Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βρε κομάντο δεν είναι ότι δε σκοτώνει, είναι ότι θα έχεις τραυματισμένα, θα κυνηγάς, θα έχεις αίματα κτλ, με λίγα λόγια αλλάζει η συμπεριφορά, ίσως χρειαστεί να κατέβω νουμερο ή να σφίξω τσοκ ή να μεγαλώσω προσκοπευση......
Εσυ είσαι από βόρεια..... καταλαβαίνετε τι θέλουμε να πουμε, μην προσπαθουμε να τετραγωνισουμε το κυκλο!!! :)
Βρε δεν αντιλεγω το φενομενο υπαρχει και το ζω εδω πανω πολυ εντωνα σε καπιες περιπτωσεις απλα λεω εχουμε στειχια ποσο και πως επιρεαζει δηλαδη αν εχουμε μετρισιμη μειωση διατρυσης εχουμε και ταχυτητας οποτε θελουμε και πιο πολυ προσκοπευση
 
Χοντρο σκαγι λεμε αλλα τι φταιει γτ με χοντρο σκαγι εχουμε διατιρηση ταχυτητας λογο μεγαλυτερου βαρους περισοτερη κινιτικη ενεργεια λιγοτερη παραμορφοση και συγγεντρωση τι φταιει γτ αν πευτει η ταχυτιτα επιρεαζοντε πολλα και πρωτα απ ολα η σκοπευση
 
Μας κοβει πχ 50 μ/δ εχουμε μεινεινπισω για τα καλα πχ ενα πρωι που αλλος δεν ξεκιναει για κυνιγι με παγωνια τρελη -15 διπλα σε τρεχουμενο νερο με τους υδρατμους εμφανεστατους ξεκινισαν τα φυσιγγια με κλαμπανι μετα με πουλια τα οπια πευτανε 80 μετρα αφου φαγανε την τουφεκια και μετα πεφτανεξερα και οσο ανεβενε ο ηλιος σκωτωνανε κανονικα νο 4
 
με πολλα μποφορ αερα.
Στα υπολοιπα συμφωνώ....εδω ομως θα σου πω πως με τα πολλα μποφορ αερα γινεται κ μετατόπηση της τουφεκιας...το εχω τσεκαρι στο νερο...με πλαγιο αερα κ Νο7 34gr στα 35m η τουφεκια μετατοπίζεται 0,5m άκοπα...
Αν π.χ. κυνηγας παπι με Νο7
(ήπιες καιρικές συνθήκες) τοτε πας σε Νο5 ή 6...στον πολύ αερα μιλαω...γι'αυτο Μ.Ο ριχνω Νο6 μονιμως στο παπι...."ισοσταθμίζω" αερα, αποσταση εντος 35m βολές, 2* τσόκ, θερμοκρασία σύνηθες 3°C ως 10°C κ παντα με Sipe με ταχύτητες ανω των 415m/s...ετσι τα εχω ζυγήσει, έτσι μου εχουν βγει οι επιτυχίες, έτσι κυνηγαω στο πέρασμα το υδρόβιο....:)
Αυτά για μ'ένα...τελος!!
 
Μιλαμε για εναν αριθμο 50 πουλιων πηρα 8 στο χερι απο τα οπια ξερα ηταν τα 5 που μου ηρθαν στην 10 η ωρα 3 πεσανε περι τα 80 μετρα μακρυα ευτηχως σε μερος με οξυες και και
πευκο η μεσε για σημαδι και τα αλλα τρωγανε σκαγια και δε συγκινουνταν σκοπυτικα ειχα ανετα 40+ πουλια στο χερι αν ερχοτανε απο τις 10 και μετα αλλα δε δεχοντε ραντεβου
 
με πλαγιο αερα κ Νο7 34gr στα 35m η τουφεκια μετατοπίζεται 0,5m άκοπα..
Σωστός ... με 6 μποφόρ.

Δείτε
Αέρας 7 μποφόρ.
Vo=400m/s

#0 43cm
#3 51cm
#6 62cm
#9 80cm

Ακόμα και με την ιδανικότερη σκόπευση (ακίνητο πλι) και με μηδενικά το πουλί μένει εκτός κύκλου στα μόλις 35μ με 7 μποφορ αέρα!!!
Στα πιο ψιλά ή ψηλά, κλάμα ...
 
Σωστός ... με 6 μποφόρ.

