Beretta στην άλλη φωτό:
View attachment 63237
Διότι αν ήταν και σ'αυτό το σημείο κάθετα κομμένη, όπως όλη η υπόλοιπη πίσω μεριά των καννών, δεν θα ήταν δυνατόν να κλείνει το όπλο.

Υ.Γ. Είναι προφανές ότι στα σ/π με μονοκόμματο πίρο (Browning. Baikal, Lanber κλπ.), που ο άξονας περιστροφής δηλαδή βρίσκεται εντελώς κάτω από την κάτω κάννη, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα γεωμετρίας. ;)
Πάντα εύστοχος ο Στέλιος! Και το δικό μου το 690 το ίδιο κάνει!
 
Σωστά ... Όσο την ψειρίζω τόσο μου αρέσει.

Η βίδα δεν ήταν φρεζάτη με αποτέλεσμα να βρίσκει και να γίνει σαν .... καπέλο.
Ούτε το κόψιμο δεν είχε γίνει σωστά.
Τώρα θέλω να ανοίξω το επανατατικό γιατί δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.
Χρειάζομαι κάτι special σε εργαλείο ?

View attachment 64029
View attachment 64030
View attachment 64031
View attachment 64032
View attachment 64033
Η βίδα που έβαλαν,ούτε καν!!
Δεν πρέπει να έχει ούτε μετρικό πάσο!
 
Το ψιλοδιόρθωσα λίγο

View attachment 64025

View attachment 64026
Για να σπάσουν τα στοπ της βελόνας κάποιος οπλιζε και πάταγε την σκανδάλη με άδειο όπλο. Πιθανά και το ελατήριο της βελόνας ήθελε αλλαγή.
Σε όλα τα αυτογεμη πρέπει για να ρίξουμε τον κοκκορα να έχουμε κρατήσει μισοτραβηγμενο το κλείστρο ώστε η βελόνα να χτυπηθεί μαλακά και όχι με όλη την δύναμη. Έτσι τα στοπ της βελόνας τερματίζουν μαλακά και δεν σπάνε.
Στα δικαννα πρέπει να βάζουμε στο όπλο φυσίγγια αδράνειας και μετά να πατάμε τις σκανδαλες, ώστε οι βελόνες να μην τερματίζουν μπροστά μέσα στην μπασκουλα.
40 χρόνια τώρα εφαρμόζοντας αυτούς τους δύο κανόνες ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε βελόνες και τα ελατήρια τους.
 
Το ψιλοδιόρθωσα λίγο

View attachment 64025

View attachment 64026
Αυτη η γρατζουνιά στο cut off πως εχει γίνει Βασίλη;
Εννοείται ότι την βίδα δεν την πετάς, να την στείλεις στο Βρετανικό μουσείο όπλων γιατί τέτοια δεν έχει υπάρξει σε άλλο όπλο.
 
Για να σπάσουν τα στοπ της βελόνας κάποιος οπλιζε και πάταγε την σκανδάλη με άδειο όπλο. Πιθανά και το ελατήριο της βελόνας ήθελε αλλαγή.
Σε όλα τα αυτογεμη πρέπει για να ρίξουμε τον κοκκορα να έχουμε κρατήσει μισοτραβηγμενο το κλείστρο ώστε η βελόνα να χτυπηθεί μαλακά και όχι με όλη την δύναμη. Έτσι τα στοπ της βελόνας τερματίζουν μαλακά και δεν σπάνε.
Στα δικαννα πρέπει να βάζουμε στο όπλο φυσίγγια αδράνειας και μετά να πατάμε τις σκανδαλες, ώστε οι βελόνες να μην τερματίζουν μπροστά μέσα στην μπασκουλα.
40 χρόνια τώρα εφαρμόζοντας αυτούς τους δύο κανόνες ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε βελόνες και τα ελατήρια τους.
Η άκρη του κλείστρου στο ύψος του κουμπιού απελευθέρωσης και πάτημα η σκανδάλη.
 
Αυτη η γρατζουνιά στο cut off πως εχει γίνει Βασίλη;
Εννοείται ότι την βίδα δεν την πετάς, να την στείλεις στο Βρετανικό μουσείο όπλων γιατί τέτοια δεν έχει υπάρξει σε άλλο όπλο.
Δεν είχε τοποθετηθεί στο σωστό βάθος και το έτρωγε ο κύλινδρος.
Ο "μάστορας"είχε τερματίσει την μαμά βίδα και βιδωσε μετά την ... συλλεκτική!😁
Αποτέλεσμα να μην πατήσει σωστά...
Πιθανότατα έχει βιάσει και τα παξιμάδια.
Ειδικά αυτό της συλλεκτικής.
 
Αυτη η γρατζουνιά στο cut off πως εχει γίνει Βασίλη;
Δεν έχω ιδέα ...
Μήπως από κομμάτια της βίδας ;

Το έλυσα το επανατατικό.
Εύκολο.
19άρα πίπα.
Κάποια στιγμή θα το αλλάξω.

Σκουριά πουθενά ... μόνο το εμβολάκι δεν έβγαινε εύκολα.
Έβαλα από μπροστά μια αλουμινένια βέργα για καθαρισμό, το χτύπησα λίγο, δεν έβγαινε και το παράτησα μην κάνω καμιά ζημιά.
 
Δεν έχω ιδέα ...
Μήπως από κομμάτια της βίδας ;

Το έλυσα το επανατατικό.
Εύκολο.
19άρα πίπα.
Κάποια στιγμή θα το αλλάξω.

Σκουριά πουθενά ... μόνο το εμβολάκι δεν έβγαινε εύκολα.
Έβαλα από μπροστά μια αλουμινένια βέργα για καθαρισμό, το χτύπησα λίγο, δεν έβγαινε και το παράτησα μην κάνω καμιά ζημιά.
Γεια στα χερια σου μαστροβασιλη, χτυπα το λιγο και θα βγει μην το φοβασαι
 
Βγαίνει!🙂
Γεια στα χερια σου μαστροβασιλη, χτυπα το λιγο και θα βγει μην το φοβασαι
Εννοείται ότι βγαίνει αλλά δεν είχα σωστό εργαλείο :)
Του έριξα λαδι με πίεση και από την μια και από την άλλη το σκούπισα τελείως με την βέργα και όλα οκ.
Στην αλλαγή επανατατικού τώρα.
Εξάλλου ο πατέρας μου δεν ρίχνει πολλά φυσίγγια.
Ευχαριστώ όλους και καλή χρονιά να έχουμε.
 
Εννοείται ότι βγαίνει αλλά δεν είχα σωστό εργαλείο :)
Του έριξα λαδι με πίεση και από την μια και από την άλλη το σκούπισα τελείως με την βέργα και όλα οκ.
Στην αλλαγή επανατατικού τώρα.
Εξάλλου ο πατέρας μου δεν ρίχνει πολλά φυσίγγια.
Ευχαριστώ όλους και καλή χρονιά να έχουμε.
Bill,αν δουλεύει το επανατατικό, άστο!!
 
Back
Top