Kurzhaar

Αυτο με το να το βαζεις στην βοσκη θα το σταματησεις πλεον

Θα αρχισεις να τον βαζεις περιμετρικα ωστε να πιανει το φευγα του μεχρι το γιατακι εφοσον το μερος ειναι περιφραγμενο

Ετσι θα μαθει να πιανει σωστα και εναν ντορο την φορα
Και να μην ενθουσιαζετε μονο στις δυνατες μαζεμενες οσμες
Τις εμαθε τις ενιωσε φτανεη
Πρεπει να μαθει να ψαχνει την αναιπεσθητη οσμη του μονοντορου

Επισης θα τον περνεις απευθειας κοντα στην περιφραξη ενδιαμεσα των εκαπδιευτικων ιχνηλασιας που σου λεω πιο πανω

Ο σκοπος ειναι για να δυναμωσει το τελειωμα του με ξεφωλιασματα και να ενισχυσεις το παθος του

Στο ειχα πει απο την αρχη
Κυνηγοντας με ενα κουρτσχααρ αποκλειστικα λαγο εσυ περνεις το σκυλι στο λαγο
Δεν εννοω στο γιατακι του αλλα στην μικροπεριοχη του
Μην περιμενεις οτι θα αμολας και το σκυλι θα σου κανει ιχνηλασια απο την βοσκη στο γιατακι εκτος και αν αυτα τα δυο για καποιο λογο ειναι διπλα διπλα

Εχει και απο εσενα πολυ δουλεια φιλε αν θα κυμηγας λαγο με αξιωσεις

Θα μαθεις να διαβαζεις τοπο και σημαδια και το ιδιο το σκυλι

Τωρα οσον αφορα αυτο ειπε ο φιλος μου ο @panagiotis agiannitis και αυτο που λεει ο @Ηγείται του κύνου.... αγαπητος μου Δημητρης ειναι περαν για περαν αληθινο
Και δεν το λενε ουτε τυχαια ουτε τιποτα
Αντιθετα ειναι ψημενος με την ρατσα και παθιασμενος μαζι της και απο του κυνηγους που ξερουν να παρουν τα παντα απο αυτην
Ο Δημητρης μπορει να κυνηγησει απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο με τα ιδια σκυλια και με αποκυτη επιτυχια
Δεν κυνηγα ομως επι σκοπου και μονο λαγο μαζι τους!
Τα κανει χρηση οπως οριζει η φυλη τους

Ο Δημητρης αναφερετε στην περιπτωση που χρησιμοποιεις ενα κουρτσχααρ οπως πρεπει
Δηλαδη σκυλι τσαντας παντως εδαφους και θηραματος

Σε εσενα ειναι αλλιως

Ενα κουταβι κουρτσχααρ που το βαζεις απο μωρο και αποκλειστικα στο λαγο ουσιαστηκα δεν γνωριζει τιποτε αλλο σαν οσμη και σαν ιχνος
Μενει κοντα ντοριαζει ξαι παθιαζετε μονο με τον λαγο
Αγνοεει ολα τα αλλα και συχνα δινει την εντυπωση και την εικονα που βλεπεις

μαθε γιατακια να εισαι ετοιμος στην εναρξη
Κανε οτι ειπαμε
Και δωστου να δαγξωσει λαγους οταν ξεκινησει το κυνηγι
Και το σκυλι εαν εχει παθος θα το δεις να αλλαζει

Εννοειτε οτι θελει φυσικη κατασταση στην ξεραιλα και την ζεστη που κυνηγαμε εμεις

Κατι που θα προσεξεις ειναι
Οσο ειναι μικρος εαν υπαρχει θυληκο σκυλι στην περιοχη θα σου αφηνει υο κυνηγι και θα τρεχει στην θυληκια

Θα πρεπει να ειστε οσο γινεται μονοι σας στην περιοχη για να παραμενει συγκεντρωμενος

Αυτο με το να το βαζεις στην βοσκη θα το σταματησεις πλεον

Θα αρχισεις να τον βαζεις περιμετρικα ωστε να πιανει το φευγα του μεχρι το γιατακι εφοσον το μερος ειναι περιφραγμενο

Ετσι θα μαθει να πιανει σωστα και εναν ντορο την φορα
Και να μην ενθουσιαζετε μονο στις δυνατες μαζεμενες οσμες
Τις εμαθε τις ενιωσε φτανεη
Πρεπει να μαθει να ψαχνει την αναιπεσθητη οσμη του μονοντορου

