Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Ότι και πονηραδες να γράφεται κάποιοι είστε ανεπιδεκτοι μαθήσεως και ότι σχολεία και νά τελειώσατε .
αυτοαναιρείσαι διότι:
Αν είσαι "ανεπίδεκτος μαθήσεως" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βγάλεις "σχολεία" και σχολές
μπορείς 'ομως να βγάλεις το σκυλάκι σου για βόλτα........

Πρέπει να μάθετε την πραγματικότητα και όχι τα κοληματα και τα βιβλία που διαβάζεται πριν 50 χρόνια .
τι εστι "πραγματικότητα";
να σΕ πω μια πραγματικότητα;
πραγματικότητα είναι ότι οι έρευνες του δρα Τζόουνς και του μακαρίτη του Γουίνστον που έγιναν πρόσφατα στον 21 αιώνα, συμφωνούν εν πολλοίς με τις μελέτες των Ζουρνεε, Μπουραρντ, Τσωρτσιλ κ.α. που έγιναν τον 19 αιώνα
ξέρεις γιατί;
δίοτι η πραγματικότητα είναι ότι στον 21 αιωνα ούτε εμείς ούτε τα θηράματα αλλάξαμε πλανήτη
ζούμε στον ίδιο πλανήτη με τις ίδιες φυσικοχημικές ιδιότητες
Η μπενελι έχει επιβληθεί καθαρά λόγο αξιοπιστίας και απλότητας
συμφωνώ
η Ρεμίνγκτον λόγο βλητικής απόδοσης
λόγω ΦΗΜΗΣ για βλητική απόδοση, όπως και η Auto5 η Breda Ελατηρίου, η 48 AL κ.λ.π.
και η Μπερέτα ως η κορυφή των αερίων
όντως ΗΤΑΝ
και με καλά βλητικα αποτελέσματα
όπως όλες....
ήταν έτσι από χρόνια και δεν έχει αλλάξει ακριβώς τίποτα και κάποιοι εδώ προσπάθειτε να ανακαλύψετε τώρα με εξυπνάδες ότι η γη είναι στρογγυλή μπορεί τους νέους και όσους δεν έχουν ιδέα από κυνήγι ίσως να τους πείσετε παιδιά συνεχίστε αλλά φιλικά μη πολυπιστευεται όσα γράφεται .Ο κάθε ένας ας κυνηγάει με ότι γουστάρει αλλά άλλο το τι πιστεύω και άλλο το τι ισχύει.
γίνεσαι εριστικός και αγενής ελλείψη ΣΟΒΑΡΩΝ επιχειρημάτων

θα το πω με 2 λόγια για να καταλάβουν οι παρακολουθούντες την συζήτηση
Πιστεύω όσα γράφουν άνθρωποι με γνώσεις που ανάλωσαν την ζωή τους στην έρευνα, που έβγαλαν σχολές, πανεπιστήμια, που άνοιξαν ορίζοντες για όλους εμάς, που δαπάνησαν χρόνο και χρήμα στις δοκιμές... και όχι στον κάθε τυχάρπαστο του καφενείου ή του διαδικτύου που λέει τις αβάσιμες "θεωρίες" του................
 
Γιάννη πες μου ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ να πιστέψω εσένα κι όχι π.χ. τον αείμνηστο ΛΩΡΥ που και το γνωσιακό υπόβαθρο είχε και ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ βολές ανέλυσε και τα μέσα και το χρήμα (όμιλος Ολιν) διέθετε για να κάνει σοβαρές έρευνες
ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ!!!
 
Ηρέμησε βρε φίλε θα πάθεις τίποτα ...

Σε ρώτησα κάτι απλό πιο πριν.
Μια καλή και μια άχρηστη κάνη με μηχανισμό αδράνειας πόσα μέτρα λες να έχουν διαφορά στο πεδίο σε κρύο και σε παπιά.
Μια απόσταση θέλω κατ εκτίμηση δική σου.

