Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννη σοβαρά τώρα, αυτό το κάνανε οι παλαιοί κυρίως για μπάφες που κινιόντουσαν στην επιφανεια,κάποιοι τις μαλαγρωναν κιολας...
Και οτιδήποτε αλλο ψάρι εννοείται πως υπό αυτές τις συνθήκες δεν την γλίτωνε...
Μου τα είχαν διηγηθεί άνθρωποι που δεν ζουν τώρα.....
Παράνομο μεν, αλλά έτσι έτρωγαν κ κανα ψαρι όσοι κυνηγούσαν κ διέθεταν όπλο κ ήταν κάτοικοι παραθαλλασιων περιοχων.....
Εμενα ο συγχορεμενος ο πατερας μου επερνε μαζι το δικανο οταν πηγενε για ζαργανες απ'εξω και τουφεκουσε αθερινες για δωλομα !!!
 
Δεν έχω βρει ακόμη το μονοβολο με 1000 μέτρα ταχ για να σκοτώνει τους ροφούς μέχρι 10 μέτρα αλλιώς θα σας έλεγα τι ντουφεκιες θα τρώγανε.Μη βάλω κάνα μαγκουμ μπροστά στη Βέργα του ψαροντούφεκου .Αν δεν έχετε δει τέτοιο ψάρεμα υπάρχει ρίχνουν βολές στα ψάρια με φυσίγγια με προσαρμογέα μπροστά στη Βέργα .Όπως και το τηλεκατευθυνόμενο υποβρύχιακι μικρό με κάμερες και δόλωμα επάνω που το πας επάνω στο ψάρι.
 
μ' αρέσει που ο καλός φίλος ο καπετάν-Γιάννης παρέθεσε τον πίνακα αξιολόγησης της ισοκατανομής κατά Oberfell & Thompson.....

μελετήστε τον... η απάντηση εκεί είναι....
Εγω με απλα λογια βλεπω οτι χρειαζεται να εχουμε ενα 75% περιπου των σκαγιων στον εξω κυκλο σε σχεση με αυτον που ειναι μεσα... Ωραια μεχρι εδω... Ιδανικα θα μπορουσαμε να εχουμε κ παραπανω στον εξω κυκλο αλλα ας παμε στο ευκολο σεναριο...
Απο εκει κ περα, οσο αυξανεται η συγεκντρωση, χαμογελαει η κριτικη επιτροπη...
Το να εχουμε πολλα σκαγια στον εξω κυκλο κ λιγοτερα μεσα, παρα το οτι ειναι μια τουφεκια που αβανταρει πολυ τον κυνηγο εχει συγκεκριμενη αποσταση που ειναι αποτελεσματικη....
Αντιθετα μια οπως του Νικου, με υψηλη συγκεντρωση και ενα 75% στον εξω κυκλο σε σχεχη με τον μεσα ειναι πιο χρησιμη κυνηγετικα και περναει και το πασο...
Για μενα λοιπον, μετραει η συγκεντρωση σαν πρωτη εικονα, ειναι το βασικο....
 
Καλο μεσημερι παλικαρια!!!
Θελω να δω πλατιά....και μεγαλα χαμογελα απο τους Μπενελακιδες σημερα !!! :)

Και για του λογου το αληθες !!!!:)


εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-26-356.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-41-119.jpg
εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-53-388.jpg
εικόνα_Viber_2022-04-28_11-10-00-169.jpg

Μου εφερε εχθες το απογευμα ενας καλος φιλος απο το διπλανο χωριο....τα Κοντακαι'ι΄κα...( Δημητρης )
την Μπενελι του....για να δοκιμασω να βγαλουμε τουφεκιες για κοτσυφα και λαγο....:)

Μην ξανα πει κανείς οτι οι Μπενελι ειναι νεροσωληνες....για τα μπαζα ειναι.....yel.
1η τουφεκια δοκιμαστικη....φοβισμενος....οτι θα ψαχνω σκαγια στον στοχο....εβαλα ολη μου την ''τεχνη''....
Τωρα αυτο που μενει....ειναι να του φτιαξω λιγο την κατανομη του !!!


