Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στίριξη στο έδαφος.
Σαν τους δίποδες ελεύθερων σκοπευτών.
Οκ, μπορεί να κάνω λάθος. Αλλά οι περισσότεροι διποδες που έχω δει,. έχουν κανονικά ποδαράκια.

Το συγκεκριμένο σίγουρα είναι διποδας, αλλά με τα καρφιά μπροστά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ξιφολόγχη. Και δεν νομίζω να το πήρε μόνο για διποδα.

Τέλος πάντων πολύ ασχοληθηκαμε με δαυτον. Ελπίζω να το χαίρεται, για όποιον λόγο το θέλει.
 
Το θέμα είναι, ότι πλήρωσε πάνω από 1000€, ξόδεψε χρόνο και κόπο, για να κάνει ένα άχρηστο όπλο. Αυτό δεν κάνει ούτε για κυνήγι, ούτε για σκοπευτήριο, αλλά ούτε για ασφάλεια και αυτοάμυνα καθώς δεν μπορεί να το σηκώσει. Με όλα αυτά πάνω, και άμα το φορτώσει με φυσίγγια που θα παίρνει 22 (μαζί με τα 12 φυσίγγια που παίρνουν οι εξωτερικές θήκες στην βάση και στο κοντάκι), το όπλο θα φτάνει και θα ξεπερνάει τα 5.5 κιλά. Ακόμα και στα σώματα ασφαλείας στην Αμερική (us marine, swat), δεν θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν αυτό το πράγμα. Σιγά μην σκάσει ο άλλος στο πεδίο της μάχης με 5.5 κιλά όπλο, και να τρέχει με αυτό.

Κυριολεκτικά είναι άχρηστο αυτό το όπλο. Εκτός και αν θες να το κρεμάσεις στον τοίχο για διακοσμητικό.

Καλύτερα να έπαιρνε με αυτά τα λεφτά ένα benelli m2, να είχε δύο καλές καραμπίνες, μία Χραπα Χρουπα και μία αυτόματη.
Γούστα είναι αυτά … απλά το τύπος τα έχει άσχημα .big smile.
 
Οκ, μπορεί να κάνω λάθος. Αλλά οι περισσότεροι διποδες που έχω δει,. έχουν κανονικά ποδαράκια.

Το συγκεκριμένο σίγουρα είναι διποδας, αλλά με τα καρφιά μπροστά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ξιφολόγχη. Και δεν νομίζω να το πήρε μόνο για διποδα.

Τέλος πάντων πολύ ασχοληθηκαμε με δαυτον. Ελπίζω να το χαίρεται, για όποιον λόγο το θέλει.
Υπάρχουν διαφορετικά πέλματα για τα δίποδα , δεν είναι κατι το ιδιαίτερο αυτά τα πέλματα σαν καρφιά , απλά μας φαίνεται περίεργο επειδή δεν τε βλέπουμε συχνά .(δεν μπορούν να δουλέψουν ως ξιφολόγχη )
 
Γιώργο πρόκειται για εξαγριωμενα γουρούνια ή αγριοχοιρους ; Οι Αμερικανοί νομίζω κάνουν τον διαχωρισμό wild pigs- Russian boars.
Όλα όσα δεν ζουν μέσα απο τον φράχτη τα περιγράφουν άγρια γουρούνια (The term “wild pig” refers to any pig “outside of a fence” ) , πέρσι έπιασε η θηροφυλακη ενα κοπάδι μετά απο καταγγελία πολιτών( κοντα στην πόλη) , τα έλεγξε και τα θανατωσε.

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι η έρευνα αυτή γίνεται από επιστήμονες υπο την αιγίδα και σε συνεργασία του υπουργείου περιβάλλοντος και της ομοσπονδίας κυνηγών/ψαράδων του Οντάριο.
 
Last edited:
Όλα όσα δεν ζουν μέσα απο τον φράχτη τα περιγράφουν άγρια γουρούνια (The term “wild pig” refers to any pig “outside of a fence” ) , πέρσι έπιασε η θηροφυλακη ενα κοπάδι μετά απο καταγγελία πολιτών( κοντα στην πόλη) , τα έλεγξε και τα θανατωσε.
Γιώργο wild boar ποιά λέτε ;;;
Τα ντιπ άγρια ;;; :)
Επίσης wild Ηοg διασταύρωση, ημίαιμα ;;;;

Razorback, πρέπει να είναι τα αυστραλέζικα ;;;

Έχουμε χαθεί λίγο ...
 