Επισης θα τον περνεις απευθειας κοντα στην περιφραξη ενδιαμεσα των εκαπδιευτικων ιχνηλασιας που σου λεω πιο πανω

Ο σκοπος ειναι για να δυναμωσει το τελειωμα του με ξεφωλιασματα και να ενισχυσεις το παθος του

Στο ειχα πει απο την αρχη
Κυνηγοντας με ενα κουρτσχααρ αποκλειστικα λαγο εσυ περνεις το σκυλι στο λαγο
Δεν εννοω στο γιατακι του αλλα στην μικροπεριοχη του
Μην περιμενεις οτι θα αμολας και το σκυλι θα σου κανει ιχνηλασια απο την βοσκη στο γιατακι εκτος και αν αυτα τα δυο για καποιο λογο ειναι διπλα διπλα

Εχει και απο εσενα πολυ δουλεια φιλε αν θα κυμηγας λαγο με αξιωσεις

Θα μαθεις να διαβαζεις τοπο και σημαδια και το ιδιο το σκυλι

Τωρα οσον αφορα αυτο ειπε ο φιλος μου ο @panagiotis agiannitis και αυτο που λεει ο @Ηγείται του κύνου.... αγαπητος μου Δημητρης ειναι περαν για περαν αληθινο
Και δεν το λενε ουτε τυχαια ουτε τιποτα
Αντιθετα ειναι ψημενος με την ρατσα και παθιασμενος μαζι της και απο του κυνηγους που ξερουν να παρουν τα παντα απο αυτην
Ο Δημητρης μπορει να κυνηγησει απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο με τα ιδια σκυλια και με αποκυτη επιτυχια
Δεν κυνηγα ομως επι σκοπου και μονο λαγο μαζι τους!
Τα κανει χρηση οπως οριζει η φυλη τους

Ο Δημητρης αναφερετε στην περιπτωση που χρησιμοποιεις ενα κουρτσχααρ οπως πρεπει
Δηλαδη σκυλι τσαντας παντως εδαφους και θηραματος

Σε εσενα ειναι αλλιως

Ενα κουταβι κουρτσχααρ που το βαζεις απο μωρο και αποκλειστικα στο λαγο ουσιαστηκα δεν γνωριζει τιποτε αλλο σαν οσμη και σαν ιχνος
Μενει κοντα ντοριαζει ξαι παθιαζετε μονο με τον λαγο
Αγνοεει ολα τα αλλα και συχνα δινει την εντυπωση και την εικονα που βλεπεις

μαθε γιατακια να εισαι ετοιμος στην εναρξη
Κανε οτι ειπαμε
Και δωστου να δαγξωσει λαγους οταν ξεκινησει το κυνηγι
Και το σκυλι εαν εχει παθος θα το δεις να αλλαζει

Εννοειτε οτι θελει φυσικη κατασταση στην ξεραιλα και την ζεστη που κυνηγαμε εμεις

Κατι που θα προσεξεις ειναι
Οσο ειναι μικρος εαν υπαρχει θυληκο σκυλι στην περιοχη θα σου αφηνει υο κυνηγι και θα τρεχει στην θυληκια

