Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Να μην ασχοληθείς καν.η τριμπορ που έχεις πάει μπροστά.φιλικα


Πάντως θα ήθελα να κάνω μια κόντρα τα 3 τουφέκια μου σε χαρτόνια, καθώς αντιπροσωπεύουν 3 διαφορετικές σχολές. Optima bore, tribore και power bore criobarell. Το κουβάλημα βαριέμαι και την ταλαιπωρία. Γιατί αν σας πω στο κυνήγι τι θα δώ ή τι έχω δεί δε θα μπορεί να αποδειχθεί!
 
Οι



Βρε όλα τα όπλα σκοτώνουν αλλά σχ,Γκολντ μαξους με,g3 versa , σκάνε τα πουλιά.

Αν το είχες πάρει χαμπάρι εσύ δεν θα εκθειάζει Με τόσο γενικό τρόπο τους παράγοντες επομηση ,μέτρα σωστό πυρομαχικο.γιατι απ' όσο ξέρεις στα όπλα που ανέφερα ότι και να βάλεις σε μεγάλο βαθμό θα δεις ελεεινά σκασιματα.


Εσύ έπρεπε να μας πεις μια εμπειρία σε τέτοια κυνήγια με την Γκολντ σου.
Ρε καλέ μου άνθρωπε‼️κοντεύω κ εγώ να σκάσω σαν παπί με σένα ,έγραψα για κάνες από δίκανο(καααααπου εδώ μέσα) με κάτι κρατήρες που έπαιζες κρυφτό‼️ που σκότωναν ‼️διότι είχε ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ‼️όταν ,ρεμινγκτον 1100 76 φουλ ,Μπένελι,Μπράουνινγκ χραπατις χρουπατις ,φρανκι...δεν‼️ κ ρωταγαμε.... τι ρίχνεις ρε κουμπάρε❓‼️
τότε εγώ νέος στο παπί κ με Μάβερικ Μοσμπεργκ(χραπα χρουπα)‼️ο Λάκης (χωριάνος μου)που μας παίρνει μάτι(παπιοκυνηγος)αν πω μπογιατζής θα καταλάβει‼️
Σέβομαι που σε παραξενευει η τοποθέτηση μου‼️
η τοποθέτηση του kostas bak που συμπίπτει με την δική μου κ που πολλοί εδώ μέσα σέβονται ως κυνηγο γιατί δεν σε ταρακουνα λίιιιιιιγο προς την αντίθετη κατεύθυνση ❓❓❓❓
Τέλος για μένα το θέμα,δεν έχω να γράψω κάτι άλλο‼️
 
Οκ μην γράφεις γενικότερες το ερώτημα του ποστ είναι συγκεκριμένο... Η απάντηση πρέπει να είναι συγκεκριμένη. Από τα όπλα που αναφέρθηκαν τα μισά όπλα σκοτώνουν με τους όρους που τέθηκε το ερώτημα.

Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις? Μας λες φυσίγγι σωστό μέτρα ,αυτός που είναι από πίσω κλπ.ολα αυτά αυτονόητα εδώ χοντροκομμένα το ποστ ,η ερώτηση πάει στην υπέροχη αν θες μιας κάννης από μοντέλα που αναφέρθηκαν..


Αν εξακολουθείς να πιστεύεις πως όλα τα όπλα σκοτώνουν με τον ίδιο τρόπο,αν θες και θέαμα οκ.πασο.
 
Εδώ ξαναπαραθετω τι λέει η αρχή του ποστ

Ποιο είναι το όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια μακρύτερα, καλύτερα, πιο αποτελεσματικά, ακαριαία, χωρίς αίματα, πιο εύκολα, με παγωνιές από -15 και κάτω, με υγρασίες 100%, χωρίς εξωεργοστασιακές μετατροπές το οποίο είναι σε παραγωγή αυτή την στιγμή, σχεδόν με ότι φυσίγγι του βάλεις ?




Κι εγώ μόνο στους όρους του ερωτήματος απαντάω: κατά βάση με όσα μπήκαν στην ψηφοφορία όλα τα αμερικανικά.

Ακόμα και με ιδιογομωση θα είναι μπροστά σε όλα από όλα τα ιταλικα
 
Δημητρη
Απο τα γραφωμενα σιυ αυτο που δεν καταλαβα ειναι εαν στους -15 το προβλημα στις μπενελες ειναι ο μηχανισμος αδρανειας που εχουν η η καννη που φορα η μπενελι;

Να στο πω αλλιως

Εαν η μπενελι οπως ειναι σαν το οπλο λειτουργουσε με αερια θα σκοτωνε καλυτερα παρα οπως ειναι σημερα κατα την αποψη σου;

Ο μηχανισμος αδρανειας ειναι που πασχει στους -15;
 
