Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Η προσεκτικά δομημένη εισαγωγή ξεκίνησε τέσσερα χρόνια πριν, το 2021 όταν 50 πρωτότυπα SL2 πωλήθηκαν σε επιλεγμένους πελάτες παγκοσμίως για να διαμορφωθεί ένα κλίμα ελίτ μοναδικότητας.

Είναι για την ελίτ πελατεία.
Με 30.000 το ένα για ποιον θα ήταν για το μπακάλη της γειτονιάς.Εχρι πάντως μια μοναδικότητα όντως το όπλο το έχω παρακολουθήσει και διαβάσει και παλαιότερα βέβαια έχει καλό αντιγράψει χαρακτηριστικά άλλων εταιριών.Τελικά παρθενογεννεσεις τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει μόνο η beneli ας ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα πάρει πρωτεία βλητικής .Πάντως το συγκεκριμένο έχει μελετηθεί αρκετά για τη χρήση που καλείται να κάνει σε όλα τα επίπεδα ίσως έχει μελετηθεί καλύτερα και από perazzi όσον αφορά το θέμα κάνης
 
Όχι άλλα αυστηρά για σκοπευτική χρήση και μόνο τονίζει η εταιρία για έστω και το ελάχιστο παραπάνω εκεί που μετράει είναι το νέο της μοντέλο ,το dt11 εξαρχής δεν είχε τόσο αυστηρές προδιαγραφές .Και εννοείται ότι θα τραβάει καλύτερα στα περισσότερα γρ δεν είναι ανάγκη να το πει κάποιος ειδικός.
Εμένα μου φαίνεται ότι μας δουλεύουν.

Αυτοί που έχουν σκάσει 15.000€ για το σκοπευτήριο και αγόρασαν το DT11 πως θα αισθάνονται τώρα που η νέα μόδα της τέλειας γεωμετρίας του 2024 επιβάλει αυλό 18,4 και 4cm κώνο με 20.000€ για τα ίδια γραμμάρια σκαγιών ;

Και δεν αλλάζουν τον αυλό στα 3 μοντέλα που παράγουν trap, skeet, sporting.
18,4 σταθερά.

Δηλαδή πριν 2 χρόνια απέδιδε καλά το 18,6mm - 45cm και για τους ολυμπιακούς τους Παρισιού αποδίδει καλά το 18,4mm - 4cm στα ίδια αγωνίσματα με τα ίδια φυσίγγια ;
Τι θέλουν ; να δυσκολέψουν τα αγωνίσματα μειώνοντας τα ενεργά σκάγια ;
Ή κατάλαβαν ότι έκαναν μπαρούφα με τον 18,6 για 24 και 28gr σκάγια ;
Μάλλον το δεύτερο.
 
430mm το sl2 ,450 mm τοDT11 στους 76 πόντους κάννες.

https://www.beretta.com/en-gr/technology/products/steelium
Η ανάρτηση γράφει 43 mm αν είναι 430 και έχουν γράψει λάθος, γιατί τώρα πρωτοείδα ανάλυση είχα διαβάσει για το όπλο αλλά δεν είχα βρει χαρακτηριστικά του τότε σήμερα τα είδα σε αυτό το άρθρο.
 
Η ανάρτηση γράφει 43 mm αν είναι 430 και έχουν γράψει λάθος, γιατί τώρα πρωτοείδα ανάλυση είχα διαβάσει για το όπλο αλλά δεν είχα βρει χαρακτηριστικά του τότε σήμερα τα είδα σε αυτό το άρθρο.
Αν ανοίξεις το λινκ που ανέβασα στο pc, ανοίγουν σχεδιαγραμματα κ νούμερα.
Στο κινητό δεν.
 
Αν ισχυει παντως το 18,4 αυλος και 43mm κωνος για το καινουριο τους υπεροπλο ειναι για γελια....και δεν ειναι για γελια αυτοι που τα βγαζουν,για γελια ειμαστε εμεις που καθομαστε και τους πιστευουμε...
Αυτοί ψάχνουν την παραμικρή λεπτομέρεια που μπορεί να δώσει στο ντουφέκι και ένα πιατάκι πράγμα άχρηστο για τον υπόλοιπο κόσμο.
 
Τους εχουν κανει τους αυλους και τους κωνους λαστιχο και εμεις τσιμπαμε σαν τους χανους μου φαινεται....Γιατι το να πας απο 18,6 αυλο και 480mm κωνο σε 18,4 αυλο και 43mm κωνο δεν μιλαμε οτι αλλαξες μια λεπτομερεια μιλαμε οτι αλλαξες τελειως γεωμετρια οποτε ή το ενα ειναι καλο ή το αλλο και δεν γινεται και τα δυο να γαμανε...ή μπορει ακομη αυτες οι αλλαγες να προκαλουν απειροελαχιστες μεταβολες στα βλητικα αποτελεσματα και απλως μας κοροιδευουν στα μουτρα για να πουλανε τα καινουρια τους μοντελα οτι δηθεν εχουν κανει "καινοτομες"αλλαγες...
 
