Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Και θας σας γράψω και κάτι άλλο πιο αναλυτικό.Η Αμερικάνοι δεν χρωμιωνουν κανες τουλάχιστον στη Ρεμί διότι η αχρωμιωτη εκτός το ότι στρώνει και γίνεται καλύτερη ντουφεκωντας αποβάλει γρηγορότερα θερμοκρασία κατά τις συνεχόμενες ντουφεκιες και συστελοδιαστελεται να το πω καλύτερα οι Ιταλοί προτιμούν τη χρωμιωση για καλύτερη προστασία αλλά οι χρωμιωμενες κανες με τις πολλές ντουφεκιες διαστέλλονται και αργούν να σταλούν περισσότερο με αποτέλεσμα να βγάζουν παπαριά αντί για ντουφέκια .Γι'αυτό προσπαθούν με διάφορους τρόπους η Μπερέτα με τρυοανισμο η μπενελι τώρα με κριογενη να διατηρήσουν τις κανες τους όσο γίνεται ανεπηρέαστες για να έχουν σταθερά βλητικα αποτελέσματα αφού δεν αποχωρίζονται το χρώμιο.Μεχρι στιγμής όμως όπως και να χει δεν ξεπεραστει η σταθερότητα της αχρωμιωτης και καλά λειασμενης κάνης γι'αυτό και τα ακριβά μοντέλα όλων των όπλων είναι αχρωμιωτα και γι'αυτό δεν φτανεται η απόδοση της Ρεμί .Όσοι καταλάβατε καλώς για τους υπόλοιπους δεν μπορώ να κάνω κάτι .Και εγώ τώρα δεν έχω Ρεμίνγτον έχω Μπράουνινγκ και μπερναντελι αλλά επειδή δε βλέπω το ντουφέκι προέκταση του πουλιού μου μπορώ να καταλάβω έχοντας κυνηγήσει και αλλάξει πολλά ότι το μόνο ντουφέκι που κιντραριζε το Ρεμί ήταν η ςς που είχα αλλά με φυσίγγια ποιοτικά ή ιδιογομωσης και με αυστηρή σκόπευση.Αυτα τα συμπεράσματα έχω βγάλει μετά από 35 χρόνια που κυνηγάω τα πάντα και παντού εκτός γουρούνι και έχω αλλάξει καμία 15 άρια και κυνηγήσει με καμία 25 άρια διαφορετικά όπλα καθώς ήμουν και ιδιογομωτης για κάμποσα χρόνια .Και γράφω και τις τρεις μάρκες με βάση αξιοπιστία μπενελι συνδυασμό αξιοπιστίας και βλητικής απόδοσης Μπερέτα και βλητικα Ρεμίνγκτον ένα σκαλί πάνω από τις υπόλοιπες.Τωρα περί ορεξεως κολοκυθόπιτα τα υπόλοιπα ντουφέκια παίζουν σαν τα γαλλικά αυτοκίνητα η θα είναι κομπλέ η θα κάνεις πλούσιο το μάστορα και δεν θα ευχαριστιεσαι ποτέ αμάξι .Την αγαπημένη μου Μπράουνινγκ δεν τη βάζω μέσα γιατί τα τελευταία της όπλα δεν έχουν την δύναμη των παλιών .Και συμπληρώνω κάτι η marocchi που εξαγόρασε τη breda τονίζει στα θετικά ότι πλέον φτιάχνει τα τσοκ με μέταλο ίδιο με τη κανη για να μην υπάρχουν αυξομειώσεις μεγάλες στην θερμοκρασία και να συμπεριφέρονται το ίδιο και λογικά να μην λασκαρουν εύκολα όπως γίνεται με τα περισσότερα όπλα η να μη. . σφίγγουν και τρέχεις σε οπλουργους λέω εγώ μάρκετινγκ και αυτό μάρκετινγκ αλλά έχει δόση λογικής και κάτι έχουν δει οι άνθρωποι παραπάνω από μας.
 