Αν δεν έχεις ρίξει με αδράνεια και δεν μπορείς να μου την δώσεις, οκ δεν πειράζει.
Τι να πάθει αυτός ρε ,που τον διαβάζω κ είναι λες κ περνάω μικροεγκεφαλικα‼️
δεν έχω αποκωδικοποιήσει ακόμη ,το μοτίβο σκέψης του‼️
 
Γιαννη με συγχωρεις που θα στο πω αλλα με τον τροπο που επιμένεις και επαναλαμβανεσαι μου θυμίζεις τα χρονια του Σοβιετ που ολα επιβαλλονταν θα της ΠΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.Εχεις αγαπητε σε καποιες επισυμανσεις δικιο αλλα ο τροπος με τον οποιο αναφερεσαι χανεις το δικιο σου.Πρεπει ομως να σεβαστουμε και τους συναδελφους που ειχαν και εχουν τις προσωπικες τους εμπειριες και εχουν καταληξει και αυτοι στα δικα τους συμπερασματα.
 
Γιαννη με συγχωρεις που θα στο πω αλλα με τον τροπο που επιμένεις και επαναλαμβανεσαι μου θυμίζεις τα χρονια του Σοβιετ που ολα επιβαλλονταν θα της ΠΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.Εχεις αγαπητε σε καποιες επισυμανσεις δικιο αλλα ο τροπος με τον οποιο αναφερεσαι χανεις το δικιο σου.Πρεπει ομως να σεβαστουμε και τους συναδελφους που ειχαν και εχουν τις προσωπικες τους εμπειριες και εχουν καταληξει και αυτοι στα δικα τους συμπερασματα.
Εύκολα ,μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι αναφέρεσαι σε μένα‼️
Καθάρισε το‼️
 
Ότι και πονηραδες να γράφεται κάποιοι είστε ανεπιδεκτοι μαθήσεως και ότι σχολεία και νά τελειώσατε .Πρέπει να μάθετε την πραγματικότητα και όχι τα κοληματα και τα βιβλία που διαβάζεται πριν 50 χρόνια .Η μπενελι έχει επιβληθεί καθαρά λόγο αξιοπιστίας και απλότητας η Ρεμίνγκτον λόγο βλητικής απόδοσης και η Μπερέτα ως η κορυφή των αερίων και με καλά βλητικα αποτελέσματα ήταν έτσι από χρόνια και δεν έχει αλλάξει ακριβώς τίποτα και κάποιοι εδώ προσπάθειτε να ανακαλύψετε τώρα με εξυπνάδες ότι η γη είναι στρογγυλή μπορεί τους νέους και όσους δεν έχουν ιδέα από κυνήγι ίσως να τους πείσετε παιδιά συνεχίστε αλλά φιλικά μη πολυπιστευεται όσα γράφεται .Ο κάθε ένας ας κυνηγάει με ότι γουστάρει αλλά άλλο το τι πιστεύω και άλλο το τι ισχύει.
Είναι νέα τακτική στο φόρουμ ότι όποιος διαφωνεί με την γνώμη μας να μην έχει εμπειρία στο κυνήγι ?
Από προχθές άκουσα ότι δεν έχω κυνηγήσει παπιά, τσίχλες και λαγό.
Σε λίγο θα ακούσω ότι δεν κυνηγάω και γουρούνια. .sarcastic.
Ένας μια φορά με ρώτησε αν κυνηγάω καν .hair.

Ή θα καθήσω να απολογηθώ επειδή διαβάζω βιβλία και κάνω υπολογισμούς ?
Θα σου πω ότι η ίδια η APEX προτείνει βαλλιστικό πρόγραμμα με το οποίο βγάζω τα ίδια αποτελέσματα και σε ταχύτητες και σε διάτρηση.
Και αυτοί άσχετοι είναι ?
Απλά το δικό μου βγάζει και 5-6 ακόμα στοιχεία παραπάνω.
Δεν συμφωνώ με όλα αυτά που διαβάζω στα βιβλία ... προσπαθώ να τα φιλτράρω.
Δέχομαι όμως ο άλλος να έχει διαφορετική άποψη από την δική μου.

