Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Εύκολα ,μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι αναφέρεσαι σε μένα‼️
Καθάρισε το‼️
Εύκολα ,μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι αναφέρεσαι σε μένα‼️
Καθάρισε το‼️
Jonhnny boy συγνωμη δεν διευκρινησα σε ποιον αναφέρομαι αλλα πιστευα οτι ολοι νοιώθουμε την καταδιωξη του Γιαννη κυνηγου.
 
Δεν μαλώνουμε ρε Τεό, την αλήθεια ψάχνουμε‼️
Αλλά πώς να τη βρεις...όταν 1+1 κάνει 11???
τι 11?????
1+1 κάνει 42
το εχω δει στην πράξη!
Καλά μερικοί "είστε ανεπιδεκτοι μαθήσεως και ότι σχολεία και νά τελειώσατε ..Πρέπει να μάθετε την πραγματικότητα και όχι τα κοληματα και τα βιβλία που διαβάζεται πριν 50 χρόνια ."
ο κόσμος προοδεύει το 11 ίσχυε πριν 50 χρόνια σήμερα ισχύει 42
αμ πως!!!!
.very funny.


πλάκα κάνωωωωωω μην παρεξηγήστεεεεεεε .love.
 
Η θεωρία με τη πράξη όπως το γνωρίζεις με το να διδάξεις είναι ενιαίες τόσο μακρινές που το μόνο που τις συνδέει είναι η εμπειρία κάτι που αμφισβητητε από πολλούς δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο για σας .Πάμε για άλλα
 
Με ατσάλια δεν κυνηγάτε εκεί στο USA ?
Μη νομίζεις τα ατσάλινα λίγοι τα ρίχνουμε ότι κάνουν και εδώ λένε ότι ρίχνουν ατσάλι και το 90% ρίχνει μολύβια άστα οι νόμοι είναι για λίγους μόνο σε καμία εκδρομή ρίχνουν ατσάλι
 
Που
Γιάννη πες μου ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ να πιστέψω εσένα κι όχι π.χ. τον αείμνηστο ΛΩΡΥ που και το γνωσιακό υπόβαθρο είχε και ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ βολές ανέλυσε και τα μέσα και το χρήμα (όμιλος Ολιν) διέθετε για να κάνει σοβαρές έρευνες
ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ!!!
Σε τι καιρικές συνθήκες έκανε τις βολές με τι φυσίγγια και ποιος τον χρηματοδοτούσε καθώς και ένα τελευταίο με το μάτι τις έβλεπε γιατί και ο κυπρηδημος έχει φωτογραφία για να μας δείξει ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ δύο όπλων τσοκ δε θυμάμαι και λέει όπως βλέπεται η διαφορές είναι αμελητέες και αν τις δεις μάλλον δε φορούσε τα γυαλιά του ,επίσης σε τι αποστάσεις έγιναν με τι μέτρησε ταχύτητες και διατρήσεις και αν έκανε ντουφεκιες σε δύο και τρεις διαφορετικές αποστάσεις και σε διαφορετικές συνθήκες ? Να σου απαντήσω τι πιστεύω για τους παραπάνω κύριους έβγαλαν ένα μέσο όρο της συγκεκριμένης χρονικής στιγμής σε συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες και συγκεκριμένες αποστάσεις τίποτα παραπάνω και εννοείται ότι ήταν πολύ αξιόλογοι ,απλά δεν είναι κανόνας για μένα τουλάχιστον και ο λόγος έχουν αλλάξει όλα τα υλικά της γόμωσης τα μετάλα και τα τσοκ των κανών προς το καλύτερο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αναλογικό αν δεχθούμε ότι τότε ήταν για όλα τα όπλα Μάριε το πρώτο πράγμα που σκοτώνει για μένα είναι το κοντάκι εφόσον είσαι σωστός στις επωμισεις το φυσίγγι εάν μιλάμε για μέχρι 35 μέτρα το δεύτερο αν αρχίσουμε τον ανήφορο και έχεις απαιτήσεις θες απαραίτητα κανη να βοηθήσει κάποιες εταιρίες έχουν αυτή τη κανη κάποιες όχι και θέλουν είτε πείραγμα είτε ιδιογομωση μπορεί και τα δύο για να είσαι αποτελεσματικός εγώ αυτό έχω διαπιστώσει και το έχω συζητήσει και με πολλούς οπλουργους ,καποιούς σκοπευτές και φίλους αρωστους με όπλα ψάχνοντας συνέχεια το καλύτερο και από την εμπειρία μου που έχω κυνηγήσει με τα περισσότερα και σαν κάτοχος με όλες τις συνθήκες .Όπως ένα τελευταίο συμπέρασμα μου είναι ότι οι αχρωμιωτες είναι πιο σταθερές στις αποδώσεις ..Θα σου συμπληρώσω η μπενελι έχει γράψει ότι έκανε πάνω από 2000 βολές για να καταλήξει στον αυλό της power bowr και κατέληξε στο 18.35 που ταιριάζει καλύτερα στο σύστημα της και το 828 έχει 18.5 από ότι ξέρω δηλ πρέπει όλοι να ψάχνουμε αδράνειας με 18.35 αυλό ?Επειδή το λέει η Μπενελι .Γιατί στο τέλος θα τσαντιστω που δεν θέλω σχέση και θα πάρω αδρανείας τουρκικό με 18.7 και θα αρχίσω τις συγκρίσεις .Γι'αυτό καλό είναι να κρατάμε μικρά καλάθια για όλους και καλύτερα συμπεράσματα από τον ίδιο μας τον εαυτό στη πράξη δεν θα μας δώσει κανείς.
 