Με βάση τι επικρατούσε από παλαιότερες μελέτες κυρίως Άγγλων ,Αμερικανών κτλ.Ο ιδανικός αυλός για 12αρι ήταν ο 18.55 και τα 32γρ, γι'αυτό και παλαιότερα έβλεπες αρκετά όπλα 18.5, στενότερα όπλα έβλεπες μόνο στους Γάλλους γιατί έριχναν λίγα γρ και στους Ρώσους με εξήγηση δική μου πιθανολογώ ότι χρειαζόντουσαν μεγαλύτερες πιέσεις λόγο καθαρά κλίματος και ιδιαίτερων συνθηκών εξού και ο 18.2 σε κάποια για να πετύχουν καλύτερη απόδοση με τα ίδια υλικά.Αυτά όλα όμως είχαν μελετηθεί ειπωθεί όταν δεν υπήρχαν πλαστικές τάπες κοινώς συγκεντρωτηρες.Οταν εμφανίστηκαν οι πλαστικές τάπες συνάμα βελτιώθηκαν και πολύ οι πυρίτιδες(ζελατινοποιηση κάνοντας τες ποιο σταθερές)άρχισαν να αλλάζουν λίγο πάνω λίγο κάτω τα δεδομένα των αυλών ,έτσι η κάθε εταιρία ψάχνοντας ανάλογα και με τι τεχνολογία διέθετε προχώρησε σε διάφορες μετατροπές και πέρασε στην Εξειδίκευση .Έτσι όταν βλέπεις ένα ντουφέκι που έχει στόχο το σκοπευτήριο κατά κόρον να περιμένεις να δεις κανη που θα ταιριάζει σε εκείνα τα φυσίγγια περισσότερο,κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα μήκη των κανών ανάλογα το θήραμα ,το βάρος ανάλογα το είδος κυνηγιού κτλ .Είμαστε στην εποχή της εξειδίκευσης και οποίος ζητά την κορυφή για κάτι μπορεί να την αποκτήσει αλλά θα είναι κορυφή για ένα σκοπό όχι πολλαπλών χρήσεων .Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις μετρήσεις των τσοκ οι πίνακες ποσοστού αφορούν ντουφέκιες με μάλλινη τάπα όχι συγκεντρωτηρες και είναι απλό διότι μελετήθηκαν αρκετά παλαιότερα και δεύτερον γιατί με συγκεντρωτήρες έχουν μεγαλύτερη αστάθεια αφού δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι δίνουν το σωστό μέγιστο της έμφραξης σε κάθε κάνη ούτε ότι η ποιότητα υλικού που διαθέτουν ειδικά της σειράς θα του επιτρέψει να δουλέψει πάντα όπως πρέπει.Ντουφεκι για μεικτή χρήση θα μπορούσε να είναι ένα των 3100/3150 με 66 εκ κανη ελαφρώς μπροστόβαρο ,αυλό 18.5 μεγάλο κώνο συναρμογής και όσο μεγαλύτερα τσοκ μπορείς κωνικά παράλληλα έσω έξω, εννοείται κοντάκι στα μέτρα σου με καλό πέλμα και αν ήταν δυνατόν 3 σφαιρο.,και αχρωμιωτο.Να πω και αδράνειας θα ήταν ευχής έργο να πω και με σκανδάλη βάρους έλξης μεταξύ 1600 εως1700 γρ αλλά δεν υπάρχει τέτοιο.Θα είχες μια μέση λύση για την πλειοψηφία των φυσιγγίων και των κυνηγιων.
 