Ότι συγκριτική δοκιμή έχει ποσταριστεί με την rem vs οτιδήποτε η rem βρίσκεται στα ίδια επίπεδα ή χαμηλότερα.
Και αυτές λάθος είναι οι δοκιμές ?
Ή αν γίνονταν στους -10 θα αντιστρέφονταν τα αποτελέσματα ?
Κάποιοι έψαξαν και βρήκαν τον όρο περιφερειακή διάτρηση ... εεε θα κάνουμε και μια τέτοια δοκιμή για να το δούμε και αυτό.
Τώρα ανακαλύψαμε ότι τα μέταλλα επηρεάζονται από το κρύο. Σε αυτό δεν θα κάνουμε δοκιμή γιατί είναι κοτσάνα (για εμένα).

Τώρα το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι το βλέπει μόνο αυτός και απ΄ότι είδες κάποιοι δεν βλέπουν αυτά που βλέπουν άλλοι.
Οι δοκιμές όμως είναι αμείλικτες και αν γίνουν με σωστή μεθοδολογία δεν μπορεί να τις αμφισβητήσει κανένας.
Γι αυτό δεν αρέσουν ...

Περίμενε λίγο, ο ξάδερφος έχει όλμο rem 1100 76cm Full σταθερό.
Δεν σου βάζω συγκριτικό (συγκέντρωση + διάτρηση) με την καινούργια του benelli s90 75cm Full σταθερό γιατί μπορεί να βάλουν τα κλάματα μερικοί.
Κάποια στιγμή θα γίνουν όπως πρέπει να θα ποσταριστούν ... να είσαι σίγουρος για αυτό.

Εγώ όμως βλέπω ότι ένας άνθρωπος (ο ξάδερφος) απόφοιτος δημοτικού, όταν θέλει να δει κάτι στο όπλο του ή στο φυσίγγι του, τουφεκάει χαρτιά και γκαζοντενεκέδες.
Αυτό πρέπει να προβληματίσει αρκετούς.
 
Είναι νέα τακτική στο φόρουμ ότι όποιος διαφωνεί με την γνώμη μας να μην έχει εμπειρία στο κυνήγι ?
Από προχθές άκουσα ότι δεν έχω κυνηγήσει παπιά, τσίχλες και λαγό.
Σε λίγο θα ακούσω ότι δεν κυνηγάω και γουρούνια. .sarcastic.
Ένας μια φορά με ρώτησε αν κυνηγάω καν .hair.

Ή θα καθήσω να απολογηθώ επειδή διαβάζω βιβλία και κάνω υπολογισμούς ?
Θα σου πω ότι η ίδια η APEX προτείνει βαλλιστικό πρόγραμμα με το οποίο βγάζω τα ίδια αποτελέσματα και σε ταχύτητες και σε διάτρηση.
Και αυτοί άσχετοι είναι ?
Απλά το δικό μου βγάζει και 5-6 ακόμα στοιχεία παραπάνω.
Δεν συμφωνώ με όλα αυτά που διαβάζω στα βιβλία ... προσπαθώ να τα φιλτράρω.
Δέχομαι όμως ο άλλος να έχει διαφορετική άποψη από την δική μου.

Ότι συγκριτική δοκιμή έχει ποσταριστεί με την rem vs οτιδήποτε η rem βρίσκεται στα ίδια επίπεδα ή χαμηλότερα.
Και αυτές λάθος είναι οι δοκιμές ?
Ή αν γίνονταν στους -10 θα αντιστρέφονταν τα αποτελέσματα ?
Κάποιοι έψαξαν και βρήκαν τον όρο περιφερειακή διάτρηση ... εεε θα κάνουμε και μια τέτοια δοκιμή για να το δούμε και αυτό.
Τώρα ανακαλύψαμε ότι τα μέταλλα επηρεάζονται από το κρύο. Σε αυτό δεν θα κάνουμε δοκιμή γιατί είναι κοτσάνα (για εμένα).

