Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάρτε και τα κενά ...

View attachment 47359
Αυτό δουλεύει ως εξής ...
Παράδειγμα 1. Στον κύκλο έχω 100 σκάγια και 5 κενά 12,5cm ... άρα πέφτω στην περιοχή 5 = Άριστη
Παράδειγμα 2. Στον κύκλο έχω 150 σκάγια και 9 κενά 12,5cm ... άρα πέφτω στην περιοχή 2 = Αποδεκτή
κτλ

1651142604298.png
 
ΣΤΗΝ ΠΟΛΎ ΩΡΑΊΑ ΑΝΆΛΥΣΉ ΣΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΈΨΕΙς ΝΑ ΚΆΝΩ 2 ΣΧΌΛΙΑ


...αν η πάνω τουφεκιά του εμπορικού φυσιγγίου είχε 43 σκάγια στον εσωτερικό κύκλο και 86 στον εξωτερικό θα είχε λόγο ισοκατανομής 129/43=3 (περίπου, και παραπάνω δεν μ' αφήνει περιθώρια ο πίνακας;)) όποτε θα τύγχανε αξιολόγησης ως άριστη συμφώνα με την μέθοδο OBELRFEL & THOMSON, με τα ίδια κενά.
Για να μην μπερδευονται οι φίλοι του φορουμ, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάρουμε (με κανονικές συνθήκες) λόγο ισοκατανομής =3 αυτό θα σήμαινε ότι καταργούμε την θεωρία των αριθμών (γκαουσιανή κατανομή). Ο φίλος μας ο Γιάννης το έγραψε προφανώς εντελώς θεωρητικά

Δεν έχει λοιπόν να κάμει με τον αριθμό των σκαγιών άμεσα....(εξηγώ στο τέλος)....

...αν η τουφεκιά του Νίκου είχε έστω 164 σκάγια στον εσωτερικό κύκλο και 82 στον εξωτερικό θα είχε λόγο ισοκατανομής 246/164=1,5 όποτε θα τύγχανε αξιολόγησης ως φτωχή συμφώνα με την μέθοδο OBELRFEL & THOMSON, με τα ίδια κενά.
Ακριβώς
Η τουφεκιά του εμπορικού έχει το 58% των σκαγιών του στόχου μέσα στον μικρό κύκλο και η τουφεκιά του Νίκου το 57% σχεδόν τα ίδια..

19 σκάγια διαφορά έχουν τα δυο φυσίγγια...
Ναι
Υ.Γ...για να γίνει αξιολόγηση πρέπει να υπάρχει μια κάποια συγκέντρωση (όχι υπέρ-συγκέντρωση στο κέντρο μην μπερδευόμαστε )...
σωστή διευκρίνηση
δια τούτο πέραν του 30% η τουφεκιά χάνεται και τι να αξιολογήσεις ,και πέραν του 80% η τιμή της ισοκατανομής τείνει προς το 0, δηλαδή η συγκέντρωση είναι πλέον τόσο μεγάλη που η αξιολόγηση είναι πλέον περιττή...

Περίπου έτσι...νομίζω...:rolleyes:
σωστά νομίζεις!
.shake hands.
 
Βασίλη καλά τα λες για τα κενά, αλλά νομίζω πως την ισοκατανομή δεν καταλαβαίνουν οι φίλοι μας...
τα κενά είναι ευκολάκι!
.my man.
Τα έβαλα για να υπάρχουν συγκεντρωμένα σε ένα μέρος ;)
Εσύ φυσικά είσαι ο πρωτεργάτης οπότε αναλαμβάνεις και τις εξηγήσεις αχαχαχα
 
.... ΕΑΝ βρεις τον στόχο θα του βάλεις αρκετά σκάγια! και πως έχει ακόμα μέτρα η ντουφεκιά...
...παρά πολύ ωραία Μάριε!.shake hands.