Η θεωρία με τη πράξη όπως το γνωρίζεις με το να διδάξεις είναι ενιαίες τόσο μακρινές που το μόνο που τις συνδέει είναι η εμπειρία κάτι που αμφισβητητε από πολλούς δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο για σας .Πάμε για άλλα
ΑΦΑΙΣ ΑΥΤΟΙΣ!!!!!!!
 
Ας δούμε τι λένε οι αριθμοί, κουράστηκα από το μπλα μπλα και δεν βγαίνει και νόημα.
Πρασίνι στα 60m με 400-450m/s στους -10 βαθμούς θα το ρίξεις με #1 πείτε 40gr άρα 136 σκάγια.
Πας για ένα άντε δυο πλήγματα, όχι σκασίματα.
Είστε καλοί σκοπευτές άρα δείτε τα αποτελέσματα.
Τα σκάγια είναι στον κύκλο των 76 cm στα 60m.
Είτε 60 σκάγια βάλεις είτε 120 τα ίδια παπιά θα "βαράς". Κουλό αλλά έτσι είναι ...
Αν βάλεις 50 σκάγια θα "βαράς" 1 λιγότερο και αν βάλεις 40 σκάγια ακόμα 1 λιγότερο.
Και όλα αυτά αν είστε καράκεντρο.
Οι μένουσες (ειδικά με ασσαίους) εξαρτώνται μόνο από το φυσίγγι.
Αγοράστε λοιπόν όπλα με καλά μέταλλα ... εγώ θα αγοράζω καλά φυσίγγια.

Αν τώρα ρίχνετε με κάνα φυσίγγι που ελευθερώνει τα σκάγια στα 40μ έχετε πλεονέκτημα μόνο αν σκοπεύετε καλά.

Αυτά είναι τόσο σίγουρα, όσο η ανατολή του ήλιου, διότι έχουν διασταυρωθεί και με το πραγματικό πείραμα του Nilo με ζωντανά πρασινοκέφαλα.
Φυσικά όποιος θέλει τα πιστεύει.
Γενικώς έχουμε έφεση στο να πιστεύουμε ιστορίες για αγρίους, που δεν μπορούν να διασταυρωθούν από κανέναν.
Όποιος βαράει παπιά με ασσαίους στα 60μ το κάνει με αυτά τα ποσοστά (βλέπε τύχη), με την σκοπευτική του ικανότητα (βλέπε εμπειρία) και με το φυσίγγι που ρίχνει (βλέπε ότι όλοι οι hardcore παπιάδες είναι ιδιογομωτές).

Και κάτι τελευταίο ... αν στα 30μ μπορείς να δεχθείς μια απόκλιση μισού μέτρου στα 60μ θα σε πετάξει 1μ εκτός, χώρια η σκοπευτική σου ικανότητα.
Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις το κοντάκι και η επώμιση παίζουν ακόμα πιο κρίσιμο ρόλο.

Η κάνη παίζει τον πιο μικρό ρόλο (αν παίζει κανέναν, βλέποντας τα ποσοστά).

Συνεχίστε από εκεί που σταματήσατε την κουβέντα .big smile.

papia_asaioi.jpg
 
Ας δούμε τι λένε οι αριθμοί, κουράστηκα από το μπλα μπλα και δεν βγαίνει και νόημα.
Πρασίνι στα 60m με 400-450m/s στους -10 βαθμούς θα το ρίξεις με #1 πείτε 40gr άρα 136 σκάγια.
Πας για ένα άντε δυο πλήγματα, όχι σκασίματα.
Είστε καλοί σκοπευτές άρα δείτε τα αποτελέσματα.
Τα σκάγια είναι στον κύκλο των 76 cm στα 60m.
Είτε 60 σκάγια βάλεις είτε 120 τα ίδια παπιά θα "βαράς". Κουλό αλλά έτσι είναι ...
Αν βάλεις 50 σκάγια θα "βαράς" 1 λιγότερο και αν βάλεις 40 σκάγια ακόμα 1 λιγότερο.
Και όλα αυτά αν είστε καράκεντρο.
Οι μένουσες (ειδικά με ασσαίους) εξαρτώνται μόνο από το φυσίγγι.
Αγοράστε λοιπόν όπλα με καλά μέταλλα ... εγώ θα αγοράζω καλά φυσίγγια.

