Αγορά όπλου με budget 1000 ευρώ

  • Thread starter Thread starter johnnys
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ονομαζομαι Γιαννης και σκεφτομαι ν αγορασω και εγω το πρωτο μου οπλο. Το θεμα ειναι οτι δεν με ενδιαφερει τοσο το κυνηγι οσο η σκοποβολη. Φυσικα θα πηγαινω με γνωστους και φιλαρακια αλλα ως κυρια χρηση θα ηθελα την σκοποβολη. Το budget δυστυχως ανερχεται μεχρι 1000 ευρω. Ως πιο εμπειροι και χρονια στον χωρο αυτο τι εχετε να μου προτεινεται ?? επαναληπτικη η ημιαυτοματη?? μηκος καννης κλπ!! Να προσθεσω εδω οτι ειμαι σχετικα μεγαλοσωμος 1,90 + που σιγουρα θα παιζει ρολο.. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
 
Καλησπέρα Γιάννη, καλώς όρισες στην παρέα μας, μια χαρά μπάτζετ έχεις, υπάρχουν καλά και αξιόπιστα όπλα σ αυτό το μπατζετ. Αν ενδιαφέρεσαι για καινούριο εγώ θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα να τα δεις από κοντά και να τα επωμησεις να δεις πιο σου έρχεται καλύτερα, ζητά την βοήθεια του πωλητή να σε καθοδηγήσει .
 
Καλύτερα ημιαυτόματη με 71 εκ κανη και τσοκακια και φλάντζες κοντακιου απαραίτητα γιατί ούτως η άλλως δεν θα σου κάθετα κανένα όπλο λόγο υψους .Εάν θέλεις να με ακούσεις πάρε μια Frankie affinity ή μια bereta Outlander βρίσκονται και οι δύο μέσα στα χρήματα που διαθέτεις και είναι εξαιρετικά όπλα ποιο εύκολα θα βολευτεις τη Frankie από θέμα κοντακιου και είναι και αδράνειας με ότι αυτό συνεπάγεται καθαρισματα κτλ γιατί λες περισσότερο για σκοποβολή.Δεν εξαιρώ τη m2 beneli αλλά η Frankie είναι καλύτερη κατά την άποψη μου.
 
Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ονομαζομαι Γιαννης και σκεφτομαι ν αγορασω και εγω το πρωτο μου οπλο. Το θεμα ειναι οτι δεν με ενδιαφερει τοσο το κυνηγι οσο η σκοποβολη. Φυσικα θα πηγαινω με γνωστους και φιλαρακια αλλα ως κυρια χρηση θα ηθελα την σκοποβολη. Το budget δυστυχως ανερχεται μεχρι 1000 ευρω. Ως πιο εμπειροι και χρονια στον χωρο αυτο τι εχετε να μου προτεινεται ?? επαναληπτικη η ημιαυτοματη?? μηκος καννης κλπ!! Να προσθεσω εδω οτι ειμαι σχετικα μεγαλοσωμος 1,90 + που σιγουρα θα παιζει ρολο.. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Σκοποβολή ; Πρακτική ;
 
Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ονομαζομαι Γιαννης και σκεφτομαι ν αγορασω και εγω το πρωτο μου οπλο. Το θεμα ειναι οτι δεν με ενδιαφερει τοσο το κυνηγι οσο η σκοποβολη. Φυσικα θα πηγαινω με γνωστους και φιλαρακια αλλα ως κυρια χρηση θα ηθελα την σκοποβολη. Το budget δυστυχως ανερχεται μεχρι 1000 ευρω. Ως πιο εμπειροι και χρονια στον χωρο αυτο τι εχετε να μου προτεινεται ?? επαναληπτικη η ημιαυτοματη?? μηκος καννης κλπ!! Να προσθεσω εδω οτι ειμαι σχετικα μεγαλοσωμος 1,90 + που σιγουρα θα παιζει ρολο.. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Η επαναληπτική δεν επιτρέπεται στον πήλινο στόχο να ξέρεις, αν θες να ασχοληθείς πχ με sporting. Ο Γιώργος σωστά ρωτάει.
 
ποιο εύκολα θα βολευτεις τη Frankie από θέμα κοντακιου και είναι και αδράνειας με ότι αυτό συνεπάγεται καθαρισματα κτλ γιατί λες περισσότερο για σκοποβολή.Δεν εξαιρώ τη m2 beneli αλλά η Frankie είναι καλύτερη κατά την άποψη μου.
Γιατί είναι καλύτερη η franchi ?
 
