Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την απάντηση θα την δώσει μία μέτρηση της ταχύτητας ιδίων φυσιγγίων ένα πρωινό με υγρασία και νοτιά και τα ίδια φυσιγγια ένα ξηρό μεσημέρι. Αν δεν προκύψουν σημαντικές διαφορές, τότε μάλλον ο νοτιάς ανεβαζει την αδρεναλίνη στα θηράματα. Κάτι άσχετο αλλά πάλι ίσως όχι, συμφωνούσαν στο καφενείο τις προάλλες όλοι οι αγρότες πως η πρωινή παχνη όπως και η δροσιά στο όριο της παχνης, είναι πολύ πιο έντονη στο ένα με ενάμιση μέτρο από το έδαφος ( στο ύψος που κρατιέται το οπλο), και συνήθως πρώτα πλήττονται στην ανθοφορια τα χαμηλά κλαδιά.
 
Νομίζεις η το έχεις δει στην πράξει..,.γιατί εγώ που το έχω δει στην πράξει ούτε γάιδαρο δεμένο δεν βαράς με φυσηγγι μη φωρτομενο για αυτόν τον καιρό
Δεν συνηθίζω να κουβαλάω θερμόμετρο και υγρασιόμετρο στον κυνηγότοπο Ηλία. :) :) :)

Σε κρύο και παπιά έριχνα συνήθως Rem express #4 και #2 ή nitro στα ίδια νούμερα και δεν είχα πρόβλημα.
Φυσίγγια μη φορτωμένα.

Όταν έβαζα άλλα, είχα πρόβλημα.

Μπορεί να υπάρχουν καλύτερα φυσίγγια, δεν αντιλέγω, αλλά εγώ δεν τα βρήκα ...
Γενικά φυσίγγι που δουλεύει δεν το αλλάζω.
 
Καμια σχεση οι Αμερικανικες πυριτιδες.....με τις μονοβασικες που δουλευουμε στην Ελλαδα!!
Οι Αμερικανικες ειναι αν οχι ολες...οι περισσοτερες ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ....Δεν χαμπαριαζουν στην υγρασια !!!!
 
Καμια σχεση οι Αμερικανικες πυριτιδες.....με τις μονοβασικες που δουλευουμε στην Ελλαδα!!
Οι Αμερικανικες ειναι αν οχι ολες...οι περισσοτερες ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ....Δεν χαμπαριαζουν στην υγρασια !!!!
Νίκο αν δεν σε βάζω σε κόπο, βάρα ένα Rem express XLR #4 με βγαλμένο φυσίγγι από κατάψυξη να δούμε αρχική.
Το άλλο ρίξτο σε νορμάλ θερμοκρασία.
Μην σε ενδιαφέρουν συγκεντρώσεις, στον αέρα ρίξτα.
Σου έχω στείλει 2 τέτοια 4άρια.
 
Ερώτηση; ;; ίδια υγρασία σε ένα νησί; ;;; με εμάς στα βουνά;;;;;
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα φυσίγγι με διβασική πυρίτιδα, για να αντιμετωπίσουμε την υγρασία (αν τελικά πραγματικά υφίσταται πρόβλημα με την υγρασία…), τόσο στο βουνό όσο και στο νησί.

Σε χαμηλό υψόμετρο (στο νησί) δίνει π.χ. στην απόσταση των 20 μέτρων διάμετρο σκαγιών 50-60 εκατοστά. Το ίδιο φυσίγγιο στο βουνό π.χ. υψόμετρο 1000 μέτρα θα δώσει διάμετρο περίπου 35-45 εκατοστά.

Δηλαδή όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο αραιή ατμόσφαιρα, λιγότερη αντίσταση και άρα λιγότερη διασπορά.

Ένα φυσίγγιο που δίνει σε χαμηλό υψόμετρο ψηλό ποσοστό συγκέντρωσης σε μεγάλο υψόμετρο θα δίνει πολύ ψηλό ποσοστό συγκέντρωσης. Σε κανονικές αποστάσεις αυτό σημαίνει αστοχίες.

Η πυκνότητα του αέρα συντελεί ουσιαστικά στην διαμόρφωση της διασποράς των σκαγιών.

Για τους παραπάνω λόγους στο νησί χρησιμοποιούμε πιο αργά φυσίγγια και στο βουνό πιο γρήγορα φυσίγγια. Επίσης ρυθμίζουμε ανάλογα και τα τσόκ μας, ανοιχτότερα στο βουνό και πιο κλειστά στο νησί, π.χ. ο απόλυτος κύλινδρος θα κάμει στο βουνό την δουλεία που κάνει στο νησί το ¼ τσόκ περίπου.

Υ.Γ….Ο Γκάφ Τόμας, που εκτός από οπλογνώστης ήταν και έγκριτος μηχανολόγος είπε: «τα πουλιά, και τα πιάτα στο σκοπευτήριο, δεν πλήττονται από όπλα. Πλήττονται από σκάγια που φτάνουν στο στόχο σε καλή κατανομή και με αρκετή ταχύτητα και κινητική ενέργεια». Οπότε τα περί όπλων που δεν σκοτώνουν μάλλον δεν... ευστοχούν.
 
