Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το θεμα ειναι η πραξη και η ουσια τα οπλα ειναι σαν τα ρουχα δυο γυναικες μπορουν να παρουν το ιδιο γαματο φορεμα απλα οταν συναντιθουν η σαβουρα θα φροντισει να μη συναντιθουν αχαχχαχα ετσι και τα οπλα με φαρμακερες κανες μπωρουν να παρουν ολοι αλλα οταν συνατιθουν ο τουφεκος και ο τουφεκελευρης ε ο τουφεκελευρης θα εχει στανταρ σπασμενο επικρουστηρα και μετα φευγοντας εκει που εχεις εσει 5 φασσες κανει μια σταση σε μια καλαμποκια παταει μια στο μπουλουκι 17 στο χερι ανυε κατσε διπλα του στο καφενειο να σε δω αχαχαχαχχα
 
Παντως για κουπια και οι δυο κανουν με χιλια στο δεξι ρεμ στο αριστερο μπεν
Ναι αλλά αρμενίζω στραβά, γιατί το ένα κουπί είναι σπασμένο αχαχα

Γενικό συμπέρασμα.
Μόνο το φυσίγγι και ότι βρίσκεται πίσω από την κάνη (κοντάκι, άνθρωπος) κάνει την μεγάλη διαφορά.
Όλα τα άλλα είναι για να ξοδεύουμε χρήματα.
 
Εγώ το είχα λύσει το πρόβλημα με την ςς έγραφε επάνω u.s.a και μόλις το έβλεπαν τα πουλιά τούμπα και στη centro είχα κολήσει ένα αυτοκόλλητο Remington team,το ίδιο δε προλάβαινα να τη σηκώσω στουπί τα πουλάκια και έτσι για να μην κάνω δολοφονίες κυνηγάω με άλλα όπλα τώρα που το κοντάκι γράφει Γιάννης κυνηγός μου φαίνεται ότι και τώρα από την τρομάρα πέφτουν.
 
Ναι αλλά αρμενίζω στραβά, γιατί το ένα κουπί είναι σπασμένο αχαχα

Γενικό συμπέρασμα.
Μόνο το φυσίγγι και ότι βρίσκεται πίσω από την κάνη (κοντάκι, άνθρωπος) κάνει την μεγάλη διαφορά.
Όλα τα άλλα είναι για να ξοδεύουμε χρήματα.
Ετσι οπως τα λες αστη κανη σπιτι να σε δω γτ μας κοροηδευεις μουφενετε μονο εσυ με το κοντακι και τη βαση θα πας ρε ????
 
Πρασίνι για τον φίλο μου τον Άρη ... στον τίτλο αλλάζουν τα σκάγια της γόμωσης.
(Όλα σωστά Άρη αυτά που είπες, για εμένα)

View attachment 46519
View attachment 46518
View attachment 46517
Mην με καις εμενα με διαγραμματα, ειμαι εμπειρικος τυπος και ¨ισχυρογνωμων¨, πιστευω μονο οτι δοκιμαζω στην πραξη, απλα θεωρω οτι εχω μια στοιχειωδη αντιληψη και ξερω που πρεπει να ριξω το φταιξιμο...
Αν διαβαζω καλα τα διαγραμματα, γιατι ειμαι στη δουλεια, βλεπω οτι ενας πολυς καλος συνδυασμος για εναν καλο σκοπευτη με αποκλιση απο το κεντρο 30 εκατοστα, ειναι μια συγκεντρωση 60%...
Μια χαρα... Ολα ωραια και ευκολα μεχρι τα 40 μετρα...
Απο εκει κ περα και επιμενω σε αυτο, αρχιζουν τα κλαμματα... Αυτο το 60% ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο στα 45 η τα 50 μετρα για ενα μεγαλο συνδυασμο οπλων, τσοκ κ φυσιγγιων και το εχω δει αμετρητες φορες σε χαρτια κ πινακες....
Εχω ενα κολλημα τα τελευταια χρονια εγω στο κυνηγι, ισως γιατι κ με την ενασχοληση μου με τη φωτογραφικη και το γεγονος οτι τα χαζευω ολο το χρονο με κανει να τα σεβομαι περισοτερο...
Θελω τα πουλια να πεφτουν ξερα, οπου και αν επιχειρω να τουφεκισω... Θελω η να πεφτουν ξερα, η να μην πεφτουν καθολου.... Δεν με ενδιαφερει πια να τουφεκισω ενα πρασινο στα 50 μετρα με 4αρια η 5αρια και να πεσει ζωντανος, ακομα και αν πεσει μπροστα μου και δεν κανω τον σκυλο για να τον βρω... Θελω να κολλησει το λαιμο στην πλατη του μολις τον βρουν τα σκαγια....Αυτος ειναι ο στοχος μου, αυτο με ικανοποιει...

