Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
....πάρε κανά εργαλείο τέλος πάντων, μας έσκασες!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Τέλος πάντων αν εσύ θεωρείς οτι 5 και 10 μ/δλ κάνουν διαφορά εμένα δεν μου πέφτει λόγος....πάσο και τα ρέστα μου!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τα βλέπω. Καπετάνιο δεν πιστεύω να έχετε στρώσει χαρτάκι στο πλοίο..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βασίλη για μένα ν.1 είναι η υγρασία και τη διαφορά την βλεπεις στα μπασιματα τον Οκτώβριο που μέχρι να βγει ο ήλιος τα φυσίγγια σέρνονται.
Μονοβασικη τραβάει στο κρυο, στην υγρασία τα παίζει.....
Καί το χειροτερο υγρασία σε συνδιασμό με κρυο!
Παίδες αν η υγρασία της ατμόσφαιρας επηρεάζει με κάποιον τρόπο την τουφεκιά αυτό μπορεί να γίνει με 2 τρόπους.

1. εξωτερική βλητική, άρα επηρεάζει όλα ανεξαιρέτως τα φυσίγγια και όλες τις τουφεκιές το ίδιο, με ότι πυρίτιδα χρησιμοποιείς ακόμα και την καλύτερη στον κόσμο, άρα το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι υψηλές αρχικές ταχύτητες και σφαιρικά σκάγια
ή
2. εσωτερική βλητική, η υγρασία με κάποιον τρόπο διεισδύει στην πυρίτιδα (πολύ δύσκολο σε σημερινά φυσίγγια)

Και εγώ αυτό πίστευα ότι δηλαδή η υγρασία επηρεάζει και μάλιστα πολύ ... η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω ειδικά για υψηλές τιμές υγρασίας (>95%) είναι η προηγούμενη.

Το θέμα είναι ότι κανένας άλλος ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ακόμα και σε εξειδικευμένες μελέτες δεν το αναφέρει. Και έχω ψάξει πάρα πολύ.
Βρείτε μου μια αναφορά και μια πιθανή εξήγηση οπουδήποτε στον κόσμο, οπουδήποτε στο internet εκτός από την Ελλάδα. !!!
Οπότε επιτρέψτε μου να έχω μερικές αμφιβολίες ...

Μάλλον εκεί που δοκιμαζουν ή κυνηγούν έχουν άλλο κλίμα φίλε ή λένε μαλακίες.Δεν μπορώ να πιστευω τι λέει ο καθένας όταν τα έχω δει και πάθει αυτοπροσώπως.
Δεν ξέρω Γιάννη ... δύσκολο όμως τόσο μεγάλη διαφορά να έχουμε δει μόνο εμείς ...
Δεν το λέει KANENΑΣ ΑΛΛΟΣ και μάλιστα αναφέρουν το αντίθετο, ότι η υψηλή υγρασία ευνοεί ελάχιστα την τουφεκιά ... αυτό με βάζει σε σκέψεις ... :)
 
Last edited:
Παίδες αν η υγρασία της ατμόσφαιρας επηρεάζει με κάποιον τρόπο την τουφεκιά αυτό μπορεί να γίνει με 2 τρόπους.

1. εξωτερική βλητική, άρα επηρεάζει όλα ανεξαιρέτως τα φυσίγγια και όλες τις τουφεκιές το ίδιο, με ότι πυρίτιδα χρησιμοποιείς ακόμα και την καλύτερη στον κόσμο, άρα το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι υψηλές αρχικές ταχύτητες και σφαιρικά σκάγια
ή
2. εσωτερική βλητική, η υγρασία με κάποιον τρόπο διεισδύει στην πυρίτιδα (πολύ δύσκολο σε σημερινά φυσίγγια)

Και εγώ αυτό πίστευα ότι δηλαδή η υγρασία επηρεάζει και μάλιστα πολύ ... η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω ειδικά για υψηλές τιμές υγρασίας (>95%) είναι η προηγούμενη.

Το θέμα είναι ότι κανένας άλλος ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ακόμα και σε εξειδικευμένες μελέτες δεν το αναφέρει. Και έχω ψάξει πάρα πολύ.
Βρείτε μου μια αναφορά και μια πιθανή εξήγηση οπουδήποτε στον κόσμο, οπουδήποτε στο internet εκτός από την Ελλάδα. !!!
Οπότε επιτρέψτε μου να έχω μερικές αμφιβολίες ...


