Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαφορες αναμεσα στα φυσιγγια υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν οσο και αν θελουμε να τα βαζουμε ολα ισα κι ομοια...

Οταν με δυο ταδε φυσιγγια εχεις μονιμα επιτυχιες και οταν βαλεις καποιο αλλο που σε δοκιμη στο χαρτι δεν εχουν καμια τεραστια διαφορα και δεν σταυρωνεις πλι τι φταιει?
Η λαθος προσκοπευση?
Το σταματημα του οπλου?
Η το γαμημενο το φυσιγγι?

Δοκιμασμενο πολλες φορες το συγκεκριμενο και σε διαφορετικες ημερες, δεν μπορουσα να τα βρω με το Α φυσιγγι και μολις εβαζα percorso η το 35αρι ημουν τουφεκια και πουλι.

Δεν μιλαω βεβαια για 36 μετρα αλλα για πανω απο 45.

Μη μου πειτε οτι ηταν σκοπευτικο λαθος γιατι με ολα τα φυσιγγια ιδιες προσκοπευσεις βαζω, και αν υποθεσουμε οτι ηταν δικο μου λαθος, παντα τυχαινε στο συγκεκριμενο φυσιγγι?

Με το dual power 6/3 μια χρονια τουφεκισα ενα λαγο και δεν υπηρχε ουτε ενα νο6 πανω του, μονο 3αρια βρηκαμε, ποιος εφταιγε; εγω με την προσκοπευση που εβαλα?
4 τουφεκιες σε φασσες με το συγκεκριμενο που δεν θα τις εχανα με τιποτα και εφυγαν κυριες.

Το σταματημα του οπλου ειναι αλλο θεμα...αν συμβει αυτο ουτε με ανοιγμα τουφεκιας απο ομπρελα θαλασσης δεν σωνεσαι...
 
αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!!
Αυτό μου φαίνεται και εμένα περίεργο Δημήτρη ...
Δεν το έχω καταλάβει ούτε ρώτησα ποτέ κάποιον τι εννοεί ... !!!

Αν με ρωτήσεις, θα έλεγα ότι κάποιοι σταματάνε ή (καλύτερα) επιβραδύνουν την κίνηση του όπλου όταν φτάνουν κοντά ή πάνω στο θήραμα και πριν ή κατά το πάτημα της σκανδάλης.
Σε καμιά τεχνική σκόπευσης αυτό δεν είναι σωστό.
Στην εκπυρσοκρότηση προφανώς χάνεται η "γραμμή" αλλά η κίνηση καλό είναι να συνεχίζεται μόνο και μόνο για την δεύτερη τουφεκιά.

Εεε εντάξει τα παραλένε λιγάκι οι σκοπευτές μας :)

Το άλλο που ακούγεται επίσης ότι το όπλο πρέπει να "τελειώνει" την κίνηση εκεί ... εεε λογικό είναι αφού έχει γκάζια την στιγμή της εκπυρσοκρότησης να χρειάζεται χρόνο να σταματήσει ή να συνεχίζει να κινείται για την δεύτερη μπαταριά.

Μην αγχώνεσαι πάντως ... αφού βγουν τα σκάγια από την κάνη και τσιφτετέλι να χορεύει δεν πρόκειται να αλλάξουν διαδρομή τα σκάγια αχαχαχ
 
αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!! υπαρχει περιπτωση να μην σταματαει η κινηση εστω και δεκατα του δευτερολεπτου την ωρα που παταμε την σκανδαλη και δεχομαστε τοση οπησθοδρομηση!!!! σε λιγο θα μας πουνε οι "ειδηκοι" οτι μπορουμε να δωσουμε και καμπηλη στη γομωση σαν το εργο !!!!
Οταν λεμε σταματημα του οπλου εννοουμε οτι εισαι κανονικα μπροστα απ το θηραμα και πατωντας την σκανδαλη σταματας το οπλο, ετσι μενεις μια καροτσα πισω...κανοινικα οταν πατας συνεχιζεις να κινεις το οπλο.
Δεν ξερω αν με καταλαβες αλλα δεν μπορω να το εξηγησω πιο αναλυτικα, το ειχα παθει μια χρονια στις αρχες και τρομαξα να καταλαβω τι εφταιγε και εχανα πουλια.
 