Για να βαλω τωρα και τον δικο σου κοπο στο παιχνιδι,αν και το αγαπημενο μου τσοκ ήταν ειναι και θα ειναι το Kicks Smoke LF, τα τελευταια χρονια ακριβως για να μεγαλωσω την απωλεια απο το σκοπευτικο σφαλμα, παιζω πολυ με τα 3 αστρα και την επιλογη των φυσιγγιων.... Να μην χρειαζεται να περναω την τριχα απο το βελονι απο τα 30 μεχρι τα 40-45 μετρα και οντως πρακτικα τα καταφερνω με τους δικους μου συνδυασμους και για τα δικα μου κριτηρια... Μιλαω για αποστασεις απο 35 μεχρι 60 μετρα που ειναι οι πιο συνηθισενες σε ενα κυνηγι παπιου...
Αν περνανε κατω απο 35 μετρα δωσμου κυλινδρο και 7αρακια...
 
...

υ.γ. Βασίλη το έχεις αντιληφθεί ότι η σκοπευτική μας ικανότητα ακολουθεί γκαουσιανή κατανομή;
Newtonian φυσική νομοτέλεια:
τυχαίο = λευκός θόρυβος
πιθανόν = γκαουσιανή κατανομή

Όλα τα άλλα είναι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

ΥΓ: προσωπικά είμαι θιασώτης του ντετερμινιστικoύ χάους!
 
Last edited:
Τα πραγματα περιπλεκονται περισσοτερο, γιατι η αποκλιση για εναν σκοπευτη , δεν ειναι η ιδια για καθε αποσταση. Στα 20-30 μ καποιος εχει αποκληση 30εκ , αλλα στα 40-50 μ πιθανα να γινεται 50εκ.
Κανα δυο καναπεδες δε λες αχαχα
 
Τα πραγματα περιπλεκονται περισσοτερο, γιατι η αποκλιση για εναν σκοπευτη , δεν ειναι η ιδια για καθε αποσταση. Στα 20-30 μ καποιος εχει αποκληση 30εκ , αλλα στα 40-50 μ πιθανα να γινεται 50εκ.
Από το άρθρο το Ν.Κυπριδήμου «οι Περιττές …..ταχύτητες» (απόσπασμα)

«…Ο στρατηγός Ζουρνέ είχε βρει ότι ένας έμπειρος σκοπευτής έχει απόκλιση μισής μοίρας όταν σκοπεύει με λειόκαννο. Ο άπειρος έχει απόκλιση μιας μοίρας. Τι σημαίνει αυτό στα 35 μέτρα; Μια μοίρα ισούται με 50 εκατοστά! Μισή μοίρα ισοδυναμεί με απόκλιση 25 εκατοστά ...»

(σχόλιο

Ουδέν!)


Από το άρθρο του Δέλτα Σίγμα «Οι μέγιστες αποστάσεις σκαγιών και βλημάτων» (αποσπάσματα)

«Έχει αποδειχθεί ότι τα θηράματα που καρπούμεθα, τα πυροβολούμε σε αποστάσεις μέχρι και 30m. Η αναλογία είναι 80% και πλέον και το υπόλοιπο 20% πάνω από αυτές τις αποστάσεις»

( σχόλιο..

