Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λόγος ισοκατανομής σκαγιών = Αριθμός σκαγιών σε όλο τον κύκλο 76 cm / Αριθμός σκαγιών στον κύκλο 54 cm

Ανάλογα το νούμερο αυτό και την ΣΩΣΤΑ υπολογιζόμενη συγκέντρωση σε #6 σκάγι βρίσκεσαι σε μια περιοχή του διαγράμματος με μια αντίστοιχη βαθμολογία
πχ
View attachment 47364

Σκάγια #6
Σκάγια στον εσωτ. κύκλο = 77
Σκάγια στον εξωτ. δίσκο = 44

Σκάγια στον εξωτ. κύκλο = 44 + 77 = 121
Λόγος ισοκατανομής = 121 / 77 = 1,57

Κενά στον κύκλο 76cm = 8
Συγκέντρωση πχ 70%


Άρα
70% συγκέντρωση και λόγος ισοκατανομής = 1,57, άρα βρισκόμαστε την περιοχή της φτωχής ισοκατανομής
View attachment 47365

121 σκάγια και 8 κενά των 12,5cm, άρα βρισκόμαστε στην περιοχή 3 άρα κανονικά κενά.
View attachment 47366
Σορρυ που σε έβαλα και τα ανελυσες (μπορει να εχει ξαναγινει αλλα δεν το θυμαμαι να ειναι τοσο ολοκληρωμενο) αλλα να υπαρχουν λιγο μαζεμενα ηθελα για να γινεται συζητηση, γιατι η ισοκατανομη οπως την αντιλαμβανεται ο περισσοτερος κοσμος δεν διαφερει και πολύ απο αυτο που περιγραφει το διαγραμμα...

Ας πουμε λοιπον ότι εχουμε ενα 4αρι στα 33 γρ με 200 σκαγια στη γομωση, χοντρικα, χοντρικα για να ειναι ευκολα τα νουμερα....

Ας πουμε παλι οτι βαζει 150 σκαγια στον κυκλο των 76 εκατοστων, με τα 100 να ειναι στον κυκλο των 54 στα 36 μετρα... Λογος ισοκατανομης 150/100=1,5 με συγκεντρωση 75%... φτωχη....
Αν στον εσωτερικο κυκλο εχει 70 σκαγια θα ειχε λογο ισοκατανομης 2,15 και με αυτη τη συγκεντρωση θα ηταν στο εξαιρετικη... Στο ματι θα φαινοταν μια τουφεκια χωρις εντονο κεντρο και με γεματη περιφερεια, αυτο περιπου που αντιλαμβανεται ο πολυς κοσμος σαν ισοκατανομη οπτικα...

Προσωπικα εχω πει οτι δεν μπαινω σε τετοιες αναλυσεις πλεον, με ενδιαφερει η υψηλη συγκεντρωση παντα, κ ειδικα οταν υπαρχει με μια σχετικη ισοκατανομη αλλα και ο απαιτουμενος αριθμος σκαγιων στον κυκλο που χρειαζεται καθε θηραμα...
Απο εκει κ περα, τελικος κριτης ειναι το κυνηγι γιατι αν δεν ταιριαξει το οπλο, το φυσιγγι και το χερι κ δεν δεις το θηραμα να πεφτει ξερο, ολες οι αναλυσεις ειναι ανουσιες... Κ δεν ταιριαζουν ολα τα φυσιγγια σε ολους τους σκοπευτες οσο και αν εκμηδενιζουμε τις διαφορες και τις προσκοπευσεις...
 
Last edited:
Ρε φιλαρακι δεν την γουσταρω την αλατιερα και το εχω δηλωσει, γουσταρω τα δυσκολα και τα θεματικα σκοτωματα
Καποια στιγμη μιλαγαμε για σκοτωματα με εναν φιλο... Εγω σκοτωμα θεωρω αυτο που θα κολλησει το παπι το λαιμο στην πλατη σε οποιαδηποτε αποσταση, ο φιλος να μπει στην πουλιαστρα, ακομα και αν τα μισα πεσουν ζωντανα...
Ο φιλος εραστης της αλατιερας, εγω του κεντρου.... Γουστα ειναι αυτα φιλε μου και εμπειριες... :)
 
Eγω παλικαρια ειμαι πρακτικος και ρεαλιστης...
...ξερω οτι εχω αστοχησει ....
Τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι και αυτό πρέπει να μας μείνει.
Αν δεν πατάμε κοντά στο κέντρο, δεν γίνεται να έχουμε επιτυχίες.
 