Θα πρεπει να ειστε οσο γινεται μονοι σας στην περιοχη για να παραμενει συγκεντρωμενος
Γιατακια ξέρω αρκετά πήγαινα με παλιούς κυνηγούς και μου έδειχναν που κάθεται όταν ήμουν μικρός απλώς πάντα στην οικογένεια είχαμε κρητικά εμένα όμως με κούρασαν τα κρητικά και μετά από μελέτη στο ίντερνετ και ψάξιμο εδώ στον τόπο μου να βρω κουταβάκι από γονείς που κυνηγετικά ταιριάζουν στα θέλω μου επέλεξα το κουρτσχααρ..Το ότι άδικω την ράτσα ή συγκεκριμένα το κουτάβι μου που το περιορίζω σε ένα και μόνο κυνήγι το ξέρω πολύ καλά απλώς έψαχνα ένα σκυλί που να μοιάζει πάνω κάτω στην εργασία με τα ντόπια αλλά να μην έχει τα ελαττώματα τους..
Όλοι σκέφτεστε εύλογα αφού θέλω μόνο λαγό γτ δν παίρνω κάποιον παραδοσιακό ιχνηλάτη και σας απαντώ :
1 Πρώτον και βασικό μου αρέσει να κυνηγάω καβάλα στα σκυλιά όσο είμαι νέος και μπορώ το βασικότερο
2 Η δίωξη ενός τυπικού ιχνηλάτη για λόγους γεωγραφικούς κλιματολογικους και προσωπικούς λόγο δουλειάς πολλές φορές δν επιτρέπεται
3 Λόγο αφόρητης ξηρασίας πέρυσι έβρεξε αρχές Δεκεμβρίου πρώτη φορά και την προηγούμενη χρονιά τον Γενάρη,, πολύ τυπικοί ιχνηλάτες φίλων μου που πάμε μαζί στο κυνήγι η απόδοση τους έπεσε κατακόρυφα μόνο όσοι είχαν μεγάλα σκυλιά σε ηλικία ήξεραν τα γιατακια και πήγαιναν κατευθείαν εκεί έβρισκαν τα τελευταία ζαλα που λέμε και τον ξεφωλιαζαν..
Τώρα να απαντήσω στον φίλο Χρύσανθο αρχικά για την ξηρασία εσείς είστε πολύ χειρότερα από εμάς ήμουν φαντάρος στην μαλουντα όταν έφτασα για πρώτη φορά Λάρνακα αρχές Σεπτεμβρίου βράδυ προσγειωθηκαμε κι όλας, όταν άνοιξαν οι πύλες του αεροδρομίου νόμιζα ότι άνοιξαν οι πύλες της κολάσεως 🤣🤣🤣μέχρι να συνηθίσω το κλήμα νόμιζα ότι θα πάρω i5 πραγματικά τέτοια ζέστη και τέτοια υγρασία δν έχω ξανανιώσει ποτέ..
Το ξέρω ότι ένα τέτοιο σκυλί δν μπορεί να πάει από την βοσκή στο γιατακι είναι ένας από τους βασικούς λογους που το διάλεξα είναι ζητούμενο μου ένα γρήγορος ξεφωλαστης εδώ τέτοια σκυλιά λέμε ότι ψάχνει τοποτα δλδη θάμνο θάμνο δν ασχολείται καθόλου με μυρωδιά βοσκής βέβαια αυτό έρχεται με χρόνια εμπειρίας του σκύλου αλλά εδώ σε πολλές τοποθεσίες το γιατακι με την βοσκή είναι όντως λίγα μέτρα μακριά.
Θα μου πεις βέβαια ότι θα σηκώσει πόλους λαγούς το σκυλάκι ακόμα και αν γίνει πολύ καλό αλλά θα τουφεκισεις λίγους αλλά για μένα αυτη είναι η μαγια. Να μπορεί ο κυνηγός κρίνει τον τόπο ώστε να έχει πάρει την σωστή θέση και να είναι άριστος σκοπευτής με γρήγορα αντανακλαστικά γτ θα δει τον λαγό για λίγα δευτερόλεπτα αν τον πάρει καλώς αλλιώς χαλάλι επίσης δν πάω για την καρπωση σκέψου ότι Νοέμβρη Δεκέμβρη λόγο ελιάς δν πάω καθόλου μέχρι να τις μαζέψουμε απλώς μου αρέσει η διαδικασία μέχρι να φτάσουμε στην καρπωση..
Τώρα αυτό που λες για το θηλυκό το έχω υπόψη μου το πάω μονο του βέβαια θα σου πω ότι καμιά φορά 1 στις 10 εξόδους πάω μαζί με φιλο σέρνει μια ντόπια σκύλα δασκάλα αλλά μπορεί να είναι θυκικο αλλά έχει χαρακτήρα αρσενικού δν δέχεται ότι παιχνίδια σε καμία περίπτωση καβαληματα ούτε να την κυνηγά επιτόπου θα διορθώσει πολλές φορές ακομα και άγρια όσο ψάχνουν μαζί όλα καλά με αυτή μην ασχολείται 2-3 φορές την πείραζε τώρα ούτε καν δν το σκέφτεται. Τώρα πως
και γτ έχει αυτή η σκύλα αυτό το χαρακτηριστικό δν ξέρω ντόπια είναι αυτά όλα τα περίεργα εκεί θα τα δεις😅😅😅
Τώρα ωραίο αυτό που μου είπες με την προβιά μου το είχες πει και παλιότερα και του το είχα κάνει όταν ήταν μωρό αλλά τώρα τέτοια εποχή αποκλείεται να βρω
 
Back
Top