Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το βυσμα ειναι το Α και το Ω σε μια γομωση,ακομη και αν δουλευεις αριστα υλικα και σωστες δοσολογιες χωρις ποιοτηκο βυσμα, ολα ερχονται τουμπα
Παρε εναν καλυκα και δοκιμασε μια κατοσταδα βυσματα.Πως μπαινει το
καθενα.Θα αντιληφθεις πολλα!
 
Last edited:
Χρήστο άστα να πάνε στο διάολο,Ούτε ξέρουμε τι ρίχνουμε..
Ένας ακόμα λόγος να μην αλλάζουμε μάρκες φυσιγγίων..
Υγ Ξέχασα να σου δώσω κάτι φυσιγγια εμποριου να τα δοκιμασεις,Το θυμηθηκα μόλις έφυγες γαμωτο..Την επόμενη φορά..
 
Παυλο μια χαρα ειναι ολες οι τουφεκιες για 35 μετρα και τσοκ συσφιξης 5/10...
Αυτο που βλεπω εγω ειναι κατι το οποιο εχει να κανει κ με τις δικες μου προχειρες δοκιμες με το Kicks... Τα τσοκ αυτα μαζευουν ολη την περιεφερια, ειναι αυστηρα ως προς τη σκοπευση, μπορει να κανουν κινηματογραφικα καπνισματα αλλα απαιτουν οπλο στα μετρα μας αν γουσταρουμε να τα "σφιξουμε" αρκετα...
Εμενα παντως απο τις δοκιμες του Παυλου, για κυνηγετικη χρηση απο τη μικρη μου εμπειρια απο πινακες δοκιμων, θα διαλεγα το Alectoris
 
Αρη, αυτό είδα και εγώ με τα highflyer φτιάχνουν μόνο κέντρο και χάλια περιφέρεια, ναι θα έχει δύναμη κρούσης σαφώς ...αρκεί να το πετύχεις. Πάντως για τα δικά μου γούστα τα carlson τα βάζω πάνω απ όλα ...εκτός από τα muller που δεν ταχω ρίξει ...αλλά €150 ΔΕΝ τα δίνω που να με κυνηγούν 3 μαύροι :-)
 
Παραδιδονται μαθηματα κατ'οικον στη θεωρια και πρακτικη σχετικα με τη ιδιογομωση.Πληρωμη ,αποκλειστικα,με πιστοποιημενο ηπειρωτικο τσιπουρο.Γλυκανισος,απορριπτεται!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

ΧΑΧΑΧΑ μέσα είμαι ... εννοείτε χωρίς γλυκάνισο!! και τσίπουρο απο όλο τον μούστο !! εμείς κρασί δεν βγάζουμε ;)
 
Last edited:
Παρε εναν καλυκα και δοκιμασε μια κατοσταδα βυσματα.Πως μπαινει το
καθενα.Θα αντιληφθεις πολλα!
Γιάννη σαν ποιότητα πλαστικού έχω ξεχωρίσει το gualadi ισχύει; εσείς που τα δουλεύετε χρόνια; η μήπως έτυχε σε εμένα η 100αδα που πήρα;
 
Γιάννη σαν ποιότητα πλαστικού έχω ξεχωρίσει το gualadi ισχύει; εσείς που τα δουλεύετε χρόνια; η μήπως έτυχε σε εμένα η 100αδα που πήρα;
Τα "εισαγωμενα"ειναι καλυτερα,κατα κανονα.Δεν λεω σχεδιαστικα,σαν ποιοτητα πλαστικου μιλαω.Παλιοτερα, ειχα παρατηρησει σε πολυ γνωστο ελληνικο κυαθιο,πως αν εμενε γεμισμενο και πιεσμενο μεσα στον καλυκα ,για μια τουλαχιστον σεζον,εχανε την ελαστικοτητα του.Κοβοταν στο αμορτισερ του,εσπαγε.Μπορει να ειχα πεσει σε παρτιδα!Δεν τα χρησιμοποιω,τελευταια,για να εχω αποψη...
Μυρο,τα κυαθια που λες εχουν πολυ καλο πλαστικο και μεγαλη ικανοτητα εμφραξης,που ειναι ζητουμενο!
Τελευταια,παρατηρω σ'αυτα προβληματα.Κολλημενα φτερα και περισσεια πλαστικου που εχει ,χαρακτηριστικα ,"τρεξει" εκτος καλουπιου.Μερικα μοιαζουν σα να μην εχουν την, προβλεπομενη σχεδιαστικα, εγκοπη μεταξυ των φτερων τους.Μικροτερο,κατα πολυ,το προβλημα αυτο στους spark της ιδιας εταιριας.
 