Με τις συγγεντρωσεις που ψαχνουν ολλοι χανονται και παραχανονται πουλια !!! 40 εκατοστα ειναι πολλα βασιλη το μηκος ενως μεσαιου παπιου
Εεε οριακά είναι ... τώρα πες μου ότι τουφεκάς υπολογίζοντας εκατοστά στην προσκόπευση να σου έρθω ζούμπιτος για μάθημα.
Και μάλιστα σε φυσίγγια που δεν ξέρεις αρχικές .yelling..very funny.
 
Μπάλα το εργαλείο....

Ωραιο οπλο Τακη !!! Ελαφρυ ( 2850 ) ριγα απο ανθρακονηματα....με 2 μοιρες σκοπευσης....και
εβγαλε και καλες τουφεκιες....
Δεν ξερω εαν ΟΛΕΣ οι BENELLI εχουν αυτην ποιοτητα... φιλε !!!
 
αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!! υπαρχει περιπτωση να μην σταματαει η κινηση εστω και δεκατα του δευτερολεπτου την ωρα που παταμε την σκανδαλη και δεχομαστε τοση οπησθοδρομηση!!!! σε λιγο θα μας πουνε οι "ειδηκοι" οτι μπορουμε να δωσουμε και καμπηλη στη γομωση σαν το εργο !!!!
Δημήτρη θα προσπαθήσω και από τα λίγα που διαβάζω έκανα και ένα κολάζ.... .sarcastic. (ειδικός δεν είμαι ούτε βλητικός!):)

Η τεχνική της σκόπευσης

Του Μανώλη Μαθιουδάκη Ναυπηγού Μηχ/γου Μηχ/κού (Περιοδικό Κυνηγεσία και Κυνοφιλία)

[…]

Ας υποθέσουμε ότι σκοπεύουμε ένα κινητό στόχο π.χ ένα πτηνό (πέρδικα) που κινείται ευθύγραμμα και οριζόντια με ταχύτητα 20μ το δευτερόλεπτο και το επίπεδο βολής είναι κάθετο προς την διεύθυνση της κίνησης .Λαμβάνουμε επίσης σαν δεδομένα ως αρχική ταχύτητα της γόμωσης των σκαγιών τα 375μ ανά δευτερόλεπτο και απόσταση βολής τα 30μ. Από την στιγμή που ο εγκέφαλος δώσει την εντολή να σύρομε την σκανδάλη μέχρις ότου τα σκάγια συναντήσουν την τροχιά του στόχου απαιτείται χρονικό διάστημα που αναλύεται ακολούθως:
- χρόνος φυσιολογικής μετάδοσης της εντολής του εγκεφάλου στον δείκτη της χειρός 0,10 δευτερόλεπτα.
- χρόνος ανύψωσης σχαστηρίας 0,003 δευτερόλεπτα.
- χρόνος διαδρομής της σφύρας 0,005 δευτερόλεπτα.

- χρόνος μέχρι την έξοδο των σκαγιών από την κάννη 0,005 δευτερόλεπτα( η μέση ταχύτητα γόμωσης που αρχίζει από το μηδέν μέχρι τα 375μ/δ είναι 375/2= 140μ/δ και με μήκος κάνης 70 εκατ. θα έχουμε: 0,70/ 140= 0,005 δ.
- χρόνος για να καλύψει η γόμωση των σκαγιών την απόσταση μέχρι τον στόχο 0,10 δευτερόλεπτα. Σύνολο 0.20 δευτερόλεπτα.
Στο διάστημα αυτό των 0,20 δευτερολέπτων ο στόχος θα έχει διανύσει μια απόσταση 20μΧ 0,20 = 4 μέτρων. Αυτό σημαίνει ότι η προέκταση της κάνης πρέπει να μετακινηθεί 4 μ εμπρός από τον στόχο για να βληθεί από το κέντρο της τουφεκιάς. Εάν υποθέσουμε ότι η απόσταση του οφθαλμού από το στόχαστρο είναι περίπου 1μ τότε η απόσταση που πρέπει να μετακινηθεί η ακίδα του στοχάστρου μπροστά από τον στόχο είναι: / 30μΧ1μ= 0.13μ.(13 εκατοστά)

[...]

