Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θεωρώ την ομίχλη με πολλα μειον ότι πιο δύσκολο για το φυσίγγι με αυτά τα λίγα που έχω δει μέχρι τώρα!!εχω φάει φόλες με εμπορικά ειδικά στο παπί που το φυσούσα και δεν κρύωνε αυτή ήταν και η αιτία που ξεκινησα να γεμίζω!!
Κρύο, αέρας, μεγάλες σχετικά αποστάσεις, ομίχλη-βροχή (με αυτή την σειρά) η συνταγή της αποτυχίας.
Ποτέ δεν το ένιωσα τόσο τραγικά λόγω ότι έριχνα σχεδόν πάντα #4 #2 αμερικάνικα, πιο χοντρά σε ιταλικά #3 #0.5 αντίστοιχα αλλά όταν έβαζα άλλο φυσίγγι το καταλάβαινες.

Κάτι τυχαία 6άρια τους κάνανε αέρα μόνο.
Εδώ το Imperial 4/0 μας βγήκε σχέτο μηδέν ... φαντάσου τι γίνεται ...
Δυόμιση νούμερα ψιλότερα ...
 
Last edited:
Κρύο, αέρας, μεγάλες σχετικά αποστάσεις, ομίχλη-βροχή (με αυτή την σειρά) η συνταγή της αποτυχίας.
Ποτέ δεν το ένιωσα τόσο τραγικά λόγω ότι έριχνα σχεδόν πάντα #4 #2 αμερικάνικα, πιο χοντρά σε ιταλικά #3 #0.5 αντίστοιχα αλλά όταν έβαζα άλλο φυσίγγι το καταλάβαινες.

Κάτι τυχαία 6άρια τους κάνανε αέρα μόνο.
Εδώ το Imperial 4/0 μας βγήκε σχέτο μηδέν ... φαντάσου τι γίνεται ...
Δυόμιση νούμερα ψιλότερα ...
Εσυ λες για τις μαϊμούδες που είναι και 35 χρόνια πριν....
Για δοκίμασε Ιμπεριαλ γνήσιο ρεμινκτον παλιό
Rws παλιό Λάμπρο μπι τούρμπο Φρανς το παλιό...
Με παλιές sipe tekna s4 που είχαν με περισσότερα ποσοστά νυτρογλυκερινης θα σου έβγαιναν μηδέν; ;;; θα άντεχαν στα κρύα;;;
 
Γιάννη καλησπέρα,
Ότι έχει γραφεί σε αυτό το φόρουμ για την υγρασία της ατμόσφαιρας (χωρίς να έχει απορροφήσει υγρασία το φυσίγγι) ανάγεται στην εξής απλή ερώτηση:

Η υψηλή υγρασία (όχι ομίχλη ή βροχή) ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ στην κίνηση των σκαγιών ναι ή όχι ;;;
Εκανες τη σωστη ερωτηση. Φυσικα και οχι.
- Η υγρασια και 100% να ειναι , ειναι ΑΟΡΑΤΗ. Αυτο λεμε υγρασια και αυτο δεν επηρεαζει την εξωτερικη βλητικη.
- Οταν ομως η συμπυκνωση ειναι τετοια , που να σχηματισθει το πρωτο μικροσκοπικο μοριο ΥΔΡΑΤΜΟΥ, τοτε φαινεται σαν ομιχλη, συνεφο, βροχη, χιονι, χαλαζι . Αυτες οι ορατες μορφες τις λεμε ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ (και κατακριμνησματα στη μετεωρολογια ) και επηρεαζουν τη βολη.
Μην ξαναμπερδεψουμε ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ
 
Τον Αυγουστο Σεπτεμβριο στην Κωπαιδα , με ξαστερια ,διαυγεια και ζεστη, την πρωτη ωρα μεχρι να βγει ο ηλιος εχουμε προβλημα. Μα γιατι θα μου πειτε , αφου δεν εχουμε κατι ορατο στην ατμοσφαιρα. Λοιπον εχουμε αλλα ειναι στα τελευταια μετρα απο το εδαφος και δεν το βλεπουμε. Η συμπυκνωση γινεται, αλλα πεφτει γρηγορα και αποκτα την τελικη μορφη πανω στο εδαφος, γι αυτο ειναι μουσκεμα τα τριφυλια και θες γαλοτσα.
 
θα άντεχαν στα κρύα;;;
Το κρύο το πολεμάς με χοντρό σκάγι.
Έχεις λιγάκι πιο ανοιχτές κατανομές .. οκ δεν τρέχει κάτι, αν μπορείς σφίγγεις λίγο τσοκ ή το τερματίζεις στο XF.

Τα περισσότερα παπιά πάντως κατά την γνώμη μου δεν χάνονται από αυτά ...
Χάνονται από κακή εκτίμηση απόστασης και σκοπευτικά σφάλματα μέτρων, όχι μέτρου ...
 