Χωρίς να έχω προλάβει να κάνει κύκλους και υπολογισμούς σε ποσοστά ,σας βάζω δυο ντουφεκιές.
Και οι δυο ειναι απο τα 35μ με την sx3 και το F τσοκ της μαμάς.

Η πρώτη ειναι με το καινούριο μισόταπο του ΔΟΡΚΑ ,το express bior 32gr. No 7

dorkas_mesotapo_No_7.jpg




Η δεύτερη είναι με ένα φυσίγγι που πήρα απο καιρό και δεν το ειχα δοκιμάσει.NSI QUATTRO DIAMOND sporting 28 No 7,5.
Μάλιστα αναγράφει και την διάμετρο σκαγίων 2,4mm

NSI_Quattro_DIAMOND_sporting_28_No_7_5.jpg
 
Last edited:
Ανοιχτή φαίνεται για full και μόνο 35 μέτρα. Το μεσοταπο μία χαρά.,.. αλλά δεν είναι ρεαλιστικό μιας και ποτέ δεν θα έχεις πανω full......για να ρίχνεις μεσοταπα
Ο σκοπός που ήμουνα εκει, δεν ήταν να δοκιμάσω τα φυσίγγια.Έκανα δοκιμές μετά απο παρέμβαση στο κοντάκι και στις δοκιμές έριχνα μισόταπα .Ετσι στο τέλος έριξα απο ένα απο τα παραπάνω με το τσοκ που είχα πάνω στο όπλο.
Εν τω μεταξύ δεν είχα πάρει μαζί μου κανένα άλλο, μιας και τα είχα βγάλει από το βαλιτσάκι την προηγούμενη.
 
Ανοιχτή φαίνεται για full και μόνο 35 μέτρα. Το μεσοταπο μία χαρά.,.. αλλά δεν είναι ρεαλιστικό μιας και ποτέ δεν θα έχεις πανω full......για να ρίχνεις μεσοταπα
Μεσοταπα με φουλ δεν δουλευει;;; με mod; δεν τα εχω ριξει
 
Δεν ανοιγουν ολα τα πεταλα,Γιωργο!Ειναι πολυ σπανιο οπως λες.Απο τους πιο σιγουρους για ανοιγμα,που εχουν περασει απο τα χερια μου,ειναι οι Ζ2Μ.Αυτο που εξασφαλιζει το ανοιγμα,ειναι το...χερι.Λιγο καλυτερα ειναι τα πραγματα σε διευρυμενους αυλους.Αυτο που βλεπουμε ειναι μαλλον κλειστα πτερυγια και ισως εκτροπη της τουφεκιας,εκτος και ειναι στραβοσημαδεμα.
Βαλε στην εξισωση και τις ανακριβεις δοσομετρησεις.Το π.χ.,1,60 στην πυριτιδα θα παιξει,επιεικως,απο 1,58 εως 1,62.Ομοιως τα σκαγια αν ειναι για 32γρμ,θα πανε απο 31,8 εως 32,2.
Ποσο ομοιες μπορει να ειναι τουφεκιες,απο το ιδιο κουτι,οταν η μια ειναι 1,58Χ32,2 και η αλλη 1,62Χ31,8?Η,οποιοσδηποτε αλλος συνδυασμος βαρων!Οσο δε,μικροτερου ογκου ειναι η πυριτιδα,τοσο μεγαλωνει η περιπτωση για μεγαλες αυξομειωσεις.
Τα νουμερα στις αποκλισεις,δεν ειναι τυχαια.Και το παραδειγμα ειναι σε "λογικα πλαισια"
Ξεκινηστε ιδιογομωσηηη!
Δεν το λεω για σενα Γιωργο!!:);)
Εμενα γιατι συμβαινει το αντιθετο με τους z2m?εννοω οτι αν δεν προκοψεις πτερυγια δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει.Σε καποια setup τους χρησιμοποιω ακοπους επιτουτου.
 
Βρε παιδιά μη τρελαθουμε, δεν είναι βολή αυτη για full και sporting φυσίγγια στα 35μετρα. Να ήταν με 3*....το πολυυυυυυυ 2*
Δες εδώ στο Σχιστό στα 38μετρα με τα NSI Prima 28γρμ Νο 8.5 με mod μαμά
 
Last edited:
Εμενα γιατι συμβαινει το αντιθετο με τους z2m?εννοω οτι αν δεν προκοψεις πτερυγια δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει.Σε καποια setup τους χρησιμοποιω ακοπους επιτουτου.
Δεν το εγραψα εγω καλα!
Συνηθως δεν εχουν περισσεια αναμεσα στα φτερακια,το ορθον!
Πιο προσεγμενη κατασκευη.
Κρατιουνται στην πανω μερια με το γνωστο "τσιμπημα" που θελει κοψιμο!:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top