Σ
Με βάση τι επικρατούσε από παλαιότερες μελέτες κυρίως Άγγλων ,Αμερικανών κτλ.Ο ιδανικός αυλός για 12αρι ήταν ο 18.55 και τα 32γρ, γι'αυτό και παλαιότερα έβλεπες αρκετά όπλα 18.5, στενότερα όπλα έβλεπες μόνο στους Γάλλους γιατί έριχναν λίγα γρ και στους Ρώσους με εξήγηση δική μου πιθανολογώ ότι χρειαζόντουσαν μεγαλύτερες πιέσεις λόγο καθαρά κλίματος και ιδιαίτερων συνθηκών εξού και ο 18.2 σε κάποια για να πετύχουν καλύτερη απόδοση με τα ίδια υλικά.Αυτά όλα όμως είχαν μελετηθεί ειπωθεί όταν δεν υπήρχαν πλαστικές τάπες κοινώς συγκεντρωτηρες.Οταν εμφανίστηκαν οι πλαστικές τάπες συνάμα βελτιώθηκαν και πολύ οι πυρίτιδες(ζελατινοποιηση κάνοντας τες ποιο σταθερές)άρχισαν να αλλάζουν λίγο πάνω λίγο κάτω τα δεδομένα των αυλών ,έτσι η κάθε εταιρία ψάχνοντας ανάλογα και με τι τεχνολογία διέθετε προχώρησε σε διάφορες μετατροπές και πέρασε στην Εξειδίκευση .Έτσι όταν βλέπεις ένα ντουφέκι που έχει στόχο το σκοπευτήριο κατά κόρον να περιμένεις να δεις κανη που θα ταιριάζει σε εκείνα τα φυσίγγια περισσότερο,κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα μήκη των κανών ανάλογα το θήραμα ,το βάρος ανάλογα το είδος κυνηγιού κτλ .Είμαστε στην εποχή της εξειδίκευσης και οποίος ζητά την κορυφή για κάτι μπορεί να την αποκτήσει αλλά θα είναι κορυφή για ένα σκοπό όχι πολλαπλών χρήσεων .Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις μετρήσεις των τσοκ οι πίνακες ποσοστού αφορούν ντουφέκιες με μάλλινη τάπα όχι συγκεντρωτηρες και είναι απλό διότι μελετήθηκαν αρκετά παλαιότερα και δεύτερον γιατί με συγκεντρωτήρες έχουν μεγαλύτερη αστάθεια αφού δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι δίνουν το σωστό μέγιστο της έμφραξης σε κάθε κάνη ούτε ότι η ποιότητα υλικού που διαθέτουν ειδικά της σειράς θα του επιτρέψει να δουλέψει πάντα όπως πρέπει.Ντουφεκι για μεικτή χρήση θα μπορούσε να είναι ένα των 3100/3150 με 66 εκ κανη ελαφρώς μπροστόβαρο ,αυλό 18.5 μεγάλο κώνο συναρμογής και όσο μεγαλύτερα τσοκ μπορείς κωνικά παράλληλα έσω έξω, εννοείται κοντάκι στα μέτρα σου με καλό πέλμα και αν ήταν δυνατόν 3 σφαιρο.,και αχρωμιωτο.Να πω και αδράνειας θα ήταν ευχής έργο να πω και με σκανδάλη βάρους έλξης μεταξύ 1600 εως1700 γρ αλλά δεν υπάρχει τέτοιο.Θα είχες μια μέση λύση για την πλειοψηφία των φυσιγγίων και των κυνηγιων.
Στην
Εποχη της υπεραναλυσης ειμαστε Γιαννη
Οχι της εξειδικευσης
Γενικα γιναμε της λεπτομερειας πολυ και καναμε την τριχα τριχια
Χασαμε την ουσια
Και μιλω για τα παντα οχι μόνον για τα οπλα και το κυνηγι
Η εξειδικευση ειναι πολυ καλο πραμα και αποδιδει στην ποιοτητα αλλα μετα απο ενα σημειο γινεται χρηση της καθαρα για μαρκετιγξ και κερδη και αλοιμονο σε οποιον δεν ξερει να ξεχωριζει την ουσια και το αποτελεσμα απο την λεπτομερεια
Παν μετρο αριστο σε ολα
Δες καλαμια δες οπλα δες εργαλεια δες υπηρεσιες δες καθε δουλεια
Δες ανθρωπους δες φυλα, οπου και να δεις θα δεις χαμενη την ουσια και ψιρισμα στην λεπτομερια
Και το αλλο κακο της εποχης μας
Η τεμπελια και ο αυτοματισμος στα παντα
Αλλο να σε εξυπηρετει η τεσνολογια
Αλλο το να βαριεσαι να ταραξεις το δακτυλο σου η να μην ξερεις κιολας γιατι η γενια που θα μαθει με αυτη την ζωη δεν θα ξερει να το ταραξει
 
