Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Δεν ξέρω αν διακρίνεις ένταση φίλε αν προκύπτει κατι από κάπου προκύπτει.

Και ποιος είπε ότι δεν θα υπερασπιστεί ο καθένας ακόμα και με τέτοιο ύφος όπως λες όταν άλλοι το αμαυρώνουν χωρίς να έχουν ιδέα?

Δεν βλέπει ο άλλος άνοιξε θέμα ποιο όπλο σκοτώνει τα πρασινοκεφαλα καλύτερα και από την άλλη σε άλλο ποστ με ειρωνία γράφει του χρόνου που θα βγει όπλο και θα σκοτώνει πιο μακριά και πάλι η συζήτηση γυρνάει στα φυσίγγια.

Ποιος κοροϊδεύει ποιόν?


Υπάρχει μια πείρα από κυνήγι με τα παραπάνω?την Γκολντ έχεις,εσύ τι θέση παίρνεις απέναντι σε σχόλια που εκθιαζουν μόνο τον παράγοντα φυσίγγια και απέναντι σε αποδείξεις αναδείξεις που είναι μόνο χαρτονια?
Αν εσύ στραβωνεις, που έχασε η v3 από τα οποία μοντέλα της Μπένελι‼️ τι να πουν μετά οι μπενελακιδες που τους αχρηστεψαν τα όπλα❓
έχεις παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή❓
Η θέση μου είναι σαφής κ ξεκάθαρη‼️όλα τα όπλα αν πέσουν σε χέρι....κ φυσιγγι σκοτώνουν‼️
Στο όπλο κοιτάζουμε να είναι αξιόπιστο,λειτουργικό κ να το γουστάρουμε αισθητικά‼️
Αυτά εν ολίγοις‼️
 
Με αυτά που λέτε να υποθέσω ότι ένα πλαστικό κυπελάκι γεμάτο σκάγια που περνάει μέσα από έναν σιδερένιο σωλήνα, αλλάζει σχήμα ή σύνθεση ανάλογα με το αν το ποσοστό χρωμίου ή μολυβδαινιου αλλάζει. ;
Αφού είναι ζωντανός οργανισμός λέμε ρε κουμπάρε‼️
 
Το ότι μιλάμε για "καλά" παλιά ατσάλια εν έτει 2022 με ξεπερνά. Τα ατσάλια δεν έχουν κάποια μυστική συνταγή απλά είναι κράματα μετάλλων με ποσοστά. Ξέρουμε ΕΠΑΚΡΙΒΏΣ τι έχει μέσα της μια κάννη 1187 ,όπως ξέρουμε και μια Breda ή μια fabarm. Η κύρια διαφορά στα ατσάλια σήμερα είναι η θερμοκρασιακά ακριβεία χύτευσης τους η οποία και τους προσφέρει καλύτερη ομοιογένεια και μηχανική αντοχή σε σχέση με τα παλιά.
 
Αν εσύ στραβωνεις, που έχασε η v3 από τα οποία μοντέλα της Μπένελι‼️ τι να πουν μετά οι μπενελακιδες που τους αχρηστεψαν τα όπλα❓
έχεις παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή❓
Η θέση μου είναι σαφής κ ξεκάθαρη‼️όλα τα όπλα αν πέσουν σε χέρι....κ φυσιγγι σκοτώνουν‼️
Στο όπλο κοιτάζουμε να είναι αξιόπιστο,λειτουργικό κ να το γουστάρουμε αισθητικά‼️
Αυτά εν ολίγοις‼️
Εγώ δεν είπα πως οι πλειοψηφία έχει πάντα δίκιο. Μου μοιάζει σαν να έλεγε κάποιος " ο λαός έβγαλε Κούλη γιατί συμφωνεί με δύσκολο χειμώνα..."
 