Τώρα το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι το βλέπει μόνο αυτός και απ΄ότι είδες κάποιοι δεν βλέπουν αυτά που βλέπουν άλλοι.
Οι δοκιμές όμως είναι αμείλικτες και αν γίνουν με σωστή μεθοδολογία δεν μπορεί να τις αμφισβητήσει κανένας.
Γι αυτό δεν αρέσουν ...

Περίμενε λίγο, ο ξάδερφος έχει όλμο rem 1100 76cm Full σταθερό.
Δεν σου βάζω συγκριτικό (συγκέντρωση + διάτρηση) με την καινούργια του benelli s90 75cm Full σταθερό γιατί μπορεί να βάλουν τα κλάματα μερικοί.
Κάποια στιγμή θα γίνουν όπως πρέπει να θα ποσταριστούν ... να είσαι σίγουρος για αυτό.

Εγώ όμως βλέπω ότι ένας άνθρωπος (ο ξάδερφος) απόφοιτος δημοτικού, όταν θέλει να δει κάτι στο όπλο του ή στο φυσίγγι του, τουφεκάει χαρτιά και γκαζοντενεκέδες.
Αυτό πρέπει να προβληματίσει αρκετούς.
Συναίσθημα βερσους λογικής(κριτική-αφαιρετική σκεψη)‼️
Από κεί ,απορρέει η υποκειμενικη, βερσους αντικειμενικης αποψης‼️
 
Φίλε Φάνη, ξέχνα την άτρακτο! άνθρακας ο θησαυρός!
ο αείμνηστος Μπρίστερ το είχε αναδείξει το θέμα.... αργότερα με τις δοκιμές και τις μελέτες του Λώρυ κατέπεσε η θεωρία της ατράκτου....
δεν επηρεάζει σχεδόν καθόλου...
Τότε κάτι άλλο παίζει ρόλο. Βέβαια για να πούμε και τα θετικά των ρεμι και των win (1400, sx2) τα κοντάκια τους παρά το ότι ήταν ίσια ήταν τόσο λεπτά που σου έδιναν άνεση για επωμιση όσα ρούχα και αν φορούσες. Και δεν ακουμπουσανε μύτες ή αυτιά για να σε πονάνε.
 
Γιαννη με συγχωρεις που θα στο πω αλλα με τον τροπο που επιμένεις και επαναλαμβανεσαι μου θυμίζεις τα χρονια του Σοβιετ που ολα επιβαλλονταν θα της ΠΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.Εχεις αγαπητε σε καποιες επισυμανσεις δικιο αλλα ο τροπος με τον οποιο αναφερεσαι χανεις το δικιο σου.Πρεπει ομως να σεβαστουμε και τους συναδελφους που ειχαν και εχουν τις προσωπικες τους εμπειριες και εχουν καταληξει και αυτοι στα δικα τους συμπερασματα.
σεβαστός ο κάθε συνομιλητής μας αρκεί να σέβεται κι αυτός (πρωτίστως τον εαυτό του)
πλην όμως στον ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΟΓΟ που μετέχουμε και μας ΠΑΡΑΚΟΛΟΘΟΥΝ και ΑΛΛΟΙ δεν τίθεται ζήτημα περί "συμπερασμάτων" ή "απόψεων"
αλλά περι αληθείας ή μη!