Δεν συνηθίζω να κουβαλάω θερμόμετρο και υγρασιόμετρο στον κυνηγότοπο Ηλία. :) :) :)

Σε κρύο και παπιά έριχνα συνήθως Rem express #4 και #2 ή nitro στα ίδια νούμερα και δεν είχα πρόβλημα.
Φυσίγγια μη φορτωμένα.

Όταν έβαζα άλλα, είχα πρόβλημα.

Μπορεί να υπάρχουν καλύτερα φυσίγγια, δεν αντιλέγω, αλλά εγώ δεν τα βρήκα ...
Γενικά φυσίγγι που δουλεύει δεν το αλλάζω.
Και καλά κανείς στα πάπια δεν κάνουμε δοκιμές ομάδα που νικάει δεν αλαζει… εγώ κυνηγάω σε βάλτο 300 μέτρα από την θάλασσα η υγρασία σ είναι παντα από 70% και πανό όπως καταλαβαίνει έχω φάει πολλές ήττες για να βρω άκρη Και να βγαλο αυτό το συμπέρασμα
 
Νίκο αν δεν σε βάζω σε κόπο, βάρα ένα Rem express XLR #4 με βγαλμένο φυσίγγι από κατάψυξη να δούμε αρχική.
Το άλλο ρίξτο σε νορμάλ θερμοκρασία.
Μην σε ενδιαφέρουν συγκεντρώσεις, στον αέρα ρίξτα.
Σου έχω στείλει 2 τέτοια 4άρια.
Γιατί αυτο;;; είναι το ίδιο με το φυσικό περιβάλλον όταν έχει-5⁰ το φυσίγγι κατάψυξης με μια καννη που έχει 25⁰ μια ατμόσφαιρα 30⁰
Με το βιότοπο -5⁰ με την κάννη να έχει
- βαθμούς και το φυσίγγι ;;
 
Και καλά κανείς στα πάπια δεν κάνουμε δοκιμές ομάδα που νικάει δεν αλαζει… εγώ κυνηγάω σε βάλτο 300 μέτρα από την θάλασσα η υγρασία σ είναι παντα από 70% και πανό όπως καταλαβαίνει έχω φάει πολλές ήττες για να βρω άκρη Και να βγαλο αυτό το συμπέρασμα
Ηλία το "καλό" με εμένα είναι ότι δεν καταναλώνω πολλά φυσίγγια στα παπιά τον χρόνο και πηγαίνω σχεδόν καθόλου πλέον ή περιστασιακά 1-3 φορές τον χρόνο.

Πόσα να ρίξω ;;;; 20-25 ;;;;
Με ένα πενηντάρικο το πολύ είμαι κομπλέ.

Τα παιδιά που ρίχνουν 200-300 φυσίγγια έχουν θέμα με τα ακριβά φυσίγγια και το καταλαβαίνω.
 
Εκανες τη σωστη ερωτηση. Φυσικα και οχι.
- Η υγρασια και 100% να ειναι , ειναι ΑΟΡΑΤΗ. Αυτο λεμε υγρασια και αυτο δεν επηρεαζει την εξωτερικη βλητικη.
- Οταν ομως η συμπυκνωση ειναι τετοια , που να σχηματισθει το πρωτο μικροσκοπικο μοριο ΥΔΡΑΤΜΟΥ, τοτε φαινεται σαν ομιχλη, συνεφο, βροχη, χιονι, χαλαζι . Αυτες οι ορατες μορφες τις λεμε ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ (και κατακριμνησματα στη μετεωρολογια ) και επηρεαζουν τη βολη.
Μην ξαναμπερδεψουμε ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ
α γεια σου
 
Ηλία το "καλό" με εμένα είναι ότι δεν καταναλώνω πολλά φυσίγγια στα παπιά τον χρόνο και πηγαίνω σχεδόν καθόλου πλέον ή περιστασιακά 1-3 φορές τον χρόνο.

Πόσα να ρίξω ;;;; 20-25 ;;;;
Με ένα πενηντάρικο το πολύ είμαι κομπλέ.

Τα παιδιά που ρίχνουν 200-300 φυσίγγια έχουν θέμα με τα ακριβά φυσίγγια και το καταλαβαίνω.
Ένταξη τοτε… εγώ επηδει ΠΑΟ καθημερινά δεν μπωρο να δόσω αυτά τα λεφτά όπως και τα αλλά παιδιά που κυνηγάμε πολύ παπί
 
Τη υγρασία τη υδρατμός....υγρή μορφή ειναι κ επειρεάζει όπως και να'χει.....

Υ.Γ. Τη πατάτα, τη πουρές....το ιδιο ειναι.
Όχι Κώστα δεν είναι το ίδιο
όπως δεν είναι το ίδιο πάγος νερό και ατμός παρότι όλα H2O είναι....
 