Last edited:
Εγώ παιδιά η κάννη που είδα στο χαρτί ομοιόμορφη κατανομή σκαγιων που να ξεχωρίζει ήταν από το ποζε verney carron που είχα και από την πάνω του κάννη. Τα υπόλοιπα μου φαίνονταν πάνω κάτω παρεμφερή. Βέβαια οπτικά χωρίς να μετρήσω τίποτα. Το είδα με φυσ. 28γρ λαμπρό doudle sim και 30γρ. λαμπρό tordo. Μου έκανε εντύπωση.
Το πουλησες τελικα;
 
Με αφορμή σε αυτό που γράφεις θα κάνω μια ερώτηση σε όλους αλλά θα απαντήσετε συγκεκριμένα στην ερώτηση όχι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε,όσοι βέβαια γνωρίζεται εγώ την γνωρίζω την απάντηση γιατί είχα όπλα με και χωρίς Κριό κάνη .Ποια κανη αποδίδει καλύτερα στη μπενελι η παλιά ή η Κριό? Αν πιστεύεται ότι είναι καλύτερη η Κριό που είναι το χω διαπιστώσει σταματήστε τη συζήτηση για το ότι παίζει ρόλο μόνο το φυσίγγι για να μην λέτε αλά Ντάλον.Αλλα όσοι γνωρίζεται απαντήστε.
Εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω και το γράφω κιόλας ότι δεν το γνωρίζω
Γνωρίζω μόνο ότι λέει η Benelli ότι κάνει
Εσύ αν το έχεις διαπιστώσει καλώς άλλοι που είχαν και έχουν γράψει κατά καιρούς δεν το είχαν διαπιστώσει
 
Ωραία τα γράφετε αλλά γιατί δεν τα βλέπουμε-μετράμε στις δοκιμές ;

Έχω κάνει συγκριτικά ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια φυσίγγια Μ2 με όπλο με τεράστιο κώνο και αυλό.
Τσοκ συμβατικά και kicks.
Οι διαφορές εκεί που οι ονομαστικές συσφίξεις ήταν παρόμοιες μικρές διαφορές είχαν.
Σε kicks vs κλασικό τσοκ, τα kicks είχαν έντονο κέντρο και μια διαφορά 7% σε. Τίποτα ουσιαστικό.
Όχι εξαντλητικές δοκιμές, 3 διαφορετικά φυσίγγια.

Εδώ έχουμε παρουσιάσει αρκετές φορές δοκιμές με όπλα θρύλους και "χρέπια" ... μηδενικές διαφορές στην συγκέντρωση.

Άρα, αν υπάρχει διαφορά υπάρχει μόνο στην διάτρηση.
Δοκιμές διάτρησης δεν έχω κάνει συστηματικά οπότε δεν μιλάω.
Ας μιλήσουν άλλοι που έχουν κάνει.

Για εμένα 2 ίδια ΝΟΡΜΑΛ φυσίγγια ριγμένα με 2 διαφορετικές κάνες αν έχουν παρόμοιες συγκεντρώσεις θα έχουν και παρόμοιες διατρήσεις.
Σωστό ή λάθος μένει να αποδειχθεί.
Αυτό συμβαίνει σε οποιαδήποτε θερμοκρασία υγρασία.

Εκεί που ίσως η διαφορά του κώνου γίνεται πιο σημαντική είναι σε φυσίγγια δυναμίτες.
Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται και ούτε θέλω να μάθω.

Είναι τρελό να πιστεύει κάποιος για μαγικές ή μυστικές ή άλλες συνταγές ατσαλιών που σκοτώνουν και αλλες όχι.

Αυτά τα πράγματα αφήστε τα για το τμήμα μάρκετινγκ των εταιριών.

Δεν μπορούν να λέγονται στα σοβαρά.

Φυσικά όμως και το ατσάλι παίζει ρόλο.

Παίζει ρόλο η αντοχή του βασικά και τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με την δουλειά που θα κάνει.

Άλλη κάνη σκουριάζει ευκολότερα, άλλη βαθουλώνει ευκολότερα αν την χτυπήσεις, άλλη θα σκάσει στα 2500bar και άλλη στα 3000bar.

Αν η εσωτερική διαμόρφωση και γεωμετρία είναι η ίδια θα αποδώσουν το ίδιο.

Είναι τρελό επίσης για εμένα να λέγεται ότι οι κάνες επηρεάζονται από θερμοκρασία, υγρασία περιβάλλοντος.

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό το πράγμα ... κανένας δεν το ισχυρίζεται.

Αν ρίξεις τουφεκιές και ζεματίσουν πάμε σε άλλα φαινόμενα.