Γιώργο wild boar ποιά λέτε ;;;
Τα ντιπ άγρια ;;; :)
Επίσης wild Ηοg διασταύρωση, ημίαιμα ;;;;

Razorback, πρέπει να είναι τα αυστραλέζικα ;;;

Έχουμε χαθεί λίγο ...
Όσα ξέφυγαν απο τον ιδιοκτήτη και ζουν στο δάσος σε άγρια κατάσταση (domestic / feral που λενε ) , μετα το ευρασιαιτικο αγριογουρουνο ( wild boar / eurasian ) και τριτη κατηγορία το υβρίδιο(hybrid). Όλα τα παραπάνω τα θεωρούν / λένε άγρια γουρούνια.
 
Όσα ξέφυγαν απο τον ιδιοκτήτη και ζουν στο δάσος σε άγρια κατάσταση (domestic / feral που λενε ) , μετα το ευρασιαιτικο αγριογουρουνο ( wild boar / eurasian ) και τριτη κατηγορία το υβρίδιο(hybrid). Όλα τα παραπάνω τα θεωρούν / λένε άγρια γουρούνια.
Οκ ευχαριστώ, σε ρώτησα γιατί θυμάμαι παλιά σε αμερικανικά περιοδικά τα feral pig και wild pig ή σκέτο pig ,τα διαχωριζαν από τα γνήσια wild boar, τα οποία συχνά τα αποκαλούσαν Russian boar. Νομίζω γνήσιοι αγριόχοιροι απελευθερωθηκαν μόνο σε λίγες πολιτείες στα βορειοανατολικα, ενώ τα γουρούνια είναι πολλά από Florida έως Texas και California.
 
Τελείως άπειρος, που βλέπει τα γουρούνια και τρελαίνεται. Αρχίζει και τρέχει από δω και από εκεί μην ξέροντας που να πρωτοτουφεκίσει. Στο τέλος κάνει μια τρύπα στο νερό. Για τις βολές στο δρόμο, δεν το συζητάω, είναι να μην σου κάτσει κάτι τέτοιο μόνο, τίποτα άλλο.
Γι αυτο σκοτώνονται άνθρωποι Βασίλη,απο τέτοιους ηλίθιους!
 
Γιώργο wild boar ποιά λέτε ;;;
Τα ντιπ άγρια ;;; :)
Επίσης wild Ηοg διασταύρωση, ημίαιμα ;;;;

Razorback, πρέπει να είναι τα αυστραλέζικα ;;;

Έχουμε χαθεί λίγο ...
Υπάρχει και ο Πούμπα το Warthog, από το χακουνα ματατα.

Πείτε τα όλα αγριογούρουνα να τελειώνουμε.

istockphoto-531983362-612x612.jpg
 
Ώρε ρε Πατρίδα βρουβια! Αυτά κάνουν την πιο υπόκωφη συμπυκνωμένη κλανιά ψοφιου κουναβιου!
Τι είναι τα βρουβια??? Εγώ ξέρω τις βρουβες που μερικοί τις μαζεύουν και στο βράσιμο μυρίζουν κλανιλα πολύ πριν περάσουν στο εντερο!!!
 
Τι είναι τα βρουβια??? Εγώ ξέρω τις βρουβες που μερικοί τις μαζεύουν και στο βράσιμο μυρίζουν κλανιλα πολύ πριν περάσουν στο εντερο!!!
Αυτούς τους βολβούς τους λέμε βρουβια.Βρασιμο,λάδι,ξύδι και αποθήκευση.Δεν είναι η βρουβα το χόρτο.
Ανοίγεις το βάζο και από την μποχα ξεκινάς τις δικαιολογίες ότι δεν έχεις κλάσει.Αμα δε φας και αμολησεις καμία φεύγεις τρέχοντας να μην σε βρεί το κακο.Αν δεν βάψεις το δωμάτιο δεν ξεμυριζει με τίποτα ρε!
 
Αυτούς τους βολβούς τους λέμε βρουβια.Βρασιμο,λάδι,ξύδι και αποθήκευση.Δεν είναι η βρουβα το χόρτο.
Ανοίγεις το βάζο και από την μποχα ξεκινάς τις δικαιολογίες ότι δεν έχεις κλάσει.Αμα δε φας και αμολησεις καμία φεύγεις τρέχοντας να μην σε βρεί το κακο.Αν δεν βάψεις το δωμάτιο δεν ξεμυριζει με τίποτα ρε!
Περίεργο,βλέπω εδώ ότι η λατινική του ονομασία είναι muscari comosum, μούσκαρι το εύοσμον!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top