Προσωπικα εχω πει οτι δεν μπαινω σε τετοιες αναλυσεις πλεον, με ενδιαφερει η υψηλη συγκεντρωση παντα, κ ειδικα οταν υπαρχει με μια σχετικη ισοκατανομη αλλα και ο απαιτουμενος αριθμος σκαγιων στον κυκλο που χρειαζεται καθε θηραμα...
Συζήτηση κάνουμε ... μπορεί να είναι τελείως λάθος η θεωρία (δύσκολο) αλλά τα πάντα είναι πιθανά.

Δες
1.
Πρασινοκέφαλο
200 σκάγια στο φυσίγγι (min 90 σκάγια στον κύκλο)
Τουφεκιά στο κέντρο (καράκεντρο) σε όποια απόσταση θες

Σκάγια στον κύκλο 50
Πιθανότητα 47%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα 94%

Σκάγια στον κύκλο 150
Πιθανότητα 100%

Σκάγια στον κύκλο 200
Πιθανότητα 100%

2.
Φάσσα
300 σκάγια στο φυσίγγι (min 140 σκάγια στον κύκλο)
Τουφεκιά στο κέντρο (καράκεντρο) σε όποια απόσταση θες

Σκάγια στον κύκλο 50
Πιθανότητα 20%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα 66%

Σκάγια στον κύκλο 150
Πιθανότητα 93%

Σκάγια στον κύκλο 200
Πιθανότητα 100%

Συμπεράσματα
1. Αν είσαι κέντρο, με περισσότερα από τα min σκάγια στον κύκλο οι πιθανότητες δεν αυξάνονται πολύ
2. Αν είσαι κέντρο, όσο πιο μακρυά έχεις τα min σκάγια (με την απαιτούμενη ταχύτητα), τόσο πιο μακρυά βαράς ...

Δεν μηδενίζουμε τίποτα.
Πως σου φαίνονται τα ποσοστά ? Εμένα λογικά ...

(Με το πιθανότητα εννοώ να πάρει το θήραμα 3 σκάγια
Αν θέλουμε 4 ή 5 αλλάζουν τα νούμερα ...)
 
Καποια στιγμη μιλαγαμε για σκοτωματα με εναν φιλο... Εγω σκοτωμα θεωρω αυτο που θα κολλησει το παπι το λαιμο στην πλατη σε οποιαδηποτε αποσταση, ο φιλος να μπει στην πουλιαστρα, ακομα και αν τα μισα πεσουν ζωντανα...
Ο φιλος εραστης της αλατιερας, εγω του κεντρου.... Γουστα ειναι αυτα φιλε μου και εμπειριες... :)
Όπως και στο σκοπευτήριο αλλά και στο κυνήγι για εμένα σημασία έχει να γίνω καλύτερος. Αυτό γίνεται μόνο όταν θρυματιζεται ο δίσκος ή όταν μαζεύει το θήραμα στον αέρα. Τ' ακροσκαγα φέρνουν τραυματισμους και δίσκους σε δύο κομμάτια που δεν σου δίνουν αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.
Αλλά σωστά λες γούστα είναι αυτά και ευτυχώς που συμφωνούμε.
 
