Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όχι φίλε Αλεξ, αν ΔΕΝ είμαστε κέντρο θέλουμε "διασπορά"
αυτός είναι ο σκοπός των αποκεντρωτικών βοηθημάτων, να διορθώνουν τα σκοπευτικά σφάλματα
προφανώς κρίνεις εξ ιδίων, στην φάσσα θέλεις συγκέντρωση με καλή σκοπευση στις πλείστες των περιπτώσεων
Οταν επιζητουμε την μεγαλη συγκεντρωση ειναι για μακρινες καρτερατες τουφεκιες, δεν θελει κανενας σφιχτη ροζετα για μπεκατσα...
 
αυτο που λετε οτι δεν σταματαει το τουφεκι να κινηται μπορειτε να μου το εξηγησετε!!! υπαρχει περιπτωση να μην σταματαει η κινηση εστω και δεκατα του δευτερολεπτου την ωρα που παταμε την σκανδαλη και δεχομαστε τοση οπησθοδρομηση!!!! σε λιγο θα μας πουνε οι "ειδηκοι" οτι μπορουμε να δωσουμε και καμπηλη στη γομωση σαν το εργο !!!!
Είναι λίγο δύσκολο να στο εξηγήσω γραπτώς... Το όπλο στιγμιαία μπορεί να σταματάει, η ροπή της κίνησης δεν πρέπει να σταματάει...
Υπάρχουν άνθρωποι που τουφεκανε "καρφώνοντας" το στόχο, δεν υπάρχει δηλαδή κάποια κίνηση, βλέπουν μια εικόνα του θήραματος κ πατάνε μπροστά του... Εκεί συνήθως η τουφεκιά μένει πίσω εκτός κ αν υπάρχουν τόσο πολλές "εικόνες" στο υποσυνείδητο που θα δείξουν ακριβώς τη σωστή... Κ πάλι θα υπάρχουν αποτυχίες....
Στη σωστή σκόπευση υπάρχει κίνηση, κίνηση ανάλογα με την ταχύτητα του θηράματος κ ροπή στο όπλο από την κίνηση που του δίνουμε που πρέπει να σβήνει αρμονικά κ όχι βίαια με την πυροβολισμό... Για αυτό κ τα μακρικανα η πιο βαριά όπλα έχουν συνήθως ένα πλεονέκτημα, γιατί επειδή απαιτούν μεγαλύτερη δύναμη για να κινηθούν, σταματούν κ λιγότερο βίαια στον πυροβολισμό...
Με λίγα κ πολύ απλά λόγια...
 
ειναι προτιμοτερο να το παρεις ξερο το θηραμα η να του κανεις αερα, απ το να το τραυματισεις.
Αν σκέφτεσαι έτσι (που δεν σκέφτεσαι) καλύτερα να πάμε για ψάρεμα.
Πάντα θα υπάρχουν τραυματισμένα.
Τα λιγότερα τραυματισμένα μπορούμε να τα έχουμε διαλέγοντας τουφεκιές, όχι τις σφιχτότερες κατανομές.
Αυτής της άποψης είμαι.

Τα ποσοστά άμεσης καταβολής δεν βγαίνουν από το μυαλό μου ούτε από δικές μου πατέντες, θεωρίες και αλχημείες.
Συμφωνούν απόλυτα με τα αποτελέσματα του A.C.Jones (http://www.shotgun-insight.com/) ο οποίος το έχει μελετήσει το θέμα περισσότερο από όλους μας.
Και ο Ed Lowry (βλητικός της Winchester) σε αυτή την θεωρία κατέληξε.
Τώρα αν δεχόμαστε την θεωρία είναι άλλο θέμα ... αφού δεν υπάρχει άλλη, πορευόμαστε με αυτή.
Έχουν ρίξει πάντως πολλές περισσότερες τουφεκιές από όλους μας εδώ μέσα οπότε μπορεί να μην είναι ολόσωστη αλλά είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα.
Μην νομίζεις ότι πριν βγω για κυνήγι κάνω υπολογισμούς :)
Απλά τους αναφέρω γιατί μερικές φορές εκπλήσσουν και εμένα τον ίδιο ;) !!!