Δεν ξέρω Γιάννη ... δύσκολο όμως τόσο μεγάλη διαφορά να έχουμε δει μόνο εμείς ...
Δεν το λέει καμία άλλη φυλή ... αυτό με βάζει σε σκέψεις ... :)
Με κάποιον τρόπο ότι συμβαίνει, συμβαίνει στον 1ο λογο......
Προσωπικά δεν είμαι εμπειρος κυνηγός, αλλά θα ακουσω ανθρώπους που κυνηγούν "εκεί εξω" και ρίχνουν κάμποσα φυσίγγια που ξεκινούν από το τρυγονι στη νοτια Ελλάδα και φτάνουν στον Έβρο για παπια, ανθρώπους που κυνηγούν μόνιμα στους βάλτους, ανθρώπους που κυνηγουν στη Β. Ελλάδα και έχει κυνήγι και ρίχνουν κάμποσες χιλιάδες φυσίγγια με "μια απο όλα των καιρικών συνθηκών" και δε θα με πεισουν νόμοι και θεωρίες της φυσικής και βεβαίως χωρίς να θέλω να προσβάλω την δουλειά που γίνεται σε αυτό το επίπεδο.
Εμπειρία δεν έχω μεγάλη, μίλησα για τον Οκτώβριο στα μπασιματα νωρίτερα γιατί τότε παραθαλάσσια που συνήθως παω στάζουν όλα, χειμώνα βαρυ σπάνια θα δουμε εδώ νοτιοδυτικά, όπως και θηράματα με τη σέσουλα και μιλάω κυρίως για φασα παπι. .....
Ωρε φίλε..... Κυνηγετική εξομολόγηση έκανα...... .tired..big smile.
 
Last edited:
Συνήθως μενω πισω γαμω τα βάσανα..... .hair..big smile.
Κάτσε έστειλα το email ... ή θα κουφαθεί με την ερώτηση ή θα με κουφάνει η απάντηση που θα λάβω ...
Του γράφω ότι όλοι οι Έλληνες κυνηγοί παραπονιούνται ότι τα φυσίγγια τους δεν σκοτώνουν σε υγρασία πάνω από 90% ...

ps
Πλάκα κάνω αλλά πάνω κάτω αυτό είναι το νόημα ... :cool:
 
Το θέμα είναι ότι κανένας άλλος ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ακόμα και σε εξειδικευμένες μελέτες δεν το αναφέρει. Και έχω ψάξει πάρα πολύ.
Bill μελέτες μπορεί να μην υπάρχουν, το φαινόμενο όμως είναι υπαρκτό και δεν μπορούμε να το αγνοούμε.
 
Bill μελέτες μπορεί να μην υπάρχουν, το φαινόμενο όμως είναι υπαρκτό και δεν μπορούμε να το αγνοούμε.
Σίγουρα υπάρχει από το 90 % και πάνω μπορεί να παίζει ρόλο και το κλίμα που έχουμε εδώ .Ίσως να ξέρουν και οι ξένοι ότι παίζει ρόλο απλά στο τοπο τους τα ποσοστά αυτά υγρασίας να είναι σπάνια και ελάχιστες φορές για πολύ μικρό χρονικό διάστημα και άρα να μην μπαίνει σαν μετρήσιμους παράγοντας .Παντός αν το αγνοούν και λένε δε παίζει ρόλο θα πω ότι είναι περιορισμένης εμβέλειας και οι μελέτες τους .
 
Ειδικα οι αγγλοι παρακαλενε να βρεξει που να ξερουν απο υγρασια ρε παιδια εχει κανει κανεις δωκιμες και μετρισεις με υγρασια να δουμε τουλαχιστον στη διατρυση αν εχουμε πτωση η απο τον ηχο τα καταλαβενετε οτι κλασανε????
 