είναι ατό που λέει ο Τζώνης:
Συναίσθημα βερσους λογικής(κριτική-αφαιρετική σκεψη)‼️
Από κεί ,απορρέει η υποκειμενικη, βερσους αντικειμενικης αποψης‼️
 
Περίμενε λίγο, ο ξάδερφος έχει όλμο rem 1100 76cm Full σταθερό.
Δεν σου βάζω συγκριτικό (συγκέντρωση + διάτρηση) με την καινούργια του benelli s90 75cm Full σταθερό γιατί μπορεί να βάλουν τα κλάματα μερικοί.
Κάποια στιγμή θα γίνουν όπως πρέπει να θα ποσταριστούν ... να είσαι σίγουρος για αυτό.
να επιβεβαιωσω οτι εχω δει την παραπανω δοκιμη ....ειδικα για τη σουπερ 90, ενα οπλο που το κυνηγησα απο το 1992 εως το 2012 δε με πουλησε πουθενα και ποτε...καμια εμπλοκη και το σακιδιο γεματο...
θα πεσει πολυ κλαμα λεμε...μα παρα πολυ....
 
Ρε παιδιά μην μαλώνετε καλά τα λέει ο Γιάννης τα Benelli δεν σκοτώνουν όπως τα Remington έχω 3 και για να είναι αξιοπρεπής στο βάλτο τα έχω κάνει πολύ μοντιφα στοις κανες έχουν αλά καλά αξιοπιστία ναι από κανες είναι μουφα
 
Πε
Ότι και πονηραδες να γράφεται κάποιοι είστε ανεπιδεκτοι μαθήσεως και ότι σχολεία και νά τελειώσατε .Πρέπει να μάθετε την πραγματικότητα και όχι τα κοληματα και τα βιβλία που διαβάζεται πριν 50 χρόνια .Η μπενελι έχει επιβληθεί καθαρά λόγο αξιοπιστίας και απλότητας η Ρεμίνγκτον λόγο βλητικής απόδοσης και η Μπερέτα ως η κορυφή των αερίων και με καλά βλητικα αποτελέσματα ήταν έτσι από χρόνια και δεν έχει αλλάξει ακριβώς τίποτα και κάποιοι εδώ προσπάθειτε να ανακαλύψετε τώρα με εξυπνάδες ότι η γη είναι στρογγυλή μπορεί τους νέους και όσους δεν έχουν ιδέα από κυνήγι ίσως να τους πείσετε παιδιά συνεχίστε αλλά φιλικά μη πολυπιστευεται όσα γράφεται .Ο κάθε ένας ας κυνηγάει με ότι γουστάρει αλλά άλλο το τι πιστεύω και άλλο το τι ισχύει.
Πέστε να μαθενουν
 
Ρε παιδιά μην μαλώνετε καλά τα λέει ο Γιάννης τα Benelli δεν σκοτώνουν όπως τα Remington έχω 3 και για να είναι αξιοπρεπής στο βάλτο τα έχω κάνει πολύ μοντιφα στοις κανες έχουν αλά καλά αξιοπιστία ναι από κανες είναι μουφα
Με ατσάλια δεν κυνηγάτε εκεί στο USA ?
 
κυριολεκτικα τα επιχειρηματα του ''benelli δεν σκοτωνει'' , αγγιζουν τις στερεοτυπικες αντιληψεις κατοικων επαρχιας (απο επαρχια ειμαι και εγω) ...και ξερετε τι λεει η ψυχοδυναμικη επιστημονικη προσεγγιση για αυτες τις αντιληψεις;....
 
Ρε παιδιά μην μαλώνετε καλά τα λέει ο Γιάννης τα Benelli δεν σκοτώνουν όπως τα Remington έχω 3 και για να είναι αξιοπρεπής στο βάλτο τα έχω κάνει πολύ μοντιφα στοις κανες έχουν αλά καλά αξιοπιστία ναι από κανες είναι μουφα
Δεν μαλώνουμε ρε Τεό, την αλήθεια ψάχνουμε‼️
Αλλά πώς να τη βρεις...όταν 1+1 κάνει 11???
 
Back
Top