Καλύτερα ημιαυτόματη με 71 εκ κανη και τσοκακια και φλάντζες κοντακιου απαραίτητα γιατί ούτως η άλλως δεν θα σου κάθετα κανένα όπλο λόγο υψους .Εάν θέλεις να με ακούσεις πάρε μια Frankie affinity ή μια bereta Outlander βρίσκονται και οι δύο μέσα στα χρήματα που διαθέτεις και είναι εξαιρετικά όπλα ποιο εύκολα θα βολευτεις τη Frankie από θέμα κοντακιου και είναι και αδράνειας με ότι αυτό συνεπάγεται καθαρισματα κτλ γιατί λες περισσότερο για σκοποβολή.Δεν εξαιρώ τη m2 beneli αλλά η Frankie είναι καλύτερη κατά την άποψη μου.
Καλημέρα σε όλους.συνονοματε επειδή λέει ότι είναι 1.90+ μήπως η outlander παίρνει φέτες επιμήκυνσης γιατί 36,5 που είναι κ τα δύο φοβάμαι θα είναι κοντά για τα χέρια του
 
Απο μαρκες και μηχανισμους, θα ψαξεις και θα δοκιμασεις μόνος σου.
Εγω απλα θα σου προτεινα (μιας και σε ενδιαφερει η σκοποβολη) να παρεις κοντοκανη (51cm), αντε το πολυ 66cm.
Ολες οι ερευνες δειχνουν οτι δεν υπερτερει πουθενα η μακρυκανη απο την κοντοκανη.
Στους 40 ποντους απο τη θαλάμη, οτι ταχυτητες ειναι να αναπτυχθουν εχουν αναπτυχθει.
Ειναι λιγο πιο διαχειρισημες οι μακρυκανες στην ανακρουση λογω βαρους.
Τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες τις οποιες πολυ πιθανον να μην παρεις καν χαμπαρι.
Καλο θα ηταν να δεχεται και τσοκακια, μην ειναι cylinder.
 
Καλημέρα σε όλους.συνονοματε επειδή λέει ότι είναι 1.90+ μήπως η outlander παίρνει φέτες επιμήκυνσης γιατί 36,5 που είναι κ τα δύο φοβάμαι θα είναι κοντά για τα χέρια του
Το λέω επειδή έχω σχεδόν το ίδιο ύψος και με τις μπερετες είχα φοβερό θέμα που για μένα εινάι και το μειονέκτημα της σαν εταιρία τα χειρότερα κοντάκια .Το πρόβλημα σαν πρόβλημα θα το συναντήσει σε μεγαλύτερο βαθμό όχι στο μήκος αλλά στις άλλες κλίσεις
 
Από θέμα κοντακιου καλύτερη από bereta και θέμα βλητικής καλύτερη από beneli προσωπική μου άποψη πάντα,και καλύτερο ζύγισμα.
Εγώ απ την άλλη θα πω, πώς ποτέ δεν συμπάθησα αυτές τις ράγες στα κλείστρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά έχω ακούσει διάφορα.
Για ζύγισμα σε όπλο χωρίς αποθήκη άνω της πάπιας, νομίζω η benelli έχει τα πρωτεία, δηλαδή εργονομία μαζί με ζύγισμα, είναι τα στοιχεία που αγαπήσαμε εμείς οι "μπενελάκιδες"(και μη).
Το βλητικά, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το αναλύσω ή να το εντοπίσω σε όπλα ίδια φιλοσοφίας και ίδιων στοιχείων, οπότε εδώ απέχω
 
Το λέω επειδή έχω σχεδόν το ίδιο ύψος και με τις μπερετες είχα φοβερό θέμα που για μένα εινάι και το μειονέκτημα της σαν εταιρία τα χειρότερα κοντάκια .Το πρόβλημα σαν πρόβλημα θα το συναντήσει σε μεγαλύτερο βαθμό όχι στο μήκος αλλά στις άλλες κλίσεις
Γιάννη συμφωνώ για τα κοντάκια της ber, θυμάσαι που ανέφερα ότι μέσα σε μια σεζόν έδιωξα την A400. ως για την FRANCHI επειδή την δούλεψα 2 χρόνια τη χαμηλή Ρίγα, είναι πολύ καλή αλλά επειδή την δούλευα ταυτόχρονα με τις BENELLI ήταν διαφορετική στο σήκωμα (μπροστοβαρη)λόγω ράγες μπροστά κ πολύ βαριάς πάπιας μιλάμε για την συνθετική πάντα.οποτε μάλλον έχει δίκιο κ ο CENTRO 76 που λέει για την ραγα.
 
