Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στέλιο από νησί δεν σκαμπάζω πράμα.
Αν με ρώταγες πριν 2 χρόνια θα έλεγα επηρρεάζει.
Τώρα πιστεύω ότι δεν επηρρεάζει.
Αύριο ποιός ξέρει ;;; :) :) :)

Μας βλέπω να στήνουμε μετεωρολογικούς σταθμούς στα αυτοκίνητα και να διαλέγουμε φυσίγγια ανάλογα με τα δεδομένα, από το πόρτ μπαγκάζ.
Τον αρνιακο αγκαζε‼️
 
λαθος τσοκαρισμα ,λαθος νουμερο σκαγιων.
σοβαρα τωρα λαθος τσοκαρισμα !!!!! εγω κανω ολλα τα κυνηγια μου με lmκαι 3* προβλημα δεν εχω ποτε !!! και κυνηγαω παπια, λαγο, τσιχλα ,γουρουνι ,μπεκατσα
 
Μα οι αγγλοι τι να ασχολιθουνε με την υημγρασια κανονιλες συνθηκες ειναι για εκοινους εκει
Πάντως κάποτε χάζευα τα φυσίγγια της game bore και φαίνονταν πολυ ποιοτικά, και σκάγια και γομωσεις σχετικά χαμηλές με αυξημένη πυρίτιδα.....
Επίσης ο πατέρας μου, εκλεινε με ρελιαστρα χειρός και τη κουβαλαγε και μαζί του, αλλου έσφιγγε τα φυσίγγια, αλλου αφαιρούσε σκάγια και μιλάω για κυνήγι παπιου!
Πάει στην ευχή κάτι θα είχαν δει και αυτοί οι άνθρωποι που δεν είχαν ουτε ιντερνετ, ουτε smart phones και έριχναν και ένα κάρο ντουφεκιες!
 
σοβαρα τωρα λαθος τσοκαρισμα !!!!! εγω κανω ολλα τα κυνηγια μου με lmκαι 3* προβλημα δεν εχω ποτε !!! και κυνηγαω παπια, λαγο, τσιχλα ,γουρουνι ,μπεκατσα
δηλαδη εσυ κυνηγας απο 40 μετρα και πανω με αυτα τα τσοκαρισματα?ανεξαρτητα που περνανε τα πουλια σε ενα ολοημερο παπι?και με τι νουμερο?
 
Τόλης μηνύματα γιοκ.

Ρωτάει, γιατί οι σκοπευτές δεν αναφέρουν τίποτα για υγρασία ούτε παρατηρήθηκαν μειωμένα σκορ λόγω υγρασίας ;;;

Του έδωσα μια απάντηση αλλά θέλει να ακούσει και εσάς ...
Δώστου την ίδια κ από μένα‼️
 
δηλαδη εσυ κυνηγας απο 40 μετρα και πανω με αυτα τα τσοκαρισματα?ανεξαρτητα που περνανε τα πουλια σε ενα ολοημερο παπι?και με τι νουμερο?
Ναι φιλε κυνηγαω μεχρι τα 40-45 μετρα παραπανω δεν τουφεκαω καν ξερω οτι εχω λειοκανο οπλο και οχι mg3 ,με νορμαλ νουμερα 4-3 , ασχετο βεβαια γιατι ο στελιος ειπε οτι τα φυσηγγια δεν κοβανε με νοτια !! Πως θα το διωρθωσει αυτο το τσοκ ;
 
Ναι φιλε κυνηγαω μεχρι τα 40-45 μετρα παραπανω δεν τουφεκαω καν ξερω οτι εχω λειοκανο οπλο και οχι mg3 ,με νορμαλ νουμερα 4-3 , ασχετο βεβαια γιατι ο στελιος ειπε οτι τα φυσηγγια δεν κοβανε με νοτια !! Πως θα το διωρθωσει αυτο το τσοκ ;
αφου τουφεκας στα 45 μετρα με το 3αρι μπραβο σου ,εγω εκει πανω δεν . . . .
 
αφου τουφεκας στα 45 μετρα με το 3αρι μπραβο σου ,εγω εκει πανω δεν . . . .
Την αλλη φορα που θα πας για παπια βαλε εναν φιλο σου να ριξει 2-3 φυσιγγια στην επηφανεια του νερου με τα τσοκ που δουλευεις και μετα 2-3 με πιο ανοιχτο τσοκ και κατσε διπλα και παρατηρισε της ουρες που κανουν οι τουφεκιες γιατι καλο το χαρτι αλλα ειναι μια δυσδιαστατη απηκονηση ενω αυτο που σου λεω ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα ! Εχω δει μεχρι και 10 μετρα ουρα με σφυχτα τσοκ ενω με πιο ανοιχτα αυτο μειωνεται κατα πολυ !!
 