Last edited:
Σ

Στην
Εποχη της υπεραναλυσης ειμαστε Γιαννη
Οχι της εξειδικευσης
Γενικα γιναμε της λεπτομερειας πολυ και καναμε την τριχα τριχια
Χασαμε την ουσια
Και μιλω για τα παντα οχι μόνον για τα οπλα και το κυνηγι
Η εξειδικευση ειναι πολυ καλο πραμα και αποδιδει στην ποιοτητα αλλα μετα απο ενα σημειο γινεται χρηση της καθαρα για μαρκετιγξ και κερδη και αλοιμονο σε οποιον δεν ξερει να ξεχωριζει την ουσια και το αποτελεσμα απο την λεπτομερεια
Παν μετρο αριστο σε ολα
Δες καλαμια δες οπλα δες εργαλεια δες υπηρεσιες δες καθε δουλεια
Δες ανθρωπους δες φυλα, οπου και να δεις θα δεις χαμενη την ουσια και ψιρισμα στην λεπτομερια
Και το αλλο κακο της εποχης μας
Η τεμπελια και ο αυτοματισμος στα παντα
Αλλο να σε εξυπηρετει η τεσνολογια
Αλλο το να βαριεσαι να ταραξεις το δακτυλο σου η να μην ξερεις κιολας γιατι η γενια που θα μαθει με αυτη την ζωη δεν θα ξερει να το ταραξει
Την εξειδίκευση θεωρώ μαλακιά όχι την υπεραναλυση . Η υπεραναλυση απαιτεί παρατήρηση ,δεδομένα εξέλιξη η εξειδίκευση τα χρησιμοποιεί όλα αυτά κατά το δοκούν όχι όπως πρέπει ,τη πολύ εξειδίκευση σιχαίνομαι προσωπικά γιατί δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματικότητα και χάνεται η ουσία προς τιμήν του δήθεν στόχου.Όσο για το μέτρον άριστο το βάζω πάντα και στα πάντα σχεδόν σε σημείο που ίσως να μην πρέπει κιόλας .Γι'αυτό γράφοντας εκεί που απάντησες πρότεινα και μια μέση λύση όπλου κατά τα δικά μου θέλω για όλα.Το ίδιο κοιτάω και στο σκυλί προσωπικά δεν θέλω πλέον ένα σκυλί για μπεκάτσα ένα για πέρδικα ένα απορτοσκυλο,κτλ Τα κάνω όλα με ένα και παίρνω ότι μου αναλογεί απο θηραμα αλλά χαίρομαι το πολύ εργαλείο απλά γιατί είμαι κυνηγός που κυνηγά τα πάντα και οπουδήποτε .Κάπου θα χάσω κάπου θα κερδίσω που και αυτό σχετικό είναι γιατί κερδισμένος στο κυνήγι είναι ο σωστός παρατηρητής και γνώστης του θηράματος και ο έχον τους πληροφοριοδότες .
 
Όποιος έχει 686 με ατσάλινη βάση, με κάννες 71+, θαλάμες magnum, μονοσκάνδαλο με τσόκ και σκέφτεται ανταλλαγή με browning (425 waterfowl), ανάλογων προσόντων, ας ρίξει κανά σήμα. Εννοείται ότι μιλάμε για όπλα άριστης κατάστασης και ανταλλαγή χωρίς χρήματα. Το brow έχει το μαμά κοντάκι και δεύτερο από τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. με κλίσεις 40-60, καστ οφ και μήκος 36εκ. Μήκος και πίτς αλλάζουν εύκολα όπως γνωρίζετε.
Ο λόγος είναι ότι θέλω 686 απλά και ξεκάθαρα και δεν έχω λεφτά.
 
Όποιος έχει 686 με ατσάλινη βάση, με κάννες 71+, θαλάμες magnum, μονοσκάνδαλο με τσόκ και σκέφτεται ανταλλαγή με browning (425 waterfowl), ανάλογων προσόντων, ας ρίξει κανά σήμα. Εννοείται ότι μιλάμε για όπλα άριστης κατάστασης και ανταλλαγή χωρίς χρήματα. Το brow έχει το μαμά κοντάκι και δεύτερο από τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. με κλίσεις 40-60, καστ οφ και μήκος 36εκ. Μήκος και πίτς αλλάζουν εύκολα όπως γνωρίζετε.
Ο λόγος είναι ότι θέλω 686 απλά και ξεκάθαρα και δεν έχω λεφτά.
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα
 
Όποιος έχει 686 με ατσάλινη βάση, με κάννες 71+, θαλάμες magnum, μονοσκάνδαλο με τσόκ και σκέφτεται ανταλλαγή με browning (425 waterfowl), ανάλογων προσόντων, ας ρίξει κανά σήμα. Εννοείται ότι μιλάμε για όπλα άριστης κατάστασης και ανταλλαγή χωρίς χρήματα. Το brow έχει το μαμά κοντάκι και δεύτερο από τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. με κλίσεις 40-60, καστ οφ και μήκος 36εκ. Μήκος και πίτς αλλάζουν εύκολα όπως γνωρίζετε.
Ο λόγος είναι ότι θέλω 686 απλά και ξεκάθαρα και δεν έχω λεφτά.
Είσαι τρελός :)
 
Back
Top