Δείτε
Αέρας 7 μποφόρ.
Vo=400m/s

#0 43cm
#3 51cm
#6 62cm
#9 80cm

Ακόμα και με την ιδανικότερη σκόπευση και με μηδενικά το πουλί μένει εκτός κύκλου στα μόλις 35μ με 7 μποφορ αέρα!!!
Στα πιο ψιλά, κλάμα ...
Μωρε τι μας λες μια μερα με τρελο αερα στον εβρο ισα που στεκοσουνα μεσα απ το αμαξι βλεπω ενα κοπαδι φαλαριδες σε ενα ξεπαγωτο κοματι και αναμεσα τους μια τσικνοπαπια κατεβενω με το φιλο μου και ξεκιναμε το τουφεκιδι στα 30 μετρα ε μεχρι να πετυχουμε το παπι βαρεσαμε 22 ενωειτε δε καναν καν να πεταξουν φαλαριδες και σαν να μην εφτανε αυτο καταβαζω το λαμπ και μου τις βγαζει ολες εξω και τελευταιο το παπι το οπιο και λογο σπανιοτητας πρωτη φορα βλεπαμε ασχλιθηκαμε
 
Αν υποθέσουμε ότι τα σκάγια με 420 μ/δλ και αυτά με τα 380 μ/δλ η και χαμηλότερα βγαίνουν ολοστρόγγυλα , τα πρώτα δεν θα χάσουν την ταχύτητα τους γρηγορότερα από τα δευτέρα μια και ..."Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται"...
Ναι θα χάσουν την ταχύτητα τους γρηγορότερα
αλλά εφόσον έχουν το ίδιο στρογγυλό σχήμα τα πρώτα θα είναι πάντα γρηγορότερα από τα δευτερα
θα τείνουν να πέσουν στην ταχύτητα των δευτέρων αλλά δεν θα πέφτουν τόσο χαμηλά ποτέ!
διότι και τα "αργά" θα χάνουν ταχύτητα
Μια μάτια που έριξα στους πινάκες της βλητικής με 1200 πόδια/δλ (365 μ/δλ) τα σκάγια Νο 5 εχουν στις 60 γιάρδες 2,23 ποδολίβρες ενέργεια, και με 1330 πόδια/δλ(405 μ/δλ) έχουν 2,49 ποδολίβρες...

Νομίζεις αξίζει τον κόπο , τον κλώτσο, και το παίδεμα ...?
προσωπικά θα έλεγα όχι
ίσως αξίζει τον κόπο σε ακραίες βολές
Αλλα έστω οτι αξίζει, μπορούμε να έχουμε τα ίδια και καλυτέρα αποτελέσματα με ένα και μόνο νούμερο σκαγιού παραπάνω...το Νο 4 θα βγάλει με 365 μ/δλ 3,04 ποδολίβρες ενέργεια...
αρκεί να έχουμε την απαραίτητη πυκνότητα
Προσωπικά για μένα οι παραπάνω υπολογισμοί είναι εκ του περισσού , και αισθάνομαι γελοίος.....ίσως και να είμαι!:(
ώπα πάτα φρένο κάπτεν
δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια από σενα
είσαι από τα πλέον ΣΟΒΑΡΑ άτομα εδώ μέσα
αλίμονο αν αρχίσουμε να στεναχωριόμαστε επειδή διαφωνούμε με τους άλλους
διάλογο κάνουμε και δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα
ειδικά όταν αυτοί με τους οποίους διαφωνούμε είναι πρόσωπα με αποδεδειγμένο ήθος!

Υ.Γ… μήπως εν κατακλείδι για να μην το αμελούμε και αυτο το φυσίγγιο με τα 380 μ/δλ έχει καλύτερες κατανομές , συγκεντρώσεις και λιγότερα κενά από αυτό με τα 430 μ/δλ?...γιατί νομίζω ότι πρέπει να το βλέπουμε και ως σύνολο
Προσωπικά τείνω να συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τα "κοινά" εμπορικά φυσίγγια πλην ομως υπάρχουν τόσες πολλές εξαιρέσεις που καταργούν τον κανόνα.
Αυτό που λες πριν 30-40 χρόνια, ίσχυε ως κανόνας.
Ισχύει και σήμερα όσον αφορά τα "οικονομικά" εμπορικά, το τσιχλοφύσιγγο των 380 μ/δ είναι πιο αποτελεσματικό και πιο γρήγορο από αυτό των 420-430 μ/δ και αυτό διότι το φαινομενικά γρήγορο είναι κακοκατασκευασμένο....