Εγώ απ την άλλη θα πω, πώς ποτέ δεν συμπάθησα αυτές τις ράγες στα κλείστρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά έχω ακούσει διάφορα.
Για ζύγισμα σε όπλο χωρίς αποθήκη άνω της πάπιας, νομίζω η benelli έχει τα πρωτεία, δηλαδή εργονομία μαζί με ζύγισμα, είναι τα στοιχεία που αγαπήσαμε εμείς οι "μπενελάκιδες"(και μη).
Το βλητικά, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το αναλύσω ή να το εντοπίσω σε όπλα ίδια φιλοσοφίας και ίδιων στοιχείων, οπότε εδώ απέχω
Το ελατήριο επανάστασης γύρω από την αποθήκη μόνο θετικό είναι γιατί επιτρέπει μεγαλύτερες ρυθμίσεις στο κοντάκι και επιφέρει μειωμενη ανακρουση σε μετα αδρανείας που έχουν το ελατήριο επανάστασης πίσω στο κοντάκι πάντα.
 
Το ελατήριο επανάστασης γύρω από την αποθήκη μόνο θετικό είναι γιατί επιτρέπει μεγαλύτερες ρυθμίσεις στο κοντάκι και επιφέρει μειωμενη ανακρουση σε μετα αδρανείας που έχουν το ελατήριο επανάστασης πίσω στο κοντάκι πάντα.
Σίγουρα αλλιώς είναι το ελατήριο στο κοντάκι κι αλλιώς στη πάπια απο θέμα ανάκρουσης, απλά της πάπιας η εν λόγω κατασκευή φέρνει άλλο ζύγισμα και μπορεί κάποια προβλήματα. Όπως και να το κάνεις προσθέτει άλλο ένα μηχανικό σύστημα στο όπλο με ότι συνεπάγεται αυτό.
 
Σίγουρα αλλιώς είναι το ελατήριο στο κοντάκι κι αλλιώς στη πάπια απο θέμα ανάκρουσης, απλά της πάπιας η εν λόγω κατασκευή φέρνει άλλο ζύγισμα και μπορεί κάποια προβλήματα. Όπως και να το κάνεις προσθέτει άλλο ένα μηχανικό σύστημα στο όπλο με ότι συνεπάγεται αυτό.
Είναι ποιο εξυπηρετικό στα κοντινά γιατι φέρνει καλύτερο ζύγισμα το οποίο εξαρτάτε και από το μέγεθος των χεριών του κάθε ενός και το που πιάνει την πάπια
 
Το ελατήριο μπροστά (πάπια)δίνει όπλα μπροστοβαρα.
Για να ισορροπήσουν,κατά το δυνατόν ,χρειάζεται βαρύ κοντακι.
Εκεί που υπερτερούν είναι στις μεγάλες σε εύρος πλαϊνές ρυθμίσεις,όπως κι ο Γιάννης,λόγω λεπτής τζαβετας κι επειδή,αν χρειαστεί, μια ελαφριά στρέβλωση της τζαβετας δεν επηρεάζεται η λειτουργία του όπλου.
 
Είναι ποιο εξυπηρετικό στα κοντινά γιατι φέρνει καλύτερο ζύγισμα το οποίο εξαρτάτε και από το μέγεθος των χεριών του κάθε ενός και το που πιάνει την πάπια
Αν είσαι ψηλός και με μακρυά χέρια, ναι.
Αν όχι,μπροστοβαριζει έντονα.
Οι 8 στους 10 χειριστές πιάνουν την πάπια ακριβώς μπροστά από το μέταλλο της βάσης.
 
Αν είσαι ψηλός και με μακρυά χέρια, ναι.
Αν όχι,μπροστοβαριζει έντονα.
Οι 8 στους 10 χειριστές πιάνουν την πάπια ακριβώς μπροστά από το μέταλλο της βάσης.
Γι'αυτό Γιάννη αναφέρθηκα στο παληκάρι γιατί είναι ψηλό και το έγραψα όπως και εγώ και πιάνουμε μπροστά.Γιαυτο όλα τα ντουφέκια δεν ταιριάζουν σε όλους όπως όλα τα φυσίγγια δεν πάνε καλά σε όλες τις κάνες.
 
Προσωπική μου άποψη για το παλικάρι με βάση τις διαστάσεις που έχει επειδή δεν ξέρω τι είδους σκοποβολή αναφέρεται ότι θέλει να κάνει για κυνήγι και για δισκάκια θα το πρότειναν ήμουνα εγώ στη θέση του δηλαδή θα έπαιρνα τη Frankie affinity για κυνήγι και πρακτική σκοποβολή θα έβαζα κάτι παραπάνω και θα παιρνα την beretta τη 1301 προκόμπ είναι το καλύτερα όπλα για αυτό το συνδυασμό πάντα κατά προσωπική μου άποψη
 
Back
Top