Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Δυστυχώς η πλειοψηφία των μαστόρων πάσης φυσεως σ αυτό τον τόπο ,ειναι για σφαλιάρες.
Πιο ερασιτεχνες κι απο τους τελευταίους ερασιτέχνες, αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν έχουν ουτε αξιοπρεπεια ,ούτε φιλότιμο και τους πελάτες τους βλέπουν μονο σαν €.
Απολυτω δικιο... Κι ένα φιλαράκι μου πήγε για αλλαγή επανατατικου ελατηρίου και το Έσφιξε τόσο πολύ ο καραγκιόζης που του ράγισε το κοντάκι κ μετά τ έλεγε πως έτσι ήταν από πριν... Τέλος μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν σοβαροί μάστορες
 
Τελικά η καριδια δεν έβγαλε τα νερά που θα ήθελα γιατί ήταν από κλαδί που το είχα κάνα 10αρια χρόνια και αποφάσισα να το δουλεψωView attachment 9815
Αυτα Θοδωρε σε καμια περιπτωση δεν ειναι καρυδιες.....ειναι οξια και το περασες χρωμα καρυδιας.......μην περιμενεις νερα σε οξια.
 
Φίλε μου αν θες σου προτείνω εγώ έναν "οπλουργο" που το πήγα για ρύθμισμα κλισεων στο κοντάκι μου και αυτός μου το διέλυσε.. Το έκοψε ένα πόντο του άλλαξε το pitch και μετά έγινε κούτσουρο για το τζάκι, στο τέλος μ ζήτησε 300 ευρώ να λου φτιάξει άλλο στα μέτρα μου. Τον γαμοσταυρισα κι έφυγα.
Φιλε μου το εχουμε πει και το λεμε συνεχεια...αλλο ΚΟΝΤΑΚΑΣ και αλλο ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ....αλλο ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ και αλλο ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΟΣ...αλλο ο ΝΑΥΤΗΣ και αλλο ο ΚΑΝΤΗΛΑΝΑΥΤΗΣ.....
 
Αυτα Θοδωρε σε καμια περιπτωση δεν ειναι καρυδιες.....ειναι οξια και το περασες χρωμα καρυδιας.......μην περιμενεις νερα σε οξια.
Καλά μη νομίζεις ότι έχω και μεγάλη πήρα στα ξηλα το είχα να το κάψω στο τζάκι το ξύλο αλά ηπα να κάνω κάτι να περάσω την ώρα μου φάνηκε όμως πολύ ξανθό και πολύ σκληρό
 
και η μοσυ αλά δεν θα τη γλιτώσει ένα κονο και ένα γιαλισμα θα το φάει όχι ότι δεν είναι καλή αλλά με τρώει ο κολος
οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε..κανονισε να την κανεις σκορποχωρι και απο τα παπια να το γυρισεις στις μπεκατσες...sarcastic. .sarcastic.
 
Φιλε μου το εχουμε πει και το λεμε συνεχεια...αλλο ΚΟΝΤΑΚΑΣ και αλλο ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ....αλλο ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ και αλλο ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΟΣ...αλλο ο ΝΑΥΤΗΣ και αλλο ο ΚΑΝΤΗΛΑΝΑΥΤΗΣ.....
Αφου δεν κατέχουν οι οπλουργοι γιατί βγαίνουν και λένε δημόσια ότι ελάτε να σας φτιάξω κοντάκι στα μέτρα σας και μετράνε με τον βραχιωνα;;;γιατι δεν μένουν σ αυτά που ξέρουν και εξαπατουν κόσμο;;; εγώ την πάτησα δις. Τελως πάντων έπαθα κι έμαθα.
 
Καλημέρα σε όλους. Μετά από χρόνια πια (πότε πέρασαν αλήθεια;o_O) ασχολίας με το κυνήγι έχω γνωρίσει πολλούς μα πάρα πολλούς ανθρώπους του χώρου με αφορμή βέβαια την αγάπη για το κυνηγετικό όπλο. Όλοι τους έχουν μπει σε μια λίστα αξιολόγησης δική μου με το επίπεδο να ποικίλει από τον χαρακτηρισμό ...για κλωτσιές..μέχρι τον χαρακτηρισμό μάστορας, επαγγελματίας κλπ... Δυστυχώς η λίστα αυτή καταρτίστηκε με αντίτιμο το χρήμα, τον χρόνο, τα χιλιόμετρα ενίοτε, και τα συναισθήματα (απογοήτευση - απόλαυση), όπως και κάθε εμπειρία στην ζωή. Γνώμη μου ...ψαχτείτε, διαβάστε και ενημερωθείτε....πλέον είναι πιο εύκολο απ' ότι πριν από 20 χρόνια με την σημερινή χρήση του ίντερνετ.
 
Last edited:
Mόλις παρέλαβα το Β325 από τον Ψιλλάκη για την αναβάθμιση της σκανδάλης.Ημουν πολύ επιφυλακτικός γι αυτήν την επέμβαση μήν γίνει καμιά πατάτα.
Εξαφάνισε όλη την νεκρή διαδρομή και το βάρος στά 1250 γραμμαρια. Εγινε απίστευτο..exciting.. Αυριο λογικά θα το ρίξω να το δώ και στίς πραγματικές συνθήκες. Απότι μου είπε επενέβει σε τρία διαφορετικά σημεία για την νεκρή διαδρομή.
Δεν ήταν ένα απλό ελάφρωμα.
 
