Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χθές έριξα μονόβολα και δράμια ρεμινγτον μετα απο προτροπή γνωστού με το ίδιο όπλο. Τα 4 αστρα έδωσαν τα καλύτερα αποτελέσματα στα δράμια ενω στο μονόβολο το τριάρι εδωσα λιγο μεγαλ'υτερη ανακρίβεια απο οτι το 4αρι.
υποψιν οτι οτι οι περισσοτεροι γουρουναδες εδω ριχνουν δραμια και μονοβολα με 2 αστρα.
Τελικά η καθε καννη διαλέγει τα βολια και τσοκ.
Φωτο δεν προλαβα να βγαλω αλλα το γκρουπάρισμα ηταν σε διαμετρο 5 εκατοστών με ''κυνηγετικές'' επωμισεις σε αποσταση περι τα 40 μετρα.


Υγ. Εριξα και μερικες ''ορτυκατες'' στα 14 μετρα. Αναλογα την επωμιση η θα ημουν 50- 50 η 45- 55.
 
Χθές έριξα μονόβολα και δράμια ρεμινγτον μετα απο προτροπή γνωστού με το ίδιο όπλο. Τα 4 αστρα έδωσαν τα καλύτερα αποτελέσματα στα δράμια ενω στο μονόβολο το τριάρι εδωσα λιγο μεγαλ'υτερη ανακρίβεια απο οτι το 4αρι.
υποψιν οτι οτι οι περισσοτεροι γουρουναδες εδω ριχνουν δραμια και μονοβολα με 2 αστρα.
Τελικά η καθε καννη διαλέγει τα βολια και τσοκ.
Φωτο δεν προλαβα να βγαλω αλλα το γκρουπάρισμα ηταν σε διαμετρο 5 εκατοστών με ''κυνηγετικές'' επωμισεις σε αποσταση περι τα 40 μετρα.


Υγ. Εριξα και μερικες ''ορτυκατες'' στα 14 μετρα. Αναλογα την επωμιση η θα ημουν 50- 50 η 45- 55.


Το μονοβολο με 4 αστρα που εριξες ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και προτινεται αυτο το τσοκ για τετοια φυσιγγια.
Αντιθετος τα 2 αστρα οπως ειπες που ριχνουν οι περισσοτεροι γουρουναδες εκει δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο...
αυτο εγγυμωνη πολλους κινδυνους για την κανη του οπλου ειδικα στα μονοβολα.
Εγω παντως σε καμια περιπτωση δεν θα εριχνα μονοβολα με 2 ** αστρα τσοκ.
 
Το μονοβολο με 4 αστρα που εριξες ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και προτινεται αυτο το τσοκ για τετοια φυσιγγια.
Αντιθετος τα 2 αστρα οπως ειπες που ριχνουν οι περισσοτεροι γουρουναδες εκει δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο...
αυτο εγγυμωνη πολλους κινδυνους για την κανη του οπλου ειδικα στα μονοβολα.
Εγω παντως σε καμια περιπτωση δεν θα εριχνα μονοβολα με 2 ** αστρα τσοκ.
Aν ειναι μολυβι ριχνεται και με full choke. Χανει σε ακριβεια.
Εριξα με 4αρι τσοκ γιατι τα δρεμια τα παει γαζι. Με βολεψε πάντως μιας και παιρνω τα καλυτερα γκρουπαρισματα με ολα τα βαρια πυρομαχικα.
 
Αν το τουφεκι σου ειναι μαγκνουμ σου προτινω το ιδιο.10βολο ρεμ.μαγκ.Αν ειναι απλο ρεμινκτον σεμι μαγκνουμ 12βολο.Προσεχε.Οχι απλο 12βολο αλλα σεμι μαγκ. και θα με θυμηθεις;)
Αυτο το Ι2 βολο το σεμι της ρεμι εχει τρελες ταχυτητες!!!!
 
Το λαμπρο το ειχα ρίξει στα 25 μέτρα και είχε φάει τα 7 απο τα 9 βόλια ή τουλαχιστον τόσα ειχα μετρήσει! Οποτε δεν ξερω αν ηταν καλα! Η παρεα έριχνε κατι κόκκινα Winchester αν θυμάμαι καλα!
Το λαμπρο αστο για σκοπευτηριο δεν κανει για κυνηγι μανο...
 
Το λαμπρο αστο για σκοπευτηριο δεν κανει για κυνηγι μανο...
Αφου με αυτο πηρα το γρν ρε συνάδελφε!! Παντως δεν το προτείνει και κανεις συν οτι η τουφεκιά που έριξα ηταν πολυ κοντα κατω απο 30 μέτρα αν θυμάμαι καλα...0
 
Ρε μαγκες για προτείνετε μερικά εννιαβολα για να παρω να εχω για την εναρξη!! Περισυ χτύπησα ενα με του lambro!

