Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Εεε λογικά με τόση δουλειά θα πρέπει να τρυπάει τσίχλες.
Βάρα της και μια υδροβολή, να μην φοβάται την υγρασία και είσαι κομπλέ νομίζω.
Φοβαμε μετα μη δε φραζουν υ φουστες αλλα για την ηγρασια εχω σπρει μινιο
 
Λογικά δεν έχει λήξει ακόμα
Αν ρίξεις μια ματιά θα δεις που λένε για την μοναδικότητα του tribore οπότε μάλλον όχι ακόμα
Η πατεντα ισχυει μεχρι το 2030.Μια τριμπορ κανη να ειχε η benelli και δεν θα πουλαγε αλλος.
 
Πητερ νομίζω πως η φαμπαρμ σχεδίασε την τριμπορ για να πετύχει το αντίθετο από το ζητούμενο σε αυτή τη συζήτηση. Δηλαδή αντί για κάνη που θα αναδεικνύει την φονικοτητα ενός φυσιγγίου, έφτιαξε μια κάνη για να το ηρεμεί και να είναι όσο πιο μαλακό γίνεται για τον χρήστη. Όμως ξεχωρίζει για την ποιότητα των υλικών και του τρόπου κατασκευής των κανων της.
 
Καπια στηγμη τυχενω σε κυνηγοπαρεα και ενα παλικαρι ψαχνοτανε για μπενελλι και με ρωταει ρε συ ο μαυρος αετος τι παραπανω εχει απο την ραφαελο και εχει τα διπλα λεφτα ιδια μου φενοντε και του απανταω αχ ρε ποσο πισω εισαι οταν εχεις μαυρο αετο και εχεις ριξει την τριαρα και εχεις παρει τα απαυτα μου φευγει ο αετος απο κατω και παει και το πιανει ε απο τοτε οποτε με βλεπει πεθενει στο γελιο και ενωειτε πηρε ραφαελο
Αν λες για τα καινουρια έχει διαφορά το ένα με το άλλο και δεν μιλάω για κάνες αλλά για εργονομία και αλλο κοντάκι διαφορετικά τσοκ
 
Πητερ νομίζω πως η φαμπαρμ σχεδίασε την τριμπορ για να πετύχει το αντίθετο από το ζητούμενο σε αυτή τη συζήτηση. Δηλαδή αντί για κάνη που θα αναδεικνύει την φονικοτητα ενός φυσιγγίου, έφτιαξε μια κάνη για να το ηρεμεί και να είναι όσο πιο μαλακό γίνεται για τον χρήστη. Όμως ξεχωρίζει για την ποιότητα των υλικών και του τρόπου κατασκευής των κανων της.
Τι να την κάνεις την ποιότητα της κανης όταν το υπόλοιπο από άποψη λειτουργίας ειναι λαχείο…
 
Το 18,7-18,8 δεν το λές και αντιγραφή του 18,55-18,6
Το να προσπαθεί η οποιαδήποτε εταιρία να φτάσει κάποια άλλη έστω και με αντιγραφή σε κάποιον τομέα που θεωρεί ότι είναι πίσω καλό είναι
Αν η Χ εταιρεία βγάζει κάννες που λόγω γεωμετρίας ή δεν ξέρω εγώ τι,είναι ανώτερες του ανταγωνισμού μακάρι να τις αντιγράψουν εάν γίνεται και οι υπόλοιποι
Ή αν η εταιρεία Ψ είναι κορυφή από άποψη αξιοπιστίας μηχανισμού είτε σε αδράνεια είτε σε αέρια,μακάρι να την αντιγράψουν όσοι φτιάχνουν αδράνειας ή αερίων
Εμείς κυνηγοί είμαστε και το αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει αφού εμείς δίνουμε το μάμαλο
Για τα υπόλοιπα το ποιός είναι πιό καινοτόμος, εξελιγμένος και πρωτοπόρος και διάφορα άλλα τέτοια ας σφάζονται τα τμήματα μάρκετινγκ των εταιρειών μεταξύ τους που παίρνουν το μάμαλο όχι εμείς μεταξύ μας
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον
Μιλάμε για την αρχιτεκτονική της κάννης στο σύνολο. Το 18,55 είχε προκύψει ιστορικά όταν οι Αμερικάνοι πρώτοι ξεκίνησαν να διευρύνουν.αντιστοιχα ξεκίνησαν κι άλλες εταιρίες.

Δεν είναι μόνο τα παραπάνω. Είναι και η επιλογή των μετάλλων,το επίπεδο λείανσης κι άλλοι παράγοντες.
Στο επίπεδο λείανσης ακόμα και ιταλικά χεωμιωμενα ξεχώρισαν ,όπλα που άφησαν στους βάλτους εποχή.

Έπειτα καμία εταιρία από τις σύγχρονες ιταλικές δεν προσφέρει τα ίδια μεταλλα από τα φθηνότερα ως τα ακριβότερα μοντέλα της εκτός από τις αμερικανικες εταιρίες. Ούτε στιλιουμ (που κανένας που ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι...ούτε αλλα.)

Ένα παράδειγμα τέτοιας εταιρίας είναι η browning . Το είχαν αναφέρει πως ακόμα και οι 302 σε σχέση με τα μεταγενέστερα μοντέλα είχε διαφορετικά μέταλλα (δεν λέει τίποτα από μόνο του,είναι και η γεωμετρία και όλα)
 
Οι Αμερικάνοι στα εργαλεία τους δεν κοροϊδεύουν με τα μετάλα που χρησιμοποιούν δεν είναι Ευρωπαίοι εδώ και 40 χρόνια είχαν σειρές εργαλείων αυτοκινήτων με εγγύηση εφ όρου ζωής να μη χαλάσουν και συγγενείς μου μου λέει είχα δέσει το κλειδί στη μέγγενη και προσπαθούσα να το στραβωσω με τη βαριοπουλα .Ενώ εδώ στους πανέξυπνους της Ευρώπης πληρώνεις τη σαρδέλα για χαβιάρι ειδικά στα όπλα.
 
Εγώ παιδιά η κάννη που είδα στο χαρτί ομοιόμορφη κατανομή σκαγιων που να ξεχωρίζει ήταν από το ποζε verney carron που είχα και από την πάνω του κάννη. Τα υπόλοιπα μου φαίνονταν πάνω κάτω παρεμφερή. Βέβαια οπτικά χωρίς να μετρήσω τίποτα. Το είδα με φυσ. 28γρ λαμπρό doudle sim και 30γρ. λαμπρό tordo. Μου έκανε εντύπωση.
 
Back
Top