Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένας παλιός κυνηγός από τα Ιωάννινα μου είχε πει κάποτε, πρώτη δουλειά όταν πέσει το γουρούνι είναι να του κόψεις το λαιμό να φύγει το αίμα και αν είναι αρσενικό, κόβεις άμεσα τους όρχεις. Μου είχε πει και κάτι άλλο. Όταν δεις το γουρούνι θα κλείσεις το μάτι και θα σημαδέψεις! Αυτοί που χάνουν τα γουρούνια κοιτάνε πάνω από το όπλο από τον πανικό τους και ρίχνουν άλλου για αλλού. Ένα χρόνο μετά βαρεσα το πρώτο μου γουρούνι, με μια τουφεκιά στο λαιμό, όλα τα βόλια πάνω,όπως μου είχε πει ο κύριος Δημήτρης. Ήμουν 19 ή 20 χρόνων. Η χαρά του όταν το έμαθε δεν περιγράφεται.Καλή του ώρα.
 
Γαλακτικό οξύ από την καύση της γλυκόζης ... μπορεί να λέω και μ@λακίες :)
Αυτό συμβαίνει στην άθληση,η γλυκόζη είναι το καύσιμο του εγκεφάλου κ το πρώτο που καιγεται 10 -15 λεπτά,μετά καις υδατάνθρακες για 25-30 λεπτά κ τέλος λίπος‼️όταν συμβεί αυτό οι ρύποι των καυσεων είναι οι ελεύθερες ρίζες κ η έκκριση γαλακτικού οξεως στους μύες‼️........εκεί ίσως παίζουν *αδρεναλίνες,κορτιζόλες κλπ *η ντοπα των εξτριμ σπορτς
 
Αυτό συμβαίνει στην άθληση,η γλυκόζη είναι το καύσιμο του εγκεφάλου κ το πρώτο που καιγεται 10 -15 λεπτά,μετά καις υδατάνθρακες για 25-30 λεπτά κ τέλος λίπος‼️όταν συμβεί αυτό οι ρύποι των καυσεων είναι οι ελεύθερες ρίζες κ η έκκριση γαλακτικού οξεως στους μύες‼️........εκεί ίσως παίζουν *αδρεναλίνες,κορτιζόλες κλπ *η ντοπα των εξτριμ σπορτς
γιατρε, εχω καουρες..τι να παρω;
 
Γ@μιότ@νε η ιωάννα τούνη κάτω από μία γκορτσιά; .very funny..yel.topic.
Φιλαράκι κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΟΥΛ
σου περιγράφουν τις τελευταίες στιγμές ενός ανθρώπου που ούτε στο δαχτυλάκι δεν μπορούμε να φτάσουμε και κάνεις σεξιστική πλάκα;
ΦΑΟΥΛ :(

* για την ιστορία:
τον μακεδονομάχο καπετάν -Κώττα (Κων/νο Χρήστου ή Κότε ωτ Ρούλιε - Κώττα απ' την Ρούλια) τον συνέλαβαν οι Τούρκοι
τον κρέμασαν στο Μοναστήρι (Βιτώλλια) σε δημόσια θέα
όταν τελικά τον οδήγησαν στην αγχόνη (προσπάθησε να δραπετεύσει) έσπρωξε με τους ώμους τους φρουρούς, ΕΒΑΛΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ το κεφάλι του μέσα στη θηλειά, φώναξε: Γκρτσια ντα ζςιβεε (να ζήσει η Ελλάδα) και ΚΛΩΤΣΗΣΕ το ΣΚΑΜΝΙ

topic.
 
Ένας παλιός κυνηγός από τα Ιωάννινα μου είχε πει κάποτε,........................... Όταν δεις το γουρούνι θα κλείσεις το μάτι και θα σημαδέψεις! Αυτοί που χάνουν τα γουρούνια κοιτάνε πάνω από το όπλο από τον πανικό τους και ρίχνουν άλλου για αλλού........................
ότι να'ναι αυτοί οι παλιοί... σκέτη παραπληροφορηση είναι....
πες του καλύτερα να κλείσεις και τα δυο μάτια!!! δεν θα παθεις πανικό αν δεν τα βλάπεις .very funny.

ΠΑΝΤΑ διόφθαλμη σκόπευση ακόμα και σε σλαγκ κάννες κι αφήστε τους παλιούς στην ημιμάθειά τους.my man.
 