Από το πρόγραμμα του Lowry
Patterning Load Effectiveness M2.png

Από το πρόγραμμα του Jones
Untitled 3.jpg
 
Δηλαδη θεωρεις οτι αν ενα φυσιγγι εχει 70% συγκεντρωση και το αλλο 65% με διαφορετικες ταχυτητες φταιει η αρνητικη ψυχολογια και οι κατανομες?
Αν εχουν ίδιες βαθμολογίες κατά Oberfell φταιει η ψυχολογία ή η "στιγμή" αν φταιει η κατανομή θα στο δειξει η βαθμολογία
Οσο και να θελω δεν μπορω να συμφωνησω γιατι εχω κανει κι εγω πολλες δοκιμες και εχω δει πολλα, φυσιγγι φοβερο στο χαρτι και στο κυνηγι εφαγα παπαρα.
Με φουλ θετικη ψυχολογια για το σουπερ φυσιγγι που δοκιμαστηκε τουλαχιστον 3 φορες
κι εγώ κάποτε έβλεπα δοκιμές που τις θεωρούσα υπέροχες, όταν όμως τις ανέλυσα βγήκανε μέτριες ή και πτωχές......
αυτές όμως που δωσανε καλούς βαθμούς δεν με απογοήτευσαν
 
Αν εχουν ίδιες βαθμολογίες κατά Oberfell φταιει η ψυχολογία ή η "στιγμή" αν φταιει η κατανομή θα στο δειξει η βαθμολογία

κι εγώ κάποτε έβλεπα δοκιμές που τις θεωρούσα υπέροχες, όταν όμως τις ανέλυσα βγήκανε μέτριες ή και πτωχές......
αυτές όμως που δωσανε καλούς βαθμούς δεν με απογοήτευσαν
Εμ‼️ αυτό είναι το ρεζουμε‼️ξέρουμε να διαβάζουμε την τουφέκια❓❓❓αν εγώ ρίξω χίλιες τουφεκιές στο χαρτί κ ο τάδε βλητικος‼️5‼️χωρίς τη γνώση....απλά θα έχω κάψει 1000 φυσίγγια ,θα χαθώ σε έναν κυκεώνα ,λάθος κ σωστών κ θα πάρω με την αξία μου‼️ το πτυχίο του ημιμαθή‼️
 
Αν σκέφτεσαι έτσι (που δεν σκέφτεσαι) καλύτερα να πάμε για ψάρεμα.
Πάντα θα υπάρχουν τραυματισμένα.
Τα λιγότερα τραυματισμένα μπορούμε να τα έχουμε διαλέγοντας τουφεκιές, όχι τις σφιχτότερες κατανομές.
Αυτής της άποψης είμαι.

Τα ποσοστά άμεσης καταβολής δεν βγαίνουν από το μυαλό μου ούτε από δικές μου πατέντες, θεωρίες και αλχημείες.
Συμφωνούν απόλυτα με τα αποτελέσματα του A.C.Jones (http://www.shotgun-insight.com/) ο οποίος το έχει μελετήσει το θέμα περισσότερο από όλους μας.
Και ο Ed Lowry (βλητικός της Winchester) σε αυτή την θεωρία κατέληξε.
Τώρα αν δεχόμαστε την θεωρία είναι άλλο θέμα ... αφού δεν υπάρχει άλλη, πορευόμαστε με αυτή.
Έχουν ρίξει πάντως πολλές περισσότερες τουφεκιές από όλους μας εδώ μέσα οπότε μπορεί να μην είναι ολόσωστη αλλά είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα.
Μην νομίζεις ότι πριν βγω για κυνήγι κάνω υπολογισμούς :)
Απλά τους αναφέρω γιατί μερικές φορές εκπλήσσουν και εμένα τον ίδιο ;) !!!

Από το πρόγραμμα του Lowry
View attachment 47424

Από το πρόγραμμα του Jones
View attachment 47425
Ετσι σκεφτομαι και γι αυτο παντα και παντου ειμαι με το Kicks, εκτος απο οταν πηγαινω για ψαρεμα.
Αν εχουν ίδιες βαθμολογίες κατά Oberfell φταιει η ψυχολογία ή η "στιγμή" αν φταιει η κατανομή θα στο δειξει η βαθμολογία

κι εγώ κάποτε έβλεπα δοκιμές που τις θεωρούσα υπέροχες, όταν όμως τις ανέλυσα βγήκανε μέτριες ή και πτωχές......
αυτές όμως που δωσανε καλούς βαθμούς δεν με απογοήτευσαν
Η γνωμη μου δεν αλλαζει Μαριε ετσι απλα, πιστευω ακραδαντα οτι ενα διαφορετικο φυσιγγι εχει και διαφορετικη προσκοπευση, οπως επισης οταν θες τουφεκια για καρτερι δεν κοιτας ισοκανομες και βαθμολογιες, αλλα πυκνο κεντρο.
 