Ωραίες οι κυνηγετικές ιστορίες αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα.
τον φορτωσατε τωρα...δεν ξερω αν τον καταλαβατε....αρχισε τις εκθεσεις...σε λιγο...ερχονται τα διαγραμματα και η σεμνη τελετη θα λαβει τελος και θα αποκατασταθει η ταξη και καθε κατεργαρης θα παει στον παγκο του...
 
Εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω και το γράφω κιόλας ότι δεν το γνωρίζω
Γνωρίζω μόνο ότι λέει η Benelli ότι κάνει
Εσύ αν το έχεις διαπιστώσει καλώς άλλοι που είχαν και έχουν γράψει κατά καιρούς δεν το είχαν διαπιστώσει
Άκου Γιώργη είχα τη πρώτη becacia τη πρώτη centro και 2 super sport μια εγώ μια ο πατέρας μου εκεί που σκότωναν αυτές με το φουλ σκότωνε η super sport με το 4* και φυσίγγια ιδιογομωσης πάντα τότε δοκιμασμένα όχι η μία τα πήγαινε που λέμε και η άλλη όχι απλά η ςς έβγαζε μπάλες και οι άλλες κλασικά καλές ντουφεκιες και τα ντουφέκια τα είχα χρόνια όχι μήνες τώρα το τι βλέπει ο κάθε ένας εξαρτάται και το τι προσδοκίες έχει και το που σηκώνει όπλο εγώ σηκωνω πάντα και εκτός ορίων 40 μέτρων και λίγο παραπάνω και υπλογιζω καλά ακόμα τις αποστάσεις οι οικοδομές και τα μηχανήματα μας έσπασαν τη μέση.
 
Άκου Γιώργη είχα τη πρώτη becacia τη πρώτη centro και 2 super sport μια εγώ μια ο πατέρας μου εκεί που σκότωναν αυτές με το φουλ σκότωνε η super sport με το 4* και φυσίγγια ιδιογομωσης πάντα τότε δοκιμασμένα όχι η μία τα πήγαινε που λέμε και η άλλη όχι απλά η ςς έβγαζε μπάλες και οι άλλες κλασικά καλές ντουφεκιες και τα ντουφέκια τα είχα χρόνια όχι μήνες τώρα το τι βλέπει ο κάθε ένας εξαρτάται και το τι προσδοκίες έχει και το που σηκώνει όπλο εγώ σηκωνω πάντα και εκτός ορίων 40 μέτρων και λίγο παραπάνω και υπλογιζω καλά ακόμα τις αποστάσεις οι οικοδομές και τα μηχανήματα μας έσπασαν τη μέση.
Γιάννη δεν προσπαθώ να σε βγάλω ούτε τρελό ούτε ψεύτη ούτε εσένα ούτε και κανέναν άλλο
Το ότι υπάρχουν πολλές φορές μεγάλες αποκλίσεις στις απόψεις έχει να κάνει όπως πολύ σωστά γράφεις και με τις προσδοκίες που έχει ο καθένας και με λάθος υπολογισμούς επάνω στο κυνήγι και με λάθος μέτρα στο κοντάκι και λόγω ότι όλοι δεν έχουν τα ίδια χέρια
Βλητικα εννοώ η browning 2000 που έχω έβγαζε καλύτερες ντουφεκιες από την από την fusion evolve που είχα με 76 άρα κανη και την πούλησα λόγο εμπλοκών .
Αυτό πως εξηγείται όμως;
Είχε την συνταγή και την χάλασε γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;
Ή η αλλαγή γεωμετρίας σε διευρυμένο αυλό έφερε αυτή την διαφορά;
 
Αν το ήξερα φίλε θα το έλεγα αλλά στα περισσότερα φυσίγγια που δουλεύονται που είναι μέχρι 33 γρ και τελευταία έχουμε πέσει και κάτω των 30 πολλοί νομίζω ότι μέχρι 18.6 είναι υπεραρκετος και μη μου πεις για φαμπαρμ γιατί καταλήγει σε 18.4 πριν το τσοκ οι αυλοί για μένα άνω των 18.6 είναι για άνω των 36 γρ σε ψιλά και άνω των 40/42 σε χοντρό πιο κάτω υστερούν και θέλουν στενότερο τσοκ για να αποδοσουν όπως ένας μη διερυμενους με το ίδιο φυσίγγι,για συγκέντρωση μιλάω .
 