Τ
Αν εσύ στραβωνεις, που έχασε η v3 από τα οποία μοντέλα της Μπένελι‼️ τι να πουν μετά οι μπενελακιδες που τους αχρηστεψαν τα όπλα❓
έχεις παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή❓
Η θέση μου είναι σαφής κ ξεκάθαρη‼️όλα τα όπλα αν πέσουν σε χέρι....κ φυσιγγι σκοτώνουν‼️
Στο όπλο κοιτάζουμε να είναι αξιόπιστο,λειτουργικό κ να το γουστάρουμε αισθητικά‼️
Αυτά εν ολίγοις‼️
Gold δεν έχεις? Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες όσα χρόνια την έχεις?να ξαναδιαβάσεις εσύ το ερώτημα από την αρχή και αν το συμπέρασμα σου τελικά (χέρι και φυσίγγι)ισχύει και για την απόδοση της Γκολντ....πάρε μπενελι κι εσύ.εδω το θέμα είναι ξεκάθαρο
 
Το μνμ δεν εκφράζει κάποια νευρικότητα απλά είναι ένα γραπτό μνμ χωρίς χρονοροη και ζωντάνια.εγω σε ξαναρωτάω,έγραψες ένα μνμ σωστό γενικά.οκ.εσυ τόσα χρόνια κάτοχος Γκολντ από την εμπειρία σου με αυτό το τουφέκι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα,επιμένεις να παραμένεις σ' αυτό το συμπέρασμα? Εσύ μπορεί να έχεις κάνει τα 4πλασια κυνήγια από εμένα φίλε...αλλά μάλλον αν μένεις σ αυτά τα γενικά συμπεράσματα ,δεν την έχεις κυνηγήσει ...και δεν την έχεις κυνηγήσει στις συνθήκες και στο θήραμα που αναφέρει εδώ το ποστ που μιλάμε.δεν θα απαντούσες έτσι γιατί και με χέρια και με μάτια και με φυσίγγι σωστό αυτά τα όπλα δεν σκοτώνουν όπως αυτά που κακώς ανέφερες. Δε μπορώ να καταλάβω πως δεν σου έχει κάνει εντύπωση αυτό το πραγμα
 
Μιλάμε για την αρχιτεκτονική της κάννης στο σύνολο. Το 18,55 είχε προκύψει ιστορικά όταν οι Αμερικάνοι πρώτοι ξεκίνησαν να διευρύνουν.αντιστοιχα ξεκίνησαν κι άλλες εταιρίες.

Δεν είναι μόνο τα παραπάνω. Είναι και η επιλογή των μετάλλων,το επίπεδο λείανσης κι άλλοι παράγοντες.
Στο επίπεδο λείανσης ακόμα και ιταλικά χεωμιωμενα ξεχώρισαν ,όπλα που άφησαν στους βάλτους εποχή.

Έπειτα καμία εταιρία από τις σύγχρονες ιταλικές δεν προσφέρει τα ίδια μεταλλα από τα φθηνότερα ως τα ακριβότερα μοντέλα της εκτός από τις αμερικανικες εταιρίες. Ούτε στιλιουμ (που κανένας που ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι...ούτε αλλα.)

Ένα παράδειγμα τέτοιας εταιρίας είναι η browning . Το είχαν αναφέρει πως ακόμα και οι 302 σε σχέση με τα μεταγενέστερα μοντέλα είχε διαφορετικά μέταλλα (δεν λέει τίποτα από μόνο του,είναι και η γεωμετρία και όλα)
Η λείανση και η γεωμετρία το καταλαβαίνω ότι παίζουν ρόλο, για το αν παίζει η σύσταση του μετάλλου ρόλο δεν το γνωρίζω
Για την 302 που τυχαίνει να έχω μία πάλι δεν γνωρίζω αν έχει διαφορετικά μέταλλα σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα
Μπορεί να έχει ειπωθεί αλλά δεν ξέρω πως τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο αν ισχύει ή δεν ισχύει
 