Είπες και την μαγική λέξη!:)

Για τον λόγο αυτό επειδή εμείς κοιτάμε τι γίνεται στο χαρτί, όλα εξαρτώνται από τι κυνηγάς και τις αποστάσεις που χτυπάς...;)

Π.χ. ένας μέσος Περδικοκυνηγός με ένα δικαννάκι τσοκαρισμένο 3-4 η 3-5 (νησί η αλπικά αντίστοιχα) με τα κατάλληλα πυρομαχικά θα έχει αρκετή συγκέντρωση με ευρύτερη διασπορά και καλυτέρα αποτελέσματα από τα 20 έως 30-35 μετρά που συνήθως τουφεκάει τις Πέρδικες...

Υ.Γ…ιδανικές αποστάσεις βολής…του Περδικά…

ΚΥΛΙΝΔΡΟΣCYLINDER) / 0mm / 20m / 75% / 88 εκατοστά

ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ
IMPROVED CYLINDER) / 0,2mm ΕΩΣ 0,3mm / 25m / 74% / 89 εκατοστά

ΜΙΣΟ
MODIFIED ή ΝΤΕΜΙ) / 0,4mm ΕΩΣ 0,6mm / 30m / 70% / 90 εκατοστά
 
Καλο μεσημερι παλικαρια!!!
Θελω να δω πλατιά....και μεγαλα χαμογελα απο τους Μπενελακιδες σημερα !!! :)

Και για του λογου το αληθες !!!!:)


View attachment 47343

View attachment 47344
View attachment 47345
View attachment 47346

Μου εφερε εχθες το απογευμα ενας καλος φιλος απο το διπλανο χωριο....τα Κοντακαι'ι΄κα...( Δημητρης )
την Μπενελι του....για να δοκιμασω να βγαλουμε τουφεκιες για κοτσυφα και λαγο....:)

Μην ξανα πει κανείς οτι οι Μπενελι ειναι νεροσωληνες....για τα μπαζα ειναι.....yel.
1η τουφεκια δοκιμαστικη....φοβισμενος....οτι θα ψαχνω σκαγια στον στοχο....εβαλα ολη μου την ''τεχνη''....
Τωρα αυτο που μενει....ειναι να του φτιαξω λιγο την κατανομη του !!!


Ακολουθουν δοκιμες με Ν4 και Ν5 με ΝΙΚΕΛ σκαγια + αλευρι !!!
BENNELLI - RAFFAELLO -CRIO....18,4 αυλο 65 εκατοστα καννη!!

View attachment 47347

View attachment 47348


View attachment 47349

View attachment 47350
Αυτα για την ωρα παλικαρια !!!!

ΥΓ. Βασιλη , η Μ2 ειναι στον ''δρομο'' φιλε.....Δεν σε ξεχασα !!!!:)
Τι .sex hard..sex hard..sex hard.ήταν αυτό που έριξε η Crio.
Άλαλα τα χείλη των ασεβών, των μη προσκυνούντων τη Μπενέλα σου την γαμηστερήν
 
Οι κανες Κρύο βγάζουν σφιχτοτερες ντουφεκιες από τις υπόλοιπες το έχω ξαναγράψει έχοντας την ςς από το 2008 έως πέρσι απλά δεν έχουν τόσο καλή κατανομή αν κέντρο τουφεκας έχουν πολλά μέτρα με ψιλά σκάγια μέχρι 32 και με χοντρά μέχρι 40 με μαμά τσοκ .Το είχα συγκρίνει με πάρα πολλά όπλα το δικό μου σε συγκέντρωση δεν το έφτανε κανένα μόνο με ν3 δεν το είχα συγκρίνει .Είχα στην κατοχή μου μαζί με το πατέρα μου τότε 11 διαφορετικά όπλα δίκανα καραμπίνες .Αλλά και πέρσι το είχα συγκρίνει με 391 και sx3 στο Σχιστό σε συγκέντρωση δεν πλησίαζαν καν την ςς αλλά σε κατανομή ήταν στο σύνολο καλύτερη η sx3.
 