Μην φεύγεις μακριά από

REMINGTON
WINCHESTER
FEDERAL

αν θέλεις για απόστασης πάνω από 40 μετρα και η τρις μάρκες έχουνε φυσίγγια με Συγκεντρωτήρα
δηλαδή τα παρακάτω

REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο
......................................................................................
WINCHESTER RAZORBACK XT 8βολα
......................................................................................
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12βολα

κάποια ελληνικά φυσίγγια αλλα δεν είναι επιστοσύνης μπορεί να χάσεις την ακοή σου η το όπλο σου
το μεγαλύτερο ποσοστό τον κυνηγών κυνηγάνε με αυτές τις τρις μάρκες και περισσότερο με
REMINGTON
WINCHESTER

αν πάλι έριξες με τα lambro και πιστεύεις ότι σου κάνουνε γιατί σκάλωσες ένα πάρε και ρίχνε με αυτά σου εύχομαι να μην σου βγει κανένα λίγο πιο μακριά γιατί θα ρίξει πολύ κλάμα...
στα αγριογούρουνα δοκιμες και καλαμπούρια δεν έχει η επαφές με ένα αγριογούρουνο είναι μετρημένες στα δάκτυλα εκεί πας έτοιμος και σίγουρος τι έχεις σαν όπλο και σαν φυσίγγιο..δεν είναι ούτε τσίχλα ούτε φάσα να πεις δεν κάνουνε αυτά θα δοκιμάσω τα αλλα τώρα ..
προσωπικά αγοράζω πάντα 2 κουτιά δράμια από κάθε μάρκα που θέλω να δοκιμάσω και τα ρίχνω με ότι tsok έχω να δω πιο πάει καλύτερα
ανάλογος που θα κάτσω και πως είναι το μέρος βάζο και το φυσίγγιο που πιστεύω ότι θα μου κάνει την καλύτερη δουλειά
αυτή που κυνηγάνε με μονοβολα είναι για τι τα μέρη τους έχουνε πληθώρα σε θηράματα και στα @@ τους αν το χάσουνε.. αν κάποιος σε όλοι την σεζόν πιστεύει ότι δεν πρόκειται να χτυπήσει πάνω από 2-3 κανένας δεν θα έβαζε μονοβολα και θα ρίχνανε δράμια για σιγουριά τα μονοβολα η θα το πάρεις η θα δεις τις σκόνη του
ναι δεν λέω ότι πάντα στην ζώνη μας έχουμε και 4 μονοβολα αν σε περίπτωση τα σκυλιά το έχουνε φρενάρει το άγριο και το ζυγώσουμε για να μην χαλάσουμε κανένα σκύλο θα το ρίξω με μονοβόλο και για να μην το γεμίσω δράμια αλλα στο πετακτο μονοβόλο προσωπικά δεν βάζο μέχρι τα 40-50 μετρα με δράμια θα καθίσει σαν πουτάνα και τόσες μεγάλες απόσταση στα μέρη μου δεν έχουμε για να ρίξουμε 20-30 το πολύ άρα τα δράμια είναι μάνα

Μάνο πάρε και ρίξε είναι ένα θήραμα που αξίζει να δοκιμάσεις κάποια φυσίγγια και μετά αγοράζεις και ξέρεις ότι εκεί είσαι και άσε τους άλλους να να κελαηδάνε

έχω κάποιες ανάρτησης φωτογραφίες από δοκιμες σε δράμια αλλα δεν ξέρω πως μπορώ να στα βάλω εδώ να dis τουφεκια στα 40 μετρα αν το είχα στα 20 όπως έριξες εσύ θα το έκαμνα 10 πόντους τρυπα

όπως είπαμε δοκίμασε αλλα όχι με στραγάλια

καλή σεζόν να έχουμε !!!
 
Και που να ακούσετε μάγκες όταν σηκώνεται το γουρουνι στο πυκνό αν ειναι κανένα 70αρι νομίζεις ότι περνάει τρένο, περνάει και κόβει τις κουμαριές και τα ρείκια σαν σπαράγγια!!
Όντως κάνει σαν τρένο φιλε. Ετριζαν τα έλατα προχτές μόλις σηκώθηκε. Και έφυγε ισαδι μέσα απ τους κεδρους. Ανοίγει μονοπάτια όπου περνάει
 
Και που να ακούσετε μάγκες όταν σηκώνεται το γουρουνι στο πυκνό αν ειναι κανένα 70αρι νομίζεις ότι περνάει τρένο, περνάει και κόβει τις κουμαριές και τα ρείκια σαν σπαράγγια!!
το χειρότερα δε τα λες να μην σηκώνετε το θεριό από το πυκνό να βαράει τα σκυλιά να ξεφυσάει κ να μην έχεις από να δεις που είναι σκυλιά κ που γουρούνι μόνο να κουνιούνται πουρνάρια κ βατσουνια κ να λες να μπω η να πετάξω το όπλο κ να τρέχω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top