Άκου Γιώργη είχα τη πρώτη becacia τη πρώτη centro και 2 super sport μια εγώ μια ο πατέρας μου εκεί που σκότωναν αυτές με το φουλ σκότωνε η super sport με το 4* και φυσίγγια ιδιογομωσης πάντα τότε δοκιμασμένα όχι η μία τα πήγαινε που λέμε και η άλλη όχι απλά η ςς έβγαζε μπάλες και οι άλλες κλασικά καλές ντουφεκιες και τα ντουφέκια τα είχα χρόνια όχι μήνες τώρα το τι βλέπει ο κάθε ένας εξαρτάται και το τι προσδοκίες έχει και το που σηκώνει όπλο εγώ σηκωνω πάντα και εκτός ορίων 40 μέτρων και λίγο παραπάνω και υπλογιζω καλά ακόμα τις αποστάσεις οι οικοδομές και τα μηχανήματα μας έσπασαν τη μέση.
Γιαννη εχεις γραψει πολλες φορες για την ss....τi διαφοροποιει αυτο το οπλο της benelli απο τη δικη μου που εχω τωρα;...δυο διαφορες που βλεπω ειναι οτι η ss εχει πορτινγκ στην κανη, η δικη μου δεν εχει...και η 2η οτι η ss εχει εσω εξω τσοκ ενω η be εχει εσωτερικα...αααα..υπαρχει και μια 3η ...η be εχει το power bore ενω στην ss δε βλεπω να γραφει μεσα στα specs οτι φοραει crio barell power bore...δηλαδη αυτο που εχω απορια ειναι πως η ss ριχνει καλα και οι αλλες δε ριχνουν...δε βρισκω ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα που το προκαλει αυτο...
 
Το μνμ δεν εκφράζει κάποια νευρικότητα απλά είναι ένα γραπτό μνμ χωρίς χρονοροη και ζωντάνια.εγω σε ξαναρωτάω,έγραψες ένα μνμ σωστό γενικά.οκ.εσυ τόσα χρόνια κάτοχος Γκολντ από την εμπειρία σου με αυτό το τουφέκι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα,επιμένεις να παραμένεις σ' αυτό το συμπέρασμα? Εσύ μπορεί να έχεις κάνει τα 4πλασια κυνήγια από εμένα φίλε...αλλά μάλλον αν μένεις σ αυτά τα γενικά συμπεράσματα ,δεν την έχεις κυνηγήσει ...και δεν την έχεις κυνηγήσει στις συνθήκες και στο θήραμα που αναφέρει εδώ το ποστ που μιλάμε.δεν θα απαντούσες έτσι γιατί και με χέρια και με μάτια και με φυσίγγι σωστό αυτά τα όπλα δεν σκοτώνουν όπως αυτά που κακώς ανέφερες. Δε μπορώ να καταλάβω πως δεν σου έχει κάνει εντύπωση αυτό το πραγμα
Κουλαρε μπας κ βγάλω άκρη με την πάρτη σου‼️τι λες τώρα ότι δεν σκοτώνει η Γκολντ η σκοτώνει καλύτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα όπλα του ανταγωνισμού κ δεν το πήρα χαμπάρι❓
Η εμπειρία η δική μου, μικρή μεγάλη αυτή είναι, ΟΤΙ οοοοοολα μα όλα ,ακόμη κ η δική σου ακριβοθωρητη βε3 .... Τα όπλα σκοτώνουν.-σαρεσει δε σαρεσει,πως θα γίνει δλδ‼️
 
Πάντως θα ήθελα να κάνω μια κόντρα τα 3 τουφέκια μου σε χαρτόνια, καθώς αντιπροσωπεύουν 3 διαφορετικές σχολές. Optima bore, tribore και power bore criobarell. Το κουβάλημα βαριέμαι και την ταλαιπωρία. Γιατί αν σας πω στο κυνήγι τι θα δώ ή τι έχω δεί δε θα μπορεί να αποδειχθεί!
 
Στους -15C το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που είναι πίσω από το όπλο,οχι η κάννη ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο καθένας για να απαλύνει το κλαμπανι του.
Τα εμπορικά φυσίγγια απλά σταματάνε να δουλεύουν.Η πυρίτιδα πρέπει να είναι ανεβασμένη και τα γραμμάρια κάτω.Δεν υπάρχει καρτέρι παρά γιούρια σε κωλωμενα παπιά.Μην γράφετε ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ σας διαβάζει κόσμος που δεν έχει ιδέα και σχηματίζει φανταστικές εικόνες.Ευτυχως που τα ατσάλινα σας είναι άγνωστη λέξη γιατί θα μας διάβαζε η Ευρώπη σαν τον Αρκά για να γελάει με τα χάλια μας!
 