Ποιος είναι ο ορισμός της ισοκατανομής?
Λόγος ισοκατανομής σκαγιών = Αριθμός σκαγιών σε όλο τον κύκλο 76 cm / Αριθμός σκαγιών στον κύκλο 54 cm

Ανάλογα το νούμερο αυτό και την ΣΩΣΤΑ υπολογιζόμενη συγκέντρωση σε #6 σκάγι βρίσκεσαι σε μια περιοχή του διαγράμματος με μια αντίστοιχη βαθμολογία
πχ
1651146432711.png

Σκάγια #6
Σκάγια στον εσωτ. κύκλο = 77
Σκάγια στον εξωτ. δίσκο = 44

Σκάγια στον εξωτ. κύκλο = 44 + 77 = 121
Λόγος ισοκατανομής = 121 / 77 = 1,57

Κενά στον κύκλο 76cm = 8
Συγκέντρωση πχ 70%


Άρα
70% συγκέντρωση και λόγος ισοκατανομής = 1,57, άρα βρισκόμαστε την περιοχή της φτωχής ισοκατανομής
1651146955825.png

121 σκάγια και 8 κενά των 12,5cm, άρα βρισκόμαστε στην περιοχή 3 άρα κανονικά κενά.
1651147058384.png
 
Οι κανες Κρύο βγάζουν σφιχτοτερες ντουφεκιες από τις υπόλοιπες το έχω ξαναγράψει έχοντας την ςς από το 2008 έως πέρσι απλά δεν έχουν τόσο καλή κατανομή αν κέντρο τουφεκας έχουν πολλά μέτρα με ψιλά σκάγια μέχρι 32 και με χοντρά μέχρι 40 με μαμά τσοκ .Το είχα συγκρίνει με πάρα πολλά όπλα το δικό μου σε συγκέντρωση δεν το έφτανε κανένα μόνο με ν3 δεν το είχα συγκρίνει .Είχα στην κατοχή μου μαζί με το πατέρα μου τότε 11 διαφορετικά όπλα δίκανα καραμπίνες .Αλλά και πέρσι το είχα συγκρίνει με 391 και sx3 στο Σχιστό σε συγκέντρωση δεν πλησίαζαν καν την ςς αλλά σε κατανομή ήταν στο σύνολο καλύτερη η sx3.
Εμένα η ένστάση μου στης κάννες crιό και όχι μόνο της μπενελι δεν είναι συγκέντρωσης που βγάζουν αλλά για την αδυναμία τους να της κρατήσουν με την παραμικρή αλλαγή καιρικών συνθηκον….
 
σε συγκέντρωση δεν πλησίαζαν καν την ςς αλλά σε κατανομή ήταν στο σύνολο καλύτερη η sx3.
Θα με τρελάνετε !!!!
Φτιάξε σε ένα χαρτί μια καλή κατανομή με 150 σκάγια και μια κακή κατανομή με 200 σκάγια για να καταλάβω τι εννοείς.

Όσο για τους άλλους μας είχαν πρίξει τα ούμπαλα ότι οι crio δεν σκοτώνουν.

Μην αγχώνεσαι για την V3 :) ... ούτε την κωνική Μ2 πιάνει σε συγκέντρωση κατά τον Άρη.
Για την άκωνη Μ2 ας ρίξει όποιος έχει την V3 μερικές τουφεκιές με φυσίγγια που έχω ρίξει και εγώ, για να δούμε.
Απλό.
 
Θα με τρελάνετε !!!!
Φτιάξε σε ένα χαρτί μια καλή κατανομή με 150 σκάγια και μια κακή κατανομή με 200 σκάγια για να καταλάβω τι εννοείς.

Όσο για τους άλλους μας είχαν πρίξει τα ούμπαλα ότι οι crio δεν σκοτώνουν.

Μην αγχώνεσαι για την V3 :) ... ούτε την κωνική Μ2 πιάνει σε συγκέντρωση κατά τον Άρη.
Για την άκωνη Μ2 ας ρίξει όποιος έχει την V3 μερικές τουφεκιές με φυσίγγια που έχω ρίξει και εγώ, για να δούμε.
Απλό.
Άσε μας ρε με τις εμ2, του ξαδέρφου μου κόλλησε κορρονωιο‼️
 
αυτό που ίσως μπερδεύει τους περισσότερους ...