Γιαννη εχεις γραψει πολλες φορες για την ss....τi διαφοροποιει αυτο το οπλο της benelli απο τη δικη μου που εχω τωρα;...δυο διαφορες που βλεπω ειναι οτι η ss εχει πορτινγκ στην κανη, η δικη μου δεν εχει...και η 2η οτι η ss εχει εσω εξω τσοκ ενω η be εχει εσωτερικα...αααα..υπαρχει και μια 3η ...η be εχει το power bore ενω στην ss δε βλεπω να γραφει μεσα στα specs οτι φοραει crio barell power bore...δηλαδη αυτο που εχω απορια ειναι πως η ss ριχνει καλα και οι αλλες δε ριχνουν...δε βρισκω ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα που το προκαλει αυτο...
Η ςς έχει κριογενη κανη πορτινγκ αυλό 18.35 μετρημένο όπως και η power bowr τον οποίο μελησε πολύ η μπενελι από ότι έχει γράψει και έσω έξω τσοκ σε συνεργασία με τη driley φτιαγμένα και μόνο το τσοκ που βιδωνα της ςς στη μπεκατσια της βελτίωνε τη ντουφέκια.Απο κει και πέρα τα όπλα που δίνονται και για Σπόρτινγκ να ξέρεις είναι πιο προσεγμένα στο τι αποδόσεις έχουν και είναι όλο το όπλο μελετημένο η ςς σε απάντηση σε Μάιλ από τη μπενελι που τους ρώτησα για γρ κτλ μου είπαν ότι το όπλο έχει κατασκευαστεί για να ρίχνει από 28 γρ και πάνω άρα είναι μελετημένα και τα ελατήρια της δεν προτείνεται για 24 άρια ασχέτως αν μπορεί να τα έριχνε δεν είχα ρίξει ποτέ .Σε γενικές γραμμές η ςς ήταν η ναυαρχίδα βλητικα της μπενελι με όλα τα έξτρα που μπορούσε να έχει σε όπλο της τότε που βγήκε και η τουφεκιά της δεν είχε σχέση με άλλες μπενελι δεν ξέρω τι κάνει η power bowr που βγήκε ως η μεταγενέστερη τουφεκαρα κατά τη μπενελι αλλά από φίλο που την έχει μου λέει είναι πολύ καλή αλλά έχει και τη v3 και μου λέει ότι είναι καλύτερη η Ρεμί ακόμη.και κάτι ακόμη το λεγόμενο power bowr σημαίνει ισχύς κάνης αν το λέω καλά και αυτό ως κατά διαβολική σύμπτωση έχει γράψει η μπενελι ότι μετά από χιλιάδες βολές κατέληξε στο ιδανικό αυλό γιαυτην και ήταν ο 18.35 που τον ίδιο είχε και η ςς + πορτινγκ +τσοκ .
 
Last edited:
Πάντως θα ήθελα να κάνω μια κόντρα τα 3 τουφέκια μου σε χαρτόνια, καθώς αντιπροσωπεύουν 3 διαφορετικές σχολές. Optima bore, tribore και power bore criobarell. Το κουβάλημα βαριέμαι και την ταλαιπωρία. Γιατί αν σας πω στο κυνήγι τι θα δώ ή τι έχω δεί δε θα μπορεί να αποδειχθεί!
Εχεις αργησει .
 
Γιαννη εχεις γραψει πολλες φορες για την ss....τi διαφοροποιει αυτο το οπλο της benelli απο τη δικη μου που εχω τωρα;...δυο διαφορες που βλεπω ειναι οτι η ss εχει πορτινγκ στην κανη, η δικη μου δεν εχει...και η 2η οτι η ss εχει εσω εξω τσοκ ενω η be εχει εσωτερικα...αααα..υπαρχει και μια 3η ...η be εχει το power bore ενω στην ss δε βλεπω να γραφει μεσα στα specs οτι φοραει crio barell power bore...δηλαδη αυτο που εχω απορια ειναι πως η ss ριχνει καλα και οι αλλες δε ριχνουν...δε βρισκω ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα που το προκαλει αυτο...
Νομίζω ότι τα πιο μακριά τσοκ σε συνδυασμό με το πορτινγκ κάνουν τη διαφορά......... Δε το λες και λίγο......
 
Βαγγέλη εχει γεμίσει ο τόπος μακρια τσοκ... Εχω αγορασει κ απο αυτα.. . Το πορτινγκ κάνει διάφορα; ή ψάχνουμε να βρούμε τίποτα απιθανα σενάρια στο δεξιο εγκεφαλικό μας μέρος ωστε να πείσουμε κ το αριστερό που εξακολουθεί να εχει αμφιβολιες...;;
 
Last edited:
Όλα φίλε και μηχανισμός και κάννη μαζί ,πάντρεμα.γι αυτό η α5 είναι πίσω κιόλας από όλα τα υπόλοιπα αερίων και δικαννα της εταιριας
Δημητρη
Απο τα γραφωμενα σιυ αυτο που δεν καταλαβα ειναι εαν στους -15 το προβλημα στις μπενελες ειναι ο μηχανισμος αδρανειας που εχουν η η καννη που φορα η μπενελι;

Να στο πω αλλιως

Εαν η μπενελι οπως ειναι σαν το οπλο λειτουργουσε με αερια θα σκοτωνε καλυτερα παρα οπως ειναι σημερα κατα την αποψη σου;

Ο μηχανισμος αδρανειας ειναι που πασχει στους -15;
 
Back
Top