Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σημερα ειχα ορεξη για πολυ τουφεκιδι :cool: ειχα ετοιμα καμια 10 ρια σετ απ σκαγια και δραμια απο 3 το καθενα να δοκιμασω αλλα με τα χαλασε ο καιρος τωρα να δουμε ποτε θα ξαναμπορεσω !!!.think. Μπορει το πασχα !!!! Που θα βαρανε ολοι τουφεκιες !! :D;)
Σε λαδοκολλα απο το αρνι αχαχχααχ
 
....μάλλον Νικόλα!...αφού το λες εσύ...;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...το δίκαννο το έπιασα...το σιούτο? τρανσλέσιον?.sarcastic.
Σιουτο λένε στο χωριό τα πλαγιοκαννα σαν τα κριαρια χωρίς τσεπια .yelling. εχει ενας τσοπανης 16αρι ο θόρυβος που κάνει είναι αστείος κιφφ στο ρεμα ακούς..
 
Σιουτο λένε στο χωριό τα πλαγιοκαννα σαν τα κριαρια χωρίς τσεπια .yelling. εχει ενας τσοπανης και ο θόρυβος που κάνει είναι αστείος κιφφ στο ρεμα ακούς..
...ρε συ να μου στείλεις το λεξικό του χωρίου πρώτα Ανίμελλε,.yelling. για να συνεννοούμαστε!....(χωριάτης είμαι και εγώ αλλα άλλη διάλεκτος ....).sarcastic.

topic.
 
Και μια χθεσινή δοκιμή με mb36 και σκάγια Νο4n
Κάλυκας maxam
Κάψουλι g1000
Mb36 1,90x38 gr No4n
Βύσμα z2m18
Κλείσιμο 8* 57,80
Τσοκ 3*
Απόσταση 39 μετρα
Σκάγια στον κύκλο 146 από 190
Συγκέντρωση 77%View attachment 46837
Τουφεκιά λουκούμι.....μπράβο σου Βάγγο!!! .shake hands.
 
Μπορεί δεν ξέρω ....,. Τα αγόρασα για 4 επινικελωμενα βγαίνουν 5 σκάγια ανά γραμμάριο....,..
Bαγγελα μου 5 σκαγια στο γραμμαριο εισαι πολυ κοντα στο Ν3 και οχι στο Ν4....
Το Ν3 εχει 3,30 διαμετρο με 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια
Το Ν4 εχει 3,10 διαμετρο με 58 σκαγια στα 10 γραμμαρια....
Μετρησε την διαμετρο των σκαγιω σου φιλε !!!


Ένα ακόμη σεταπ με mb36
Κάλυκας Τ3 nobel sport
Κάψουλι 686
Μb36 2x34+1,6 αλεύρι βρώμης
Βύσμα Κουβέτ+φελος3mm+diana 8mm+ τέλος 3mm
Κλείσιμο 8* 57,50mm
Σκάγια 4n 5/gr
Τσοκ 3* στα 39 μετρα απόσταση 120 σκάγια από τα 170, συγκέντρωση 70%
Τσοκ 1* στα 45 μέτρα σκάγια 111 συγκέντρωση 65,50%View attachment 46842


Τι εκανες εδω βρε φιλε !!!! Φωτοβολιδα εβγαλες !!! V1,5 - 450m/s.....εχει αυτο !!!
Αυτο οτι και να παρει στα 20 μετρα....το εκοψε στα δυο...Με στιποχαρτο θα το μαζευεις φιλαρα μου !!! :D
 
Bαγγελα μου 5 σκαγια στο γραμμαριο εισαι πολυ κοντα στο Ν3 και οχι στο Ν4....
Το Ν3 εχει 3,30 διαμετρο με 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια
Το Ν4 εχει 3,10 διαμετρο με 58 σκαγια στα 10 γραμμαρια....
Μετρησε την διαμετρο των σκαγιω σου φιλε !!!





Τι εκανες εδω βρε φιλε !!!! Φωτοβολιδα εβγαλες !!! V1,5 - 450m/s.....εχει αυτο !!!
Αυτο οτι και να παρει στα 20 μετρα....το εκοψε στα δυο...Με στιποχαρτο θα το μαζευεις φιλαρα μου !!! :D
Εχει πολύ δύναμη στον πίνακα.........
 
