Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Αν το ήξερα φίλε θα το έλεγα αλλά στα περισσότερα φυσίγγια που δουλεύονται που είναι μέχρι 33 γρ και τελευταία έχουμε πέσει και κάτω των 30 πολλοί νομίζω ότι μέχρι 18.6 είναι υπεραρκετος και μη μου πεις για φαμπαρμ γιατί καταλήγει σε 18.4 πριν το τσοκ οι αυλοί για μένα άνω των 18.6 είναι για άνω των 36 γρ σε ψιλά και άνω των 40/42 σε χοντρό πιο κάτω υστερούν και θέλουν στενότερο τσοκ για να αποδοσουν όπως ένας μη διερυμενους με το ίδιο φυσίγγι,για συγκέντρωση μιλάω .
Αν και δεν ρίχνω πλέον πάνω από 36γρ δείτε στενό αυλό και γομώσεις πάνω από 48γρ.
Πάντα το φυσίγγι παίζει ρόλο ...
Αν ρίχνεις κλαμπανοφύσιγγα δεν σου φταίει η κάνη.

Remington Nitro 2 full.jpg

Remington Nitro 4 full.jpg

3_1_1.jpg

3_2_1.jpg

3_4_1.jpg
 
2014 με -22C διασχίζω την λίμνη Razna της Λετονίας με Dacia duster.Με έχουν βάλει να οδηγήσω στον πάγο.Εχω γίνει κίτρινος γιατί ξέρω ότι έχει βάθος 140 μέτρα.2 Λετονοί και ένας Ρώσος μέσα έχουν χεστει στο γέλιο.ΟΛΟΙ με δίκανα baikal και τα παπιά χιλιάδες πιασμένα στα καλάμια.2 ντουφεκιες και ζυγωματικο σαν της μαϊμούς τον πάτο εγώ.Ο Ρώσος έριξε και ένα χέσιμο με την ησυχία του φεύγοντας.20 λεπτά έψαχνα μια χήνα και την βρήκα κοκκαλωμενη σαν βατραχοπεδιλο.
Απο τις ιστοριες του αδερφου και την ζωη του τρια χρονια καπου κοντα στο καναδα απο οπου ενω ειχε ακομη καλυτερη επαγγελματικη προταση τελικα εφυγε μην αντεχοντας την ζωη σε τετοιες συνθηκες και την εξιστορηση του τι σημαινει να κατουρησεις εξω με μειων τοσους βαθμους δεν θελω να σκεφτω τον ρωσσο που εκατσε να χ……. .RESPECT. .sarcastic.
 
Απο τις ιστοριες του αδερφου και την ζωη του τρια χρονια καπου κοντα στο καναδα απο οπου ενω ειχε ακομη καλυτερη επαγγελματικη προταση τελικα εφυγε μην αντεχοντας την ζωη σε τετοιες συνθηκες και την εξιστορηση του τι σημαινει να κατουρησεις εξω με μειων τοσους βαθμους δεν θελω να σκεφτω τον ρωσσο που εκατσε να χ……. .RESPECT. .sarcastic.
Εγώ που βγήκα άνετος με κούπα καφέ ζεστό να κάνω τσιγάρο και έμεινα με το χερούλι στο χέρι μετά το κρακ που άκουσα .cofee.
 
Φυσικά και προσφέρει ο κώνος συναρμογής ,όπως και το πορτινγκ και οι διευρυμένοι αυλοι και τα μακριά και καλοφτιαγμένα τσοκ κλπ. Οι εταιρείες των όπλων ξοδεύουν τεράστια ποσά στη έρευνα για την βελτίωση της ποιότητας της ντουφέκιες ........ Δεν είναι μαλακές κάτι ξέρουν........ Αν δεν υπήρχαν διάφορες απόδοσης μεταξύ των κανών θα ήταν όλες ίδιες κανείς δεν θα ασχολούνταν με αυτό το κομμάτι....... Εμείς πάμε τώρα να ανακαλύψουμε την Αμερική...... Δεν γίνεται μας πρόλαβαν άλλοι.........
Βαγγέλη ψάξε να βρεις αποτύπωση από Perazzi στο internel.
Καημό το έχω ... δεν θα βρεις ούτε μια !!!

Από τα όπλα που σκοτώνουν θα βρεις αρκετά στοιχεία.
Όποιος ενδιαφέρεται για την αλήθεια την βρίσκει ... απλά πρέπει να ψάξει λίγο.
Ενδιαφέρον πάντως που όλοι δεν έχουν ποστάρει ούτε μια δοκιμή ...