Την αλλη φορα που θα πας για παπια βαλε εναν φιλο σου να ριξει 2-3 φυσιγγια στην επηφανεια του νερου με τα τσοκ που δουλευεις και μετα 2-3 με πιο ανοιχτο τσοκ και κατσε διπλα και παρατηρισε της ουρες που κανουν οι τουφεκιες γιατι καλο το χαρτι αλλα ειναι μια δυσδιαστατη απηκονηση ενω αυτο που σου λεω ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα ! Εχω δει μεχρι και 10 μετρα ουρα με σφυχτα τσοκ ενω με πιο ανοιχτα αυτο μειωνεται κατα πολυ !!
εγω την θελω την ουρα στο παπι.τουφεκαμε διαφορετικα,αλλιως της αντιλαμαβανομαι εγω της αποστασεις αλλιως εσυ.ευχαριστω.
 
εγω την θελω την ουρα στο παπι.τουφεκαμε διαφορετικα,αλλιως της αντιλαμαβανομαι εγω της αποστασεις αλλιως εσυ.ευχαριστω.
Πως την θελεις την ουρα πανω στο παπι οταν τα σκαγια ειναι 5 μετρα πισω απο εκει που η γομωση συνανταει το θηραμα εξηγισε το μου !! Δεν υπαρχει πως αντηλαμβανομαστε τις αποστασεις οι αποστασεις ειναι αποστασεις , και πιστεψε με εχω καμποση εμπειρια στο υδροβιο ,και κυνηγαω και σχεδον καθε μερα !! Εχετε δωσει πολυ μεγαλη αξια στα τσοκ ενω δεν ειναι ετσι τα πραγματα !! Δες πχ με τι τσοκαρισματα τουφεκανε στα σκοπευτηρια και σε τι αποστασεις !
 
Ούτε με βροχή, ούτε με ομίχλη παρατήρησα πτώση αισθητή στα φυσίγγια, τόσο όσο με τον ΝΟΤΙΑ‼️
κάνα μετεωρολόγο δεν έχουμε στο πάνελ να μας ρίξει προβολείς❓.....
Ένας παλιός μου λέει όταν έχει βόρια το φτερωμα και το τρίχωμα αλλάζει σαν να φουσκώνουν όπως τα γαρδελια στο κλουβί όταν έχει κρύο και το αντίθετο με νότια το έλεγε σαν να σκληραίνει το τρίχωμα...
Και τον χειμώνα τα ζώα είναι ποιο πυκνά από τρίχωμα και φτερωμα όπως και τα γιδοπροβατα και στο γδαρσιμο λεει διαφέρουν...
Εγω παντός το μόνο που έχω δει οι ΜΠΕΚΆΤΣΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ είναι καχεκτικες.. ενώ ΔΕΚΕΜΒΡΊΟ έχουν ΛΊΠΟΣ
Και οι ΠΈΡΔΙΚΕΣ ΟΚΤΩΒΡΊΟ δεν έχουν ντυθεί που λέμε ενώ ΔΕΚΕΜΒΡΊΟ ΈΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΦΤΕΡΩΜΑ ποιο έντονο...
Ίσως παίζουν ρόλο... τωρα μπορει να ειναι λόγια καφενείο..
 
Υγρασία δεν παίζει παίδες από εξωτερική βλητική.
Μόνο βροχή ...

Πριν προτρέξετε να πείτε οτιδήποτε, σας πληροφορώ ότι ο τύπος δεν είναι καθόλου τυχαίος.


Μετάφραση αυτόματη
Αγαπητέ Μπιλ,

Αυτή είναι η πρώτη φορά που συνάντησα κάποιον που σκέφτεται τη συμπύκνωση σε αυτό το πλαίσιο. Περιστασιακά έχω διαβάσει για σταγόνες βροχής.

Από τότε που σταμάτησα (1991) ως μεταδιδάκτορας στην Πυρηνική Φυσική Υψηλής Ενέργειας (GSI.de) και έκανα καριέρα στην Επιστήμη των Υπολογιστών, ακόμη και η φυσική της καθημερινής ζωής μου έγινε περισσότερο διαισθητική παρά γνώστης. Τούτου λεχθέντος, ορίστε τα λίγα σεντς μου.

Το φαινόμενο συμπύκνωσης, εάν οδηγεί σε πρόσθετη οπισθέλκουσα, πρέπει να μπορεί να τραβήξει πρόσθετα μόρια νερού από το εξωτερικό της διαδρομής των σφαιρών σε μια θέση πάνω της, κοντά στο μπροστινό μέρος της σφαίρας. Το βρίσκω δύσκολο να το φανταστώ.

Το φαινόμενο της συμπύκνωσης μπορεί να φανεί στα αεροπλάνα που γίνονται υπερηχητικά.

https://aviation.stackexchange.com/...nsation-cones-created-by-supersonic-airplanes

Έκανα γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετική με την αύξηση της αντίστασης του αέρα.