νομίζω είναι ρεαλιστική άποψη…)

«Πάνω δε από 35m. για τα συμβατικά φυσίγγια με κάνη full(*), τα θηράματα που πυροβολούνται, τραυματίζονται, ή πέφτουν πολύ μακριά σε ποσοστό 80%.»

( σχόλιο

Ο αρθρογράφος θεώρει ότι από το 20% των θηραμάτων που ντουφεκίζονται πάνω από τα 35 μέτρα το 80% τραυματίζονται η πέφτουν μακριά και τελικά δεν μπαίνουν στην τσάντα.)


Υ.Γ…. μέχρι και σήμερα, τα φυσίγγια και τα όπλα δοκιμάζονται στα 35 μέτρα….
 
Mην με καις εμενα με διαγραμματα, ειμαι εμπειρικος τυπος και ¨ισχυρογνωμων¨, πιστευω μονο οτι δοκιμαζω στην πραξη, απλα θεωρω οτι εχω μια στοιχειωδη αντιληψη και ξερω που πρεπει να ριξω το φταιξιμο...
Αν διαβαζω καλα τα διαγραμματα, γιατι ειμαι στη δουλεια, βλεπω οτι ενας πολυς καλος συνδυασμος για εναν καλο σκοπευτη με αποκλιση απο το κεντρο 30 εκατοστα, ειναι μια συγκεντρωση 60%...
Μια χαρα... Ολα ωραια και ευκολα μεχρι τα 40 μετρα...
Απο εκει κ περα και επιμενω σε αυτο, αρχιζουν τα κλαμματα... Αυτο το 60% ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο στα 45 η τα 50 μετρα για ενα μεγαλο συνδυασμο οπλων, τσοκ κ φυσιγγιων και το εχω δει αμετρητες φορες σε χαρτια κ πινακες....
Εχω ενα κολλημα τα τελευταια χρονια εγω στο κυνηγι, ισως γιατι κ με την ενασχοληση μου με τη φωτογραφικη και το γεγονος οτι τα χαζευω ολο το χρονο με κανει να τα σεβομαι περισοτερο...
Θελω τα πουλια να πεφτουν ξερα, οπου και αν επιχειρω να τουφεκισω... Θελω η να πεφτουν ξερα, η να μην πεφτουν καθολου.... Δεν με ενδιαφερει πια να τουφεκισω ενα πρασινο στα 50 μετρα με 4αρια η 5αρια και να πεσει ζωντανος, ακομα και αν πεσει μπροστα μου και δεν κανω τον σκυλο για να τον βρω... Θελω να κολλησει το λαιμο στην πλατη του μολις τον βρουν τα σκαγια....Αυτος ειναι ο στοχος μου, αυτο με ικανοποιει...

Για να βαλω τωρα και τον δικο σου κοπο στο παιχνιδι,αν και το αγαπημενο μου τσοκ ήταν ειναι και θα ειναι το Kicks Smoke LF, τα τελευταια χρονια ακριβως για να μεγαλωσω την απωλεια απο το σκοπευτικο σφαλμα, παιζω πολυ με τα 3 αστρα και την επιλογη των φυσιγγιων.... Να μην χρειαζεται να περναω την τριχα απο το βελονι απο τα 30 μεχρι τα 40-45 μετρα και οντως πρακτικα τα καταφερνω με τους δικους μου συνδυασμους και για τα δικα μου κριτηρια... Μιλαω για αποστασεις απο 35 μεχρι 60 μετρα που ειναι οι πιο συνηθισενες σε ενα κυνηγι παπιου...
Αν περνανε κατω απο 35 μετρα δωσμου κυλινδρο και 7αρακια...
Γιατί δεν λες αρι πως αν δεν βάλεις χοντρό σκαγι δεν έχεις ακαριαίες καταβολές και όταν λέμε χοντρό εννοούμε από νο1 και τον κατήφορο!!
 