Ποιο είναι το όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια μακρύτερα, καλύτερα, πιο αποτελεσματικά, ακαριαία, χωρίς αίματα, πιο εύκολα, με παγωνιές από -15 και κάτω, με υγρασίες 100%, χωρίς εξωεργοστασιακές μετατροπές το οποίο είναι σε παραγωγή αυτή την στιγμή, σχεδόν με ότι φυσίγγι του βάλεις ?
Βάζω ξανά το άνοιγμα του φίλου για να απαντήσω ξανά με αφορμή μια τελευταία συζήτηση εδώ.

Ακόμα και με χερι-ματι,φυσίγγι σωστά στημένο ,με ιταλικο όπλο,πόσο μάλλον μπενελι δεν θα έχει αυτό που λέει ο φίλος.σκασιματα ακαριαία σκοτωματα στις διάφορες κλιματολογικές συνθήκες.

Θες να έχεις αυτά?θα πάρεις αμερικανικό αερίων η κάποια ιταλικά που άφησαν εποχή.

Θες παραπάνω δύναμη ?χοντροκομμένα το λέω δύναμη ....πάρε δικαννο.οποιαδιποτε μπενελι ακόμα και με το πιο σούπερ στημένο φυσίγγι δεν θα σου δόσεις τα παραπάνω.
 
Η λείανση και η γεωμετρία το καταλαβαίνω ότι παίζουν ρόλο, για το αν παίζει η σύσταση του μετάλλου ρόλο δεν το γνωρίζω
Για την 302 που τυχαίνει να έχω μία πάλι δεν γνωρίζω αν έχει διαφορετικά μέταλλα σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα
Μπορεί να έχει ειπωθεί αλλά δεν ξέρω πως τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο αν ισχύει ή δεν ισχύει
Ναι είχαν διαφορετικά μέταλλα.εταιρια που ξεχώρισε σε επίπεδο λείανσης ανεξάρτητα από την χρωμιωση μετέπειτα,με στοιχεία σταθερότητας στις επαναλαμβανόμενες σε φυσίγγια δύναμη κλπ ήταν οι Φράνκι οι παλιές .μέχρι 612 712 πολύ καλά οπλα
 
Και λέει μετά πάλι ο φίλος "ποιο όπλο τα μαμαει χωρίς παρεμβάσεις κλπ κλπ κλπ. Ακόμα και με παρεμβάσεις σε μια κάννη πχ μια μπενελι δεν θα φτάσει ποτέ ένα Μπράουνινγκ μια SX3 κλπ.αυτα τα βλέπεις η τουφεκιά δεν αναλύεται. Εγώ πχ δεν έχω ακούσει ποτέ αυτό σκρατς στα παγομενα πάπια που λένε ορισμένοι,ακόμα κι όταν δεν είμαι κέντρο πάνω

επειτα
Μπενελι σ αυτές τις συνθήκες δεν και σαν σύστημα...γιατί?γιατί η αδράνεια μαμιεται γι αυτό.καποια σκηνικά πρέπει να τα βλέπεις για να πεις.ε θα πεις πόσες μέρες έχουμε τέτοιους καιρούς?όσες έχουμε και σε νορμαλ καιρό πάλι διαλέγουν φυσίγγια πάλι σκοτώνουν όπως όλα τα όπλα ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΙΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΦΤΕΡΟΥΓΙΑΡΙΚΑ
 
Είχαμε πάει πριν χρόνια με -13 σε ένα μέρος που είχαμε βρει αρκετά πράσινοκεφαλα σε ένα κανάλι κοντά σε βουνά που έκανε κόντρα αέρα και κάποια καλαμπόκια ήταν γυμνά.βδεν θα κάνω λόγο για την μπενελι με κικς μοντ και της Νόμπελ τα ανάμεικτα ούτε για 304 πως σκότωναν εκείνες τις ημέρες με την 2η απλά καλύτερη σε τουφεκιά από την πρώτη.φυσικα χοντρά νούμερα από Νο4 και κάτω.