Όπως και στο σκοπευτήριο αλλά και στο κυνήγι για εμένα σημασία έχει να γίνω καλύτερος. Αυτό γίνεται μόνο όταν θρυματιζεται ο δίσκος ή όταν μαζεύει το θήραμα στον αέρα. Τ' ακροσκαγα φέρνουν τραυματισμους και δίσκους σε δύο κομμάτια που δεν σου δίνουν αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.
Αλλά σωστά λες γούστα είναι αυτά και ευτυχώς που συμφωνούμε.
φίλε μου με 3-4 σκάγια και το πουλί "μαζεύει" και το δισκάκι γίνεται κομματάκια
για ομαλή κατανομή λέμε, δεν μιλάμε για "ακρόσκαγα" (τα οποία παρεμπιπτόντως φαίνονται περισσότερο στις συγκεντρωτικές τουφεκιές)
 
φίλε μου με 3-4 σκάγια και το πουλί "μαζεύει" και το δισκάκι γίνεται κομματάκια
για ομαλή κατανομή λέμε, δεν μιλάμε για "ακρόσκαγα" (τα οποία παρεμπιπτόντως φαίνονται περισσότερο στις συγκεντρωτικές τουφεκιές)

φίλε μου με 3-4 σκάγια και το πουλί "μαζεύει" και το δισκάκι γίνεται κομματάκια
για ομαλή κατανομή λέμε, δεν μιλάμε για "ακρόσκαγα" (τα οποία παρεμπιπτόντως φαίνονται περισσότερο στις συγκεντρωτικές τουφεκιές)
Αν είναι σε καίρια σημεία
 
Συζήτηση κάνουμε ... μπορεί να είναι τελείως λάθος η θεωρία (δύσκολο) αλλά τα πάντα είναι πιθανά.

Δες
1.
Πρασινοκέφαλο
200 σκάγια στο φυσίγγι (min 90 σκάγια στον κύκλο)
Τουφεκιά στο κέντρο (καράκεντρο) σε όποια απόσταση θες

Σκάγια στον κύκλο 50
Πιθανότητα 47%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα 94%

Σκάγια στον κύκλο 150
Πιθανότητα 100%

Σκάγια στον κύκλο 200
Πιθανότητα 100%

2.
Φάσσα
300 σκάγια στο φυσίγγι (min 140 σκάγια στον κύκλο)
Τουφεκιά στο κέντρο (καράκεντρο) σε όποια απόσταση θες

Σκάγια στον κύκλο 50
Πιθανότητα 20%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα 66%

Σκάγια στον κύκλο 150
Πιθανότητα 93%

Σκάγια στον κύκλο 200
Πιθανότητα 100%

Συμπεράσματα
1. Αν είσαι κέντρο, με περισσότερα από τα min σκάγια στον κύκλο οι πιθανότητες δεν αυξάνονται πολύ
2. Αν είσαι κέντρο, όσο πιο μακρυά έχεις τα min σκάγια (με την απαιτούμενη ταχύτητα), τόσο πιο μακρυά βαράς ...

Δεν μηδενίζουμε τίποτα.
Πως σου φαίνονται τα ποσοστά ? Εμένα λογικά ...

(Με το πιθανότητα εννοώ να πάρει το θήραμα 3 σκάγια
Αν θέλουμε 4 ή 5 αλλάζουν τα νούμερα ...)
Κοίτα τα ποσοστά των λιγότερων σκαγιων δεν μπορώ να τα αξιολογήσω γιατί βασίζονται κ στην τύχη... Δηλαδή κ με ένα σκάγι στο κεφάλι το θήραμα μπορεί να πέσει, αντίθετα με ένα στην κοιλιά θα φύγει... Για 3 σκάγια που αναφέρεις λογικά μου φαίνονται...
Εγώ προσωπικά ψάχνω την υψηλότερη δυνατή συγκέντρωση σε κάθε απόσταση... Αν μάλιστα αυτή η συγκέντρωση συνδυαστεί κ με έναν γεμάτο κύκλο 76εκατοστων, ακόμα καλύτερα... Αυτό είναι το δικό μου κριτήριο αρχικά...
 