αντίθετα ακόμα και στην πράξη φαίνεται ότι μια εξαιρετική τουφεκιά έχει μέτρα μπρος και πίσω

Αν στα παραπάνω συμπληρώσουμε ότι
1. η μέθοδος μπορεί να απαιτεί σκάγια #6 αλλά ένα φυσίγγι με υψηλή βαθμολογία στο #6 θα είναι επίσης "καλό" με οποιοδήποτε νούμερο σκάγια
και
2. η υψηλή συγκέντρωση δεν είναι τελικά μόνο αυτή που σκοτώνει όπως φαίνεται από την στατιστική
και
3. η μέτρηση της διάτρησης είναι απαραίτητη για τον προσδιορισμό των μενουσών ταχυτήτων

Τότε ένα καλός συνδυασμός φυσιγγίου τσοκ χρειάζεται μια αποτύπωση και μια μέτρηση διάτρησης για να προσδιοριστεί. (Επί 3 ή επί 5)

Προσωπικά στην αποτύπωση με 3* τσοκ θέλω τουλάχιστον την ονομαστική συγκέντρωση, καλή βαθμολογία σε κενά και ισοκατανομή και επαρκή διάτρηση (το τελευταίο έστω και συγκριτικά).

Είναι λίγο μανίκι αλλά αν ισχύει δεν θα υπάρχουν αμφιβολίες ή προσωπικές εκτιμήσεις για την αποτελεσματικότητα μιας τουφεκιάς.

Το ότι τα τσαμπιά από σκάγια σκοτώνουν μακρύτερα άρα είναι επιθυμητά, ή ότι φυσίγγια με χάλια κατανομές σκοτώνουν καλύτερα από άλλα με άριστες, ναι μεν μπορεί να ισχύουν (μέχρι ενός σημείου), δεν είναι όμως αυτό που ψάχνουμε.

ps
Διάτρηση προσωπικά δεν μετράω ποτέ πλέον.
Αν η κατανομή με καλύπτει και η πυρίτιδα είναι τέτοια που δεν τα παίζει σε κρύο είμαι εντάξει.
Αν τουφεκούσα στους μείον 15 ίσως να την μετρούσα.
 
Άσε μας ρε με τις εμ2, του ξαδέρφου μου κόλλησε κορρονωιο‼️
Εσύ κάνεις πλάκα (το κατάλαβα) αλλά αυτό που λέω πάντα είναι ότι όλα τα όπλα με το φυσίγγι που αγαπούν τα πάνε σχεδόν το ίδιο καλά.

Και το ίδιο καλά, σημαίνει και μακρυά και κοντά.

Όπλα που δεν σκοτώνουν, δεν υπάρχουν.
Φυσίγγια που δεν σκοτώνουν, υπάρχουν και αυξάνονται με τις συνθήκες που επικρατούν.
Κυνηγοί που δεν σκοτώνουν με ότι όπλο και φυσίγγι τους δώσεις, υπάρχουν πάρα πολλοί
.very funny.
 
Εσύ κάνεις πλάκα (το κατάλαβα) αλλά αυτό που λέω πάντα είναι ότι όλα τα όπλα με το φυσίγγι που αγαπούν τα πάνε σχεδόν το ίδιο καλά.

Και το ίδιο καλά, σημαίνει και μακρυά και κοντά.

Όπλα που δεν σκοτώνουν, δεν υπάρχουν.
Φυσίγγια που δεν σκοτώνουν, υπάρχουν και αυξάνονται με τις συνθήκες που επικρατούν.
Κυνηγοί που δεν σκοτώνουν με ότι όπλο και φυσίγγι τους δώσεις, υπάρχουν πάρα πολλοί
.very funny.
Τα έχουμε πει επανειλημμένως αυτά‼️‼️ κ να το ματαξαναπουμε....
ψάξτε για το φυσίγγιο της κάνης σας‼️
άλλωστε, οι ιδιογομωτες αυτό κάνουν,κάτι σαν τα εγγλέζικα χειροποίητα κουστούμια‼️
 
Τα έχουμε πει επανειλημμένως αυτά‼️‼️ κ να το ματαξαναπουμε....
ψάξτε για το φυσίγγιο της κάνης σας‼️
άλλωστε, οι ιδιογομωτες αυτό κάνουν,κάτι σαν τα εγγλέζικα χειροποίητα κουστούμια‼️
Δεν βρεθήκαμε Καρδιστάν ... φύγαμε εσπευσμένα λόγω βαρεμάρας ...