Λοιπόν κύριοι (και δεν αναφέρομαι σε εσένα γιατί έχεις ποστάρει πολλές δοκιμές) αν νομίζετε ότι τα λόγια σκοτώνουν κάνετε λάθος.
Ποστάρετε καμιά συγκριτική δοκιμή και συζητάμε πάνω σε αυτές.
 
Είναι που δεν προσφέρει τίποτα που λένε κάποιοι όπως και ο κώνος τίποτα και αυτός δε προσφέρει και η αχρωμιωτη κανη τίποτα και τα μακριά τσοκ τίποτα .και όλες οι κανες είναι ίδιες .
Ακριβώς όπως τα λες :)
Ρώτησε το Άρη Καλαμάτα ,τον ψιλακη αν τον ξέρεις δεν γράφω για άλλους γιατί δεν τους ξέρεις.

Δεν ρωτάω κανέναν Γιάννη ... βρίσκω όπλα και κάνω δοκιμές ...
7% η διαφορά με το ίδιο φυσίγγι, ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια σύσφιξη Μ2 με Gemini vs όπλο που σκοτώνει με Kicks πάνω με κώνο αεροδρόμιο και αυλό από οχτάιντσο ...

Αν ρίχναμε με το ίδιο κλασικό τσοκ πόση άραγε λες να ήταν η διαφορά ?
.think.
Απορώ αν έχετε κάνει έστω και μια δοκιμή ρε παίδες ... ειλικρινά θα με τρελάνετε
 
Αν και δεν ρίχνω πλέον πάνω από 36γρ δείτε στενό αυλό και γομώσεις πάνω από 48γρ.
Πάντα το φυσίγγι παίζει ρόλο ...
Αν ρίχνεις κλαμπανοφύσιγγα δεν σου φταίει η κάνη.

View attachment 55453

View attachment 55457

View attachment 55454

View attachment 55455

View attachment 55456
Η νεροσωληνα εκανε αυτες τις τουφεκιες;Εχεις βαλει remi κανη επανω και μας δουλευεις μου φαινεται αλλιως τι βασανιζεται ο Γιαννης να πει και αυτος κατι για τις αμερικανες .Παντως εγω πηρα μαντιλι και σκουπισα τα δακρυα μου απο συγκινηση για ημουν ετοιμος να σεντραρω την Μ2 τουτη τη στιγμη οχι για καποια αμερικανα βεβαια αλλα παλι για benelli οχι και κουταμαρες.
 
Ε
Να πω μια προσωπική εμπειρία από παλαιότερη δουλειά... Εχω δουλέψει το 2016 στο χιονοδρομικο του Παρνασσου... Βρισκόμασταν στα μπουθ των ταμείων μαζι με τον υπεύθυνο ταμειων... Το θερμόμετρο δείχνει - 15 βαθμούς με αίσθηση - 24, αφου κυριολεκτικά την περιοχή σαρωναν ισχυροι βοριάδες 8-9 μποφορ σε υψόμετρο 1650 μετρα... Βγήκαμε για τσιγάρο λιγο πριν ανοιξουν τα ταμεία για το κοινο... Πρεπει να αντέξαμε γυρω στα 20 δευτερόλεπτα... Εχω κ σχετικό βίντεο... Δεν μπορώ να διανοηθω πως κάποιος σώφρων ανθρωπος θα βγει για κυνηγι με τετοιες συνθήκες...κ φοραγαμε κ τα ειδικά μπουφαν για τέτοιες συνθήκες
έχω κυνηγήσει 5 μέρες έτσι στον Έβρο με -18 και 8 μποφόρ αερα μια χαρά αντέχεις με τον κατάλληλο εξοπλισμό…. Το έχω ξαναγράψει έριχνα και η κάνη από το όπλο ήταν παγωμένη άσπρη από επάνω και δεν ξεπάγωσε από της Τουφεκιές το όπλο που κυνηγούσα ήταν άψογο δεν έκανε την παραμικρή εμπλοκή και είχε εξαιρετική απόδοση με τα κατάλληλα πυρομαχικά βέβαια. Δυστυχώς έχασα το βίντεο ήταν τα παλιά κινητά με της κάρτες μνήμης.
 