Ένα φυσίγγι που το ρίχνει κάποιος με το όπλο του και τον ικανοποιεί κακώς ασχολείται με χαρτόνια και δοκιμές ακούγοντας και κοιτώντας τι κάνει ο λορυ ο Μορι και ο φασολιας .Ρίχνεις με το όπλο σου και σκοτώνεις τέλος τα υπόλοιπα είναι πράσινα δαμάσκηνα και ψίλες ελιές.Οταν γέμιζα αλλά και τώρα όταν θέλω να δω ένα φυσίγγι ρίχνω μια ντουφέκια άντε δύο στα 36 μέτρα με το νούμερο που κυνηγάω με 3* μου αρέσει η ντουφέκια το αγοράζω δε μου αρέσει άντε γεια άλλο .Και απλά στις αντίξοες συνθήκες ρίχνω διβασικές εφόσον σταμάτησα να γεμίζω γιατί όταν γέμιζα ήταν αλλιώς .
 
Ένα φυσίγγι που το ρίχνει κάποιος με το όπλο του και τον ικανοποιεί κακώς ασχολείται με χαρτόνια και δοκιμές ακούγοντας και κοιτώντας τι κάνει ο λορυ ο Μορι και ο φασολιας .Ρίχνεις με το όπλο σου και σκοτώνεις τέλος τα υπόλοιπα είναι πράσινα δαμάσκηνα και ψίλες ελιές.Οταν γέμιζα αλλά και τώρα όταν θέλω να δω ένα φυσίγγι ρίχνω μια ντουφέκια άντε δύο στα 36 μέτρα με το νούμερο που κυνηγάω με 3* μου αρέσει η ντουφέκια το αγοράζω δε μου αρέσει άντε γεια άλλο .Και απλά στις αντίξοες συνθήκες ρίχνω διβασικές εφόσον σταμάτησα να γεμίζω γιατί όταν γέμιζα ήταν αλλιώς .
Γεμίζεις πας στο καρτέρι ρίχνεις 3/4 απογεύματα το ίδιο σου αρεση τερμα με δυο σεταπ βαραο από τον Αύγουστο μεχρει τον Φλεβάρη χωρίς πρόβλημα……τα κυχλοκαρτερα είναι μεγάλο σχολείο οποίος τα έχει κοντά του
 
Αν εχουν ίδιες βαθμολογίες κατά Oberfell φταιει η ψυχολογία ή η "στιγμή" αν φταιει η κατανομή θα στο δειξει η βαθμολογία

κι εγώ κάποτε έβλεπα δοκιμές που τις θεωρούσα υπέροχες, όταν όμως τις ανέλυσα βγήκανε μέτριες ή και πτωχές......
αυτές όμως που δωσανε καλούς βαθμούς δεν με απογοήτευσαν
Εγώ φίλε μου Μάριε πιστεύω οτι η μέθοδος Oberfell είναι μια μέθοδος που αξιολογεί μια τουφεκιά στα 36,5 μέτρα με σκάγια Νο 6 με ορισμένα κριτήρια και δεν είναι πανάκεια... :)
Γιατί τα κενά που χωρεί να περάσει ένα θήραμα δεν είναι πάντα 12,5 εκατοστά, και οι αποστάσεις βολής δεν είναι πάντα 36,5 μέτρα...
Προσωπικά προτιμώ τις δοκιμές με βάση αυτό το φυλλάδιο που το έχω ξανά-ανεβάσει...
 

Attachments

Last edited:
Ένα φυσίγγι που το ρίχνει κάποιος με το όπλο του και τον ικανοποιεί κακώς ασχολείται με χαρτόνια και δοκιμές ακούγοντας και κοιτώντας τι κάνει ο λορυ ο Μορι και ο φασολιας .Ρίχνεις με το όπλο σου και σκοτώνεις τέλος τα υπόλοιπα είναι πράσινα δαμάσκηνα και ψίλες ελιές.Οταν γέμιζα αλλά και τώρα όταν θέλω να δω ένα φυσίγγι ρίχνω μια ντουφέκια άντε δύο στα 36 μέτρα με το νούμερο που κυνηγάω με 3* μου αρέσει η ντουφέκια το αγοράζω δε μου αρέσει άντε γεια άλλο .Και απλά στις αντίξοες συνθήκες ρίχνω διβασικές εφόσον σταμάτησα να γεμίζω γιατί όταν γέμιζα ήταν αλλιώς .
...ρε συ Γιάννη καλό με το φασολιά...το γράφω ρε συ... ;) .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top