Bill μελέτες μπορεί να μην υπάρχουν, το φαινόμενο όμως είναι υπαρκτό και δεν μπορούμε να το αγνοούμε.
Βασίλη, το έχετε παρατηρήσει σε όλα τα φυσίγγια ανεξαρτήτως πυρίτιδας ;
Αν ναι, μπορεί να είναι υπαρκτό και η εξήγηση είναι η παραπάνω.
Αν όχι, ή δεν είναι υπαρκτό ή υπάρχει άλλος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ.

Να μην δουλεύει το φυσίγγι το πρωί και μετά από 2-3 ώρες να δουλεύει με την ίδια περίπου θερμοκρασία ακούγεται περίεργο.
 
Σίγουρα υπάρχει από το 90 % και πάνω μπορεί να παίζει ρόλο και το κλίμα που έχουμε εδώ .Ίσως να ξέρουν και οι ξένοι ότι παίζει ρόλο απλά στο τοπο τους τα ποσοστά αυτά υγρασίας να είναι σπάνια και ελάχιστες φορές για πολύ μικρό χρονικό διάστημα και άρα να μην μπαίνει σαν μετρήσιμους παράγοντας .Παντός αν το αγνοούν και λένε δε παίζει ρόλο θα πω ότι είναι περιορισμένης εμβέλειας και οι μελέτες τους .
Τα πάντα είναι πιθανά.
 
Ειδικα οι αγγλοι παρακαλενε να βρεξει που να ξερουν απο υγρασια ρε παιδια εχει κανει κανεις δωκιμες και μετρισεις με υγρασια να δουμε τουλαχιστον στη διατρυση αν εχουμε πτωση η απο τον ηχο τα καταλαβενετε οτι κλασανε????
τι δοκιμες να κανεις τωρα μολις γυρισα απο δρομολογιο 7 βαθμους και οι υαλοκαθαρηστηρες να δουλευουν λες και εβρεχε !!! ουτε ταχογραφο δεν μπορεις να στησεις δεν θα διαβαζουν τα ματια !!!
 
Βασίλη, το έχετε παρατηρήσει σε όλα τα φυσίγγια ανεξαρτήτως πυρίτιδας ;
Αν ναι, μπορεί να είναι υπαρκτό και η εξήγηση είναι η παραπάνω.
Αν όχι, ή δεν είναι υπαρκτό ή υπάρχει άλλος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ.

Να μην δουλεύει το φυσίγγι το πρωί και μετά από 2-3 ώρες να δουλεύει με την ίδια περίπου θερμοκρασία ακούγεται περίεργο.
εγω σε υγρασια δεν ειχα ποτε προβλημα και τοσο σοβαρο που να μην μπορεις να κυνηγησης ,πεφτεις σε νουμερο σκαγια και κλεινεις τσοκ αμα δεν εχεις το καταλληλο πυρομαχικο και τελειωσε ,εκει που εχω δει εγω οτι κλανουν τα φυσιγγια ειναι μονο στο παγο στους μειον βαθμους και με πολλα μποφορ αερα.
 
τι δοκιμες να κανεις τωρα μολις γυρισα απο δρομολογιο 7 βαθμους και οι υαλοκαθαρηστηρες να δουλευουν λες και εβρεχε !!! ουτε ταχογραφο δεν μπορεις να στησεις δεν θα διαβαζουν τα ματια !!!
Δεν χρειάζεται ο ταχογράφος.
Τουφεκιές σε βιβλίο ή τενεκέ με υγρασία και χωρίς.
 
Ειδικα οι αγγλοι παρακαλενε να βρεξει που να ξερουν απο υγρασια ρε παιδια εχει κανει κανεις δωκιμες και μετρισεις με υγρασια να δουμε τουλαχιστον στη διατρυση αν εχουμε πτωση η απο τον ηχο τα καταλαβενετε οτι κλασανε????
Βρε κομάντο δεν είναι ότι δε σκοτώνει, είναι ότι θα έχεις τραυματισμένα, θα κυνηγάς, θα έχεις αίματα κτλ, με λίγα λόγια αλλάζει η συμπεριφορά, ίσως χρειαστεί να κατέβω νουμερο ή να σφίξω τσοκ ή να μεγαλώσω προσκοπευση......
Εσυ είσαι από βόρεια..... καταλαβαίνετε τι θέλουμε να πουμε, μην προσπαθουμε να τετραγωνισουμε το κυκλο!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top