Ετσι σκεφτομαι και γι αυτο παντα και παντου ειμαι με το Kicks, εκτος απο οταν πηγαινω για ψαρεμα.

Η γνωμη μου δεν αλλαζει Μαριε ετσι απλα, πιστευω ακραδαντα οτι ενα διαφορετικο φυσιγγι εχει και διαφορετικη προσκοπευση, οπως επισης οταν θες τουφεκια για καρτερι δεν κοιτας ισοκανομες και βαθμολογιες, αλλα πυκνο κεντρο.
Σε τι διαφέρει το καρτέρι από το περπατητο❓στην απόσταση κ στο χρόνο βολής‼️για ποιο λόγο η απόσταση απαιτεί πυκνό κέντρο❓αν στα 45 η 50 ,είχες μια τουφεκιά αλατιερα, που θα σε ζημιώνε❓❓❓
 
Σε τι διαφέρει το καρτέρι από το περπατητο❓στην απόσταση κ στο χρόνο βολής‼️για ποιο λόγο η απόσταση απαιτεί πυκνό κέντρο❓αν στα 45 η 50 ,είχες μια τουφεκιά αλατιερα, που θα σε ζημιώνε❓❓❓
Τι σχεση εχει το καρτερι με το περπατητο;; καμια μα καμια.
Αλλο τα 45 κι αλλο τα 50, οταν κανεις δοκιμη στα μετρα που λεμε θα δεις την διαφορα και αλλο τελειως εργο τα 55 και τα 60!!!
 
Ετσι σκεφτομαι και γι αυτο παντα και παντου ειμαι με το Kicks, εκτος απο οταν πηγαινω για ψαρεμα.
:)
πιστευω ακραδαντα οτι ενα διαφορετικο φυσιγγι εχει και διαφορετικη προσκοπευση,
Έχεις δίκιο αλλά το θέμα είναι αν μπορείς να την βάλεις αυτή την διαφορετική προσκόπευση των μερικών εκατοστών.
Ή για να στο πω διαφορετικά ... αν φυσάει ένας αέρας 4 μποφόρ η προσκόπευση θα αλλάξει πάλι κατά πολύ και θα πρέπει να την αυξήσεις ή να την ελαττώσεις ανάλογα.
Ή ακόμα διαφορετικά, αν το πουλί κινείται με άγνωστη γωνία, με άγνωστη ταχύτητα, και φυσάει άγνωστης έντασης άνεμος με φυσίγγι άγνωστης αρχικής ταχύτητας ... τι προσκόπευση και προς τα που θα την βάλεις ;;;

ps
Στα 50μ πάντως ούτε οι δικές σου τουφεκιές έχουν πυκνό κέντρο οπότε μάλλον "το πυκνό κέντρο" το γράφεις για τα 36μ.
Αν οι τουφεκιές σου στα 50 πήγαιναν όπως στα 25 μάλλον τίποτα δεν θα χτύπαγες.
Τι ίδιο αν έψαχνες να βρεις σκάγι στα 50μ.
 
:)

Έχεις δίκιο αλλά το θέμα είναι αν μπορείς να την βάλεις αυτή την διαφορετική προσκόπευση των μερικών εκατοστών.
Ή για να στο πω διαφορετικά ... αν φυσάει ένας αέρας 4 μποφόρ η προσκόπευση θα αλλάξει πάλι κατά πολύ και θα πρέπει να την αυξήσεις ή να την ελαττώσεις ανάλογα.
Ή ακόμα διαφορετικά, αν το πουλί κινείται με άγνωστη γωνία, με άγνωστη ταχύτητα, και φυσάει άγνωστης έντασης άνεμος με φυσίγγι άγνωστης αρχικής ταχύτητας ... τι προσκόπευση και προς τα που θα την βάλεις ;;;

ps
Στα 50μ πάντως ούτε οι δικές σου τουφεκιές έχουν πυκνό κέντρο οπότε μάλλον "το πυκνό κέντρο" το γράφεις για τα 36μ.
Αν οι τουφεκιές σου στα 50 πήγαιναν όπως στα 25 μάλλον τίποτα δεν θα χτύπαγες.
Τι ίδιο αν έψαχνες να βρεις σκάγι στα 50μ.
Λιγο δυσκολο το πυκνο κεντρο στα 50 μετρα με εμπορικο φυσιγγι αλλα οι τουφεκιες που εχω βαλει στα 50 μετρα εχουν δοκιμασμενα κι αλλα μετρα.
Βασιλη γιατι μας εχουν φαει οι αναλυσεις και οι θεωριες?....
Ολα παιζουν ρολο και ο ανεμος και χιλια δυο αλλα, οταν με ενα φυσιγγι εχεις μονιμα επιτυχιες και οταν αλλαξει κατι σε αυτο και αρχιζεις να χανεις πουλια τι φταιει?
Ο ανεμος; ο αναδρομος Ερμης; εσυ; εγω;
Αν ειχα τοσο κλειστη τουφεκια στα 50 οπως στα 25 σιγουρα δεν θα πετυχαινα τιποτα αν και στα 20 και 25 δεν εχω ευκολα με το Κικς, αλλα τα 50 ειναι αλλο σεναριο.
 