Ας καταρρίψουμε ΞΑΝΑ άλλον ένα μύθο ...
Δεν υπάρχουν αργά και γρήγορα φυσίγγια ... ούτε αργά και γρήγορα σκάγια.

v0=350m/s
#9
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 307cm


v0=450m/s
#9
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 263cm


Διαφορά = 44cm

v0=350m/s
#4
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 271cm


Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #9 = 36cm

v0=450m/s
#4
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 229cm

Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #9 = 34cm

Και όλα αυτά στα 2,5 μέτρα περίπου.
Δεν χάνουμε το πλι αν βάλουμε την ίδια προσκόπευση με αυτή που έχουμε συνηθίσει.
Τα πλιά χάνονται από λάθη μέτρων και όχι εκατοστών.


ps
Το ίδιο βέβαια και τα δισκάκια, .... αυτό ομολογώ με ανησυχεί ... αχαχαχαα
 
Δεν βρεθήκαμε Καρδιστάν ... φύγαμε εσπευσμένα λόγω βαρεμάρας ...

Ας καταρρίψουμε ΞΑΝΑ άλλον ένα μύθο ...
Δεν υπάρχουν αργά και γρήγορα φυσίγγια ... ούτε αργά και γρήγορα σκάγια.

v0=350m/s
#9
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 307cm


v0=450m/s
#9
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 263cm


Διαφορά = 44cm

v0=350m/s
#4
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 271cm


Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #9 = 36cm

v0=450m/s
#4
36m
Ταχύτητα θηράματος 70km/h
Νηνεμία
Προσκόπευση = 229cm

Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #9 = 34cm


Και όλα αυτά στα 2,5 μέτρα περίπου.
Δεν χάνουμε το πλι αν βάλουμε την ίδια προσκόπευση με αυτή που έχουμε συνηθίσει.
Τα πλιά χάνονται από λάθη μέτρων και όχι εκατοστών.

ps
Το ίδιο βέβαια και τα δισκάκια, .... αυτό ομολογώ με ανησυχεί ... αχαχαχαα
Χρήσιμα τα παραπάνω.
Ας πάρουμε το 4#, μία μετακίνηση του κέντρου της κατανομής κατά 42cm σε μία τουφεκιά που στα 36m βάζει όλα τα σκάγια σε πίνακα 1*1m ή αλλιώς το 70-80% της τουφεκιας στον κύκλο των 76cm ειναι ικανή να μετατρέψει μία ακαριαία καταβολή σε τραυματισμό θεωρώ.

Μια ερώτηση.
Στα παραπάνω είναι υπολογισμένη και η μείωση της ταχύτητας στα 36m για τα 450 και για τα 350?
 
Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #

Διαφορά ανάμεσα σε #4 και #9 = 34cm

Και όλα αυτά στα 2,5 μέτρα περίπου.
Δεν χάνουμε το πλι αν βάλουμε τημε συνπανε ηθ
Πάει πάει πάει πάει ,πάει πάει πάει πάει κ δε γυρίζει πιααααααα‼️
Παλιά κ οι ταχύτητες‼️τον κόβω τον καπταιν, να σουβλιζει τον λοστρόμο, αν δεν έχει πρόχειρο οβελία‼️
 
Χρήσιμα τα παραπάνω.
Ας πάρουμε το 4#, μία μετακίνηση του κέντρου της κατανομής κατά 42cm σε μία τουφεκιά που στα 36m βάζει όλα τα σκάγια σε πίνακα 1*1m ή αλλιώς το 70-80% της τουφεκιας στον κύκλο των 76cm ειναι ικανή να μετατρέψει μία ακαριαία καταβολή σε τραυματισμό θεωρώ.

Μια ερώτηση.
Στα παραπάνω είναι υπολογισμένη και η μείωση της ταχύτητας στα 36m για τα 450 και για τα 350?
Η προσκοπευση έχει να κάνει με την έξοδο από την κάνη‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top