Φίλε οι σκοπευτές δεν ρίχνουν σε κυνηγότοπο και δεν έχουν να κάνουν όλα με τη σκοποβολή ,είναι σαν να του λες γλιστράει η κούρσα με αυτά τα λάστιχα στη λάσπη και να σου λέει η φόρμουλα δε γλιστράει πως να γλιστρήσει που να βρεθεί η λάσπη στη πίστα.
Παρατηρημενο και όχι μια φορά συνήθως άνοιξη υγρασία από βράδυ όλα μούσκεμα περπατωντας το πρωί στο χωράφι μέχρι τα γόνατα μούσκεμα κάθεσαι και σε 1/1.5ώρα βγαίνοντας ο ήλιος όλα θεοστεγνα αυτό το διάστημα τις εξάτμισης όλου αυτού του νερού κάτι που δεν είναι ορατό στο μάτι οι υδρατμοί φτάνουν την υγρασία έως και 98% μέχρι εκεί έχει γράψει το υγρόμετρο σταθερά για μια ώρα και μετά άρχισε να πέφτει .Αυτή τη μία ώρα τα φυσίγγια κάναν σα πορδες και Κλαναν αρχιδια ένω στη αρχή το ξημέρωμα δούλευαν μέχρι το 90/92% και μετά όταν έπεσε η υγρασία δούλευαν πάλι .Αυτά τα έχω ζήσει και όχι μια φορά και μιλάμε για θετικές θερμοκρασίες και σε υψόμετρα 200μετρα και ούτε από την επιφάνεια της θάλασσας.Τωρα ότι και να λέει ο κάθε ένας μου περισσεύει Αυτό είναι συνηθέστερο την άνοιξη λιγότερο εμφανίζεται στο φθινόπωρο και κάποιες φορές τον Οκτώβρη όταν κάνει αρκετή ζέστη τη μέρα ενώ προηγείται νοτιαδουρα εννοείται πάντα.Και σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει περάσει υγρασία στην μπαρούτι μέσα στο φυσίγγι που βρίσκεται στο γιλέκο μέσα για να αλλοιώνεται έτσι η ντουφέκια μέσα σε μια και για μια ώρα συμβαίνει ότι έχει υπερβολικά να το πω πυκνώσει η ατμόσφαιρα γεμίζοντας υδρατμούς λίγο του νερού που εξατμίζεται από την επιφάνεια του εδάφους .Εγώ αυτή την εξήγηση δίνω τώρα αν ο φίλος φυσικός δεν το γνωρίζει δεν το υπολογίζει δεν το έχει συναντήσει αν ερχόταν Απρίλη να τον πάω στη Μάνη θα το έβλεπε ζωντανό και με καθαρό καιρό και θετική θερμοκρασία .


Για μενα τα ειπες ΟΛΑ φιλε !!! Καλη η θεωρια.....αλλα απεχει απο την πραξη.!!!
Οσο και να την αναλυσουν την υγρασια...ακομα και την .sex hard. τα νορμαλ φυσιγγια θα φτηνουν μεντες
οταν υπαρχει αυτη....!!!!
 
Το κρύο το πολεμάς με χοντρό σκάγι.
Έχεις λιγάκι πιο ανοιχτές κατανομές .. οκ δεν τρέχει κάτι, αν μπορείς σφίγγεις λίγο τσοκ ή το τερματίζεις στο XF.

Τα περισσότερα παπιά πάντως κατά την γνώμη μου δεν χάνονται από αυτά ...
Χάνονται από κακή εκτίμηση απόστασης και σκοπευτικά σφάλματα μέτρων, όχι μέτρου ...
Για πάπια δεν ξέρω τίποτα..φέτος βαρεσα 7 μικρά και είχα να παω απο το 2013 και πήγα γιατί δεν άντεχε ο σκυλος κάθε μερα ολοήμερα..
Με κρυο χιόνι πάγο εριχνα ότι είχα στην συλλογή μου και τα θεωρούσα καλα..
Και το κορυφαίο ήταν παμε για μπεκάτσα και πιάνει μια βροχή δυνατή μου λέει ο φιλος παμε να κάτσουμε με στα κανάλια και αν κόψει παμε να τσεκάρουμε για κανα πράσινο..
Εγω ο ψολας 7αρι μάλλινοταπο σοκολ με κυλινδρο δεν είχα ούτε χοντρά σκάγια ούτε αλλα τσόκ λεω και εγω παμε...
Κάνουν έτσι 7-8μικρά ριχνω 7αρι μαλλίνες και τα 3 φυσίγγια το πρώτο στουπι και το δεύτερο κρέμασε φτερό και τράβαγε και εριξα άλλη μια απόσταση 10εως25μ..ίσως είναι μικρή απόσταση.. στα 40 50 μέτρα δεν έχω μάθει να σηκώνω το όπλο μου... εκτός αγριογουρουνο που ξέρω εχω μονοβολα..
 