Φιλαράκι κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΟΥΛ
σου περιγράφουν τις τελευταίες στιγμές ενός ανθρώπου που ούτε στο δαχτυλάκι δεν μπορούμε να φτάσουμε και κάνεις σεξιστική πλάκα;
ΦΑΟΥΛ :(

* για την ιστορία:
τον μακεδονομάχο καπετάν -Κώττα (Κων/νο Χρήστου ή Κότε ωτ Ρούλιε - Κώττα απ' την Ρούλια) τον συνέλαβαν οι Τούρκοι
τον κρέμασαν στο Μοναστήρι (Βιτώλλια) σε δημόσια θέα
όταν τελικά τον οδήγησαν στην αγχόνη (προσπάθησε να δραπετεύσει) έσπρωξε με τους ώμους τους φρουρούς, ΕΒΑΛΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ το κεφάλι του μέσα στη θηλειά, φώναξε: Γκρτσια ντα ζςιβεε (να ζήσει η Ελλάδα) και ΚΛΩΤΣΗΣΕ το ΣΚΑΜΝΙ

topic.
Ποσα κιλά αρχ#€@ πρέπει να έχει ένας άνθρωπος για να το κάνει αυτό. Συγκλονιστική στιγμή Μάριε. Σε ευχαριστώ που μας της μετέφερες.
 
ότι να'ναι αυτοί οι παλιοί... σκέτη παραπληροφορηση είναι....
πες του καλύτερα να κλείσεις και τα δυο μάτια!!! δεν θα παθεις πανικό αν δεν τα βλάπεις .very funny.

ΠΑΝΤΑ διόφθαλμη σκόπευση ακόμα και σε σλαγκ κάννες κι αφήστε τους παλιούς στην ημιμάθειά τους.my man.
Εσύ ξέρεις πολλά περισσότερα από μένα, δεν το αμφισβητώ εννοείται. Πέρυσι θα έχανα γουρούνι με διοφθαλμη. Περνούσε τραίνο το γουρούνι εισερχόμενο, του ρίχνω δύο τουφεκιές στο γάμο του Καραγκιόζη, κλείνω μάτι και τρώει όλη την τουφεκιά στο κεφάλι. Όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτου με την επαναληπτική η οποία είναι πάντα τρισφαιρη ( να λέμε και τα αυτονόητα γιατί μερικοί έχουν κάνει το άσπρο μαύρο εδώ μέσα)
 
Εσύ ξέρεις πολλά περισσότερα από μένα, δεν το αμφισβητώ εννοείται. Πέρυσι θα έχανα γουρούνι με διοφθαλμη. Περνούσε τραίνο το γουρούνι εισερχόμενο, του ρίχνω δύο τουφεκιές στο γάμο του Καραγκιόζη, κλείνω μάτι και τρώει όλη την τουφεκιά στο κεφάλι. Όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτου με την επαναληπτική η οποία είναι πάντα τρισφαιρη ( να λέμε και τα αυτονόητα γιατί μερικοί έχουν κάνει το άσπρο μαύρο εδώ μέσα)
Εγω πιστεύω ειναι συνήθεια πως εχει μαθει ο καθενας μας εγω αν τουφεκισω διοφθαλμα εχω χασει τα παντα αν κλεισω ματι παντα εχω περισσοτερες επιτυχειες
 
Εγω πιστεύω ειναι συνήθεια πως εχει μαθει ο καθενας μας εγω αν τουφεκισω διοφθαλμα εχω χασει τα παντα αν κλεισω ματι παντα εχω περισσοτερες επιτυχειες
Διοφθαλμη ρίχνω στα πουλια αλλά όταν πρόκειται για δράμια και ειδικά για μονόβολα τότε αν δεν κλείσω μάτι χαιρετίσματα.
 
Μήπως παίζει ρόλο και ο χρόνος που περνάει μέχρι το ζώο να θανατωθεί ?
Δηλαδή αν το ένα ζώο έχει τουφεκιστει άμεσα και έχει καταλήξει
με ένα άλλο που είναι τραυματισμενο και περνάει κάποιος χρόνος μέχρι το τέλος του ?
Γιατί πχ στα οικόσιτα ή εκτροφής λένε ότι πρέπει να σφάζεται αμέσως για να μην σκληραίνει το κρέας του
ίσως να ισχύει και στα γρν
Σωστότατος! Τραυματισμένα και κυνηγημένα ζώα βιώνουν υπερβολικό στρες, το οποίο οδηγεί σε μεγάλη παραγωγή ορμονών στρες, π.χ. κορτιζόλη, αδρεναλίνη και άλλες, οι οποίες "στρεσσάρουν" τους μυς για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν πεθάνει το ζώον κατά την διάρκεια αυτού του στρεσσαρίσματος, το κρέας παραμένει "στρεσσαρισμένο" δηλ. σκληρό. Και όσο πιό έξυπνο είναι ένα ζώο, π.χ. χοίρος, τόσο περισσότερο διαρκεί ο χρόνος "απο-στρεσσαρίσματος". Για αυτό η πιό ηθική μορφἠ κάρπωσης αλλά και η πιό γευστική μετά, είναι η ¨μπαμ και κάτω".

Πηγή: από την εμπειρία και τις γνώσεις μου.my man.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top