Μήπως θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τον ορισμό της "αρκετής ταχύτητας" που λένε οι βλητικοί?
η επαρκής ταχύτητα σε συνδυασμό με την όσο λιγότερη παραμόρφωση των σκαγίων είναι η χρυσή τομή
αυτή μπορεί να είναι 340 μ/δ!!!! σε ένα φυσίγγι και 440 μ/δ σε ένα άλλο.....
Υ.Γ....μην μπλέξεις σε παρακαλώ με απόλυτα νούμερα γιατί νομίζω άλλο είναι το ζουμί...άσε να γίνομαι εγώ γελοίος:( και σου το λέω φιλικά, με σεβασμό...
κι εγώ σου το λέω φιλικά, με σεβασμό... κόψε τις σαχλαμάρες.... ακούς εκεί "γελοίος"
 
Παιδες ερωτηση κανω δε ξερω πως το περνετε αλλα με την ειρωνεια δε τα παω καθολου καλα να εχετε υποψην ο γραπτος λογος δεν εχει προσοπο οπιος με ξερει απο κοντα καταλαβενει
Αν αναφέρεσαι σε μένα, ουδέ μια στιγμή ειρωνεύετηκα, δεν είναι του χαρακτήρα μου, απλά δε συμμετέχω.... ;)
Επίσης τις απαντήσεις προσπαθώ όσο μπορώ να τις βρίσκω στο τερεν και ακούγοντας τις εμπειρίες των άλλων!
Μιλαμε για εναν αριθμο 50 πουλιων πηρα 8 στο χερι απο τα οπια ξερα ηταν τα 5 που μου ηρθαν στην 10 η ωρα 3 πεσανε περι τα 80 μετρα μακρυα ευτηχως σε μερος με οξυες και και
πευκο η μεσε για σημαδι και τα αλλα τρωγανε σκαγια και δε συγκινουνταν σκοπυτικα ειχα ανετα 40+ πουλια στο χερι αν ερχοτανε απο τις 10 και μετα αλλα δε δεχοντε ραντεβου
Αυτό ακριβώς εννοώ το αν τραβάνε ή όχι ένα φυσιγγι π.χ.με csb ή με S4 το πρωι στο χάραμα ή αργότερα μόλις σκάσει ο ήλιος!!!
 
Νίκο κρότου λάμψης θες να μου στείλεις εεεε;;;;

Kαλημερα και απο εδω παλικαρια !!!
Χρηστο μετα τα 35 μετρα σχεδον κροτου λαμψης ειναι.... Αλλα στην παγανα.....
Εαν ομως την φαει το γουρουνι στα 10 μετρα.....52 γραμ. σκαγια Ν2 εχει....σαν μονοβολο θα πανε
στα 10 μετρα.....Εαν δεν μεινει επι τοπου....πιστευω οτι θα την ''νιωσει'' την τουφεκια φιλε !!!!!
Υποθεσεις κανω.....απο γουρουνι ειμαι ασχετος !!!! :)
 
Σωστός ... με 6 μποφόρ.

Δείτε
Αέρας 7 μποφόρ.
Vo=400m/s

#0 43cm
#3 51cm
#6 62cm
#9 80cm

Ακόμα και με την ιδανικότερη σκόπευση (ακίνητο πλι) και με μηδενικά το πουλί μένει εκτός κύκλου στα μόλις 35μ με 7 μποφορ αέρα!!!
Στα πιο ψιλά ή ψηλά, κλάμα ...

Δείτε στα 50μ πάντα με αέρα κάθετο στην βολή.

Αέρας 7 μποφόρ.
Vo=400m/s
#0 90cm
#3 105cm
#6 130cm
#9 170cm

Αέρας 5 μποφόρ.
Vo=400m/s
#0 50cm
#3 60cm
#6 75cm
#9 100cm
 
Αν αναφέρεσαι σε μένα, ουδέ μια στιγμή ειρωνεύετηκα, δεν είναι του χαρακτήρα μου, απλά δε συμμετέχω.... ;)
Επίσης τις απαντήσεις προσπαθώ όσο μπορώ να τις βρίσκω στο τερεν και ακούγοντας τις εμπειρίες των άλλων!

Αυτό ακριβώς εννοώ το αν τραβάνε ή όχι ένα φυσιγγι π.χ.με csb ή με S4 το πρωι στο χάραμα ή αργότερα μόλις σκάσει ο ήλιος!!!
Εγω λεω οτι δεν ειρωνεβομε στην ερωτηση μου αν φενετε ετσι λαθος μου δεν κατηγορισα εσενα Αριστο και γι αυτο ρωταω και ξεκαθαριζω ουμτι θελω απτες αποδειξεις καποιοι λογο κουφιου ηχου συμπερενουν οτι κλασαν τα φυσιγηια αλλα δεν ειναι παντα ετσι
 
Κάτσε έστειλα το email ... ή θα κουφαθεί με την ερώτηση ή θα με κουφάνει η απάντηση που θα λάβω ...
Του γράφω ότι όλοι οι Έλληνες κυνηγοί παραπονιούνται ότι τα φυσίγγια τους δεν σκοτώνουν σε υγρασία πάνω από 90% ...

ps
Πλάκα κάνω αλλά πάνω κάτω αυτό είναι το νόημα ... :cool:
Πες του ρε ότι διαφωνεί ένας‼️μουα‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top