@Νικολας
Νούμερα συγκέντρωσης τυχαία ...

Μ2 @ 36m
Φυσίγγι Federal # ΒΒ ή 4/0 - 36 gr
Θήραμα = Πρασίνι - αντιστοιχεί σε 16 cm διάμετρο
Συγκέντρωση = 40/65 = 61,5 %
Ονομαστικό τσόκ = XF | Πραγματική απόδοση τσοκ = 1/2

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 51,9 %

Ακόμα και με εξωφρενικά χοντρό σκάγι να ρίξεις (bb ή 4/0) με μόνο 40 σκάγια στον κύκλο σε σύνολο 65, με σωστή σκόπευση, παίρνεις 1 στα 2.
Αν αδειάσεις την αποθήκη οι πιθανότητες αυξάνονται λίγο.
Αν τα 40 σκάγια στον κύκλο τα κάνω 30 οι πιθανότητες άμεσης καταβολής πέφτουν στο 25%, 1 στα 4.
Καταλαβαίνεις ότι τις φόλες (πχ 0 πουλιά στα 20 φυσίγγια) δεν θα τις φας ποτέ από χοντρό σκάγι.

Τώρα αν πάμε στα κρύα για παπιά, με τυχαία φυσίγγια που γράφουν απ' έξω #6, με αέρα και σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις, εεε τα θέλει ο κώλος μας ...
Αν κάθονται μπροστά μας στα 20μ ή αν τα τουφεκάμε στα 15μ ή στα 30μ με λιακάδα σαν τους λόρδους, :) αλλάζει το πράγμα.

ps
Το παραπάνω είναι παράδειγμα ... τα νούμερα αυτά ΒΒ ή 4/0 (παρόλο που τα έχω ρίξει μερικές φορές) τα θεωρώ υπερβολικά :)
 
@Νικολας
Νούμερα συγκέντρωσης τυχαία ...

Μ2 @ 36m
Φυσίγγι Federal # ΒΒ ή 4/0 - 36 gr
Θήραμα = Πρασίνι - αντιστοιχεί σε 16 cm διάμετρο
Συγκέντρωση = 40/65 = 61,5 %
Ονομαστικό τσόκ = XF | Πραγματική απόδοση τσοκ = 1/2

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 51,9 %

Ακόμα και με εξωφρενικά χοντρό σκάγι να ρίξεις (bb ή 4/0) με μόνο 40 σκάγια στον κύκλο σε σύνολο 65, με σωστή σκόπευση, παίρνεις 1 στα 2.
Αν αδειάσεις την αποθήκη οι πιθανότητες αυξάνονται λίγο.
Αν τα 40 σκάγια στον κύκλο τα κάνω 30 οι πιθανότητες άμεσης καταβολής πέφτουν στο 25%, 1 στα 4.
Καταλαβαίνεις ότι τις φόλες (πχ 0 πουλιά στα 20 φυσίγγια) δεν θα τις φας ποτέ από χοντρό σκάγι.

Τώρα αν πάμε στα κρύα για παπιά, με τυχαία φυσίγγια που γράφουν απ' έξω #6, με αέρα και σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις, εεε τα θέλει ο κώλος μας ...
Αν κάθονται μπροστά μας στα 20μ ή αν τα τουφεκάμε στα 15μ ή στα 30μ με λιακάδα σαν τους λόρδους, :) αλλάζει το πράγμα.

ps
Το παραπάνω είναι παράδειγμα ... τα νούμερα αυτά ΒΒ ή 4/0 (παρόλο που τα έχω ρίξει μερικές φορές) τα θεωρώ υπερβολικά :)
Δεν ξέρω τι λες.. τα παπια σας τα χαρίζω.yel.να ρίχνεται και πυραύλους.yelling.
Εεεε!!! Κανα κοπαδακι πέρδικες να μάθω το σκυλάκι μου οχιιι για μένα .big smile.
Και έχω βρει τι θέλουν για να πεφτουν...:cool:
 
@Νικολας
Νούμερα συγκέντρωσης τυχαία ...

Μ2 @ 36m
Φυσίγγι Federal # ΒΒ ή 4/0 - 36 gr
Θήραμα = Πρασίνι - αντιστοιχεί σε 16 cm διάμετρο
Συγκέντρωση = 40/65 = 61,5 %
Ονομαστικό τσόκ = XF | Πραγματική απόδοση τσοκ = 1/2

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 51,9 %

Ακόμα και με εξωφρενικά χοντρό σκάγι να ρίξεις (bb ή 4/0) με μόνο 40 σκάγια στον κύκλο σε σύνολο 65, με σωστή σκόπευση, παίρνεις 1 στα 2.
Αν αδειάσεις την αποθήκη οι πιθανότητες αυξάνονται λίγο.
Αν τα 40 σκάγια στον κύκλο τα κάνω 30 οι πιθανότητες άμεσης καταβολής πέφτουν στο 25%, 1 στα 4.
Καταλαβαίνεις ότι τις φόλες (πχ 0 πουλιά στα 20 φυσίγγια) δεν θα τις φας ποτέ από χοντρό σκάγι.

