Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μωρέ καλά θα ειναι αλλά πρέπει να πάει 15/9 και να σου βγουν Τ/Σ/Κ. Επικηρυγμενος ο α γριοχοιρος αλλά Δεύτερα, Τρίτη , Πέμπτη και Παρασκευή παύει η επικήρυξη. Μόνο στο Ελλαδιστάν αυτα...
Μα επειδή το ξέρουν και αυτοί ρε Δημήτρη , αλλιώς θα ήταν σαν να επικήρυτταν τον λαγό , γι' αυτό έκανα και την υπόθεση ότι αν απαγορευτεί το τρυγόνι βλέπω κατά τα μέσα Σεπτέμβρη ν' ανοίγει και το ορτύκι.....
 
Μα επειδή το ξέρουν και αυτοί ρε Δημήτρη , αλλιώς θα ήταν σαν να επικήρυτταν τον λαγό , γι' αυτό έκανα και την υπόθεση ότι αν απαγορευτεί το τρυγόνι βλέπω κατά τα μέσα Σεπτέμβρη ν' ανοίγει και το ορτύκι.....
Μπορούν κάλλιστα να επιτρέψουν την εκ περιτροπής θηρευση του αγριοχοιρου ΧΩΡΙΣ σκύλο ολες τις ημέρες όπως ακριβώς και της αλεπούς. Απλά πράγματα πιστευω.
 
Μπορούν κάλλιστα να επιτρέψουν την εκ περιτροπής θηρευση του αγριοχοιρου ΧΩΡΙΣ σκύλο ολες τις ημέρες όπως ακριβώς και της αλεπούς. Απλά πράγματα πιστευω.
Πολύ μικρή κάρπωση θα υπάρχει πιστεύω. Το έχω ξαναπεί για εμένα η λύση στο συγκεκριμένο κυνήγι είναι η αλλαγή της νομοθεσίας για αυτό το κυνήγι και μόνο με την επέκταση των φυσιγγίων της αποθήκης να είναι νόμιμη.
 
Δεν χρειάζονται παραπάνω φυσίγγια.Παγιδευση με τροφή όπως στην Αμερική και τηλ στους φιλοζωους να τα πάρουν στο σπίτι τους.Αν δεν εμφανίζονται θανάτωση και το κρέας σε ιδρύματα.Αν δώσουν ενέδρες το βράδυ θα πάει και ο μαλακας για λαγό,αν δώσουν πάνω από 3 φυσίγγια θα τα βάζουν και σε λαγό και θα χάσουμε το μέτρημα.Δεν μπορεί να ελεγχθεί ο πληθυσμός τους με θήρα.
 
Δεν χρειάζονται παραπάνω φυσίγγια.Παγιδευση με τροφή όπως στην Αμερική και τηλ στους φιλοζωους να τα πάρουν στο σπίτι τους.Αν δεν εμφανίζονται θανάτωση και το κρέας σε ιδρύματα.Αν δώσουν ενέδρες το βράδυ θα πάει και ο μαλακας για λαγό,αν δώσουν πάνω από 3 φυσίγγια θα τα βάζουν και σε λαγό και θα χάσουμε το μέτρημα.Δεν μπορεί να ελεγχθεί ο πληθυσμός τους με θήρα.
Σωστό αυτό που λες αλλά εγώ προσωπικά με το ζόρι προλαβαίνω να του ρίξω τρίτη. Μια φορά θυμάμαι μονο τα 5 χρόνια που κυνηγώ. Δεν εννοώ πως τους παίρνω με την πρώτη ή τη δεύτερη όλους, δεν καυχεμαι. Απλά η οπτική επαφή είναι περιορισμένη. Και 10 σφαίρες να είχα ,πάλι στη πλειοψηφία μέχρι 2 τουφεκιές θα προλάβαινα να του ρίξω. Ενώ στον αγριόχοιρο υπάρχει ο παράγοντας αγέλη.
 
Καταρχας μιλαμε για πανεξυπνα θηραματα. Μπορει να διαφερουν απο τους παλιους καθαροαιμους αγριοχοιρους (που και αυτα με το περασμα του χρονου καθαροαιμα θα γινουν, ενα πραμα σαν εμας και τους τουρκους στην προ 200ετιας και βαλε μπασταρδοποιηση), αλλα εννοειται οτι η οσμη τους ειναι απιστευτα εντονη. Καρτερι και σε παιρνουν χαμπαρι απο χιλιομετρα. Λιγοι βαρανε και λιγες φορες και λιγα. Εγω απο οσους εχω ακουσει που δουλευουν ταισμα με καλαμποκι, συντριπτικα, τους ξεφευγουν, δηλαδη περνουν κοντα τους αλλα διαλεγοντας, μεσα απο τα πυκνα. Δεν γινεται να εφαρμοστει κατι αλλο απο τις ισχυουσες διαταξεις. Αφηστε που ψοφανε ολοι να μπουνε σε γουρουνοπαρεες, απο Αττικη Δερβενοχωρια μεχρι Εβρο και απο Ορεινη Κορινθια μεχρι Μυτιληνη. Το οριο καρπωσης ειναι ανεξελγκτο, ε...και οσο να ναι... Απ' οτι εχω ακουσει τα ταισματονυχτοκαρτερα και οι φυσιγγααποθηκες στα οπλα πανε συννεφο!!! Επισης και οι λαγαδες δεν τους χαριζονται. Προσωπικα, εχω βαρεσει σε κυνηγι λαγου γουρουνι με 3αρια lepre nsi. Δεν γινεται να εφαρμοστει κατι αλλο, περαν και των συνεργειων διωξης, οποτε και οπου αυτα κρινεται αναγκαιο απο την Πολιτεια να ενεργοποιουνται.
 