Αφου δεν κατέχουν οι οπλουργοι γιατί βγαίνουν και λένε δημόσια ότι ελάτε να σας φτιάξω κοντάκι στα μέτρα σας και μετράνε με τον βραχιωνα;;;γιατι δεν μένουν σ αυτά που ξέρουν και εξαπατουν κόσμο;;; εγώ την πάτησα δις. Τελως πάντων έπαθα κι έμαθα.
Τωρα θελεις να σου απαντησω???
 
Mόλις παρέλαβα το Β325 από τον Ψιλλάκη για την αναβάθμιση της σκανδάλης.Ημουν πολύ επιφυλακτικός γι αυτήν την επέμβαση μήν γίνει καμιά πατάτα.
Εξαφάνισε όλη την νεκρή διαδρομή και το βάρος στά 1250 γραμμαρια. Εγινε απίστευτο..exciting.. Αυριο λογικά θα το ρίξω να το δώ και στίς πραγματικές συνθήκες. Απότι μου είπε επενέβει σε τρία διαφορετικά σημεία για την νεκρή διαδρομή.
Δεν ήταν ένα απλό ελάφρωμα.
Ποιο είναι το ιδανικό βάρος έλξης σκανδάλης;
Υπάρχει; είναι στάνταρ;
Σε ένα βίντεο με τον Jack Rowe (το ανέφερε σε pounds) ήταν γύρω στα 1.8 κιλά εάν θυμάμαι, λίγο πιο ελαφρύ στην πρώτη σκανδάλη ενός δισκανδαλου και λίγο πιο βαρύ στην δεύτερη ("πίσω")
Αλλού έχω διαβάσει ότι το ιδανικό είναι υποκειμενικό, είναι τι ταιριάζει στον καθένα, εντός ασφαλών/αποδεκτών ορίων...
 
Γενηκα από τα 9 όπλα που έχω μόνο δύο είναι απηραχτα μια Benelli 121 σεντετιεν κανη και η μοσυ αλά δεν θα τη γλιτώσει ένα κονο και ένα γιαλισμα θα το φάει όχι ότι δεν είναι καλή αλλά με τρώει ο κολος
Την 121 μην την αγγίξεις. Θα θεωρηθεί εγκληματίας.threat..big smile.
 
Ποιο είναι το ιδανικό βάρος έλξης σκανδάλης;
Υπάρχει; είναι στάνταρ;
Σε ένα βίντεο με τον Jack Rowe (το ανέφερε σε pounds) ήταν γύρω στα 1.8 κιλά εάν θυμάμαι, λίγο πιο ελαφρύ στην πρώτη σκανδάλη ενός δισκανδαλου και λίγο πιο βαρύ στην δεύτερη ("πίσω")
Αλλού έχω διαβάσει ότι το ιδανικό είναι υποκειμενικό, είναι τι ταιριάζει στον καθένα, εντός ασφαλών/αποδεκτών ορίων...
1250 υποτίθεται ότι είναι κάπως ελαφριά (σκοπευτική). Καί ναι η 2ρη πρεπει νάναι ποιό βαριά.Για κυνηγετική χρήση 1600 με 1800.
Εγώ τουλάχιστον σε πάνω από 2+ κιλά τραβάω το όπλο κάτω.
 
Πάντως για να παίζει τόσο πολύ κονσεπτ του κώνου στα μπενελι,παραδεχόμαστε ότι βλητικα δεν αφήνει ικανοποιημένους τους χρήστες της!
Σε αυτό Ηλία διαφωνούμε.Απο όλες τις μάρκες ο μάστορας βελτιώνει κάννες με επιμήκυνση κώνου,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Αλλωστε η επιμήκυνση κώνου γίνετε για να πιάσουμε τα μέγιστα της κάννης βλητικα....
Επίσης στα benelli Ηλία με αυτή την βελτίωση τελειώνεις.Με κάποιες άλλες μάρκες οπλων δεν θα αναφερω,δεν φτάνει μόνο ένας κώνος....
 
Σε αυτό Ηλία διαφωνούμε.Απο όλες τις μάρκες ο μάστορας βελτιώνει κάννες με επιμήκυνση κώνου,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Αλλωστε η επιμήκυνση κώνου γίνετε για να πιάσουμε τα μέγιστα της κάννης βλητικα....
Επίσης στα benelli Ηλία με αυτή την βελτίωση τελειώνεις.Με κάποιες άλλες μάρκες οπλων δεν θα αναφερω,δεν φτάνει μόνο ένας κώνος....
Τάκη τι μήκος έχει ο κώνος στις benelli (ή ειδικότερα στην Μ2) ?
Πόσος πρέπει να γίνει ?
Καμιά παραπομπή για περαιτέρω διάβασμα ?
Από περιέργεια ρωτάω ...
 
Back
Top