τα τελευταια χρονια (10ετια) με το που ξεκιναει το κυνηγι λαγου 15/09 μεχρι και μεσα νοεμβριου μπορω να πω με αρκετα υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη , ταλαιπωρουμαστε απο το νοτια...χρησιμοποιω χρονια τα νομπελ σπορτ λονγκ ντιστανς και δεν βλεπω καποιες διαφορες στην καρπωση και στην αποτελεσματικοτητα τους...οταν χρειαστηκε να ριξω και ημουν σωστος παντα γεμιζε η τσαντα...απο την αλλη θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα οτι τουφεκισα ενα λαγο θηριο κανονικο με αναμικτα 3*5 και 4*6 νομπελ σπορτ και παρολο που του εριχνα στα δεκα μετρα και πλαγια, με τις τουφεκιες να τον παιρνουν χρειαστηκε και 3η βολη για να πεσει...οταν τον γδαραμε πιο πολλα ηταν τα σκαγια απο το μαλλι...εκεινη τη μερα ειχε ενα δακτυλο παγο, ειχαν παγωσει και τα μικρα ρεματα και ειχα αφορητους πονους στα δακτυλα οσο κρατουσα το οπλο απο το κρυο παρολο που φορουσα και μαλλινα γαντια...το αμαξι εδειχνε στην περιοχη της αραχωβας -9 βαθμους...
 
λάθος έκανες
αφου σΕ λέει ότι ΠΑΕΙ για κυνήγι...
το ζήτημα είναι με τι ΠΑΟ πάει;
57, 75, 90 ή 106 χιλ;;;;;
οεο;;;;
* ΠΑΟ = Πυροβόλα Άνευ Οπισθοδρομήσεως
Είναι η ομάδα του υιού μου του αγαπητού‼️να μην πετάξω σύνθημα❓‼️....
 
τα τελευταια χρονια (10ετια) με το που ξεκιναει το κυνηγι λαγου 15/09 μεχρι και μεσα νοεμβριου μπορω να πω με αρκετα υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη , ταλαιπωρουμαστε απο το νοτια...χρησιμοποιω χρονια τα νομπελ σπορτ λονγκ ντιστανς και δεν βλεπω καποιες διαφορες στην καρπωση και στην αποτελεσματικοτητα τους...οταν χρειαστηκε να ριξω και ημουν σωστος παντα γεμιζε η τσαντα...απο την αλλη θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα οτι τουφεκισα ενα λαγο θηριο κανονικο με αναμικτα 3*5 και 4*6 νομπελ σπορτ και παρολο που του εριχνα στα δεκα μετρα και πλαγια, με τις τουφεκιες να τον παιρνουν χρειαστηκε και 3η βολη για να πεσει...οταν τον γδαραμε πιο πολλα ηταν τα σκαγια απο το μαλλι...εκεινη τη μερα ειχε ενα δακτυλο παγο, ειχαν παγωσει και τα μικρα ρεματα και ειχα αφορητους πονους στα δακτυλα οσο κρατουσα το οπλο απο το κρυο παρολο που φορουσα και μαλλινα γαντια...το αμαξι εδειχνε στην περιοχη της αραχωβας -9 βαθμους...
Ανδρέα, θα σε πω μια ιστορία
τέλη δεκαετίας 80 ο μακαρίτης ο πατέρας μου με βάζει καρτέρι σε ένα ανήλιο ρέμα. Μειον 11 είχε στο προσήλιο, εκεί μέσα που ήμουν πρέπει να ήταν -20 (έχουμε κάνει και κυνήγι στους -24).
Μου λέει: βγάλε 6 φυσίγγια 3 δράμια 3 μονά χωρισέ τα σε ζευγάρια
γέμισε το δίκανο με τα δύο
τα αλλα δυο στην δεξια τσέπη του τζακετ
τα άλλα δύο στο γαντοφορεμένο χέρι και το χέρι στην αριστερή τσέπη
κάθε 5 λεπτά άλλαζέτα κι αν κρυωσει πιο πολύ ακόμα πιο συχνά τις αλλαγές.....
 
Νίκο αν δεν σε βάζω σε κόπο, βάρα ένα Rem express XLR #4 με βγαλμένο φυσίγγι από κατάψυξη να δούμε αρχική.
Το άλλο ρίξτο σε νορμάλ θερμοκρασία.
Μην σε ενδιαφέρουν συγκεντρώσεις, στον αέρα ρίξτα.
Σου έχω στείλει 2 τέτοια 4άρια.

Τα 12/70 λες....Βασιλη εχω ''σοβαρο'' προβλημα....Δεν εχω ΙΣΚΙΟ για τον ταχογραφο....Οταν εχει τον ηλιο
απο πανω του....ορισμενες φορες γραφει οτι γουσταρει !!
Εχω ετοιμα τα βολια και δεν ρισκαρω να τα ριξω....Το πεδιο βολης του στρατου μονο απογευμα εχει και εκει
ισκιο...Το απογευμα ειμαι χειροποδορα δεμενος....εχω δουλεια,,,,Στο πεδιο βολης δεν ειναι ευκολο να
διατηρησω την θερμοκρασια στους μειον βαθμους ουτε με παγοκυστες....Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
Ψαχνω να βρω λυση φιλε....
Και μαλλον η λυση....λεγεται ομπρελα θαλασσης...Θα δω τι θα κανω...Σε αναμμενα καρβουνα καθομαι φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top