Καταρχας μιλαμε για πανεξυπνα θηραματα. Μπορει να διαφερουν απο τους παλιους καθαροαιμους αγριοχοιρους (που και αυτα με το περασμα του χρονου καθαροαιμα θα γινουν, ενα πραμα σαν εμας και τους τουρκους στην προ 200ετιας και βαλε μπασταρδοποιηση), αλλα εννοειται οτι η οσμη τους ειναι απιστευτα εντονη. Καρτερι και σε παιρνουν χαμπαρι απο χιλιομετρα. Λιγοι βαρανε και λιγες φορες και λιγα. Εγω απο οσους εχω ακουσει που δουλευουν ταισμα με καλαμποκι, συντριπτικα, τους ξεφευγουν, δηλαδη περνουν κοντα τους αλλα διαλεγοντας, μεσα απο τα πυκνα. Δεν γινεται να εφαρμοστει κατι αλλο απο τις ισχυουσες διαταξεις. Αφηστε που ψοφανε ολοι να μπουνε σε γουρουνοπαρεες, απο Αττικη Δερβενοχωρια μεχρι Εβρο και απο Ορεινη Κορινθια μεχρι Μυτιληνη. Το οριο καρπωσης ειναι ανεξελγκτο, ε...και οσο να ναι... Απ' οτι εχω ακουσει τα ταισματονυχτοκαρτερα και οι φυσιγγααποθηκες στα οπλα πανε συννεφο!!! Επισης και οι λαγαδες δεν τους χαριζονται. Προσωπικα, εχω βαρεσει σε κυνηγι λαγου γουρουνι με 3αρια lepre nsi. Δεν γινεται να εφαρμοστει κατι αλλο, περαν και των συνεργειων διωξης, οποτε και οπου αυτα κρινεται αναγκαιο απο την Πολιτεια να ενεργοποιουνται.
Τα περί μπασταρδοποιησης των Ελλήνων με τους Τούρκους που γράφεις εμένα προσωπικά με προσβάλλουν. Αν εσύ νιώθεις έτσι δικαίωμα σου. Και για να έχουμε καλό ερώτημα από πού είσαι εσύ; Επίσης αναφέρεσαι σε τάισμα ,νυχτερινή λαθροθηρία, ανεξέλεγκτη καρπωση, αποθήκες φυσιγγίων κλπ σα να είναι μια κυνηγετική πρακτική που εφαρμόζεται από όλους " από ότι έχεις ακούσει" .... Εγώ " έχω ακούσει" ότι μπαίνουν αντικυνηγοι και ψευτοοικολογοι εδώ και αλλού και προσπαθούν να δημιουργήσουν εντυπώσεις. Έτσι "έχω ακούσει".
 
Τα περί μπασταρδοποιησης των Ελλήνων με τους Τούρκους που γράφεις εμένα προσωπικά με προσβάλλουν. Αν εσύ νιώθεις έτσι δικαίωμα σου. Και για να έχουμε καλό ερώτημα από πού είσαι εσύ; Επίσης αναφέρεσαι σε τάισμα ,νυχτερινή λαθροθηρία, ανεξέλεγκτη καρπωση, αποθήκες φυσιγγίων κλπ σα να είναι μια κυνηγετική πρακτική που εφαρμόζεται από όλους " από ότι έχεις ακούσει" .... Εγώ " έχω ακούσει" ότι μπαίνουν αντικυνηγοι και ψευτοοικολογοι εδώ και αλλού και προσπαθούν να δημιουργήσουν εντυπώσεις. Έτσι "έχω ακούσει".
400 χρονια πηδαγανε ανεξελεγκτα, τουρκοι, γυφτοι, αλβανοι, αγυπτιοι.
Νομιζεις οτι ακομα εχεις μεσα σου αμολυντο το αρχαιοελληνικο dna???
Παντου ειχαν πατησει και μολυνει οι μογγολοι, σε ολη την ελλαδα.
 