Η νεροσωληνα εκανε αυτες τις τουφεκιες;Εχεις βαλει remi κανη επανω και μας δουλευεις μου φαινεται αλλιως τι βασανιζεται ο Γιαννης να πει και αυτος κατι για τις αμερικανες .Παντως εγω πηρα μαντιλι και σκουπισα τα δακρυα μου απο συγκινηση για ημουν ετοιμος να σεντραρω την Μ2 τουτη τη στιγμη οχι για καποια αμερικανα βεβαια αλλα παλι για benelli οχι και κουταμαρες.
Εμμμμμ τι να καθίσω να δοκιμάζω #8 με 3* και να χαίρομαι για ένα 10%.
Πάρτε ένα Remington Nitro Magnum 2 ή 4 (τα δίνουν και χύμα) και ρίξτε το στα 36,5μ (όχι δρασκελιές) με την V3 με Full ...
Λογικά θα πρέπει να ξεπεράσει κατά πολύ το 100%

Άκουσα ότι τα nitro στον έβρο δεν σκοτώνουν στα 35μ αχααχχαχχα φούστη βόρειε πόλε !!!!
 
Ε

έχω κυνηγήσει 5 μέρες έτσι στον Έβρο με -18 και 8 μποφόρ αερα μια χαρά αντέχεις με τον κατάλληλο εξοπλισμό…. Το έχω ξαναγράψει έριχνα και η κάνη από το όπλο ήταν παγωμένη άσπρη από επάνω και δεν ξεπάγωσε από της Τουφεκιές το όπλο που κυνηγούσα ήταν άψογο δεν έκανε την παραμικρή εμπλοκή και είχε εξαιρετική απόδοση με τα κατάλληλα πυρομαχικά βέβαια. Δυστυχώς έχασα το βίντεο ήταν τα παλιά κινητά με της κάρτες μνήμης.
Το οπλακι σου δεν μας λες τι ονοματακι εχει που συνεχιζε να δουλευει διοτι με αυτες τις συνθηκες τα πρασινια περνανε στα μουτρα σου και το μονο που θες ειναι η καραμπινα σου να μη γινει μονοκανο η να αλλαζεις ανταλακτικα εκεινη την στιγμη.Ποιο ειναι λοιπον το 1ο ζητουμενο για τα πρασινια ;Αναρωτηθητε αλλα οσοι εχουν κυνησει στο Δελτα το ξερουν πολυ καλα το ποιημα δεν χρειαζεται να τους το πει καποιος για να το μαθουν.
 
Ε

έχω κυνηγήσει 5 μέρες έτσι στον Έβρο με -18 και 8 μποφόρ αερα μια χαρά αντέχεις με τον κατάλληλο εξοπλισμό…. Το έχω ξαναγράψει έριχνα και η κάνη από το όπλο ήταν παγωμένη άσπρη από επάνω και δεν ξεπάγωσε από της Τουφεκιές το όπλο που κυνηγούσα ήταν άψογο δεν έκανε την παραμικρή εμπλοκή και είχε εξαιρετική απόδοση με τα κατάλληλα πυρομαχικά βέβαια. Δυστυχώς έχασα το βίντεο ήταν τα παλιά κινητά με της κάρτες μνήμης.
για πε ποιο ήταν;

* ώρα να πει κανα ντερυα κανα γλουγλου να γίνει το σώσε!
 
Αν και δεν ρίχνω πλέον πάνω από 36γρ δείτε στενό αυλό και γομώσεις πάνω από 48γρ.
Πάντα το φυσίγγι παίζει ρόλο ...
Αν ρίχνεις κλαμπανοφύσιγγα δεν σου φταίει η κάνη.

View attachment 55453

View attachment 55457

View attachment 55454

View attachment 55455

View attachment 55456

Τα λεμε συνεχεια....Το φυσιγγιο κανει την διαφορά σε ολα τα οπλα και καννες....Και ανεβαζουμε
δοκιμες με συγκριτικα στοιχεια....Αλλα στου κουφού την πορτα...οσο θελεις βροντα Βασιλη μου !!!
 
Αν δείτε στο σαιτ της ΕΜΥ έχει καταμετρημενες τις χαμηλότερες θερμοκρασίες όλων των σταθμών της τα τελευταία χρόνια, φυσικά μέσα σε κλώνους χωρίς άνεμο ή έκθεση στον ήλιο. -10 με τα ρούχα στεγνά είναι πιο υποφερτό από +5 με τα ρούχα υγρά.
 
Back
Top