Τώρα αν πάμε στα κρύα για παπιά, με τυχαία φυσίγγια που γράφουν απ' έξω #6, με αέρα και σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις, εεε τα θέλει ο κώλος μας ...
Αν κάθονται μπροστά μας στα 20μ ή αν τα τουφεκάμε στα 15μ ή στα 30μ με λιακάδα σαν τους λόρδους, :) αλλάζει το πράγμα.

ps
Το παραπάνω είναι παράδειγμα ... τα νούμερα αυτά ΒΒ ή 4/0 (παρόλο που τα έχω ρίξει μερικές φορές) τα θεωρώ υπερβολικά :)
Τωρα το πρόσεξα με benelli M2 και εσυυυ που πας ρεεεεε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟ .sarcastic. και σου φταίνε τα φυσίγγια..
Αν δεν σου αρέσουν τα πειράγματα τα κόβω με μαχαίρι μαυρομανικο.
 
Τωρα το πρόσεξα με benelli M2 και εσυυυ που πας ρεεεεε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟ .sarcastic. και σου φταίνε τα φυσίγγια..
Αν δεν σου αρέσουν τα πειράγματα τα κόβω με μαχαίρι μαυρομανικο.
Την Μ2 την είδες ... τα ΒΒ τα είδες ???
Δηλώνεις εθελοντής στα 36μ με Federal BB ?
Καμ του δώθε ... να στρώσεις επιδερμίδα ... αχαχα

.very funny..hair.
.hunter..pray to God.
 
Την Μ2 την είδες ... τα ΒΒ τα είδες ???
Δηλώνεις εθελοντής στα 36μ με Federal BB ?
Καμ του δώθε ... να στρώσεις επιδερμίδα ... αχαχα

.very funny..hair.
.hunter..pray to God.
Το τραγούδι που λέει. στο χέρι την BERETTA ετσααα γίνεται η ΒΕΝΤΕΤΑ το ξέρεις .hunter.
 
Το τραγούδι που λέει. στο χέρι την BERETTA ετσααα γίνεται η ΒΕΝΤΕΤΑ το ξέρεις .hunter.
Επειδή η beneli δεν έχει δώσει βάση στα ενιαρια για κοίτα τα αεροβόλα πιστόλια και πες μου που είναι τα Μπερέτα και που τα Μπενελι.Ειπανε οι άνθρωποι να μην κάνουν μονοπώλιο παντού τους αρκεί στα κυνηγετικά που είναι η μεγαλύτερη μερίδα.
 
Προφανώς επηρεάζει.
Όσο πιο πυκνή τόσο περισσότερο αλλά δεν νομίζω ότι πάλι φτάνει στο σημείο μη σκοτώματος.
Σε καρέκλες‼️ μια 1187 δεν έφτανε καν το θέμα...στο μπαμ‼️σερί εμπλοκές‼️κ όταν ο φίλος είδε ότι κ σε μένα οι οπές αερίων είναι όπως στην 1187 ,μου λέει θα έχεις θέμα‼️
Έχει γραφεί νομίζω εδώ η στο Άρτεμις ότι με ΝΟΤΙΑ έχουμε αίματα‼️πολύ ασαφές το θέμα ΝΟΤΙΑΣ‼️
 
Επειδή η beneli δεν έχει δώσει βάση στα ενιαρια για κοίτα τα αεροβόλα πιστόλια και πες μου που είναι τα Μπερέτα και που τα Μπενελι.Ειπανε οι άνθρωποι να μην κάνουν μονοπώλιο παντού τους αρκεί στα κυνηγετικά που είναι η μεγαλύτερη μερίδα.
Ναι πλάκα κάνουμε. ο φιλος μου benelli M2 έχει και ρίχνει αγοραστά φυσίγγια και βαράει περισσότερα... αλλο είναι το πρόβλημα οχι τα όπλα:D
 
Last edited:
Προφανώς επηρεάζει.
Όσο πιο πυκνή τόσο περισσότερο αλλά δεν νομίζω ότι πάλι φτάνει στο σημείο μη σκοτώματος.
Νομίζεις η το έχεις δει στην πράξει..,.γιατί εγώ που το έχω δει στην πράξει ούτε γάιδαρο δεμένο δεν βαράς με φυσηγγι μη φωρτομενο για αυτόν τον καιρό
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top