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

[…]

Αν κατά το τράβηγμα της σκανδάλης, καθυστερήσεις την κίνηση του όπλου κατά 20 εκατοστά του δευτερολέπτου, που είναι ο μέσος χρόνος ενός καλού χρονομέτρη αγώνων στίβου


[…]

….η προσκόπευση στο επίπεδο της πέρδικας γίνεται 20μ/0,40= και στο επίπεδο της μπούκας μας 8μ/30μΧ1= 0,26μ(26 εκατοστά)…
 
Last edited:
αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!! υπαρχει περιπτωση να μην σταματαει η κινηση εστω και δεκατα του δευτερολεπτου την ωρα που παταμε την σκανδαλη και δεχομαστε τοση οπησθοδρομηση!!!! σε λιγο θα μας πουνε οι "ειδηκοι" οτι μπορουμε να δωσουμε και καμπηλη στη γομωση σαν το εργο !!!!

αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!! υπαρχει περιπτωση να μην σταματαει η κινηση εστω και δεκατα του δευτερολεπτου την ωρα που παταμε την σκανδαλη και δεχομαστε τοση οπησθοδρομηση!!!! σε λιγο θα μας πουνε οι "ειδηκοι" οτι μπορουμε να δωσουμε και καμπηλη στη γομωση σαν το εργο !!!!
Μεγάλο κεφάλαιο αυτό που ρωτάς.
Ναι, γίνεται να μην σταματάει....... αν είναι λίγο έως πολύ μπροστοβαρο και η θέση του σώματος ως προς το θήραμα είναι τέτοια που μετά το μπαμ μπορεί να συνεχίσει λίγο ακόμα να στρίβει.
Γι' αυτό και πολλά όπλα είναι μύθος και συνήθως είναι παλιά βαριά.
 
Εεε οριακά είναι ... τώρα πες μου ότι τουφεκάς υπολογίζοντας εκατοστά στην προσκόπευση να σου έρθω ζούμπιτος για μάθημα.
Και μάλιστα σε φυσίγγια που δεν ξέρεις αρχικές .yelling..very funny.
οχι ρε φιλε ,βγαζω το λειζερ αποστασιομετρο!!!:p:p.yelling.απλα αν μου φυγει 0,5 εκ η προσκοπευση θα πεσει !!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
οχι ρε φιλε ,βγαζω το λειζερ αποστασιομετρο!!!:p:p.yelling.απλα αν μου φυγει 0,5 εκ η προσκοπευση θα πεσει !!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Δες αυτό ...
Εντάξει λίγο υπερβολικό αλλά θα δεις ότι αν φρενάρεις την κίνηση κοντά στον στόχο, θα τον χάσεις σίγουρα

 
Με τις συγγεντρωσεις που ψαχνουν ολλοι χανονται και παραχανονται πουλια !!! 40 εκατοστα ειναι πολλα βασιλη το μηκος ενως μεσαιου παπιου
Πλάκα έχει ... έκατσα και το υπολόγισα ...

36γρ
#4
208 σκάγια
36μ
πρασίνι με 70km/h
με 40 εκατοστά σφάλμα αλλά με ικανότητα να βάζεις πάντα το θήραμα μέσα σε μια ακτίνα 32 εκατοστών από εκεί που σημαδεύεις

με 50% μόνο συγκέντρωση =104 σκάγια παίρνεις 1 στα 2 δηλαδή ποσοστό επιτυχίας 50%.
με 80% συγκέντρωση =166 σκάγια το ποσοστό επιτυχίας πέφτει στο 42%.
με 30% συγκέντρωση =62 σκάγια το ποσοστό επιτυχίας είναι 36%.

1651180873548.png

Εντάξει ... δεν φεύγεις και άφτερος ... :)
 
Δες αυτό ...
Εντάξει λίγο υπερβολικό αλλά θα δεις ότι αν φρενάρεις την κίνηση κοντά στον στόχο, θα τον χάσεις σίγουρα

Εκει στην αργη κινηση φαινεται αυτο που λεω εστω και ελαχιστο το σταματημα υπαρχει !!! Και ειναι τα φυσιγγια για φλομπερ !!! Και ο σκοπευτης επαγγελματιας .think. φαντασου στα 36 γρ και πανω τι γινεται και σκοπευτη ημι-ερασιτεχνη !! Ειναι μεγαλη η δυναμη της οπησθοδρομησης !! Το νιωθουμε κιολας !! Με το κλωτσιμα ,εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν υπαρχει ανθρωπος να μπορει να το κανει αυτο που λενε χωρις να ειπαρχει αυτη η παυση !! Εκτος βεβαια απο την Αντζελινα στο εργο που σκοτωνε και στις γωνιες .yel..yel.
 