επειδή topic. πιάσατε ένα θέμα ευαίσθητο με πολλές προεκτάσεις
θα σας πω δυο λόγια:
ΟΛΕΣ οι μελέτες dna που έχουν γίνει καταλήγουν στο συμπέρασμα:
οι σύγχρονοι τουρκοι έχουν κατά μεγάλο ποσοστο "αρχαιοελληνικο" dna (sic) και μόλις κατα 10% Οθωμανικό
κι αυτό λόγω εξισλαμισμών ΒΙΑΙΩΝ ή ειρηνικών, απαγωγών κ.λ.π.

οι σύγχρονοι νεο-Έλληνες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ "μέσα τους αμολυντο το αρχαιοελληνικο dna" (sic), αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ παρά ελάχιστο τουρανικο (τουρκικο, οθωμανικό, σελτζουκικο, καραμανικό, κ.λ.π.) dna
το "ξένο" dna των νεο-ελλήνων είναι σλαβικό, βορειοευρωπαικό, μεσογειακό, σημιτικό, ιβηρικό, αιγυπτιακό, αραβικό, ασσυριακό, περσικό, αλβανικό κ.λ.π.
κι αυτό επειδή στην ΧΙΛΙΟΧΡΟΝΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΜΑΣ, όποιος έμπαινε στο κράτος και δήλωνε πίστην εις τον Βασιλέα ΧΡΙΣΤΟ και εις τον επί της γης αυτοκράτορα των Ρωμαίων, γινόταν ισότιμος ρωμαίος πολίτης.
Επί χίλια χρόνια δεν έπαιζε ρόλο το έθνος αλλά το ΓΕΝΟΣ
και οι προγονοί μας ανήκαν εις το ΓΕΝΟΣ των ορθοδόξων Ρωμαίων ανεξαρτήτως καταγωγής αν και η ελληνική καταγωγή υπερτερούσε ποσοστικά κατά πολύ......

αυτά τα ολίγα και εαν η διαχείριση επιθυμεί ας μεταφέρει αλλού τα μηνύματα μην το χαλάμε το θέμα

topic.
 
400 χρονια πηδαγανε ανεξελεγκτα, τουρκοι, γυφτοι, αλβανοι, αγυπτιοι.
Νομιζεις οτι ακομα εχεις μεσα σου αμολυντο το αρχαιοελληνικο dna???
Παντου ειχαν πατησει και μολυνει οι μογγολοι, σε ολη την ελλαδα.
Άποψη σου Γιάννη. Εγώ έχω άλλη άποψη. Αν θες υπάρχει μελέτη 30 χρόνων από τον καθηγητή Τριανταφυλλίδη, για το ταξίδι του ελληνικού DNA σε χερσόνησο του Αίμου, μαύρη θάλασσα, μικρά Ασία και ακτές της Μεσογείου. Αυτός κάτι περισσότερο ξέρει.
 
Last edited:
Αφηστε που ψοφανε ολοι να μπουνε σε γουρουνοπαρεες, απο Αττικη Δερβενοχωρια
Γύρω στην δεκαετία που εμφανίστηκαν γουρούνια στα Δερβενοχώρια
και άλλα είκοσι που κυνηγάω σε εκείνα τα μέρη συστηματικά
μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει παρέες που κυνηγούν γουρουνι
Επισης και οι λαγαδες δεν τους χαριζονται. Προσωπικα, εχω βαρεσει σε κυνηγι λαγου γουρουνι με 3αρια lepre nsi.
Συνάδελφε μάλλον δεν πήγες για κυνήγι λαγού αλλά για κυνήγι τουρλού τουρλού
πχ αν πεταχτεί και καμιά τσίχλα την ώρα της ιχνηλασίας των σκυλιών
της ρίχνουμε και κανενα σκαγιασμα
μην πάει χαμένη η εξόρμηση ;)
 
Γύρω στην δεκαετία που εμφανίστηκαν γουρούνια στα Δερβενοχώρια
και άλλα είκοσι που κυνηγάω σε εκείνα τα μέρη συστηματικά
μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει παρέες που κυνηγούν γουρουνι

Συνάδελφε μάλλον δεν πήγες για κυνήγι λαγού αλλά για κυνήγι τουρλού τουρλού
πχ αν πεταχτεί και καμιά τσίχλα την ώρα της ιχνηλασίας των σκυλιών
της ρίχνουμε και κανενα σκαγιασμα
μην πάει χαμένη η εξόρμηση ;)
Συναδελφε απ τα κλαφουνισματα των σκυλιων που γυρισαν επειδη ηταν λαγος στο καρτερι το δικο μου που ημουν χαμηλα βγηκε ενα 15αρι καθαρο κρεας.
 
Συναδελφε απ τα κλαφουνισματα των σκυλιων που γυρισαν επειδη ηταν λαγος στο καρτερι το δικο μου που ημουν χαμηλα βγηκε ενα 15αρι καθαρο κρεας.
Οσο για τα Δερβενοχωρια υπηρξε γουρουνοπαρεα και γνωρισα μελος της το 2020. Τωρα δεν ξερω τι επικρατει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top