Αν τώρα ρίχνετε με κάνα φυσίγγι που ελευθερώνει τα σκάγια στα 40μ έχετε πλεονέκτημα μόνο αν σκοπεύετε καλά.

Αυτά είναι τόσο σίγουρα, όσο η ανατολή του ήλιου, διότι έχουν διασταυρωθεί και με το πραγματικό πείραμα του Nilo με ζωντανά πρασινοκέφαλα.
Φυσικά όποιος θέλει τα πιστεύει.
Γενικώς έχουμε έφεση στο να πιστεύουμε ιστορίες για αγρίους, που δεν μπορούν να διασταυρωθούν από κανέναν.
Όποιος βαράει παπιά με ασσαίους στα 60μ το κάνει με αυτά τα ποσοστά (βλέπε τύχη), με την σκοπευτική του ικανότητα (βλέπε εμπειρία) και με το φυσίγγι που ρίχνει (βλέπε ότι όλοι οι hardcore παπιάδες είναι ιδιογομωτές).

Και κάτι τελευταίο ... αν στα 30μ μπορείς να δεχθείς μια απόκλιση μισού μέτρου στα 60μ θα σε πετάξει 1μ εκτός, χώρια η σκοπευτική σου ικανότητα.
Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις το κοντάκι και η επώμιση παίζουν ακόμα πιο κρίσιμο ρόλο.

Η κάνη παίζει τον πιο μικρό ρόλο (αν παίζει κανέναν, βλέποντας τα ποσοστά).

Συνεχίστε από εκεί που σταματήσατε την κουβέντα .big smile.

View attachment 55611
Αισθάνομαι προφητης.... Τα έλεγα εγω προχθές...
 
Ας δούμε τι λένε οι αριθμοί, κουράστηκα από το μπλα μπλα και δεν βγαίνει και νόημα.
Πρασίνι στα 60m με 400-450m/s στους -10 βαθμούς θα το ρίξεις με #1 πείτε 40gr άρα 136 σκάγια.
Πας για ένα άντε δυο πλήγματα, όχι σκασίματα.
Είστε καλοί σκοπευτές άρα δείτε τα αποτελέσματα.
Τα σκάγια είναι στον κύκλο των 76 cm στα 60m.
Είτε 60 σκάγια βάλεις είτε 120 τα ίδια παπιά θα "βαράς". Κουλό αλλά έτσι είναι ...
Αν βάλεις 50 σκάγια θα "βαράς" 1 λιγότερο και αν βάλεις 40 σκάγια ακόμα 1 λιγότερο.
Και όλα αυτά αν είστε καράκεντρο.
Οι μένουσες (ειδικά με ασσαίους) εξαρτώνται μόνο από το φυσίγγι.
Αγοράστε λοιπόν όπλα με καλά μέταλλα ... εγώ θα αγοράζω καλά φυσίγγια.

Αν τώρα ρίχνετε με κάνα φυσίγγι που ελευθερώνει τα σκάγια στα 40μ έχετε πλεονέκτημα μόνο αν σκοπεύετε καλά.

Αυτά είναι τόσο σίγουρα, όσο η ανατολή του ήλιου, διότι έχουν διασταυρωθεί και με το πραγματικό πείραμα του Nilo με ζωντανά πρασινοκέφαλα.
Φυσικά όποιος θέλει τα πιστεύει.
Γενικώς έχουμε έφεση στο να πιστεύουμε ιστορίες για αγρίους, που δεν μπορούν να διασταυρωθούν από κανέναν.
Όποιος βαράει παπιά με ασσαίους στα 60μ το κάνει με αυτά τα ποσοστά (βλέπε τύχη), με την σκοπευτική του ικανότητα (βλέπε εμπειρία) και με το φυσίγγι που ρίχνει (βλέπε ότι όλοι οι hardcore παπιάδες είναι ιδιογομωτές).

Και κάτι τελευταίο ... αν στα 30μ μπορείς να δεχθείς μια απόκλιση μισού μέτρου στα 60μ θα σε πετάξει 1μ εκτός, χώρια η σκοπευτική σου ικανότητα.
Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις το κοντάκι και η επώμιση παίζουν ακόμα πιο κρίσιμο ρόλο.

Η κάνη παίζει τον πιο μικρό ρόλο (αν παίζει κανέναν, βλέποντας τα ποσοστά).

Συνεχίστε από εκεί που σταματήσατε την κουβέντα .big smile.

View attachment 55611
Με τόση δουλειά που έχεις ρίξει στο θέμα, έχεις υλικό για διδακτορικό... :cool:
 
Άρα καταρρίπτεται το επιχείρημα ότι η ακατανόμαστη επιμένει σε στενό αυλό, γιατί το σύστημα αδρανείας το απαιτεί
Οχι απαραιτητα...γιατι οτι και να λεμε/λεω η ακατανομαστη ειναι ενας γιγαντας ενω η ιμπαλα ειναι βρεφος.
Εκτος και αν θελουμε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να πουμε οτι η Impala ειναι καλυτερη απο την Benelli
επειδη ξερει καλυτερα!
 
Back
Top