Γιατί δεν λες αρι πως αν δεν βάλεις χοντρό σκαγι δεν έχεις ακαριαίες καταβολές και όταν λέμε χοντρό εννοούμε από νο1 και τον κατήφορο!!
Θες να αρχίσουμε πάλι τα "δεν φαίνεται το παπί στα 60 μέτρα, κανένα μάτι δεν μπορεί να υπολογίσει σωστά την απόσταση κτλ κτλ" ... Αφού πάντα τον ίδιο κύκλο κάνει αυτή η συζήτηση...

Υ.γ από νούμερο 1 κ τον κατήφορο είναι λίγο χοντρό παιχνίδι, αλλά για μεμονωμένα πουλιά από νούμερο 1 έως 3 είναι καλά νούμερα για να σκοτώνεις στα 50 κ 60 μέτρα...
 
Υ.γ από νούμερο 1 κ τον κατήφορο είναι λίγο χοντρό παιχνίδι, αλλά για μεμονωμένα πουλιά από νούμερο 1 έως 3 είναι καλά νούμερα για να σκοτώνεις στα 50 κ 60 μέτρα...
Γατάκια σας έχω …. Τα 60 τα έχω με 6αρακι…. 34γρ…ΑΝΤΕ ΓΙΑ .think..my man..my man.
 
Θες να αρχίσουμε πάλι τα "δεν φαίνεται το παπί στα 60 μέτρα, κανένα μάτι δεν μπορεί να υπολογίσει σωστά την απόσταση κτλ κτλ" ... Αφού πάντα τον ίδιο κύκλο κάνει αυτή η συζήτηση...

Υ.γ από νούμερο 1 κ τον κατήφορο είναι λίγο χοντρό παιχνίδι, αλλά για μεμονωμένα πουλιά από νούμερο 1 έως 3 είναι καλά νούμερα για να σκοτώνεις στα 50 κ 60 μέτρα...
Επειδή πλέον υπάρχει η shotkam φίλε τα μέτρα είναι πραγματικά και με αποδείξεις όχι λόγια του αέρα, οποίος θέλει να δει Ας βάλει ξυπνητήρι να ξυπνήσει οποίος δεν θέλει ας κάτσει απλά να συζητάει!!
 
Επειδή πλέον υπάρχει η shotkam φίλε τα μέτρα είναι πραγματικά και με αποδείξεις όχι λόγια του αέρα, οποίος θέλει να δει Ας βάλει ξυπνητήρι να ξυπνήσει οποίος δεν θέλει ας κάτσει απλά να συζητάει!!
Τα 60 μέτρα υπάρχουν με χοντρά σκάγια κ το έχουμε πει 100 φορές.
Στο φορούμ υπάρχουν γερά τουφεκια κ το ξέρουν αυτό πολύ καλά.
Το θέμα είναι ότι αυτά τα μέτρα δεν πιανονται με απλά φυσιγγια.
 
Τα 60 μέτρα υπάρχουν με χοντρά σκάγια κ το έχουμε πει 100 φορές.
Στο φορούμ υπάρχουν γερά τουφεκια κ το ξέρουν αυτό πολύ καλά.
Το θέμα είναι ότι αυτά τα μέτρα δεν πιανονται με απλά φυσιγγια.
Δεν μίλησα ποτέ για εμπορικά και ούτε ρίχνω εμπορικά εγώ μίλησα για το χοντρό σκαγι!!
 
Δεν μίλησα ποτέ για εμπορικά και ούτε ρίχνω εμπορικά εγώ μίλησα για το χοντρό σκαγι!!
Αυτές οι αποστάσεις ,θα πρέπει πάντα να συνοδεύονται με τη λέξη ιδιογομωση ‼️ κανείς δεν αρνήθηκε την αποτελεσματικότητα της ιδιογομωσης ούτε της απόστασης καταβολης ... Το πιο σύνηθες στα παπιά είναι να νομίζουμε ότι είναι κοντά ενώ αυτό έχει 70αρησει‼️...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top