Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ζήτημα είναι ότι ο wilson, ο Jones κ.λ.π. έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια ενώ εμείς ας πούμε εκατοντάδες..... συνεπώς ακόμα κι αν θεωρήσουμε τους εαυτούς μας αυθεντίες οι άλλοι είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς.......

Με εχεις για καβαλημενο ''καλαμι'' ??
Ποτέ δεν θεωρησα τον εαυτο μου αυθεντια φιλε !!!
 
πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται

αυτό που θέλω να πω είναι πως ακόμη κι ο Αινσταιν να είσαι, άμα ο άλλος έχει απείρως περισσότερα δεδομένα από εσένα, θα είναι πιο μπροστά σου!

πόσο δε μάλλον όταν ο άλλος ασχολήται επιστημονικά με το θέμα κι έχει και περισσότερα γνωστικά εφόδια......
 
Last edited:
πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται

αυτό που θέλω να πω είναι πως ακόμη κι ο Αινσταιν να είσαι, άμα ο άλλος έχει απείρως περισσότερα δεδομένα από εσένα, θα είναι πιο μπροστά σου!


Ειναι ποτε δυνατον να σε παρεξηγησω ??? Τουλαχιστον ΕΣΥ με ξερεις....συζητηση κανουμε φιλε !! :)
 
Ειναι ποτε δυνατον να σε παρεξηγησω ??? Τουλαχιστον ΕΣΥ με ξερεις....συζητηση κανουμε φιλε !! :)
Συζήτηση, αλλά το colt το τράβηξες κ οπλισες κ τον κοκκορα αν δε σήκωνε τα χέρια ψηλά ο Μάριος‼️ θα τον κλαιγαμε‼️ αστειεύομαι ‼️εγώ σε πιάνω....οι νιουμπις ομως εδώ λιμουτουριαζονται‼️
 
Το ζήτημα είναι ότι ο wilson, ο Jones κ.λ.π. έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια ενώ εμείς ας πούμε εκατοντάδες..... συνεπώς ακόμα κι αν θεωρήσουμε τους εαυτούς μας αυθεντίες οι άλλοι είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς.......
Όταν έγραψα ο randy κ ο Wilson αναφέρομουν σε χρήστες του φόρουμ που παρέθεσε ο Βασίλης όχι στους γνωστούς που αναφέρεις εσύ Μάριε...
Το να διαβάσω λοιπόν κάτι που γράφει κάποιος χρήστης φόρουμ στην Αμερική χωρίς να ξέρω τι δοκιμές έχει κάνει κ πως κ να πείστω ενώ στις δικές μου βλέπω άλλα δεν γίνεται... Γενικά πλέον αν δεν δώ κάτι με τα μάτια μου δεν πειθομαι γιατί έχω δει κ έχω ακούσει πολλά...
Αλίμονο αν αμφισβητούσα την προσπάθεια των μελετητών της βλητικής που έχουν μείνει στην ιστορία...
 
Γενικά πλέον αν δεν δώ κάτι με τα μάτια μου δεν πειθομαι γιατί έχω δει κ έχω ακούσει πολλά...
Αλίμονο αν αμφισβητούσα την προσπάθεια των μελετητών της βλητικής που έχουν μείνει στην ιστορία...
ασφαλώς!!!
το ίδιο πιστεύω πως ισχύει για όλους μας τους ερασιτέχνες, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να κάνουμε δοκιμές εμείς....
 
View attachment 47271View attachment 47272
να πω ένα παράδειγμα δείτε τις δυο κατανομές

λόγοι ισοκατανομής 1,72 η πάνω 1,76 η κάτω = ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ

βαθμολογίες κατά Oberfell & Thompson ΧΑΛΙΑ η πάνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η κάτω

ΓΙΑΤΙ;;;;;

θα σας αφήσω να το σκεφτήτε.....................
Γιατί έχει τα διπλάσια σκάγια στην ίδια σχεδόν απόσταση?
 
View attachment 47271View attachment 47272
να πω ένα παράδειγμα δείτε τις δυο κατανομές

λόγοι ισοκατανομής 1,72 η πάνω 1,76 η κάτω = ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ

βαθμολογίες κατά Oberfell & Thompson ΧΑΛΙΑ η πάνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η κάτω

ΓΙΑΤΙ;;;;;

θα σας αφήσω να το σκεφτήτε.....................