:)

Έχεις δίκιο αλλά το θέμα είναι αν μπορείς να την βάλεις αυτή την διαφορετική προσκόπευση των μερικών εκατοστών.
Ή για να στο πω διαφορετικά ... αν φυσάει ένας αέρας 4 μποφόρ η προσκόπευση θα αλλάξει πάλι κατά πολύ και θα πρέπει να την αυξήσεις ή να την ελαττώσεις ανάλογα.
Ή ακόμα διαφορετικά, αν το πουλί κινείται με άγνωστη γωνία, με άγνωστη ταχύτητα, και φυσάει άγνωστης έντασης άνεμος με φυσίγγι άγνωστης αρχικής ταχύτητας ... τι προσκόπευση και προς τα που θα την βάλεις ;;;

ps
Στα 50μ πάντως ούτε οι δικές σου τουφεκιές έχουν πυκνό κέντρο οπότε μάλλον "το πυκνό κέντρο" το γράφεις για τα 36μ.
Αν οι τουφεκιές σου στα 50 πήγαιναν όπως στα 25 μάλλον τίποτα δεν θα χτύπαγες.
Τι ίδιο αν έψαχνες να βρεις σκάγι στα 50μ.
Αυτη εδω δεν εχει κεντρο?
20190910_195417.jpg
 
Τι σχεση εχει το καρτερι με το περπατητο;; καμια μα καμια.
Αλλο τα 45 κι αλλο τα 50, οταν κανεις δοκιμη στα μετρα που λεμε θα δεις την διαφορα και αλλο τελειως εργο τα 55 και τα 60!!!
Στα 55 κ 60 ...εγώ θα πρέπει πρώτα να μάθω μπιλιάρδο κ μετά να την μπουμπουνισω εκεί‼️όλα τα έργα ...είναι καταγεγραμμένα....δεν απάντησες όμως ....για ποιο λόγω δεν θα ήθελες αλατιερα στις λοοοοοονγκ ρειντζ τφικιες‼️
Θες να έχει μορ σασπένς❓❓❓
 
Λιγο δυσκολο το πυκνο κεντρο στα 50 μετρα με εμπορικο φυσιγγι αλλα οι τουφεκιες που εχω βαλει στα 50 μετρα εχουν δοκιμασμενα κι αλλα μετρα.
Βασιλη γιατι μας εχουν φαει οι αναλυσεις και οι θεωριες?....
Ολα παιζουν ρολο και ο ανεμος και χιλια δυο αλλα, οταν με ενα φυσιγγι εχεις μονιμα επιτυχιες και οταν αλλαξει κατι σε αυτο και αρχιζεις να χανεις πουλια τι φταιει?
Ο ανεμος; ο αναδρομος Ερμης; εσυ; εγω;
Αν ειχα τοσο κλειστη τουφεκια στα 50 οπως στα 25 σιγουρα δεν θα πετυχαινα τιποτα αν και στα 20 και 25 δεν εχω ευκολα με το Κικς, αλλα τα 50 ειναι αλλο σεναριο.
Η πολύ ζάχαρη σε κάνει τζαμπι‼️να τον πίνεις Μπλάκ ‼️Μπλάκ κ ρεμινγκτον μαύρος χάρος‼️
 
Στα 55 κ 60 ...εγώ θα πρέπει πρώτα να μάθω μπιλιάρδο κ μετά να την μπουμπουνισω εκεί‼️όλα τα έργα ...είναι καταγεγραμμένα....δεν απάντησες όμως ....για ποιο λόγω δεν θα ήθελες αλατιερα στις λοοοοοονγκ ρειντζ τφικιες‼️
Θες να έχει μορ σασπένς❓❓❓
Ρε φιλαρακι δεν την γουσταρω την αλατιερα και το εχω δηλωσει, γουσταρω τα δυσκολα και τα θεματικα σκοτωματα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top