Ωραιο οπλο Τακη !!! Ελαφρυ ( 2850 ) ριγα απο ανθρακονηματα....με 2 μοιρες σκοπευσης....και
εβγαλε και καλες τουφεκιες....
Δεν ξερω εαν ΟΛΕΣ οι BENELLI εχουν αυτην ποιοτητα... φιλε !!!
Όχι κύριε Νίκο,δεν έχουν όλες οι κάννες τα ίδια αποτελέσματα,τόσο από benelli όσο και από τις υπόλοιπες μάρκες όπλων...
 
Πλάκα έχει ... έκατσα και το υπολόγισα ...

36γρ
#4
208 σκάγια
36μ
πρασίνι με 70km/h
με 40 εκατοστά σφάλμα αλλά με ικανότητα να βάζεις πάντα το θήραμα μέσα σε μια ακτίνα 32 εκατοστών από εκεί που σημαδεύεις

με 50% μόνο συγκέντρωση =104 σκάγια παίρνεις 1 στα 2 δηλαδή ποσοστό επιτυχίας 50%.
με 80% συγκέντρωση =166 σκάγια το ποσοστό επιτυχίας πέφτει στο 42%.
με 30% συγκέντρωση =62 σκάγια το ποσοστό επιτυχίας είναι 36%.

View attachment 47419

Εντάξει ... δεν φεύγεις και άφτερος ... :)
Αρα δεν υπαρχει λογος να παιδευεται και να ψαχνεται κανενας να βγαλει σφιχτη τουφεκια με μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης, πιο καλα αποτελεσματα θα εχει με 50% και πανω κατω τα ιδια με 36% και 80%...
Δεν παιζει φιλε αυτο το σεναριο με τιποτα, οσο ωραιο και να μας φαινεται δεν μπορει να σταθει στην πραξη με τιποτα, αν ηταν ετσι θα ριχναμε μονιμα σε φασσα και παπι με 4 αστρα
 
Αρα δεν υπαρχει λογος να παιδευεται και να ψαχνεται κανενας να βγαλει σφιχτη τουφεκια με μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης, πιο καλα αποτελεσματα θα εχει με 50% και πανω κατω τα ιδια με 36% και 80%...
Δεν παιζει φιλε αυτο το σεναριο με τιποτα, οσο ωραιο και να μας φαινεται δεν μπορει να σταθει στην πραξη με τιποτα, αν ηταν ετσι θα ριχναμε μονιμα σε φασσα και παπι με 4 αστρα
με 40 εκατοστά μόνιμο σφάλμα είναι αυτά.
και βέβαια θέλουμε την συγκέντρωση αν είμαστε κέντρο !!!
 
με 40 εκατοστά μόνιμο σφάλμα είναι αυτά.
και βέβαια θέλουμε την συγκέντρωση αν είμαστε κέντρο !!!
Ημαστε δεν ειμαστε κεντρο παντα θελουμε την συγκεντρωση, ειναι προτιμοτερο να το παρεις ξερο το θηραμα η να του κανεις αερα, απ το να το τραυματισεις.
 
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως ή θα έχεις όπλο με μακριά σκοπευτικη γραμμή και έντονα εμπροσθοβαρο, για να κρατάει την κίνηση κατά το τράβηγμα τής σκανδάλης, ή αν κυνηγάς με ελαφρύ κοντοκανο όπλο, όπως εγώ, θα πρέπει να πατάς την σκανδάλη αμέσως μόλις προτείνεις το όπλο στο θήραμα, αυτό που λέμε ενστικτωδη τουφεκιά.
 