Ειχαμε λοιπόν αυτά τα όπλα,εγώ την β2000.


Ήρθε ένας ξάδερφος ένος από Θεσσαλονίκη με μια Α5 από τις καινούργιες. Πώς γίνεται αυτό το όπλο τόσο ξεχωριστή και δράμα τουφεκιά σε σχέση με Γκολντ,σχ3,εβολβ φίλων και γνωστών που ξέραμε πως τουφεκανε σε τέτοιες συνθήκες επί σειράς ετών. τώρα που πάει ο νους του καθένα κι αυτό έχει σημασία .ο τύπος ήταν καλό τουφέκι και έριχνε πολύ καλά φυσιγγια
 
Αν εσύ στραβωνεις, που έχασε η v3 από τα οποία μοντέλα της Μπένελι‼️ τι να πουν μετά οι μπενελακιδες που τους αχρηστεψαν τα όπλα❓
έχεις παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή❓
Η θέση μου είναι σαφής κ ξεκάθαρη‼️όλα τα όπλα αν πέσουν σε χέρι....κ φυσιγγι σκοτώνουν‼️
Στο όπλο κοιτάζουμε να είναι αξιόπιστο,λειτουργικό κ να το γουστάρουμε αισθητικά‼️
Αυτά εν ολίγοις‼️
Εγω πάντως την καλή μου φυσική κατασταση την οφειλεω 30 χρόνια στα μπενελια μου... Κυνηγα απο δω κυνηγα από εκει να πιασεις τα φτερουγατα, που να κολλήσει σαρκα πανω μου....θα οω τλουκα να γραψ σλόγκαν.... Benelli, δεν παχαίνει, ομορφαίνει
 
Last edited:
Να κάνω μια ερώτηση.
Μια εταιρία που βγάζει καραμπίνες και δίκανα, τις ίδιες κάννες δε χρησιμοποιεί και για τα δύο; Έτσι κατάλαβα από τα διάφορα βίντεο που έχω δει από εργοστάσια. Όλες οι κάννες είναι μαζι στα στάδια διαμόρφωσης τους.
 
Ποιο είναι το όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια μακρύτερα, καλύτερα, πιο αποτελεσματικά, ακαριαία, χωρίς αίματα, πιο εύκολα, με παγωνιές από -15 και κάτω, με υγρασίες 100%, χωρίς εξωεργοστασιακές μετατροπές το οποίο είναι σε παραγωγή αυτή την στιγμή, σχεδόν με ότι φυσίγγι του βάλεις ?
Καλημερα , βρες μας πρωτα αυτον που μπορει να σκοτωσει μακρυα ,να ριχνει κεντρο , να καθεται στους μειον -15 και να βρει και τα πουλια . Ξεκιναμε απο εκει και καταληγουμε στο οπλο :)
 
Η λείανση και η γεωμετρία το καταλαβαίνω ότι παίζουν ρόλο, για το αν παίζει η σύσταση του μετάλλου ρόλο δεν το γνωρίζω
Για την 302 που τυχαίνει να έχω μία πάλι δεν γνωρίζω αν έχει διαφορετικά μέταλλα σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα
Μπορεί να έχει ειπωθεί αλλά δεν ξέρω πως τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο αν ισχύει ή δεν ισχύει
Με αφορμή σε αυτό που γράφεις θα κάνω μια ερώτηση σε όλους αλλά θα απαντήσετε συγκεκριμένα στην ερώτηση όχι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε,όσοι βέβαια γνωρίζεται εγώ την γνωρίζω την απάντηση γιατί είχα όπλα με και χωρίς Κριό κάνη .Ποια κανη αποδίδει καλύτερα στη μπενελι η παλιά ή η Κριό? Αν πιστεύεται ότι είναι καλύτερη η Κριό που είναι το χω διαπιστώσει σταματήστε τη συζήτηση για το ότι παίζει ρόλο μόνο το φυσίγγι για να μην λέτε αλά Ντάλον.Αλλα όσοι γνωρίζεται απαντήστε.
 