Πέρα από την πλάκα δεν το έχω μετρήσει ακόμη αλλά νομίζω δεν είναι,ούτε θέλω ,τόσο πολύ...... Για 420 έως 430 το κόβω......
Με τις "τώρα" θερμοκρασίες δεν λεει κατι το 450 Βαγγέλη.....οι ταχύτητες οπως ξερουμε ολοι μας μεταβαλωνται απο Π.Χ μια μετρηση το πρωί με 6°C με μια μεσημεριανή στους 20°C ως κ μια απογευματινή στους 13°C....το σωστό που πρεπει να κανεις, μιας κ μου αρεσει ΠΟΛΥ η κατανομή του setup σου, ειναι να το ταχογραφήσεις στις πλησιέστερες θερμοκρασίες που το προορίζεις εσυ με οπλο κ το τσόκ που θα κυνηγίσεις....ωστε να εχεις ενα "Α" συμπέρασμα....;)
 
Πέρα από την πλάκα δεν το έχω μετρήσει ακόμη αλλά νομίζω δεν είναι,ούτε θέλω ,τόσο πολύ...... Για 420 έως 430 το κόβω......

Καλημερα Βαγγελα !!!
Μην εχεις αυταπατες.....Το 686 -2χ36+1,5- Ν5 --V1,5-434 -435 - 438m/s
Εσυ το εχεις 2χ34 φιλε με Ν3... στα 450μ/δ εισαι....!!! ;)
 
Απο + 5 βαθμους και μεχρι μηδεν βαθμους....την ΜΒ36 την δουλευα 686 -2χ37+1,5- Ν5 - 56,5
Την ιδια δοσολογια την ειχα και με CX2000 -για τα ''δυσκολα''.....
Στους μειον βαθμους CX2000- 2,05 σε καλυκα 12/76....
Ολα αυτα....τελειωσαν....οταν επιασα την Αρχοντισσα την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου!!! ;) :)
 
Βασίλη έχω την εντύπωση πως οι φίλοι μας μπερδεύονται με την σκοπευτική ικανότητα και την μόνιμη απόκλιση ίση με "r".
Να το εξηγήσω λίγο απλοϊκά; και κάνε διόρθωση όπου δεν τα λέω σωστά.

Σου λέει ο άλλος αστοχώ 30 εκ αρα η μόνιμη απόκλιση μου είναι 30 εκ.
Όχι δεν είναι αυτό που λέει ο Βασίλης
η σκοπευτική ικανότητα είναι ποσο καλοί είμαστε εμείς
η μόνιμη απόκλιση είναι πόσο καλό είναι το όπλο μας π.χ. εαν τ' οπλο μας στραβοντουφεκάει ΜΟΝΙΜΩΣ λόγω κοντακιού, στραβοκομμένου σπειρώματος τσοκ, στραβής κάννης (ή είναι κατασκευής της ακατανόμαστης (μπερέττα) .yel. ) θα έχει μια μόνιμη απόκλιση ακόμα και εαν ρίχνουμε καλά.
Τα διαγράμματα αυτά κοπιάζει και μας τα παρουσιάζει ο καλός μας φίλος ο Βασίλης, περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, αφού ούτως ή άλλως το ΔΙΚΟ ΜΑΣ όπλο πάντα ρίχνει "καρφί", μόνο του αλλουνού είναι στραβό!!!! .yel.

το φοβερό συμπέρασμα είναι πως εάν είσαι καλός σκοπευτής ακόμα και με όπλο που ρίχνει στραβά θα έχεις επιτυχίες, ενώ εάν είσαι κακός κάηκες!!!!
 
Βασίλη έχω την εντύπωση πως οι φίλοι μας μπερδεύονται με την σκοπευτική ικανότητα και την μόνιμη απόκλιση ίση με "r".
Να το εξηγήσω λίγο απλοϊκά; και κάνε διόρθωση όπου δεν τα λέω σωστά.

Σου λέει ο άλλος αστοχώ 30 εκ αρα η μόνιμη απόκλιση μου είναι 30 εκ.
Όχι δεν είναι αυτό που λέει ο Βασίλης
η σκοπευτική ικανότητα είναι ποσο καλοί είμαστε εμείς
η μόνιμη απόκλιση είναι πόσο καλό είναι το όπλο μας π.χ. εαν τ' οπλο μας στραβοντουφεκάει ΜΟΝΙΜΩΣ λόγω κοντακιού, στραβοκομμένου σπειρώματος τσοκ, στραβής κάννης (ή είναι κατασκευής της ακατανόμαστης (μπερέττα) .yel. ) θα έχει μια μόνιμη απόκλιση ακόμα και εαν ρίχνουμε καλά.
Τα διαγράμματα αυτά κοπιάζει και μας τα παρουσιάζει ο καλός μας φίλος ο Βασίλης, περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, αφού ούτως ή άλλως το ΔΙΚΟ ΜΑΣ όπλο πάντα ρίχνει "καρφί", μόνο του αλλουνού είναι στραβό!!!! .yel.

το φοβερό συμπέρασμα είναι πως εάν είσαι καλός σκοπευτής ακόμα και με όπλο που ρίχνει στραβά θα έχεις επιτυχίες, ενώ εάν είσαι κακός κάηκες!!!!
Σωστά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top