Ημαστε δεν ειμαστε κεντρο παντα θελουμε την συγκεντρωση, ειναι προτιμοτερο να το παρεις ξερο το θηραμα η να του κανεις αερα, απ το να το τραυματισεις.
Όχι φίλε Αλεξ, αν ΔΕΝ είμαστε κέντρο θέλουμε "διασπορά"
αυτός είναι ο σκοπός των αποκεντρωτικών βοηθημάτων, να διορθώνουν τα σκοπευτικά σφάλματα
προφανώς κρίνεις εξ ιδίων, στην φάσσα θέλεις συγκέντρωση με καλή σκοπευση στις πλείστες των περιπτώσεων
 
.....
Οταν με δυο ταδε φυσιγγια εχεις μονιμα επιτυχιες και οταν βαλεις καποιο αλλο που σε δοκιμη στο χαρτι δεν εχουν καμια τεραστια διαφορα και δεν σταυρωνεις πλι τι φταιει?
Η λαθος προσκοπευση?
Το σταματημα του οπλου?
Η το γαμημενο το φυσιγγι?
.......
φταίει ή ότι αστοχείς με το συγκεκριμένο φυσίγγι λόγω αρνητικής ψυχολογίας ή ότι δεν διάβασες ΣΩΣΤΑ τις κατανομές στο χαρτί
 
Αν στα παραπάνω συμπληρώσουμε ότι
1. η μέθοδος μπορεί να απαιτεί σκάγια #6 αλλά ένα φυσίγγι με υψηλή βαθμολογία στο #6 θα είναι επίσης "καλό" με οποιοδήποτε νούμερο σκάγια
και
2. η υψηλή συγκέντρωση δεν είναι τελικά μόνο αυτή που σκοτώνει όπως φαίνεται από την στατιστική
και
3. η μέτρηση της διάτρησης είναι απαραίτητη για τον προσδιορισμό των μενουσών ταχυτήτων

Τότε ένα καλός συνδυασμός φυσιγγίου τσοκ χρειάζεται μια αποτύπωση και μια μέτρηση διάτρησης για να προσδιοριστεί. (Επί 3 ή επί 5)

Προσωπικά στην αποτύπωση με 3* τσοκ θέλω τουλάχιστον την ονομαστική συγκέντρωση, καλή βαθμολογία σε κενά και ισοκατανομή και επαρκή διάτρηση (το τελευταίο έστω και συγκριτικά).

Είναι λίγο μανίκι αλλά αν ισχύει δεν θα υπάρχουν αμφιβολίες ή προσωπικές εκτιμήσεις για την αποτελεσματικότητα μιας τουφεκιάς.

Το ότι τα τσαμπιά από σκάγια σκοτώνουν μακρύτερα άρα είναι επιθυμητά, ή ότι φυσίγγια με χάλια κατανομές σκοτώνουν καλύτερα από άλλα με άριστες, ναι μεν μπορεί να ισχύουν (μέχρι ενός σημείου), δεν είναι όμως αυτό που ψάχνουμε.

ps
Διάτρηση προσωπικά δεν μετράω ποτέ πλέον.
Αν η κατανομή με καλύπτει και η πυρίτιδα είναι τέτοια που δεν τα παίζει σε κρύο είμαι εντάξει.
Αν τουφεκούσα στους μείον 15 ίσως να την μετρούσα.
ακριβώς!!!!
.shake hands.
αλλά κάνεις κακώς που δεν μετράς διάτρηση
έχω εκπλαγεί με αυτά που έχω δει σε έλεγχο διατρήσεων
 
φταίει ή ότι αστοχείς με το συγκεκριμένο φυσίγγι λόγω αρνητικής ψυχολογίας ή ότι δεν διάβασες ΣΩΣΤΑ τις κατανομές στο χαρτί
Δηλαδη θεωρεις οτι αν ενα φυσιγγι εχει 70% συγκεντρωση και το αλλο 65% με διαφορετικες ταχυτητες φταιει η αρνητικη ψυχολογια και οι κατανομες?
Οσο και να θελω δεν μπορω να συμφωνησω γιατι εχω κανει κι εγω πολλες δοκιμες και εχω δει πολλα, φυσιγγι φοβερο στο χαρτι και στο κυνηγι εφαγα παπαρα.
Με φουλ θετικη ψυχολογια για το σουπερ φυσιγγι που δοκιμαστηκε τουλαχιστον 3 φορες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top