Καλημερα , βρες μας πρωτα αυτον που μπορει να σκοτωσει μακρυα ,να ριχνει κεντρο , να καθεται στους μειον -15 και να βρει και τα πουλια . Ξεκιναμε απο εκει και καταληγουμε στο οπλο :)
Αν πας για κυνήγι με τέτοιες συνθήκες, θες και ρουχισμό - παπούτσι κατάλληλο και όχι τα άρβυλα και το τζακετ του στρατού. Big money. Ένα δεύτερο όπλο.
 
Ωραία τα γράφετε αλλά γιατί δεν τα βλέπουμε-μετράμε στις δοκιμές ;

Έχω κάνει συγκριτικά ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια φυσίγγια Μ2 με όπλο με τεράστιο κώνο και αυλό.
Τσοκ συμβατικά και kicks.
Οι διαφορές εκεί που οι ονομαστικές συσφίξεις ήταν παρόμοιες μικρές διαφορές είχαν.
Σε kicks vs κλασικό τσοκ, τα kicks είχαν έντονο κέντρο και μια διαφορά 7% σε. Τίποτα ουσιαστικό.
Όχι εξαντλητικές δοκιμές, 3 διαφορετικά φυσίγγια.

Εδώ έχουμε παρουσιάσει αρκετές φορές δοκιμές με όπλα θρύλους και "χρέπια" ... μηδενικές διαφορές στην συγκέντρωση.

Άρα, αν υπάρχει διαφορά υπάρχει μόνο στην διάτρηση.
Δοκιμές διάτρησης δεν έχω κάνει συστηματικά οπότε δεν μιλάω.
Ας μιλήσουν άλλοι που έχουν κάνει.

Για εμένα 2 ίδια ΝΟΡΜΑΛ φυσίγγια ριγμένα με 2 διαφορετικές κάνες αν έχουν παρόμοιες συγκεντρώσεις θα έχουν και παρόμοιες διατρήσεις.
Σωστό ή λάθος μένει να αποδειχθεί.
Αυτό συμβαίνει σε οποιαδήποτε θερμοκρασία υγρασία.

Εκεί που ίσως η διαφορά του κώνου γίνεται πιο σημαντική είναι σε φυσίγγια δυναμίτες.
Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται και ούτε θέλω να μάθω.

Είναι τρελό να πιστεύει κάποιος για μαγικές ή μυστικές ή άλλες συνταγές ατσαλιών που σκοτώνουν και αλλες όχι.

Αυτά τα πράγματα αφήστε τα για το τμήμα μάρκετινγκ των εταιριών.

Δεν μπορούν να λέγονται στα σοβαρά.

Φυσικά όμως και το ατσάλι παίζει ρόλο.

Παίζει ρόλο η αντοχή του βασικά και τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με την δουλειά που θα κάνει.

Άλλη κάνη σκουριάζει ευκολότερα, άλλη βαθουλώνει ευκολότερα αν την χτυπήσεις, άλλη θα σκάσει στα 2500bar και άλλη στα 3000bar.

Αν η εσωτερική διαμόρφωση και γεωμετρία είναι η ίδια θα αποδώσουν το ίδιο.

Είναι τρελό επίσης για εμένα να λέγεται ότι οι κάνες επηρεάζονται από θερμοκρασία, υγρασία περιβάλλοντος.

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό το πράγμα ... κανένας δεν το ισχυρίζεται.

Αν ρίξεις τουφεκιές και ζεματίσουν πάμε σε άλλα φαινόμενα.

Ωραίες οι κυνηγετικές ιστορίες αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα.
 
Back
Top