Ακολουθουν δοκιμες με Ν4 και Ν5 με ΝΙΚΕΛ σκαγια + αλευρι !!!
 
Μέχρι τον Σεπτέμβριο ... Υπάρχει χρόνος :)
Ωραίες τουφεκιές ...

Βρε φιλαρα....εβαλα ολη μου την ''τεχνη''....Αν δεν εβγαζε και τουφεκιες....ημουν για χαρακιρι !!! :D
Δεν μου εφερε αλλο τσοκ....Εαν ειχα και τα 4* αστρα θα το δοκιμαζα στα ιδια μετρα...
Θα μου ''βρει'' Μ2 ο Μητσαρας.....και θα κανουμε ''παιχνιδι'' φιλε !!!:)
 
BENNELLI - RAFFAELLO -CRIO....18,4 αυλο 65 εκατοστα καννη!!

View attachment 47347

View attachment 47348


View attachment 47349

View attachment 47350
Αυτα για την ωρα παλικαρια !!!!

ΥΓ. Βασιλη , η Μ2 ειναι στον ''δρομο'' φιλε.....Δεν σε ξεχασα !!!!:)
Κατέβασε τη λίγο την ταχύτητα, εκτός αν έχεις πολύ καλής ποιότητας σκάγια...
 
BENNELLI - RAFFAELLO -CRIO....18,4 αυλο 65 εκατοστα καννη!!

View attachment 47347

View attachment 47348


View attachment 47349

View attachment 47350
Αυτα για την ωρα παλικαρια !!!!

ΥΓ. Βασιλη , η Μ2 ειναι στον ''δρομο'' φιλε.....Δεν σε ξεχασα !!!!:)
Μαζι με τον Βασιλη περιμενω και εγω Νικο για την Μ2 και το βλεπω να κοβω κατ εκει.
 
Μαζι με τον Βασιλη περιμενω και εγω Νικο για την Μ2 και το βλεπω να κοβω κατ εκει.

Παναγιωτη μου....Λιγη υπομονη....Ο Μητσαρας γνωριζει κοσμο με νεροσωληνες Μ2...:p
Υποσχεθηκε οτι θα φερει να δοκιμασουμε και να βγαλουμε σεταπ και τουφεκιες φιλε !!!

ΥΓ, Μην το παρεις στα σοβαρα το ''νεροσωληνες'' γουσταρω να πειραζω τον φιλο μου τον Βασιλη !!!:D
 
Νίκο θα είχε ενδιαφέρον τα ιδια φυσίγγια να τα έριχνες με το δικό σου!

Δεν την ''λερωνω'' ξανα την μπερετα....Τα εχω ριγμενα .....Στο Ν5 εβγαλε ακριβως το ιδιο ποσοστο
συγκεντρωσης ( 87,5 % ) και ταχυτητα....Στο Ν4 ξεπερασε την μπερετα...Ειχα βγαλει 85% με την ιδια σχεδον
ταχυτητα Μαριε !!
 
Μέθοδος OBERFELL & THOMSON-Πίνακας ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ.jpg
με 2 λόγια:

οι έρμοι οι Oberfell & Thompson ΑΦΟΥ έριξαν και ανέλυσαν μεθοδικά δεκάδες χιλιάδες βολές κατέληξαν σε κάποια συμπεράσματα
βάση αυτών των συμπερασμάτων κατάρτησαν διαγράμματα
και βάση αυτών των έρμων των διαγραμμάτων βλέπεις αν η τουφεκιά σου είναι πολύ ή λιγότερο αποτελεσματική!
και είναι αποτελεσματική όταν συγκεκριμένη ισοκατανομή συνδυάζεται με συγκεκριμένη συγκέντρωση

συγκέντρωση απόδοσης κυλίνδρου ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ στα 36,5 μ! γιατί απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτή η απόσταση του κυλίνδρου
αντίθετα
συγκέντρωση απόδοσης φουλ μπορεί να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ στα 36,5 μ, με μια μέτρια ισοκατανομή (π.χ. 1,7)
 
