Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άρχισαν να έρχονται και προς τα βόρεια εδώ και έχει δοθεί ενημέρωση στους κυνηγούς να δώσουν πληροφορίες εάν δουν αγριόχοιρο . ( ώστε να δουν πως θα το αντιμετωπισουν μιας και είναι ξένο "σώμα" για το Οντάριο )
Ξένο σώμα είναι γενικά σαν θήραμα.
Δίνεις ευκαιρια σε ένα πουλί που πετάει να το χτυπάς με 3 φυσίγγια ?
Δεν ξεκληρίζεις κανέναν πληθυσμό σε χώρες με ανεπτυγμένο τρόπο σκέψης στο κυνήγι .
Έχει πάρει ανεξελεγκτες διαστάσεις ο πληθυσμός τους Μίλτο , η αντιμετώπιση του γίνεται σαν επιβλαβές με σκοπό την μείωση του πληθυσμού του. Υπάρχουν βέβαια και οι ποιο τρελαμένοι που τα κυνηγούν με πιτ μπουλ και αφού τα σκυλιά τα ακινητοποιήσουν αυτοί δίνουν τέλος με ένα μαχαίρι. Ξένο και αποκρουστικό σαν θέαμα βέβαια για εμάς και καμία σχέση με το κυνήγι που ξέρουμε.
 
Ναι του δινω γιατι πολυ απλα δεν παταω τριτη φορα σκανδαλη προσωπικα..οσο για τις ανεπτυγμενες χωρες σε σχεση με το κυνηγι δεν θα διαφωνισω ακλα δεν νομιζω ολοι να καβαλησαν ενα ελικοπτερο και βουρ για κυνηγι..στη σουηδια που βαλαν τον λυκο στη διαχειριση δεν ειδα κανεναν να πιασει μηχανοκινητο να τον κυνηγησει..δεν με ενοχλει τοσο το διαμετρημα ή το πυρομαχικο που θα κυνηγηθει αλλα το μεσο που γινεται η θηρα
Μίλτο δεν μιλάω προσωπικά για σένα ή έμενα , ξέρεις ότι πάρα πολλοί την πατάνε και τρίτη και κάποιοι και πέμπτη δυστυχώς . Το κυνήγι με ελικόπτερο έχει πάρει άδεια από την συγκεκριμένη πολιτεία ( προφανώς διότι εκεί μαιμουδιες δεν περνάνε ) και έχει να κάνει με κέρδος για την εταιρία και για την μεγάλη αύξηση πληθυσμού του αγριόχοιρου στο συγκεκριμένο μέρος της πολιτείας . Εδω που ζω τα τελευταία χρόνια απαγορεύεται να κυνηγάς πάνω από όχημα .
 
Έχει πάρει ανεξελεγκτες διαστάσεις ο πληθυσμός τους Μίλτο , η αντιμετώπιση του γίνεται σαν επιβλαβές με σκοπό την μείωση του πληθυσμού του. Υπάρχουν βέβαια και οι ποιο τρελαμένοι που τα κυνηγούν με πιτ μπουλ και αφού τα σκυλιά τα ακινητοποιήσουν αυτοί δίνουν τέλος με ένα μαχαίρι. Ξένο και αποκρουστικό σαν θέαμα βέβαια για εμάς και καμία σχέση με το κυνήγι που ξέρουμε.
[/QUOTE]
Ακόμη και με ακόντια / δόρια κυνηγάνε .
 
Οκ επειδη δεν το εχουμε συνηθισει εδω στην Ελλαδα γι αυτο ξενιζει..εχω παρακολουθησει αρκετες φορες βιντεο με τους τροπους που τα κυνηγανε..αφου ειναι και επιβλαβη εχουν και την λογικη τους για τους τροπους κυνηγιου
 
Καλη εναρξη γουρουναδες μου με ασφαλεια πανω απ ολα και σεβασμο στον βασιλια των βουνων μας..πορτοκαλι γιλεκο ενημερωση για μετακινησεις απο καρτερι σε καρτερι και δαχτυλο στην σκανδαλη οταν δουμε θηραμα..να πηγαινουμε για κυνηγι και να γυρναμε γεροι στις οικογενειες μας..μην κανουμε μα..κιες για μια σακουλα κρεας!
 
Μπράβο Μίλτο και σε όλα τα παιδιά. Εγώ μίλησα με την παρέα στο χωριό μου και μου είπαν ότι δεν μπόρεσαν να κυνηγήσουν καλά. Είχε πολλή ζέστη και ξηρασία.
Οντως πολυ ζεστη ειχε Μανο..και δεν τους κανει καλο καθολου αχουν στεγνωσει οι λουστρες τους..ολο το καλοκαιρι τις γεμιζαν οι παρεες για να χουν να κυλιουντε..ολοι περιμενουν τις βροχες μπας και φυγει αυτη η σκονουρα
 
Οντως πολυ ζεστη ειχε Μανο..και δεν τους κανει καλο καθολου αχουν στεγνωσει οι λουστρες τους..ολο το καλοκαιρι τις γεμιζαν οι παρεες για να χουν να κυλιουντε..ολοι περιμενουν τις βροχες μπας και φυγει αυτη η σκονουρα

Δεν μπορούν αν πάρουν και στο ντορό τα σκυλιά άσε που τους βγαίνει η γλώσσα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top