Μέθοδος OBERFELL & THOMSON-Πίνακας ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ.jpg

...αν η πάνω τουφεκιά του εμπορικού φυσιγγίου είχε 43 σκάγια στον εσωτερικό κύκλο και 86 στον εξωτερικό θα είχε λόγο ισοκατανομής 129/43=3 (περίπου, και παραπάνω δεν μ' αφήνει περιθώρια ο πίνακας;)) όποτε θα τύγχανε αξιολόγησης ως άριστη συμφώνα με την μέθοδο OBELRFEL & THOMSON, με τα ίδια κενά.

Δεν έχει λοιπόν να κάμει με τον αριθμό των σκαγιών άμεσα....(εξηγώ στο τέλος)....

...αν η τουφεκιά του Νίκου είχε έστω 164 σκάγια στον εσωτερικό κύκλο και 82 στον εξωτερικό θα είχε λόγο ισοκατανομής 246/164=1,5 όποτε θα τύγχανε αξιολόγησης ως φτωχή συμφώνα με την μέθοδο OBELRFEL & THOMSON, με τα ίδια κενά.

Η τουφεκιά του εμπορικού έχει το 58% των σκαγιών του στόχου μέσα στον μικρό κύκλο και η τουφεκιά του Νίκου το 57% σχεδόν τα ίδια..

19 σκάγια διαφορά έχουν τα δυο φυσίγγια...

Υ.Γ...για να γίνει αξιολόγηση πρέπει να υπάρχει μια κάποια συγκέντρωση (όχι υπέρ-συγκέντρωση στο κέντρο μην μπερδευόμαστε )...δια τούτο πέραν του 30% η τουφεκιά χάνεται και τι να αξιολογήσεις ,και πέραν του 80% η τιμή της ισοκατανομής τείνει προς το 0, δηλαδή η συγκέντρωση είναι πλέον τόσο μεγάλη που η αξιολόγηση είναι πλέον περιττή...

Περίπου έτσι...νομίζω...:rolleyes:
 
Last edited:
View attachment 47271View attachment 47272
να πω ένα παράδειγμα δείτε τις δυο κατανομές

λόγοι ισοκατανομής 1,72 η πάνω 1,76 η κάτω = ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ

βαθμολογίες κατά Oberfell & Thompson ΧΑΛΙΑ η πάνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η κάτω

ΓΙΑΤΙ;;;;;

θα σας αφήσω να το σκεφτήτε.....................
Συγκρίνεις δύο διαφορετικα φυσίγγια όσον αφορά αριθμό σκαγιων και ποσοστού συγκέντρωσης και το ίδιο βαθμό ισοκατανομής να είχες αυτό με τα περισσότερα σκάγια θα υπερίσχυε και εφόσον πετυχαίνει και μεγαλύτερο βαθμό συγκέντρωσης εννοείται είναι αυτονοητο.
 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά βλέπω 5-6 τεσσάρια πεντάρια λαβράκια στο λιμάνι και τα λιμπίζομαι ...
Λέω να τους τραβήξω κανένα μονόβολο :)
topic.
Είχα ένα φίλο στον αλμυρό....με το δίκανο πήγαινε για ψάρεμα...καλά ρε του λέω πως κ δε σε δέσανε ακόμα❓γελούσε‼️
 
View attachment 47271View attachment 47272
να πω ένα παράδειγμα δείτε τις δυο κατανομές

λόγοι ισοκατανομής 1,72 η πάνω 1,76 η κάτω = ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ

βαθμολογίες κατά Oberfell & Thompson ΧΑΛΙΑ η πάνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η κάτω

ΓΙΑΤΙ;;;;;

θα σας αφήσω να το σκεφτήτε.....................
Κενά‼️
 
Είχα ένα φίλο στον αλμυρό....με το δίκανο πήγαινε για ψάρεμα...καλά ρε του λέω πως κ δε σε δέσανε ακόμα❓γελούσε‼️
Γιάννη σοβαρά τώρα, αυτό το κάνανε οι παλαιοί κυρίως για μπάφες που κινιόντουσαν στην επιφανεια,κάποιοι τις μαλαγρωναν κιολας...
Και οτιδήποτε αλλο ψάρι εννοείται πως υπό αυτές τις συνθήκες δεν την γλίτωνε...
Μου τα είχαν διηγηθεί άνθρωποι που δεν ζουν τώρα.....
Παράνομο μεν, αλλά έτσι έτρωγαν κ κανα ψαρι όσοι κυνηγούσαν κ διέθεταν όπλο κ ήταν κάτοικοι παραθαλλασιων περιοχων.....
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top