Στους -15C το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που είναι πίσω από το όπλο,οχι η κάννη ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο καθένας για να απαλύνει το κλαμπανι του.
Τα εμπορικά φυσίγγια απλά σταματάνε να δουλεύουν.Η πυρίτιδα πρέπει να είναι ανεβασμένη και τα γραμμάρια κάτω.Δεν υπάρχει καρτέρι παρά γιούρια σε κωλωμενα παπιά.Μην γράφετε ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ σας διαβάζει κόσμος που δεν έχει ιδέα και σχηματίζει φανταστικές εικόνες.Ευτυχως που τα ατσάλινα σας είναι άγνωστη λέξη γιατί θα μας διάβαζε η Ευρώπη σαν τον Αρκά για να γελάει με τα χάλια μας!
Και μπορεί να λες και πολύ -15. Εδώ για κοτσύφια είχα κατεβει στην Αρκαδία πρωινό με -9 , εκτός του οτι είχα γίνει παγοκολώνα τα 32 γρ σε 3 τύπους που είχα έκοβαν μέχρι 25 μέτρα...
 
Οι
Κουλαρε μπας κ βγάλω άκρη με την πάρτη σου‼️τι λες τώρα ότι δεν σκοτώνει η Γκολντ η σκοτώνει καλύτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα όπλα του ανταγωνισμού κ δεν το πήρα χαμπάρι❓
Η εμπειρία η δική μου, μικρή μεγάλη αυτή είναι, ΟΤΙ οοοοοολα μα όλα ,ακόμη κ η δική σου ακριβοθωρητη βε3 .... Τα όπλα σκοτώνουν.-σαρεσει δε σαρεσει,πως θα γίνει δλδ‼️

Κουλαρε μπας κ βγάλω άκρη με την πάρτη σου‼️τι λες τώρα ότι δεν σκοτώνει η Γκολντ η σκοτώνει καλύτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα όπλα του ανταγωνισμού κ δεν το πήρα χαμπάρι❓
Η εμπειρία η δική μου, μικρή μεγάλη αυτή είναι, ΟΤΙ οοοοοολα μα όλα ,ακόμη κ η δική σου ακριβοθωρητη βε3 .... Τα όπλα σκοτώνουν.-σαρεσει δε σαρεσει,πως θα γίνει δλδ‼️
Βρε όλα τα όπλα σκοτώνουν αλλά σχ,Γκολντ μαξους με,g3 versa , σκάνε τα πουλιά.

Αν το είχες πάρει χαμπάρι εσύ δεν θα εκθειάζει Με τόσο γενικό τρόπο τους παράγοντες επομηση ,μέτρα σωστό πυρομαχικο.γιατι απ' όσο ξέρεις στα όπλα που ανέφερα ότι και να βάλεις σε μεγάλο βαθμό θα δεις ελεεινά σκασιματα.


Εσύ έπρεπε να μας πεις μια εμπειρία σε τέτοια κυνήγια με την Γκολντ σου.
 
Στους -15C το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που είναι πίσω από το όπλο,οχι η κάννη ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο καθένας για να απαλύνει το κλαμπανι του.
Τα εμπορικά φυσίγγια απλά σταματάνε να δουλεύουν.Η πυρίτιδα πρέπει να είναι ανεβασμένη και τα γραμμάρια κάτω.Δεν υπάρχει καρτέρι παρά γιούρια σε κωλωμενα παπιά.Μην γράφετε ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ σας διαβάζει κόσμος που δεν έχει ιδέα και σχηματίζει φανταστικές εικόνες.Ευτυχως που τα ατσάλινα σας είναι άγνωστη λέξη γιατί θα μας διάβαζε η Ευρώπη σαν τον Αρκά για να γελάει με τα χάλια μας!
Έγραψες‼️
 
Και μπορεί να λες και πολύ -15. Εδώ για κοτσύφια είχα κατεβει στην Αρκαδία πρωινό με -9 , εκτός του οτι είχα γίνει παγοκολώνα τα 32 γρ σε 3 τύπους που είχα έκοβαν μέχρι 25 μέτρα...
Έχεις βε 3❓άμα δεν έχς δεν ξέρς‼️εκεί φτάσαμε‼️
 
Back
Top