Θυμάμαι να υπολόγισα πριν από πολύ καιρό την πιθανότητα μια σφαίρα να χτυπήσει μια σταγόνα βροχής. Θα πρέπει να κάνετε τον υπολογισμό και από τα μεγέθη του σταγονιδίου και του σκαγιού μπορείτε να υπολογίσετε μια μέγιστη απώλεια ορμής του σκαγιού.
 
Υγρασία δεν παίζει παίδες από εξωτερική βλητική.
Μόνο βροχή ...

Πριν προτρέξετε να πείτε οτιδήποτε, σας πληροφορώ ότι ο τύπος δεν είναι καθόλου τυχαίος.


Μετάφραση αυτόματη
Αγαπητέ Μπιλ,

Αυτή είναι η πρώτη φορά που συνάντησα κάποιον που σκέφτεται τη συμπύκνωση σε αυτό το πλαίσιο. Περιστασιακά έχω διαβάσει για σταγόνες βροχής.

Από τότε που σταμάτησα (1991) ως μεταδιδάκτορας στην Πυρηνική Φυσική Υψηλής Ενέργειας (GSI.de) και έκανα καριέρα στην Επιστήμη των Υπολογιστών, ακόμη και η φυσική της καθημερινής ζωής μου έγινε περισσότερο διαισθητική παρά γνώστης. Τούτου λεχθέντος, ορίστε τα λίγα σεντς μου.

Το φαινόμενο συμπύκνωσης, εάν οδηγεί σε πρόσθετη οπισθέλκουσα, πρέπει να μπορεί να τραβήξει πρόσθετα μόρια νερού από το εξωτερικό της διαδρομής των σφαιρών σε μια θέση πάνω της, κοντά στο μπροστινό μέρος της σφαίρας. Το βρίσκω δύσκολο να το φανταστώ.

Το φαινόμενο της συμπύκνωσης μπορεί να φανεί στα αεροπλάνα που γίνονται υπερηχητικά.

https://aviation.stackexchange.com/...nsation-cones-created-by-supersonic-airplanes

Έκανα γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετική με την αύξηση της αντίστασης του αέρα.

Θυμάμαι να υπολόγισα πριν από πολύ καιρό την πιθανότητα μια σφαίρα να χτυπήσει μια σταγόνα βροχής. Θα πρέπει να κάνετε τον υπολογισμό και από τα μεγέθη του σταγονιδίου και του σκαγιού μπορείτε να υπολογίσετε μια μέγιστη απώλεια ορμής του σκαγιού.
Πόσα σεντς ήταν❓
 
Υγρασία δεν παίζει παίδες από εξωτερική βλητική.
Μόνο βροχή ...

Πριν προτρέξετε να πείτε οτιδήποτε, σας πληροφορώ ότι ο τύπος δεν είναι καθόλου τυχαίος.


Μετάφραση αυτόματη
Αγαπητέ Μπιλ,

Αυτή είναι η πρώτη φορά που συνάντησα κάποιον που σκέφτεται τη συμπύκνωση σε αυτό το πλαίσιο. Περιστασιακά έχω διαβάσει για σταγόνες βροχής.

Από τότε που σταμάτησα (1991) ως μεταδιδάκτορας στην Πυρηνική Φυσική Υψηλής Ενέργειας (GSI.de) και έκανα καριέρα στην Επιστήμη των Υπολογιστών, ακόμη και η φυσική της καθημερινής ζωής μου έγινε περισσότερο διαισθητική παρά γνώστης. Τούτου λεχθέντος, ορίστε τα λίγα σεντς μου.

Το φαινόμενο συμπύκνωσης, εάν οδηγεί σε πρόσθετη οπισθέλκουσα, πρέπει να μπορεί να τραβήξει πρόσθετα μόρια νερού από το εξωτερικό της διαδρομής των σφαιρών σε μια θέση πάνω της, κοντά στο μπροστινό μέρος της σφαίρας. Το βρίσκω δύσκολο να το φανταστώ.

Το φαινόμενο της συμπύκνωσης μπορεί να φανεί στα αεροπλάνα που γίνονται υπερηχητικά.

https://aviation.stackexchange.com/...nsation-cones-created-by-supersonic-airplanes

Έκανα γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετική με την αύξηση της αντίστασης του αέρα.

Θυμάμαι να υπολόγισα πριν από πολύ καιρό την πιθανότητα μια σφαίρα να χτυπήσει μια σταγόνα βροχής. Θα πρέπει να κάνετε τον υπολογισμό και από τα μεγέθη του σταγονιδίου και του σκαγιού μπορείτε να υπολογίσετε μια μέγιστη απώλεια ορμής του σκαγιού.
Ωραια κανε υπολογισμο τωρα ποση ει αι η δυναμη προσκρουσης με σταγονα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top