Εγω με απλα λογια βλεπω οτι χρειαζεται να εχουμε ενα 75% περιπου των σκαγιων στον εξω κυκλο σε σχεση με αυτον που ειναι μεσα... Ωραια μεχρι εδω... Ιδανικα θα μπορουσαμε να εχουμε κ παραπανω στον εξω κυκλο αλλα ας παμε στο ευκολο σεναριο...
όχι Άρη... κατάλαβα τι θέλεις να πεις αλλά έτσι πως το γράφεις θα μπερδέψεις περισσότερο τους φίλους που μας διαβάζουν..... η αποτελεσματική ισοκατανομή είναι συνάρτηση του λόγου ισοκατανομής με την συγκέντρωση
ΠΧ για συγκέντρωση 55% θέλουμε απόλυτη ισοκατανομή όσα σκάγια στο κέντρο τόσα στην περιφέρεια
για συγκεντρώσεις φουλ κι εξτρα φουλ αρκούν και λιγότερα σκάγια από όσα λες
Απο εκει κ περα, οσο αυξανεται η συγεκντρωση, χαμογελαει η κριτικη επιτροπη...
σαφώς!!!
Το να εχουμε πολλα σκαγια στον εξω κυκλο κ λιγοτερα μεσα, παρα το οτι ειναι μια τουφεκια που αβανταρει πολυ τον κυνηγο εχει συγκεκριμενη αποσταση που ειναι αποτελεσματικη....
Αντιθετα μια οπως του Νικου, με υψηλη συγκεντρωση και ενα 75% στον εξω κυκλο σε σχεχη με τον μεσα ειναι πιο χρησιμη κυνηγετικα και περναει και το πασο...
Για μενα λοιπον, μετραει η συγκεντρωση σαν πρωτη εικονα, ειναι το βασικο....
δεν διαφωνούμε
τουναντίον
αν δεις στο διάγραμμα με 80% συγκέντρωση θέλεις μόνο 1,6 λόγο ισοκατανομής, αυτό σημαίνει η περιφέρεια να έχει σχεδόν τα μισά σκάγια του κέντρου!!!! και πως ΕΑΝ βρεις τον στόχο θα του βάλεις αρκετά σκάγια! και πως έχει ακόμα μέτρα η ντουφεκιά
 
αυτό που ίσως μπερδεύει τους περισσότερους είναι ο συλλογισμός: ότι μια τουφεκιά που βγαίνει εξαίρετη στα 35 μ είναι κακή στα 45 μ, αυτό πίστευα κι εγώ
ΛΑΘΟΣ
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
μια φτωχή τουφεκιά στα 36,5 μ θα είναι ακόμα πιο φτωχή στα 40 ή στα 45 ή στα 25 μ
ΠΧ συγκ 60% λόγος 1,7 στα 36,5μ = ΦΤΩΧΗ
η ίδια τουφεκιά στα 45 μ πόσο να είναι; ας πούμε 50% λόγος 1,8 πάλι φτωχή
η ίδια τουφεκιά στα 25 μ πόσο να είναι; ας πούμε 75% λόγος πόσο; δεν πιστεύω να είναι πάνω από 1,5 πάλι φτωχή
δείτε τον πίνακα και φανταστείτε

αντίθετα ακόμα και στην πράξη φαίνεται ότι μια εξαιρετική τουφεκιά έχει μέτρα μπρος και πίσω!
ΠΧ συγκ 70% λόγος 1,8 στα 36,5μ = ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ
η ίδια τουφεκιά στα 45 μ πόσο να είναι; ας πούμε 60% λόγος 1,9 -1,95 πάλι εξαιρετική Ή πολύ καλή
η ίδια τουφεκιά στα 25 μ πόσο να είναι; ας πούμε 80% λόγος 1,6 πάλι εξαιρετική Ή πολύ καλή
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top